המצגת המוזרה של שטייניץ: הציג מחירי גז לפני שנפלו בעשרות אחוזים בכל העולם

המעבר של יובל שטייניץ ממשרד האוצר למשרד האנרגיה הפך אותו, בדיוק כפי שהספרות הכלכלית מלמדת אותנו, לשבוי ומזוהה כמעט לחלוטין עם עמדות המונופול

גיא רולניק
גיא רולניק
גיא רולניק
גיא רולניק

כאשר יובל שטייניץ כיהן כשר האוצר, הוא היה עובר מאולפן לאולפן, ממערכת עיתון אחת לשנייה, ומרצה ללא לאות, בדבקות ובמאור פנים על ההמצאה העולמית שלו, השנייה רק להמצאת הפניצלין ולהמצאת הרדיו - התקציב הדו-שנתי. הסיפור נהפך לסוג של בדיחה בעולם התקשורת והפוליטיקה, אבל הוא צפוי להישכח בימים הקרובים, כי קמפיין התקציב הדו־שנתי יתגמד בהשוואה לקמפיין "אני הוצאתי מאות מיליארדים מטייקוני הגז בוועדת ששינסקי", שיסלים עד ירידת הגיליון הזה לדפוס.

ראשית, לשטייניץ מגיע קרדיט גדול על המהלך שעשה לפני ארבע שנים בוועדת ששינסקי נגד רוב הפקידות במשרד האוצר ובלי גיבוי מראש הממשלה. לכולנו יש זיכרון קצר, אבל מי שהשתתף אתו בקמפיין זוכר היטב את מסע הלחצים והדה־לגיטימציה שהוא והבודדים שתמכו בו עברו אז. גם ראש הממשלה בנימין נתניהו כמעט תקע לשטייניץ ולכל אזרחי ישראל סכין בגב בנושא. היה זה בבוקר דרמטי של ינואר 2011, כאשר נגיד בנק ישראל דאז סטנלי פישר נאלץ להטיל את מלוא כובד משקלו, לתת גיבוי לשטייניץ ולשגר אזהרה מתוחכמת לראש הממשלה - שלא כדאי שיטרפד את המסקנות. ״אסור לתת לאינטרסנטים להשפיע על חלוקת רווחי הגז בדרכים פסולות, ואסור לציבור להיות מושפע מטקטיקות מלוכלכות והשמצות אישיות", אמר פישר מעל הבמה.

צילום: אמיל סלמן

ההיסטוריה הזאת מלווה אותנו עד לימים אלה, משום שאותו היגיון שהנחה את שטייניץ בוועדת ששינסקי בהסדרה מחדש של המשטר הפיסקלי צריך להדריך היום את הרגולטורים של שוק האנרגיה בישראל. אך בעוד שב–2011 המונופול היה בהלם מההתעוררות האזרחית שעוררה את הרגולטורים לפעולה שכמותה לא היתה מעולם, הרי שב–2015 המונופול הצליח לשבות את רוב הרגולטורים ולרוקן בהדרגה וביסודיות את כל הישגיה של ועדת ששינסקי באמצעות העלאת מחירים וקיבוע מעמדם לשנים ארוכות.

הכי מצער הוא המפנה שעבר שטייניץ. המעבר שלו ממשרד האוצר למשרד האנרגיה הפך אותו, בדיוק כפי שהספרות הכלכלית מלמדת אותנו, לשבוי ומזוהה כמעט לחלוטין עם עמדות המונופול. אחד הביטויים הבולטים לכך הוא התמונה הזאת שמופיעה כאן, הלקוחה מישיבת הממשלה לפני שבועיים, שבה לימד שטייניץ סנגוריה על המונופול.

הגרף ששטייניץ מציג, האמור להוכיח שמחירי הגז של המונופול בישראל נמוכים, מטעה שלוש פעמים. פעם ראשונה משום שהוא מציג את כל המדינות ולא את אלה שמפיקות גז כמו ישראל - שם מחירי הגז נמוכים הרבה יותר. פעם שנייה משום שהוא מתעלם מכך שמחיר הגז הוא תמיד תלוי אזור ומיקום, כי ברוב המדינות בעולם עלות ההובלה וההנזלה של הגז היא העלות המרכזית - בשעה שבישראל הגז קרוב בצורה קיצונית ללקוחות. אבל החלק השלישי הוא זה שמעלה ספקות לגבי המניעים של השר.

שרי הממשלה וכנראה שרוב העיתונאים לא הבחינו בכוכבית הקטנה שמופיעה מתחת לגרף הזה, גרף שאמור להוכיח לכאורה שמחירי הגז בישראל הם מהנמוכים בעולם. כתוב שם המשפט המצחיק הבא: "המחירים הממוצעים ב-2015 יהיו כנראה נמוכים יותר בישראל וברוב המדינות".

ניסוחו של המשפט הזה היה אמור לעורר את חשדו של כל קורא. כיצד קורה שביולי 2015 מפיק משרד האנרגיה גרף המציג נתונים מ–2014 ומסביר שבמהלך 2015 המחירים צפויים להיות נמוכים יותר? הרי המחירים של 2015 ידועים היטב, מתפרסמים מדי יום בעיתוני הענף ומדי רבעון בדו"חות הכספיים של כל החברות הגדולות בעולם.

התשובה ברורה: בשנה האחרונה נרשמה קריסה במחירי הגז הטבעי כמעט בכל העולם. בחלק מהשווקים הוא ירד ב–20% ובחלק ב–50%. מבדיקה מהירה שערכתי התברר שמחירי הגז שהציג שטייניץ בישיבת הממשלה גבוהים בעשרות אחוזים עד 100% מהמחירים בפועל באותם שווקים. שטייניץ, מתברר, תקוע לא ב–2011, שבה העביר את מסקנות ועדת ששינסקי במהלך הרואי - אלא ב-2014, שבה היו מחירי הגז בשיא.

שאלתי את הדוברת של שטייניץ מדוע בחר שר האנרגיה להציג בקיץ 2015 מחירים מלפני שנה, והיא הסבירה לי שהנתונים הם תוצאות של סקרים שנערכים על ידי חברות ממשלתיות פרטיות ולכן הם מתפרסמים באיחור - ואילו כיום אפשר לראות רק נתונים לא מלאים של הרבעון הראשון של 2015. "השר הציג נתוני השנה המלאה האחרונה, שהיא 2014, מכיוון שזה מבוסס ונכון יותר".

שטייניץ יודע בשלב זה שהנתונים שהציג מוטעים, שלא להשתמש במלה חריפה יותר - משום שמחירי הגז קרסו בשנה האחרונה בשיעור חריג. שטייניץ לא היה צריך להמתין לאותם "דו"חות רשמיים" שהדוברת שלו מזכירה: הוא יכול היה לפתוח את הדו"חות הרבעוניים של נובל, שבהם היא מציגה את המחיר הממוצע הסופי שבו היא מוכרת יחידת אנרגיה. המחיר הממוצע בארה"ב ירד מ–4.81 דולרים ברבעון הראשון של 2014 ל–2.72 דולרים ב–2015 - ירידה של 43%.

כאשר מסתכלים על הגרפים של מחירי הגז בעולם, רואים שהמועד שבו בחרו השר ואנשיו להציג בישיבת הממשלה קרוב לנקודה שבה המחירים היו בשיא מקומי. הטעות הזאת אולי לא כל כך מהותית לניתוח הכלכלי, מכיוון שמחירי הגז תנודתיים וממילא בישראל הם חייבים להיות נמוכים משמעותית בגלל עלויות ההובלה הנמוכות - אבל אופן הצגת הנתונים מוכיח בצורה הטובה ביותר שלמרות הביקורות הרבות והמוצדקות על כלכלנים יש כמה דברים שבהם התיאוריה הכלכלית מדויקת להפליא: ככל שחולף הזמן, רגולטור של כל תעשייה נהפך בהדרגה שבוי יותר ויותר באינטרסים שלה עד שהוא נהפך לכלי המרכזי שלה בהונאת הציבור ובהרדמתו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?