מה התשואה והרווח של הזכיינים בקידוח תמר?

האם נובל ודלק ירשמו תשואה פנימית שנתית של כ–10%–15% שתשמר כאן עוד ועוד שחקנים בשוק האנרגיה, או שהיא תהיה 25%–30% - מה שאומר שיש כאן רנטה מונופוליסטית אדירה שתגולגל על כל צרכני האנרגיה בישראל?

גיא רולניק
גיא רולניק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים21
גיא רולניק
גיא רולניק

הפקידים בירושלים הסבירו השבוע את החלטתם לא להבטיח שנרכש מהמונופול באיומים שהוא הציב - לנטוש את ישראל. מעבר לשאלת המוסריות שטמונה באיום כזה נשאלת השאלה אם האיומים האלה רציניים. את זה סוללת הרגולטורים שהגיעה היתה חייבת לברר מראש.

בדיקת מסמכים פשוטה מעלה שאלה גדולה, אם לא יותר מכך, לגבי הרצינות הכלכלית של איום כזה. במצגת שפירסמה חברת האנרגיה נובל, השותפה עם דלק בקידוחים המרכזיים תמר ולווייתן, היא פירטה את הרווחיות שלה מקידוח תמר.

הכותרת לא משאירה מקום לספק לגבי הדרך שבה רואה החברה האמריקאית את העסקים שהיא עושה בישראל: ״ביצועים תפעוליים יוצאי דופן״, היא כותבת וגם מסבירה: בעוד שעלות החיפושים והפיתוח היא 90 סנט ליחידת חום ועלויות הפעלת האסדה הן 40 סנט ליחידת חום - המחיר הממוצע של חוזי המכירה הוא 5.75 דולרים ליחידה, כלומר יותר מפי ארבעה.

חשוב והכרחי שיזמים ירוויחו יפה. השאלה היא אם מדובר ברווח יפה או ברווח כפול מהתשואה הפנימית המקובלת בענף חיפושי הנפט בכל העולם. האם נובל ודלק ירשמו תשואה פנימית שנתית של כ–10%–15% - גבוהה מאוד אבל עדיין סבירה - שתשמר כאן עוד ועוד שחקנים בשוק האנרגיה, או שהיא תהיה 25%–30% - מה שאומר שיש כאן רנטה מונופוליסטית אדירה שתגולגל על כל צרכני האנרגיה בישראל? אלה שאלות שאגף התקציבים במשרד האוצר צריך להשיב עליהן לפני שיקדם במהירות את ההסדר עם חברות הגז ערב הבחירות. עדיין לא מאוחר לעשות זאת.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker