מדוע לא נהיה נורדים?

"הנבחרים מורמים מהעם, הכסף והתנאים שהם קבעו לעצמם משחיתים, וכך הם נופלים ברשתות בעלי ההון"

גיא רולניק
גיא רולניק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

השבוע קיבלתי עשרות תגובות לסדרת המאמרים שלנו על המודל הנורדי - על שוודיה, דנמרק ופינלנד, שיודעות לשלב בין תחרותיות לרשתות הגנה חברתיות. לצערי, כצפוי, רוב התגובות הסבירו מדוע בישראל לעולם לא תוכל להתקיים כלכלה שמתקרבת למודל הנורדי. אני עדיין סבור שלמרות ההבדלים האדירים במנטליות, בתרבות ובאוכלוסיה, יש הרבה ללמוד מהמודל הצפוני. בינתיים, הנה מכתבו הקצר של אחד מקוראינו, בעל אזרחות נורווגית, בכיר באקדמיה ומומחה בתחום קידוח והפקת נפט וגז, שאירח משלחות של ח"כים ישראלים כנציג ממשלת נורווגיה:

"הסיבות שמביאות את התוצאות שאתה מפרט בכתבות נובעות מ:

1. נבחרי הציבור הם נציגי הציבור, ובאים לעשות שליחות. בנורווגיה הכהונה מוגבלת לשתי קדנציות, ובכל מערכת בחירות מחצית משליחי הציבור מתחלפים. השכר שלהם, כמי שבאו למלא שליחות, הוא כ-15% מעל לשכר הממוצע בנורווגיה, ושל השרים - 30% מעל הממוצע. לחברי הפרלמנט אין מכונית צמודה, והם משתמשים בתחבורה הציבורית. רק לחלק מהשרים יש כלי רכב ממשלתי, והאחרים מקבלים הסעות רק לצורך עבודת משרדם. לצורכיהם הפרטיים והמפלגתיים הם משתמשים בכלי הרכב הפרטי שלהם. כשחברי הפרלמנט נמצאים מחוץ לבתיהם באוסלו, הם לנים בדירות צנועות הצמודות לפרלמנט.

הם באים למלא שליחות, ובזמן השליחות הם לא מורמים מעם - לא בשכר, לא בתנאים הנלווים - והשליחות לא נהפכת למקום העבודה שלהם. חבר ממשלה או פרלמנט ובני משפחותיהם לא מקבלים העדפה בתור לרופא או אשפוז בתנאים מיוחדים (הם גם לא עושים לביתם כמו אצלנו).

בחברות הציבוריות והממשלתיות אין כמעט פער בין שכרם של המנהל ועובדת הניקיון, מכיוון שילדיהם זקוקים לאותם דברים.

2. 50% מחברי הממשלה הם מורים ומחנכים (מחציתם נשים), אם מבתי ספר כלליים ואם מהאקדמיה. כשהסתדרות המורים מכריזה על שביתה, היא נעשית בחופש הגדול על חשבון חופשת המורים, וזה בא לידי ביטוי בהפגנה עם שלטים מול משרדי הממשלה או העירייה. זה נקרא חינוך.

אצלנו לא יכולים לחלום על מודלים נורדיים, מפני שהנבחרים מורמים מהעם, הכסף והתנאים שהם קבעו לעצמם (בעלי הדם הכחול) משחיתים, וכך הם נופלים ברשתות בעלי ההון ושוכחים מאין באו, ואין להם שום רצון לעזוב את בור השומן שקודמיהם הכינו להם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker