לא רק מחירי הסלולר קרסו השבוע - המבנה מתחיל להתפורר

טפח נוסף מפרצופו של מועדון הריכוזיות הישראלי

גיא רולניק
גיא רולניק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גיא רולניק
גיא רולניק

כמה ימים לפני יום העצמאות שעבר נפל לשר התקשורת משה כחלון האסימון. לפתע הוא הבין שיש סיכוי לא קטן שהרפורמה שניסה להוביל בשוק התקשורת תתפרק. הוא אמנם פתח את השוק לתחרות ונתן רישיונות למפעילים חדשים, אבל הריכוזיות העצומה במשק, האינטרסים השלובים של הבנקאים, הגופים המוסדיים בשוק ההון והקבוצות העסקיות הגדולות השולטות בשוק התקשורת, עלולים לחסום לחלוטין את היזמים החדשים שינסו להיכנס לשוק.

ערב החג הזמין כחלון את עצמו לנגיד בנק ישראל סטנלי פישר. הרפורמה שלי, הסביר לו כחלון, עלולה להתפוגג אם לא תטפל בסרטן הריכוזיות במשק הישראלי. הבנקאים והמוסדיים יעשו יד אחת נגד כל מי שירצה להיכנס לתחרות בשוק המקומי: הם לא ייתנו לו אשראי, יהפכו אותו לגורם לא רצוי במגזר העסקי ויהלכו אימים על כל מי שידבר על תחרות. אם ועדת הריכוזיות לא תתחיל לפורר את שלטון הפחד של הטייקונים וידידיהם הבנקאים, לא רק שהרפורמה שלי תתמוסס - אלא גם תיחסם הדרך לרפורמות הבאות במשק.

מיכאל גולןצילום: תומר אפלבאום

פישר הקשיב והבין. אבל המהפך הגיע בקיץ, כשמאות אלפי ישראלים יצאו לרחובות. הבנקאים, המשקיעים המוסדיים והמנהלים השכירים בפירמידות הכוח במשק החלו לאבד גובה.

באיחור של שנה או יותר הפנימו השבוע המשקיעים, האנליסטים, הבנקאים ומנהלי ההשקעות הישראלים את המשמעות של עידן התחרות בשוק התקשורת המקומי. תקופה ארוכה הם סירבו לקרוא את הכתובת על הקיר וביכרו להאמין שהעולם הישן, הנעים והטוב של מונופולי הסלולר יישאר במתכונתו הנוכחית: מיליוני אזרחים ישלמו מדי שנה מס סלולרי לקומץ טייקונים, מנהלים ומקורבים של התעשייה.

ההתפכחות המלאה הגיעה בראשון ב-10:00, בדקה ה-91, כשהעולה החדש מיכאל גולן, 34, הנחית את מכת הברזל שלו על האוליגרכיה המקומית והכריז על העידן החדש בשוק הסלולר הישראלי: דברו, סמסו, גלשו כמעט ללא הגבלה במחיר מרבי של 99 שקל. עד לפני שנתיים היו בישראל מאות אלפי צרכנים כבדים, בעיקר עסקים קטנים ובעלי מקצוע קשי יום, ששילמו מדי חודש יותר מ-1,000 שקל לאוליגרכיית הסלולר הישראלי. זה נגמר. החשבון מצטמצם ב-90%.

גולן לא הסתיר את התפישה שהוא בחר לאמץ לגבי המשק הישראלי, התפישה שאותה מכירים קוראי TheMarker מזה חמש שנים: סרטון הווידאו שהעלתה גולן טלקום לרשת נפתח בתיאור משולש החנק הישראלי של הון, שלטון וריכוזיות.

המעגל נסגר: ב-17 בספטמבר 2009 הובא בטור זה סיפורה של חברת פרי טלקום הצרפתית, שאותה הקים היזם גזבייה ניאל - חברה ששברה את שוק התקשורת הצרפתי המונופוליסטי. מתי יגיעו לישראל יזמים כאלה, שאלנו כאן, מתי יחדלו שרי התקשורת והרגולטורים להתרפס בפני האוליגרכיה של המונופולים הפרטיים והציבוריים שחולבת את הציבור ומשווקת את עצמה כמי שתורמת לכלכלה הישראלית - בעוד שהיא עסוקה בעיקר בהשמדת ערך, בחליבת צרכנים חלשים, בהשחתת עולם הניהול ובריסוק הרגולציה והערכים.

היזמים של גולן טלקום הם אותו ניאל וגולן. העובדה שרק הם שברו את שוק הסלולר הישראלי אינה מקרית: הם לא שייכים למועדון הריכוזיות הישראלי ולא נשענים עליו חברתית ומימונית. הם שברו את המועדון המושחת בצרפת והם באו לעשות אותו דבר בישראל. קשה לחשוב על משהו ציוני ואמיץ יותר מאשר פירוק של המועדון המסואב שנבנה כאן בעשור האחרון.

רק גורם חזק, אמיץ וזר יכול היה לבצע את המהלך שהוביל גולן, שכן בשוק המקומי נצברו בשבע השנים האחרונות אינטרסים כלכליים בשווי של עשרות מיליארדי שקלים נגד תחרות בשוק הסלולר: הלוואות עתק שלקחו חברות תקשורת ופירמידות שקנו אותן יחד עם מאות מיליארדי שקלים של כספי ציבור שנשלטים על ידי המועדון של הריכוזיות. יד רוחצת יד, פירמידה ממנפת פירמידה, ספגטי של הון-שלטון-עיתון שרוצה לחנוק כל יזמות וכל תחרות.

הורדת מחיר שירותי הסלולר חשפה השבוע שוב טפח נוסף מפרצופו של מועדון הריכוזיות הישראלי. האימפריות של האנשים, ששווקו לנו כמנהלים דגולים, החלו לקרוס במהירות מפחידה כשהושלם הצעד הקטן הראשון בהכנסת התחרות. המניות של הפירמידות קרסו בעשרות אחוזים, והאג"ח שיקפו חשש אמיתי של השוק מגל פשיטות רגל. מי שעדיין הכחיש בשבוע שעבר שהמודל של הפירמידות נשען על מונופולים, פוליטיקאים ורגולטורים חלשים או מושחתים ועיתונות מתרפסת קיבל את ההוכחה המתמטית-פיננסית החדה: ברגע שיש תחרות, מגדלי המינוף קורסים.

הפער העצום בין המחירים ששררו בשוק הסלולר לפני שנה לאלה שצפויים לשרור בו בשנים הקרובות, והפער האדיר בין המציאות ששיווקו ראשי הפירמידות וחלק מכלי התקשורת בשנים האחרונות לבין המציאות הפיננסית הנחשפת כיום - צריכים להדאיג מאוד את הצרכנים, האזרחים ומשלמי המסים הישראלים.

משום שסלולר הוא ענף אחד מני רבים, והדעת נותנת שאם אפשר לאחז את עיני הבריות כל כך הרבה זמן, אם אפשר לקנות לאורך זמן את כל כלבי השמירה של השוק והדמוקרטיה - מהי תמונת המציאות האמיתית בשווקים ובתחומים אחרים?

שלושה מועדונים שולטים במשק הישראלי ובתודעתם של מיליוני ישראלים: האוליגרכיה של הבנקים, שוק ההון והמונופולים הפרטיים; מועדון הוועדים הגדולים של המונופולים הציבוריים; וחונטת המלחמה והשלום של הגנרלים ואנשי תעשיית תהליך השלום.

שלושת המועדונים האלה מייצרים לציבור הישראלי תמונת מציאות שמטרתה לשמר את המצב הקיים: לשמר תקציב ביטחון אדיר, לשמר עשרות מונופולים לא יעילים, לשמר את הסדר הקיים שממנו נהנים מאות אלפי עובדים, ספקים, מנהלים ומקורבים.

כשמישהו ניגש לפרק את אחד המועדונים האלה, נשלף מיד הנשק - והוא מואשם בהיותו קפיטליסט או סוציאליסט, ניאו-ליברל או קומוניסט. אלה סיסמאות ריקות מתוכן שמטרתן לשמר את המצב הקיים. סיסמאות דומות נשמעו בשבע השנים האחרונות כדי לחסום את התחרות בשוק הסלולר או כדי לעשות דה-לגיטימציה למאמצים לפרק את הריכוזיות.

הקריסה במחירי הסלולר צריכה להיות איפוא שעה של הסקת מסקנות וחשבון נפש לכל מי שמתיימר לייצג את האינטרס הציבורי. למרות המחאה הציבורית ושינוי השיח הציבורי בשנתיים האחרונות, עדיין לא קמו הפוליטיקאי או התנועה שיעזו להתמודד עם המועדונים החונקים את המשק הישראלי - באמצעות טיפול שורש בבורות השומן, בהעלאת הפריון ובאפקטיביות של המערכות והגופים שצריכים לייצר רווחה וצדק חברתי בישראל. השוד הסלולרי והמערכת שהגנה עליו במשך שנים צריכים להיות מגדלור לכל מי שיאסור בעתיד מלחמה על הכוחות החזקים שרוצים לשמר את המצב הקיים. התוואי הקיים מבטיח שבעוד עשור יהיו בישראל עוד מאות אלפי ישראלים חדשים שירגישו שהמדינה מתנכרת להם.

תצלומים: אייל טואג, מוטי מילרוד ורויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker