אפי נוה, איילת שקד - ולמה אסור לשבור ימינה אחרי נתניהו

שני המקליטים, החברים, המקורבים והלקוחות שלהם - חושפים בפנינו תמונה מבהילה של צמרת ההון, השלטון והעיתון בישראל בעשור האחרון. טעות תהיה לחשוב שעם לכתו של נתניהו יתנקו כאן האורוות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנדלבליט לצד נוה ואיילת שקד, ב-2017
מנדלבליט לצד נוה ואיילת שקד, ב-2017צילום: דודו בכר
גיא רולניק
גיא רולניק
גיא רולניק
גיא רולניק

1. מפרסום הקלטת השיחה בין היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לבין יו״ר לשכת עורכי הדין לשעבר, אפי נוה, יכולים לכאורה להרוויח כרגע שני גורמים, שעומדים בפני יום הדין שלהם.

הראשון הוא ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שמנהל קמפיין אגרסיבי להשחרה, החלשה ודה־לגיטימציה של היועץ המשפטי לממשלה והפרקליטות. השני הוא נוה, שעומד בפני החלטה על הגשת כתב אישום. לשניים יש עורך דין אחד: בעז בן צור.

תוכן השיחה בין נוה לבין מנדלבליט, ספקולציות לגבי מקור ההדלפה והאיום שהשמיע ביום רביעי בבוקר יו״ר הקואליציה מיקי זוהר, לפיו יש עוד הקלטות, תפסו השבוע את רוב סדר היום ותשומת הלב הציבורית. ואולם ההקלטה הזו שופכת אור על תופעה לא פחות מטרידה שלפתע נראית לרבים כמובנת מאליה: זהות המקליט.

יו"ר הקואליציה, מיקי זוהרצילום: אוהד צויגנברג

לנוה היתה כנראה תעשיית הקלטות של שיחות טלפון; זה לא נעשה באופן אקראי, אלא באמצעות אפליקציית הקלטות שישבה על הסמארטפון שלו.

>>לעורך הדין שמייצג גם את נתניהו וגם את אפי נוה - יש גישה לטלפון הכי מבוקש בישראל

ראש הממשלה בנימין נתניהו מנהל קמפיין אגרסיבי להשחרה, החלשה ודה־לגיטימציה של היועץ המשפטי לממשלה והפרקליטות

מנדלבליט ונתניהו, ב-2015צילום: מרק ישראל סלם

תקנון האתיקה של לשכת עורכי הדין אוסר על עורך דין להקליט עורך דין אחר. אבל הבעיה האתית הזאת היא חלק קטן בסיפור האמיתי שנגלה כאן: הקלטות סיטוניות וסודיות של שיחות טלפון על ידי נוה חושפות עובדה פשוטה: יו״ר לשכת עורכי הדין בישראל ב–2015–2019 אסף במשך תקופה ארוכה מאוד חומרים שקשה לראות תועלת לאגור אותם שלא למטרות סחיטה.

נוה חשוד בפרשת השוחד המיני במינוי שופטת ונאשם בפרשת הרמיה בביקורת הגבולות בשדה התעופה. אבל עוד לפני שהתקבלה החלטה בשני העניינים, אפשר כבר להתחיל בחשבון נפש מערכתי: כיצד קרה שאדם בעל נטיות עברייניות ברורות, שמקליט שיחות טלפון עם גורמים בכירים מאוד בישראל, נהפך ליו"ר לשכת עורכי הדין, ידיד קרוב של שרת המשפטים לשעבר, איילת שקד?

נוה הוא לא הדמות הציבורית הבכירה הראשונה שנחשפת כמקליטה סדרתית של שיחות. קדם לו עד המדינה, ניר חפץ, שסיפק לחוקרי המשטרה הקלטות רבות של שיחות שקיים עם גורמים פוליטיים ועסקיים רבים במסגרת הסכם עד המדינה שנחתם בתיק 4000.

אפי נוהצילום: ראובן קסטרו

האם כל בכירי המשק, הפוליטיקה והעיתונות, שבאו במגע עם נוה וחפץ בעשור האחרון, לא הבחינו בסגנון העברייני והמסוכן של השניים?

ניר חפץצילום: מוטי מילרוד

בדיוק כמו המקליט נוה, חפץ הצליח להגיע לעמדה בכירה במיוחד בזירה הציבורית בישראל: מקורבו של ארנון (נוני) מוזס, הבוס של קבוצת העיתונות החזקה בישראל; עורך ראשי של מעריב בתקופת השליטה של נוחי דנקנר בעיתון; ויועץ התקשורת של ראש הממשלה.

האם כל בכירי המשק, הפוליטיקה והעיתונות, שבאו במגע עם נוה וחפץ בעשור האחרון, לא הבחינו בסגנון העברייני והמסוכן של השניים? סיכוי קלוש. שני המקליטים, החברים, המקורבים והלקוחות שלהם — חושפים בפנינו תמונה מבהילה של צמרת ההון, השלטון והעיתון בישראל בעשור האחרון. טעות תהיה לחשוב שעם לכתו של נתניהו יתנקו כאן האורוות. תוך עשור או שניים התפשטה בצמרת החברה הישראלית שחיתות מאוד עמוקה, מבנית ותרבותית — בהון, בשלטון ובעיתון, עם גרורות מטרידות במערכת המשפט.

כל האנרגיה של החברה האזרחית — ההפגנות, המחאות, העתירות לבג״ץ והשיח העיתונאי — מתנקזת כיום לנתניהו. העובדה שהשחיתות שנחשפה בישראל בשני העשורים האחרונים חוצה מחנות פוליטיים ונוגעת כמעט בכל תחום — נדחקת לשולי השיחה. אם לא נרחיב את השיח על מה שהתרחש כאן בשנים האחרונות בכל תחומי האליטות בישראל, הרי שבטווח הארוך המחיר שנשלם על זה עלול להיות אדיר. נתניהו יירד — וגורמים לא פחות מושחתים ומשחיתים יעלו אחריו.

העובדה כי השחיתות שנחשפה בישראל חוצה מחנות פוליטיים ונוגעת בכל תחום - נדחקת לשולי השיחה. אם לא נרחיב את השיח, הרי שבטווח הארוך המחיר שנשלם על זה עלול להיות אדיר

2. המשבר הכלכלי, אלפי העסקים שנסגרים, מאות אלפי המובטלים והסגר הנוראי שחונק בעיקר את מעמד הביניים והשכבות החלשות מעסיק אותנו כל הזמן, ובצדק. אבל אם לשפוט מזעזועים חיצוניים שליליים חזקים בהיסטוריה הישראלית, כמו האינתיפאדה השנייה והמשבר הפיננסי הגלובלי — המשק הישראלי הוא גמיש, ויצליח להתאושש גם מהמשבר הזה.

מטרידה הרבה יותר היא האפשרות שאנחנו מבשלים כאן משבר חברתי עמוק. הסגר השני המתמשך הוא לא גזירת גורל, אלא ביטוי חד וכואב של מערכת פוליטית שאינה מסוגת לשרת את הציבור ושל קרעים של ממש בין קבוצות שונות בתוך האוכלוסייה. אנחנו יכולים ורוצים להמשיך למכור לעצמנו את הסיפור על הסולידריות הישראלית — אבל הכישלון בהתמודדות עם הקורונה משקף חברה שסועה, קרועה ומדממת, ומנהיגים שכל הישרדותם הפוליטית בנויה על העמקת הקרעים האלה.

הסגר השני הוא לא גזירת גורל, אלא ביטוי של מערכת פוליטית שאינה מסוגלת לשרת את הציבור. אנחנו יכולים למכור לעצמנו את הסיפור על הסולידריות הישראלית — אבל הכישלון בהתמודדות עם הקורונה משקף חברה שסועה, קרועה ומדממת

אכיפת הסגר בתל אביב. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבהצילום: מגד גוזני

3. במשך 40 שנה שיווק הימין הכלכלי לציבור בעולם ובישראל את התיאוריה שממשלה תמיד תהיה מושחתת, פוליטיקאים תמיד ידאגו לעצמם, רגולציה היא תמיד לא יעילה — והפתרון העיקרי הוא סיסמת ה״חירות״. כלומר, להקטין את הממשלה ולתת לשוק הפרטי לייצר לנו רווחה כלכלית וחברתית.

בחודשים האחרונים מתחוור לציבור בהדרגה עד כמה המגזר הפרטי והיוזמה האישית מוגבלים ביכולותיהם להתמודד עם משברים אמיתיים. עם כל ההתקדמות האדירה של הכלכלה הישראלית או הטכנולוגיה, בסופו של יום השירותים והתשתיות הקריטיות ביותר לאיכות חיינו ורמת חיינו הם אלה שבידי הממשלה. זה הרגע שבו אמורה להתחוור לציבור המשמעות של מערכת פוליטית ושלטון מושחת ולא אפקטיבי — פגיעה קשה באיכות החיים ורמת החיים עד כדי סיכון של המרקם החברתי.

הקורונה צריכה להיות הרגע שבו הציבור יבין שאין תחליף לממשלה איכותית באספקת התשתיות החשובות לחיים שלנו. אבל בעוד נתניהו קורס כבר חודשיים בסקרים בעקבות הטיפול הכושל שלו בקורונה, הרי שהכוח הפוליטי העולה כרגע לא מתאפיין ברעיונות סוציאל־דמוקרטיים.

אלה כמעט נמחקו מהמפה הפוליטית בשנים האחרונות. מדובר דווקא במפלגה היחידה בישראל שנמצאת מימין לנתניהו — ימינה. המפלגה היחידה בישראל שראשיה ממשיכים לדקלם כיום, ב–2020, את המנטרות של הימין הכלכלי בארה״ב מלפני 20 ו–30 שנה. הסיסמאות שיצרו את התופעה הבולטת ביותר בעידן הכלכלי הנוכחי: ריכוז עושר וכוח פוליטי עצום בידי מעטים.

יו״ר ימינה, נפתלי בנט, הצליח למצב עצמו בחודשים האחרונים במהלך תקשורתי בסגנון נתניהו כמי שיש לו פתרונות טכנוקרטיים וניהוליים למשבר הקורונה. ״איך מנצחים מגפה״, הוא קרא לספר המשונה שהוציא לאור. בנט מאחז כמובן את עיני הציבור: מגפה מנצחים לא באמצעות יכולות ניהוליות שמביאים מההיי־טק או מסיירת מטכ״ל — אלא רק באמצעות שיקום השירות הציבורי, סילוק הגורמים העברייניים והמושחתים מצמרת השלטון, ההון והעיתון, ואיחוי הקרעים המעמיקים בציבור.

נפתלי בנט. "חלופה ממרכז-ימין"צילום: אוהד צויגנברג

לארה"ב, הכלכלה הגדולה ביותר בעולם, ששברה ימינה לפני 40 שנה, יש את הטכנולוגיה, משאבי האנוש וההון הטובים ביותר בעולם — אך היא נמצאת בתחתית דירוג המדינות המתמודדות עם הקורונה בהצלחה. לשבור ״ימינה״ עכשיו, בעיצומה של מגפת הקורונה, זו טעות חמורה בניווט ובקריאת המפה, והתעלמות מוחלטת ממה שלמדנו בעשור האחרון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker