מגש הכסף, הקמפיין שמנהל TheMarker מאז שנת 2000

רוצים ללמוד עוד על הכוחות המפעילים את הכלכלה, התקשורת והפוליטיקה של ישראל? ריכזנו עבורכם מבחר מהכתבות, הפרויקטים והניתוחים שפירסמנו בעשור האחרון בנוגע לאי השוויון, כשלי שוק העבודה, קבוצות האינטרס והלחץ, המונופולים, קשרי הון-שלטון-עיתון, יוקר המחיה, התחרותיות הנמוכה, עיוותי מערכות הבריאות והחינוך וגם: איך יוצאים מהסבך ■ TheMarker מציג: המדריך להבנת המציאות הישראלית

גיא רולניק
גיא רולניק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צעדה של אנשי שכונות ואנשי המחאה החברתית אבן גבירול תל אביב
12/05/12
תצלום- מוטי מילרוד
מגש הכסף זה לא הכל. צעדה של אנשי שכונות ואנשי המחאה החברתית אבן גבירול תל אביב צילום: מוטי מילרוד
גיא רולניק
גיא רולניק

יותר ממיליון ישראלים נחשפו לסדרה הדוקומנטרית "מגש הכסף" בחודש הראשון שהיא עלתה לאוויר באינטרנט ובערוץ 8 ב-HOT. הפרק הראשון בסדרה, שיצרו דורון צברי ואמיר בן דוד, עוסק בתכנים של TheMarker ובקמפיינים הרבים שניהל מאז הוקם בשנת 2000. יוצרי הסדרה מתארים את TheMarker כעיתון המשפיע ביותר בישראל וכעיתון היחיד שנאבק בקפיטליזם המקורבים וביחסי ההון-שלטון-עיתון בישראל.

המחאה החברתית שפרצה בקיץ 2011 אימצה חלק מהרעיונות של TheMarker. בניגוד לשאר העיתונים בישראל, שיש להם עמדות פוליטיות ברורות בנושאי כלכלה, ימין ושמאל, הקמפיינים של TheMarker זכו להערכה ולתמיכה משני צדדי המתרס הפוליטי. בנימין נתניהו, נפתלי בנט, שלי יחימוביץ' וזהבה גלאון קיבלו השראה ותמכו ברעיונות רבים של TheMarker.

מגש הכסף, כרזת הסדרה

העיתון ועורכיו זכו בעשור האחרון ברוב הפרסים החשובים בתחום העיתונות, המלחמה בשחיתות והעסקים. איגוד המפרסמים, ועדת פרס סוקולוב ושורה של גורמים בכירים בעיתונות ובאקדמיה הגדירו את TheMarker כעיתון שחולל מהפיכה בשיח הכלכלי בישראל; וכזה שהוביל כמה מהרפורמות החשובות ביותר שהיו בישראל בעשור האחרון - ובראשן רפורמות הסלולר, רפורמות הריכוזיות, מיסוי תמלוגי הגז, מניעת חילוץ טייקונים בכספי מסים ועוד רבות אחרות. העיתון גם טבע והחדיר שורה ארוכה של מושגים ורעיונות לשיח הכלכלי בישראל. הקמפיין האחרון של העיתון הוביל להקמתה של ועדת שטרום לבדיקת דרכים לפירוק הריכוזיות בבנקאות והכנסת תחרות בתחום כרטיסי האשראי.

למרות שקוראי מגזין TheMarker, בעיקר הוותיקים שבהם, מכירים היטב את רוב הרעיונות, הסיפורים והערכים שמופיעים בפרק הראשון של "מגש הכסף", הופתענו לגלות כי האריזה של הרעיונות ל-55 דקות טלוויזיוניות, בתוספת הרבה אינפוגרפיקה, יצרה אצל רבים מהצופים חוויה שלא הצלחנו להעביר מעל דפי העיתון.

"מגש הכסף" התפשטה כשריפה באינטרנט הישראלי בגלל הוואקום האדיר שנוצר בעשור האחרון בשוק התקשורת, ולמעשה בדמוקרטיה הישראלית. חוסר הרצון של המערכת הפוליטית ושל רוב העיתונות להתמודד מול קבוצות הכוח הגדולות בישראל, וההעדפה להשאיר את סדר היום באזור הנוחות של האליטות הפוליטיות, הכלכליות והביטחוניות ושל קבוצות האינטרס והמגזרים הפוליטיים המרכזיים, הוא שיצר את ההזדמנות של "מגש הכסף". התמיכה והחשש של רוב כלי התקשורת בישראל מעימות עם מוקדי הכוח במשק והנטייה של העיתונים לעסוק בעיקר ב"שמאל וימין", "אופוזיציה וקואליציה" הם שהפכו את הקול של TheMarker לכה חריג בזירת הרעיונות והדעות בישראל.

העמוד הזה מיועד למי שצפה בסדרה ורוצה להעמיק וללמוד על הבעיות המבניות במשק הישראל - בעיות שזוכות לטיפול מתמשך, יסודי ומעמיק ב-TheMarker מיום הקמתו: תחרותות נמוכה, יוקר המחיה, קשרי הון-שלטון, קבוצות אינטרס ולחץ, שחיתות, תקשורת מוטה, מגזר ציבורי לא יעיל שמשרת את עצמו על חשבון הציבור הרחב והחלש, מערכות חינוך ובריאות בלתי שוויוניות, פערים חברתיים גדלים והולכים, מוביליות חברתית הולכת ויורדת ועוד.

לעמוד מגש הכסף של TheMarker

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה