ראש הממשלה די פמיניסט, בעיקר כשמדובר באשה אחת

סביב בנימין נתניהו אין נשים, הוא לא מתייעץ עמן ולא ממנה אותן לתפקידים בכירים ■ ראש הממשלה גם לא מתבטא באופן פומבי לגבי הטרדות מיניות, אפילו כשזה קורה בסביבתו הקרובה

חגי עמית
חגי עמית
איור ביבי מוקף גברים
צילום: POOL/רויטרס
חגי עמית
חגי עמית

בסוף מאי נחשפה באתר וואלה פרשה מזעזעת: יהודייה הסובלת מנכות, כך דיווח האתר, נאנסה על ידי שני פלסטינים, שצעקו עליה "את יהודייה, וזה מה שמגיע לך". הרשת סערה, ואפילו ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מיהר להגיב בעמוד הפייסבוק שלו: "זה פשע מזעזע שדורש גינוי מקיר אל קיר, אבל גינוי כזה משום מה לא נשמע - לא בתקשורת ולא לרוחב הקשת הפוליטית". למרבה המבוכה, כבר למחרת הודיעה המשטרה כי האונס המדובר כלל לא התרחש, ונתניהו נאלץ לחזור בו ולהודות כי היה עליו להמתין למיצוי החקירה. הפלסטינים שסומנו על ידי ראש הממשלה כאנסים יכולים רק לברך על כך שהם אינם חיים בזמנים אפלים יותר, שבהם אצבע מאשימה כזו היתה יכולה לגרום לכך שהם ימצאו עצמם תלויים על עץ.

ההתייחסות הזו של נתניהו לפגיעה מינית היתה כה חריגה, עד שקשה היה שלא לתהות אם הנושא מעניין אותו רק במקרים שבהם אפשר לגייס את נפגעת התקיפה לטובת המלחמה באויבים שהוא סימן בשנים האחרונות - השמאל והתקשורת. במקרים אחרים, למשל תלונות על התנהגות מינית לא ראויה, לא שמענו ממנו דבר. דוגמה לכך היא כל מה שקשור למקורבו נתן אשל, לשעבר ראש הסגל בלשכת ראש הממשלה, שבתחילת 2012 הורשע בהתנהגות בלתי הולמת במסגרת הסדר טיעון. ההסדר עם אשל נחתם לאחר שעובדת הלשכה טענה כי צילם אותה צילומים בעלי אופי מיני, עקב אחריה ועיין בהודעות ה–SMS ובתיבת הדואר האלקטרוני שלה. נתניהו לא הגיב לפרשה הזו מעולם. יתרה מכך, הקשר שלו עם אשל לא נותק גם אחרי שאשל נאלץ לפרוש מתפקידו: כבר אחרי בחירות 2013 ביקש נתניהו שאשל ישמש כמנהל המשא ומתן הקואליציוני מטעמו, וגם כיום אשל מגדיר את עצמו כחבר קרוב של משפחת נתניהו. מנגד, כמו בצעד מתריס, ראש מערך ההסברה במשרד ראש הממשלה יועז הנדל, שחשף את הפרשה, שמע מנתניהו כי אין לו אמון בו יותר - והתפטר.

בפרשה חמורה הרבה יותר, הורשע בספטמבר האחרון אילן שמואל, לשעבר נהגו של ראש הממשלה, באונס ומעשים מגונים בשבע קטינות. שמואל שימש כנהג במקום השמור במדינה אף על פי שהוגשו נגדו תלונות בגין עבירות מין בקטינות כבר לפני יותר מעשור. לדיונים בבית המשפט הוא היה מגיע במדי העבודה שלו. מי שהביא את שמואל לתפקידו היה קרוב משפחה רחוק שלו, סמנכ"ל המבצעים במשרד ראש הממשלה עזרא סיידוף. סיידוף הואשם לפני כשנה בכך שאף על פי ששמואל - קרוב משפחה רחוק שלו - עידכן אותו בנוגע לכתב האישום, הוא לא דיווח על כך לאיש. אין להניח שראש הממשלה ידע על העבירות הפליליות של נהגו, אך גם מאז שהפרשה החמורה פורסמה נתניהו לא התייחס לעניין.

ועוד מקרה: גיל שפר, לשעבר ראש הלשכה של נתניהו, שהמשטרה המליצה באחרונה להגיש נגדו כתב אישום בגין מעשים מגונים באמנית יפנית, נחשד עוד בתקופתו כראש הלשכה בעבירות דומות. המתלוננת דאז אף הפנתה מכתב אישי לראש הממשלה המתאר את שנעשה לה לטענתה. גם כאן לא הגיב נתניהו.

לפני כמה שבועות, לאחר שעלו חשדות להטרדה מינית נגד איש הבית היהודי ניסן סלומינסקי, יו"ר ועדת חוקה חוק ומשפט, נתניהו המשיך לשתוק. ולסיום: גם אחרי האישור שהעניק בית משפט השלום באוקטובר האחרון לתחקיר של עמית סגל בערוץ 2, שלפיו ח"כ אורן חזן מהליכוד דאג לשירותי מין בתשלום ללקוחות קזינו שבו עבד, לא שמענו מלה מנתניהו.

אבל אלה לא רק מקרי הטרדות והתנהגות לא הולמת כלפי נשים שנתניהו נמנע מלדבר עליהם. כל הנושא של קידום נשים והצבת העניין המגדרי כנושא מרכזי של מדיניות לא קיים אצל נתניהו. ראש הממשלה לא ממנה נשים לתפקידים בכירים בלשכתו, הוא לא מתייעץ עם נשים - קשה למשל למצוא אשה שעליה הוא סומך מלבד רעייתו - והוא כמעט אינו נפגש עם נשים. ראש הממשלה בישראל של 2016 מוקף כולו גברים, ולמעשה מפספס את אחת המהפכות החברתיות הגדולות של העשור האחרון.

שלי יחימוביץ'צילום: אוליבייה פיטוסי

"באופן תמוה ביותר אנחנו לא רואים התייחסויות של נתניהו לסוגיות של מעמד האשה", אומרת ח"כ שלי יחימוביץ'. "אף על פי שהשיח הזה מרכזי בחברה הישראלית בשנים האחרונות - ובדרך כלל יש לנתניהו מספיק מיומנות כדי לזהות שיח כזה ולהיות חלק ממנו ולהוביל אותו - הוא נמנע באופן אדוק מלהביע איזושהי עמדה בסוגיות שקשורות לאלימות מינית, מהטרדות מיניות ועד אונס, לרבות פרשיות פומביות עם תהודה גדולה. הפעם היחידה שבה הוא התייחס לזה היתה דווקא בפוסט האומלל שבו הוא תקף את התקשורת וה'שמאל' על שתיקתם. עניתי לו שעליו להתבייש על כך ששתיקתו והזנחתו בנושא מהדהדת, ולפתע, כשהוא מגלה הזדמנות להסתה גזענית - הוא נזכר.

"לאפס המוחלט של עשייה בתחום צריך להוסיף את העובדה שנתניהו בחר להתייצב באופן בוטה מאחורי נתן אשל שהטריד מינית עובדת בלשכה. חרפה כפולה ומכופלת היא ההדחה בפועל של בכירים בלשכתו שסייעו לנפגעת. השלישייה - צבי האוזר, יועז הנדל ויוחנן לוקר - היו מהמחנה הפוליטי שלו, אבל זה לא עזר להם. כאן זו לא רק שתיקה. כאן זו פעולה. פעולה אקטיבית אנטי־פמיניסטית".

פרח לרנר, בנימין נתניהו ונתן אשל בכנסת, ב-2011צילום: תומר אפלבאום

נתניהו שבר את שתיקתו בעניין אי־השוויון המגדרי בישראל בספטמבר האחרון - ושוב רק בהקשר של התמודדות עם מתקפה פוליטית. היה זה דווקא בנאומו באו"ם, כאשר יצא נגד המתקפה של האו"ם על ישראל בגין שמירה על זכויות האשה, והזכיר שהוכח כבר כי בישראל נשים יכולות להיות טייסות, ראש ממשלה, יו"ר כנסת ונשיאת בית משפט עליון. לאחר הנאום, בראיון מצולם שהעניק לוואלה, שאלה אותו הכתבת טל שלו אם הוא היה מגדיר עצמו כפמיניסט. "די. התשובה היא כן. האמת היא כן - אם הכוונה היא על הסתכלות על הזדמנות שווה מבחינת היכולות...", השיב נתניהו.

"זה מוזר, כי באופן ברור חל בו שינוי לרעה. הוא כן היה בעבר 'די פמיניסט' כהגדרתו", אומרת יחימוביץ'. יחימוביץ מספרת ששתיים מתוך שלוש המתלוננות נגד הנשיא לשעבר משה קצב עבדו בעבר עם נתניהו, במקומות שונים ובתקופות שונות, ולדבריה שתיהן דיברו מפורשות על ההבדל בין נתניהו לקצב ועל כך שלעומת קצב נתניהו היה מעסיק סופר־פוליטיקלי קורקט, סופר ענייני ו'ג'נטלמן' כהגדרתן. "כשהוא היה יו"ר אופוזיציה ישבנו בכנסת ודיברנו על פרשת קצב. סיפרתי לו מה אמרו עליו הנשים. הוא אמר לי: 'ברור. יש דבר שגברים מסוימים לא מבינים. שתקיפה מינית זה לא על מין, זה על כוח'. זה משפט פמיניסטי מאוד, מתורגם ישירות מאמריקאית ליברלית, שעושה את ההבחנה המדויקת בין סקס לבין אלימות מינית. היה מצופה ממי שכבר אז ידע לנסח עמדה כזאת שיהיה לפחות שותף למה שקורה כאן היום. אבל בעוד כולם מתקדמים, הוא דווקא ברגרסיה, וזה מעציב.

"הרגרסיה שלו עומדת בניגוד גמור לתמורות הפמיניסטיות הדרמטיות שישראל עוברת, במיוחד בתחום האלימות המינית, מהטרדה ועד אונס", אומרת יחימוביץ'. "ואני לא מדברת על חקיקה, שם התרחשה הדרמה כבר לפני 20 שנה, כשיעל דיין הצליחה להעביר את החוק למניעת הטרדה מינית, נגד כל הסיכויים. הפריחה והשגשוג באים מהשטח, מדור חדש ואמיץ של נשים צעירות. זה החל בפמיניזם החילוני השמאלני, אבל התפשט מזמן לפמיניזם של דתיות וימניות. כמובן שאין לזה קשר אליו. בניגוד לקיפאון שהשתרר אצלו - הקדמה מתרחשת בהיעדרו, לא בזכותו".

ואכן, קשה להתעלם מהשינוי בשיח המגדרי בשנים האחרונות, שינוי המשקף מהפכה חברתית של ממש. המקרים של תא"ל אופק בוכריס וראש העיר אור יהודה דוד יוסף - ולהבדיל ינון מגל, סילבן שלום, ארי שביט ועמנואל רוזן - כולם משקפים את העובדה שאנשי תקשורת, פוליטיקאים, פקידים וקציני צבא בכירים נאלצו להפנים כי התנהגות פוגענית שבעבר היתה קבילה נהפכה לחסם המחסל קריירות. אם רחבעם זאבי (גנדי) ומשה קצב הצליחו לטפס לקודקוד הפירמידה למרות רקורד בעייתי בתחומים אלה, בוכריס ושלום כבר לא ייהפכו לאלופים או נשיאים.

גיל שפר, לשעבר ראש הלשכה של נתניהו. נחקר בחשד לעבירות מין ואלימות, נחשד עוד בתקופתו כראש הלשכה בעבירות דומותצילום: מוטי קמחי

כדאי בהקשר זה להתעכב על המקרה של זאבי, שמעיד שוב עד כמה נתניהו אינו מתאים את עצמו לתמורות החברתיות. באפריל האחרון הציגה התוכנית "עובדה" בערוץ 2 תחקיר שבו הובאו סדרת עדויות של נשים שהותקפו ואף נאנסו על ידי זאבי. למרות זאת, לעצרת הממלכתית לזכרו שנערכה חודשיים לאחר מכן התייצבו נתניהו, כמו גם נשיא המדינה ראובן ריבלין, וספדו לו בלי הרבה אמפתיה לכאבן של הנפגעות. "גנדי היה מדור תש"ח שהקים את המדינה. יש טענות לא מוכחות על גנדי, אבל יש קרקע של עשייה מוכחת. גנדי היה עז נפש. גנדי שאני מכיר אהב את ישראל בכל נפשו. אויבינו סימנו את גנדי כמטרה דווקא בשל דרכו והאידיאולוגיה שלו", אמר נתניהו.

"נשים נזרקו מהלשכה כי שרה לא אהבה אותן"

כאשר אשל נאלץ לעזוב את לשכת ראש הממשלה, הוא לא הוחלף בידי אשה. גם כשיועז הנדל, גיל שפר, צבי האוזר, הראל לוקר, ארי הרו, גידי שמרלינג, ניר חפץ, יוסי לוי, אייל גבאי ושלום שלמה עזבו - לא החליפה אותם אשה. כששאלנו מקורבים לנתניהו מדוע אין בלשכתו נשים בתפקידים בכירים, הם תהו למה אנחנו נטפלים נתניהו, שהרי גם בלשכות של ראשי ממשלה קודמים, דוגמת אהוד אולמרט ואריאל שרון, נדיר היה למצוא נשים בתפקידים בכירים. עם זאת, הזמנים משתנים. מה שהיה בגדר נורמה לפני עשר שנים נראה צורם ב-2016, ונהפך לבולט במיוחד כשנזכרים שעשרות גברים התחלפו בסביבתו של נתניהו בשנים האחרונות - ואף לא אשה אחת.

מפגש שנערך בספטמבר בין נתניהו לנשיא ארה"ב ברק אובמה. בצוות של אובמה יש נשים - אצל נתניהו אף לא אחתצילום: קובי גדעון / לע"מ

בעברו הרחוק של נתניהו דווקא אפשר למצוא נשים. אודליה כרמון שימשה יועצת תקשורת של נתניהו בתקופתו כיו"ר האופוזיציה ב-2006, ואיילת שקד שימשה מנהלת לשכתו עד 2008. אם הולכים רחוק יותר אפשר להיזכר ברוחמה אברהם, ששימשה מנהלת לשכתו ב-1994–1999. אבל בשנים האחרונות כבר אין סביבו נשים. שקד וכרמון עזבו את תפקידן אחרי עימות עם שרה נתניהו. אברהם התקדמה. "לנתניהו לא היתה מעולם בעיה של נשים שעובדות אתו", אומר גורם שעבד אתו. "נשים שעבדו אתו דיברו על כך שאין אתו מתח מיני. עם זאת, ברור ששרה דורשת לאשר כוח אדם שעובד בלשכה והיו נשים שנזרקו מהלשכה כי שרה לא אהבה אותן".

ייתכן שאצל מי שעשה את הקריירה שלו כ"מר ביטחון", ושחלק מהאסטרטגיה שלו נגד יצחק הרצוג וציפי לבני היתה לכנות אותם "ציפי ובוז'י" כדי לרמוז למשהו נשי ונלעג - אין מקום לנשים. ייתכן גם שהמקור הוא חיבתו ליועצים מסוג אחד בלבד. "נתניהו מוקף באנגלו־סקסים חובשי כיפה", אומרת פעילת ליכוד ותיקה. "הוא מחזיק מהם אנשים נבונים. זאת החולשה שלו. נשים נעדרות מהקבוצה הזו, כמו מ-99% מהמגזרים האחרים באוכלוסיה. הוא לא חריג במפלגה שלו. הליכוד שולט במדינה הזו כבר די הרבה זמן, ומעט מאוד נשים נבחרות מטעמו. השריונים אצלנו לנשים כמעט הכי גרועים מכל המפלגות. במרכז המפלגה יש מעט נשים - ורובן 'נשים של', כשהבעל הוא הדמות חזקה בסניף המקומי. מהבחינה הזו, בקטע המפלגתי, אנחנו עוד מדינה במזרח התיכון שנשלטת על ידי גברים בחליפות".

בלשכת נתניהו יש מי שמתייחס לכך בהומור. "קרה שהערתי לאנשי הלשכה על דרך פעילותה, ואמרו לי 'נו, אז אולי תבואי לעבוד אתנו. טוב, בעצם לא ייתנו לך בחיים להתקרב'", אומרת מי שנחשפה לעבודת הלשכה בשנים האחרונות.

"היו זמנים שבהם נהוג היה לומר שמי שרוצה להתקבל ללשכה צריכה לבוא לראיון בלי איפור, בנעלים שטוחות ובבגדים לא אלגנטיים", אומר גורם נוסף שעבד מול הלשכה. "היה מקרה של בחורה יפה שבכיר בלשכה אמר לה כסוג של איום 'אני אשלח אותך לעבוד בבית ראש הממשלה, ומשם כבר יעיפו אותך'".

ורד סוויד, לשעבר מנכ"לית הרשות לקידום מעמד האישה. מלשכת השרה נמסר כבר לפני כמה שבועות כי בקרוב תתמנה ראש רשות, אלא שהמינוי אינו מגיע.צילום: תומר אפלבאום

"תמיד כשנתניהו מדבר על נשים הוא נשמע הכי פמיניסט שיש, אבל בפועל אין בסביבה הבכירה שלו נשים, לא היו סביבו במשך השנים ואם היו - הן סיימו לא טוב", אומר בכיר לשעבר בלשכה. "אין רוח טובה מבלפור שיסתובבו סביבו נשים, ואין ספק שיש אווירה של בית שלא נותן שיסתובבו סביבו נשים. איילת שקד נחשבת בבלפור לאויבת העם. בכל חברה עסקית ובכל משרד ממשלתי תראה סביבה נשית יותר, אצלו יש פחות. כשהתפנו תפקידים תמיד הועלו שמות של נשים - אבל הן לא התמנו".

אפילו בתחומים "גבריים" מובהקים לכאורה, כמו ראש המל"ל (ראש המועצה לביטחון לאומי) או מזכיר צבאי, היו נשים מועמדות לתפקיד. בין השמות שהוזכרו לתפקידים בלשכה בשנים האחרונות היו סימה שיין, ששירתה כראש חטיבת המחקר במוסד; תא"ל במיל' סימה ואקנין־גיל, כיום מנכ"לית המשרד לנושאים אסטרטגיים; ורו"ח איריס שטרק.

כאשר נתניהו נשאל על התופעה בראיון שהעניק לטל שלו הוא גייס את הממונה על ההגבלים העסקיים מיכל הלפרין ואת השרות מהליכוד מירי רגב וגילה גמליאל כדוגמאות. גם כשמביטים על צמרת האוצר רואים בה שליטה נשית - למשל החשבת הכללית מיכל עבאדי־בויאנג'ו, נגידת בנק ישראל קרנית פלוג, והממונה על שוק ההון והביטוח דורית סלינג'ר. כולן מתקופתו של שר האוצר לשעבר יאיר לפיד. הכנסת ה-20 מחזיקה בשיא הייצוג לנשים מאז קום המדינה - 28 ח"כיות מכהנות בה. כל זה רק מדגיש את מה שחסר בסביבתו הקרובה של ראש הממשלה.

עד סוף 2015 היתה בכל זאת בכירה אחת ליד נתניהו - פרח לרנר, ששימשה כמקשרת בין לשכת ראש הממשלה לכנסת, והושעתה בעקבות חקירה שנפתחה נגדה בגין חשד למרמה והפרת אמונים. החודש נודע כי מי שתחליף את לרנר היא היועצת של נתניהו לענייני חרדים - רבקה פאלוך. מלבדן יש לנתניהו גם יועצת לענייני מיתוג בשם תמי האוספטר, וראש לשכה במצודת זאב בשם חני בלוויס. מי שמחפש מכנה משותף לנשים שכן הצליחו להתקרב לנתניהו ימצא אותו בקשר שלהן לאשת ראש הממשלה. בלוויס התחילה את דרכה כעוזרת אישית של המשפחה בבית ברחוב בלפור, והיתה אחת מהעדות שהובאו כדי לגונן על שרה נתניהו במשפט שבו נתבעה על ידי עוזרת הבית שלה ליליאן פרץ. האוספטר היא חברה ותיקה של שרה נתניהו עוד מהתקופה שבה עבדו יחד כדיילות. גם פאלוך היא חברה ותיקה של הגברת נתניהו. פרח לרנר היתה זו שנהגה ללוות את הגברת נתניהו כשהגיעה לביקורים בכנסת ולארגן עמה ערבי גיבוש לחברי הקואליציה.

פאלוך היא דוגמה לכך שאשה המוטרדת מינית במערכת הפוליטית, ובפרט בלשכת ראש הממשלה, לא תמיד יכולה לסמוך על רעותה. לפני עשר שנים שימשה פאלוך כיועצת לענייני חרדים של אריאל שרון ואהוד אולמרט, כששר המשפטים חיים רמון ניסה לנשק קצינה צעירה בלשכת ראש הממשלה. במהלך משפטו של רמון העניקה פאלוך עדות שקר שנועדה להחליש את עמדתה של החיילת ולהראות כי היא הביעה עניין ברמון קודם לכן. השופט יצא נגדה בחריפות, הגדיר את עדותה כהמצאה, את תיאוריה כמופרכים וקבע כי היא אינה אמינה ואינה מהימנה.

נגידת בנק ישראל, קרנית פלוגצילום: אוליבייה פיטוסי

באופן מוזר, למרות הרקע הבעייתי הזה, כבר לפני שנתים וחצי ביקש אחד מבכירי לשכת ראש הממשלה, בשמה של שרה נתניהו, לקדם את פאלוך לתפקיד בכיר ברשות ממשלתית. בקשתו נדחתה על בסיס אותה העדות נגד החיילת. במאי האחרון החל נתניהו שוב לקדם את פאלוך - הפעם לתפקיד יועצת לענייני חרדים - ושוב, ביוני יצאה נציבות שירות המדינה נגד כוונת משרד ראש הממשלה להעניק לה תקן קבוע - בגלל אותה עדות. למרות זאת הוחלט החודש לקדם את פאלוך לתפקיד המקשרת בין ראש הממשלה לכנסת.

"בעיה עם הבית בבלפור"

המקרה של הרשות לקידום מעמד האשה הוא דוגמה כואבת למקרה שבו אינטרסים פוליטיים צרים וגחמות בסביבת ראש הממשלה פוגעים בקידום מעמד האשה בישראל. עד ינואר האחרון שימשה בתפקיד מנכ"לית הרשות ורד סוויד, שהיתה יועצת לחברה ורווחה לראש הממשלה עוד בתקופת שרון. כפי שהעידה סוויד בראיון שהעניקה ל"עובדה", בינואר 2014, זמן קצר אחרי שמינויה הוארך פעם נוספת, קיבלה טלפון משרה נתניהו שבו הודיעה לה שעליה להודות לה ולבעלה על כך שהם האריכו לה את התפקיד. בהמשך, אחרי ראיון מקצועי שהעניקה סוויד בתוכנית "לונדון את קירשנבאום", היא נאלצה להתמודד עם שיחת טלפון זועמת בטונים גבוהים משרה נתניהו, שבה הביעה רעיית ראש הממשלה את חוסר שביעות רצונה מהתבטאויותיה של סוויד - למרות ואולי דווקא משום שהתבטאויות אלה לא היו קשורות אליה כלל. בסוף 2015 נתקלה סוויד בקשיים בהארכת החוזה שלה. כשניסתה להבין את הסיבה לכך אמרו לה גורמים בלשכה כי הדבר נובע מ"בעיה שיש עם הבית בבלפור". בינואר 2016 היא מצאה את עצמה מחוץ לתפקיד. אחרי הבחירות האחרונות עברה הרשות ממשרד ראש הממשלה לאחריות השרה לשוויון מגדרי גילה גמליאל. מאז עומד בראש הרשות ממלא מקום זמני, ובפועל הגוף אינו מתפקד.

רינה ברטל, לשעבר יו"ר שדולת הנשים בישראל, מסבירה מדוע: "זאת הבעיה הכי גדולה כרגע בתחום מעמד האשה - שהרשות למעמד האשה אינה קיימת. זה גוף סטטוטורי שהוקם בסוף שנות ה-90 על ידי קבוצה רצינית ומיוחדת של ח"כיות מכל הזרמים הפוליטיים שנלחמו מלחמת חורמה. כיום היא לא קיימת כי השרה לענייני נשים, גמלאים, צעירים וכנראה גם ערבים, גילה גמליאל, החליטה שהיא תתעסק בעצמה בענייני נשים ולכן אין צורך ברשות. זה השיא. הרבה מאוד שנים הרשות ישבה במשרד ראש הממשלה, שמינה את המנכ"לית. כרגע השרה לענייני נשים, צעירים, קשישים וערבים טוענת שהכל צריך להיות תחת המטרייה שלה. אני לא אתנגד לזה, כל עוד הרשות תישאר גוף סטטוטורי ועצמאי. אם היא רוצה לתת לו חסות - סבבה. כיום הוא מת, וזה אסור. אם תשאל אותי מה המחדל הכי גדול ואיפה הלכנו אחורה הכי הרבה - בכך שאנו שותקות ומסכימות לכך שהרשות לא קיימת".

ראש הממשלה בפגישה עם מזכ"ל האו"ם. "נתניהו מוקף באנגלו-סקסים חובשי כיפה, הוא מחזיק מהם אנשים נבונים"צילום: קובי גדעון / לע"מ

"נכון להיום אין לי מחליף ואין קול שעוסק בנושאים האלה", אומרת סוויד. "כשמדברים על העלאת גיל הפרישה לנשים, שלגביו הגשתי בזמנו חוות דעת יחיד שגרסה שמשמעות המהלך למעשה היא העלאת גיל הזכאות לקצבה לנשים, אתה לא שומע קול. כשהייתי בתפקיד לא היתה פעם אחת שבה לא השמעתי קול בנושאים כמו סחר בנשים או תקיפות. עכשיו יש התקרנפות. אין קול פמיניסטי בסביבה הקרובה לראש הממשלה. אף אחת לא לוקחת על עצמה את המחויבות המגדרית.

"גם במהלך הקמת תאגיד השידור דרשתי שמחצית ההנהלה תורכב מנשים. הגשנו חוות דעת מגדריות לגבי כל הצעות החוק שקודמו. הגענו בתקופתי להבנות עם צה"ל לגבי ההגדרה של אפס סובלנות להטרדה מינית, ובעקבות זאת הוציא הצבא חוזר לכל המפקדים. אפילו דאגנו לשינוי הכיתוב על הצל"שים שמקבלות חיילות כך שלא יהיה שוביניסטי. נלחמתי בהדרת נשים במופעים. דאגתי לכך שבוועדות איתור תהיה נציגות לנשים. הקמתי מאגר של מועמדות לדירקטוריונים. הגעתי בזמנו להבנות עם השופט אשר גרוניס, לשעבר נשיא בית המשפט העליון, שבכל שיקול של מינוי לעליון יובא בחשבון הפן המגדרי. אני חייבת לומר שתמיד הרגשתי שאני מקבלת גב ולא נכנעתי לשום לחצים.

"רק שהיום אני שומעת היחלשות בקול של הנשים. מתחת לרדאר מוקמות ועדות שאין בהן ייצוג לנשים ואתה כבר לא שומע מישהו נותן דין וחשבון על הדברים האלה. יש דיון על הייצוג של מגזרים אחרים ועל זה לא. אתה לא שומע קול ממלכתי בהקשר הזה".

באופן רשמי, השרה גמליאל לא ממנה לרשות מנכ"לית לאור העובדה שהמועמדת שלה לתפקיד, רינת דנון, חברת ילדות של השרה מימי בית הספר, לא אושרה על ידי ועדת מינויים בראשות נציב שירות המדינה. ועדת המינויים סירבה לאשר את המינוי של דנון בשל העובדה שמרבית ניסיונה המקצועי נצבר בעבודתה עם השרה גמליאל, ואין לה ניסיון ניהולי מספק. כפי שחשפה בעבר כתבת "הארץ", לי ירון, גמליאל הפכה את הרשות לספקית ג'ובים למקורבים אליה בשלושה מקרים נוספים - כשמינתה לאורך השנים שלושה בני משפחה אחת המקורבים אליה עוד מתחילת דרכה הפוליטית למשרות אמון.

גילה גמליאל, השרה לשוויון חברתי. תתעסק בעצמה בענייני נשיםצילום: מוטי מילרוד

אין מה להיטפל לגמליאל, שיכולה לומר להגנתה שהיא למדה מהעומד בראש הפירמידה הפוליטית לגבי מה שחשוב כשיש לבחור בין טובת כלל הנשים לטובתה של אשה מקורבת אחת. כפי שחשף לראשונה כתב "הארץ", יוסי ורטר, במאי האחרון התכנסה שדולת הנשים בישראל בלשכת ראש הממשלה למפגש לציון 30 שנות עשייה. נציגות השדולה דיווחו לנתניהו על פעילותן וסיפרו על נקודות ציון היסטוריות בפעילותה, דוגמת בג"ץ אליס מילר ובג"ץ בנושא ייצוג מאוזן בדירקטוריונים. נתניהו שיבח והילל את הפעילות בתחום, עד שלפתע התחלף הטון שלו והוא החל לנזוף בנוכחות ולתהות איך ייתכן שארגון כמו שדולת הנשים מעולם לא דאג, עזר וסייע לאשה מוכשרת כל כך ויוצאת דופן המותקפת חדשות לבקרים — רעייתו שרה.

נתניהו: "אני נאבק בהטרדות מיניות, אלימות ואפליה"

ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה: "לראש הממשלה אפס סובלנות להטרדות מיניות. ראש הממשלה סבור והצהיר על כך כי זאת חובתנו וגם זכותנו הגדולה לעודד נשים להגשים את עצמן וליטול חלק בחיים הציבוריים כשוות בין שווים. ראש הממשלה והממשלה נאבקים נגד הטרדות מיניות, אלימות ואפליה.

"ראש הממשלה הוא זה שהקים את הרשות למעמד האשה עוד בכהונתו הראשונה, ובהמשך גם את ועדת השרים לטיפול בסוגיה. בממשלה האחרונה אף הוקם המשרד לשוויון חברתי, העוסק גם בשוויון מגדרי. ראש הממשלה מסכים כי יש עוד כברת דרך לעבור, אך עלינו לקדם צעד אחר צעד את הפעולות והיעדים שאנו רוצים להשיג. יתרה מכך, ראש הממשלה סבור כי הגברים צריכים להכיר בעובדה שיש לקחת חלק בשותפות בגידול המשפחה לצד העבודה.

"ראש הממשלה פועל להגדלת השתתפותן של נשים. בתקופת נתניהו יש מספר שיא של מנכ"ליות וארבע שרות בממשלה. כמו כן, בתקופת נתניהו עלה משמעותית אחוז הנשים החרדיות ששולבו בשוק העבודה בתחומי ההיי־טק והטכנולוגיה.

"בעניין אילן שמואל: הנהלת משרד ראש הממשלה לא ידעה על פתיחת חקירה נגד שמואל. הרשויות לא הביאו מידע זה לידיעת הנהלת המשרד. עם קבלת המידע נעשתה פנייה מיידית לאגף משמעת בנציבות שירות המדינה והעובד הוזמן לשימוע ויצא לחופשה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"