בונים גני ילדים, כדי שנשים יוכלו לצאת לעבוד

כשראש ממשלת יפן שינזו אבה נכנס לתפקיד, הוא הכריז על תוכנית להגדלת כוח העבודה הנשי במדינה, גם כדי לסייע להן - אבל בעיקר כדי לעזור לכלכלה המידרדרת

טל שניידר
טל שניידר
טוקיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טל שניידר
טל שניידר
טוקיו

על שולחן עץ נמוך, בלשכתו של סגן שר החוץ היפני יאשויד נאקאיאמה (Yasuhide Nakayama), ניצבו תמונות משפחתיות. הוא הכניס אותנו לחדר יפה, בעל ריהוט יפני עתיק, עציצי סחלבים לבנים וחיפויי עץ בהירים. לפני שהתפנה לפטפטת דיפלומטית בנושאי המזרח התיכון הציג בגאווה רבה את מדף התמונות המשפחתיות: "סבתא שלי, מאסה נקאיאמה (Masa Nakayama), היא האשה הראשונה אי פעם ביפן שמונתה להיות שרה וכיהנה כשרת הבריאות ב-1960".

נאקאיאמה, 43, שמחזיק את תיק המזרח התיכון במשרד החוץ היפני, היה המארח הראשי של קבוצת ישראלים ופלסטינים, שערכו סיור בטוקיו, בהירושימה ובקיוטו. "איזה יופי", אמר במהלך השיחה אתנו, "אתם בדיוק חמישה גברים וחמש נשים". כאוחז תיק המזרח התיכון הוא בוודאי לא סבור כי שוויון מגדרי לבדו יפתור את הבעיות בישראל, אבל הנושא המגדרי נמצא אצלו על סדר היום.

למעשה, מאז שראש ממשלת יפן שינזו אבה נכנס לתפקיד לפני שנתיים בדיוק, נמצא הנושא המגדרי על סדר היום של כל אגפי הממשל היפני. יפן, המדורגת רביעית ברשימת הבנק העולמי לפי מדידת תוצר מקומי גולמי, סובלת משוק עבודה שהולך ומצטמצם, מירידה בשיעורי ילודה, מאוכלוסיה מזדקנת, ולאור החששות מצמצום מספר האנשים העובדים ומשלמי המסים, החליט אבה לפני יותר משנה שהשוויון המגדרי-כלכלי יהיה אחד היעדים המרכזיים במדינתו. אפילו כבר הוטבע מונח מקצועי למדיניות הכלכלית שלו - Womenomics, כלכלת נשים או כלכלת מגדר.

אבה טבע את המונח Womenomics בנאום שנשא בעצרת השנתית של האו״ם ב-2013. נאומי האו״ם מוקדשים לרוב לנושאי מדיניות חוץ ומערכות היחסים הבינלאומיות, ודווקא מהסיבה הזו הצליח אבה למשוך את תשומת הלב כשעסק בכלכלת יפן בעיניים מגדריות. הוא אמר אז שעל פי תיאוריית "כלכלת המגדר", קידומן של נשים בחברה קשור ישירות לקצב הגידול הכלכלי. באותו נאום הכריז אבה כי ממשלת יפן תקצה 3 מיליארד דולר בכספי סיוע חוץ במשך שלוש השנים הבאות, כדי לטפח ולסייע לקידומן של נשים, לשפר את מערכת הבריאות עבור נשים וכדי למנוע פגיעה בנשים באזורי מלחמה.

צילום: רויטרס

ה-Womenomics של אבה היא חלק מתוכנית כלכלית רחבה יותר שהוצגה לציבור היפני כ"אבה-נומיקס" (Abenomics) ומטרתה היתה להוציא את יפן משני עשורים של קיפאון כלכלי. אבה החל לנסות ליישם את תוכניותיו הכלכליות מיד לאחר היבחרו בסוף 2012, אך כעבור שנתיים המשק היפני עדיין תקוע בשיעורי צמיחה נמוכים והתמיכה הציבורית בו צנחה. ולכן החודש - בצירוף מקרים מעניין עם ההתרחשויות בישראל - נאלץ אבה להכריז על פיזור הפרלמנט והליכה לקלפיות לשם קבלת אמון מחודש מן הציבור, לאחר שהשלים רק שנתיים מתוך הקדנציה השנייה שלו כראש ממשלה. באמצע דצמבר ניצח אבה בבחירות.

אבה לא פמיניסט

תוכנית ה-Womenomics של אבה אמורה להתמודד עם כשלי שוק התעסוקה היפני שבו משתכרות נשים מחצית ממה שגברים משתכרים בעבודות זהות. נתוני העוני של יפן מלמדים כי נשים עניות יותר מגברים. מלבד המסורת, הגורם האובייקטיבי שמונע מנשים לחזור לעבוד כמה חודשים לאחר לידת תינוק הוא היעדר תשתית גני ילדים במדינה. ביפן אין מספיק גני ילדים. זמני ההמתנה לרישום לגן ילדים יכולים להימשך לעתים שנתיים, ולכן נשים מוותרות על כך מראש.

אבה הקצה משאבים להאצת בניית גני ילדים והחל במאמצים ליישם את חוק שוויון הזדמנויות בעבודה, אך התהליכים האלה לוקחים זמן רב וברקע ניצבה הביקורת עליו, שטענה כי תוכניותיו הן פופוליזם חברתי ותו לא. אבה, כך נטען, אינו באמת פמיניסט. הוא רואה בנשים כוח תועלתני להצמחת הכלכלה היפנית ואין לו עניין אמיתי בשינוי חוקי המשחק. אפילו מהלך הדוגמה האישית שביצע אבה, מינוי חמש נשים כשרות לממשלה, זכה לקיתונות של ביקורת כשלפני כמה חודשים שתיים מתוך החמש אולצו להתפטר עקב עבירות אתיות (פעוטות יחסית).

שרת המסחר והאחראית על הכורים הגרעיניים יוקו אובצ׳י (Yuko Obuchi) ושרת המשפטים מידורי מאצושימה (Midori Matsushim) אולצו להתפטר עקב גילויי אי־סדרים כספיים. אובצ'י התפטרה בעקבות האשמות לפיהן מקורביה השתמשו בכספי תרומות באופן בלתי חוקי ואילו מאצושימה פרשה על רקע תעמולה שהפיצה בניגוד לחוקי הבחירות. אובצ׳י, 40, בתו של ראש ממשלת יפן לשעבר, נחשבה לכוכבת עולה בשמי הפוליטיקה היפנית. לאחר הפיאסקו של הפיטורים היא נעלמה מן העין הציבורית. יותר מחודש לא שמעו ולא ראו אותה והיא סירבה לכל הריאיונות. המינויים הבולטים והחשובים ביותר של אבה נכשלו.

התובנה הכללית היתה שלאו דווקא מעשיהן הבלתי-אתיים הובילו להתפטרות, כי אם משחקי הכוח הפוליטיים של המפלגות. אבל הסיפור זכה לחשיפה בינלאומית שלילית, שעיקרה היתה: ראש הממשלה מכריז על רפורמה ציבורית יומרנית של העסקת נשים, ולא מצליח להשיג נשים ראויות בעצמו.

בשל חדשנותה התקבלה ה-Womenomics בחשדנות רבה, הן באגפים השמרניים (איזה מן אדם מכריח נשים ללכת לעבוד) והן מן הצד השני, המתקדם יותר. בעל הטור ויליאם פסק הכותב בבלומברג קטל את אבה: ״היה עליו להציג מדיניות ברורה יותר, תוך שהוא משתמש בתמריצי מס לתגמל תאגידים שמשתפים פעולה, ומנגד לנקוב בשמותיהם של המתנגדים. העצמה נשית אמיתית מחייבת צעדים אמיצים ויצירתיים, לא נפנוף בסמלים״, כתב. הגישה של אבה באמת נחשבת לפורצת דרך ובהחלט שונה מתוכניות כלכליות מוכרות. בקונגרס האמריקאי ביצעו עבודת מחקר על הכלכלה המגדרית היפנית והגיעו למסקנה שבשל שמרנותה העמוקה של החברה, יהיה קשה מאוד להוביל שם שינויים מגדריים בשוק התעסוקה.

כיום עומד שיעור הנשים המועסקות ביפן על 60%-64%, השיעור הגבוה ביותר אי פעם בהיסטוריה של יפן (מאז שהחלו למדוד זאת באופן מגדרי בשנות ה-70). החדשות הטובות עבור אבה הן ששיעור הנשים המועסקות צומח כל הזמן. ביוני 2014 פורסם בדו"ח התעסוקה כי שיעורן טיפס ב-1.7% בשנה החולפת, לעומת עלייה של 0.4% בשיעור הגברים המועסקים. בדו"ח צוין כי הסיבה לעלייה בשיעור הנשים המועסקות נובע מכך שהחברות במגזר הפרטי גייסו יותר עובדים/ות למשרות חלקיות ולתפקידים הנחשבים נחותים. יותר משני־ שלישים מהמועסקים במשרות חלקיות או עובדי קבלן חיצוניים היו נשים, וכך בעוד מספר המשרות החלקיות קפץ ב-300 אלף, מספר המשרות המלאות שהוצעו צנח ב-200 אלף.

גן ילדים יפני. פותחים עד 17:00 בלבד ואמהות עובדות צריכות למצוא פתרון נוסףצילום: בלומברג

אבל הגידול הזה עדיין לא מספיק כדי להדביק את הפער. מבין המדינות המפותחות והמתועשות נמצאת יפן מאחור בתחום שילוב הנשים בכוח העבודה, הרבה מאחורי אירופה וארה״ב. על פי מחקרים ממשלתייים ביפן, שילוב מוגבר של נשים בכוח העבודה עשוי להוסיף 7.1 מיליון ידיים עובדות לכוח העבודה ההולך ומצטמצם ולהגדיל את התוצר המקומי הגולמי של יפן ב-13% עד 2020. אבה הכריז על יעד שאפתני: לא רק הוספת יותר נשים לכוח העבודה, אלא הגעה ליעד של 30% נשים בעמדות ניהול, בדגש על המגזר הציבורי.

בכלכלות אחרות בעולם, באיחוד האירופי, בנורווגיה ואף בישראל, חוקקו חוקים המחייבים מכסות מינימום לנשים במועצות מנהלים של חברות נסחרות או החל בגודל מסוים. החקיקה נתפשה בזמנו כדרקונית ומתערבת יתר על המידה בחיי התאגידים, אך לפחות בישראל הוכיחה את עצמה היטב. ביפן עוד לא הגיעו לכך, אבל אבה העביר חוק מיוחד המיועד לכל חברה מסחרית יפנית שיש בה 500 עובדים או יותר: חובת הכנת תוכנית עבודה לקידום נשים בתאגיד. הוא אף לקח זאת צעד קדימה וחייב את החברות היפניות לפרסם בפומבי את התוכנית. למעשה, מכניסת החוק הזה לתוקף בשנה הבאה, יהיו חייבות כל החברות הגדולות לידע את עובדי החברה בנוגע לתוכנית קידום למשרות ניהול ואבה אף דרש שתוכניות המגדר יתפרסמו באופן מסודר וייהפכו לאפקטיביות.

עבודה מסביב לשעון

"כיצד ייתכן שאנחנו אחת מן הכלכלות המובילות בעולם, תקציב סיוע החוץ שלנו עצום, אנחנו מדינה מתקדמת כמעט בכל פרמטר: בריאות, רווחה והשכלה, אך כשבוחנים את מדד המגדר העולמי על פי הפורום הכלכלי העולמי, אנחנו נמצאים אי שם במקום 104, מתוך כ-140 מדינות? הרי מדינות שנמצאות על רשימת מקבלות סיוע החוץ שלנו, מדורגות שם יחד אתנו בתחתית הרשימה", אומרת ראש מחלקת קידום מגדרי של משרד החוץ היפני לי רואי מצ׳קואה. לשם השוואה, ישראל ממוקמת במקום ה-65 במדד המגדר העולמי, ארה״ב במקום ה-20, ואת המדד פותחות כל המדינות הסקנדינוויות.

מצ׳קואה, 43, מספרת שבעקבות מדיניות ה-Womenomics נפתחה מחלקת מגדר במשרד החוץ, כדי שסיוע החוץ היפני יתמקד בקידום נשים. כך לדוגמה, היא מספרת, הפוקוס של סיוע החוץ לפקיסטן הוא בתחום שיפור החינוך של נערות, הפיכת שירותי רפואה נגישים יותר לנשים ואף תוכנית בסיסית ביותר לשנות את הכללים האוסרים על בנקאים לפתוח חשבונות בנק לנשים.

ההתייחסות היפנית הרצינית למדד המגדר העולמי היא חלק מן האתוס היפני, שלוקח כל דבר ברצינות. "אצלנו, אם מציבים יעדים ואומרים משהו, גם מתכוונים לכך ויש סיכוי שזה יתמשש", מסבירה מצ׳קואה.

למצ׳קואה שני ילדים ובן זוג, גם הוא עובד משרד החוץ. האנגלית שלה מושלמת ואחרי קריירה דיפלומטית בת 20 שנה היא נמצאת כיום בעמדת ניהול בכירה, אבל את הילדים היא ובן הזוג בקושי רואים. "אני עושה מיקור חוץ לטיפול בילדים. אין דרך אחרת. אני עובדת עד שעות מאוחרות ונוסעת ברחבי העולם וכאשר אני בנסיעות של כמה ימים, אני לוקחת אותם להורים שלי, שגרים במרחק שלוש שעות נסיעה מטוקיו".

ואכן, הסטנדרטים היפניים דורשים את הקדשת מרב שעות היממה למקום העבודה. באחד מערבי אמצע השבוע שבהם היינו אורחי משרד החוץ היפני בטוקיו יצאנו לבילוי ברים ושתייה עם נאקאיאמה. בשעות הצהריים הוא ישב אתנו בפגישה רשמית, אחריה נערך ביקור קצת פחות רשמי בלשכתו וכעבור כמה שעות, לאחר ארוחת הערב, צעד אתנו ברובע הבילויים של טוקיו למועדון הלילה "רובוט-בר" עם מופע מוזיקה מוטרף, בובות צעקניות, מעין דמויות נשים מפותחות שהוזזו על הבמה, ורקדניות מוזרות שתופפו עליהן. המוזיקה היתה משוגעת, המופע מסנוור עיניים (וגם צעקני), הבירה זרמה. משם המשכנו כל הקבוצה, סגן שר החוץ ופמלייתו, חמישה עובדי סגל צעירים, בהם אשה אחת בלבד, לבר נוסף.

מתברר שערב שכולו ערבוב של עבודה ובילויים אינו חריג. הכפופים לשר חויבו להתייצב בבר. גבר יפני שמטפח קריירה, כפי שמטפחים נאקאיאמה וצועריו, מחייב יציאות מאוחרות עם האנשים שאתם עושים עסקים או מארחים. במקביל, נדרש מישהו להישאר ולנהל את הבית, לדאוג לילדים אם יש, לטפל בהורים מזדקנים, לבשל, לקנות ולנקות. ליפנים במקצועות חופשיים, בעמדות ניהול או בקריירות מורכבות, אין שעות עבודה ומנוחה. הם פשוט עובדים מסביב לשעון, והכלכלה המגדרית של אבה לא מיועדת לשנות את התפישה הזו, אלא לדרוש מן הנשים בדיוק את מה שדורשים מהגברים. מצ׳קאוה סיפרה על המאמצים בתוך משרד החוץ היפני ובממשל כולו להגדיל את השימוש המגדרי בכספי ציבור. "אנחנו גם המדינה התורמת השנייה בגודלה לתקציב מזכ״ל האו״ם למניעת אלימות מינית בילדים. בשבוע שעבר התקיים בטוקיו כנס ענק בנושא מניעת אלימות נגד נשים, ויפן מתעתדת לעבוד תחת הכותרת הענקית של המאה ה-21, כמאה שתהיה חופשייה מאלימות נגד נשים".

חבר קונגרס יפני מתנצל בפני עמיתתו לאחר שהשפיל אותה בדיון במליאהצילום: אי־אף־פי

ובתוך יפן?

"בתוך המדינה מתמודדים עם אתגרים עצומים. מצד אחד נשים ביפן מסיימות לימודים אקדמיים בשיעורים גבוהים, אך מצד שני 60% מהן מתפטרות אחרי הילד הראשון ומנסות לחזור רק אחרי עשור ואז משתבצות בעבודות פחותות ערך ולא מנהלות קריירה".

מה הוא המגזר הבעייתי ביותר?

"ללא ספק המגזר הציבורי. רק 3% מעמדות הניהול מוחזקות על ידי נשים. גם במגזר הפרטי המצב לא מזהיר, רק 8%-10% נשים מחזיקות במשרות ניהול. הנתונים האלה מסבירים במידה מסוימת את הדירוג המאוד נמוך שקיבלו במדד המגדר הבינלאומי של הפורום הכלכלי העולמי. גם שיעור חברות הקונגרס אצלנו הוא 7%, נמוך מאוד בהשוואה לדמוקרטיות אחרות".

איך יפן הגיעה למצב הזה?

"סגנון העבודה היפני, של שעות ארוכות כשסוגרים עסקות, או אירועים בשעות הערב המאוחרות, הוא חלק מתרבות תעסוקה מאוד בעייתית. הממשלה מנסה לשנות זאת, אבל זה לא רק זה. יש אצלנו תפישה מאוד חזקה של תפקידים מגדריים במשפחה. אני מאמינה שזה משתנה בקרב הצעירים, אבל לוקח זמן לשנות תפישות כה מושרשות. כיום יש תהליך של בנייה מואצת של גני ילדים, כדי לאפשר לנשים לצאת לעבוד. ובכל זאת, גני הילדים לא פותרים את הבעיה, כי על אף שהם נקיים ובטוחים ולהורים אין בעיה להשאיר את הילדים שם, הם פתוחים רק ב-17:00-7:00. אשה שרוצה קידום חייבת לעבוד גם לאחר 17:00 אחר הצהריים, ולכן עליה לבצע מיקור חוץ לטיפול בילדים".

איך את הצלחת?

"יש לי מזל שאני במשרד החוץ. הסביבה פה היטיבה אתי. אבל אין ספק שגם הקרבתי הרבה. אני מוציאה חצי מהשכר שלי על טיפול בילדים וניקיון הבית".

כששאלתי את מצ׳קואה על שתי השרות של אבה שהודחו, ניכר כי היא חשה באי-נוחות. "ראש הממשלה עומד לבצע שינוי בכל הרכב הממשלה. אני חושבת שהתפטרותן של השרות הזיקה דווקא למפלגות האחרות. אני משוכנעת שאבה ימשיך להיות מחויב לנושא המגדרי".

לא רק סיפור השרות המתפטרות זכה לתהודה גלובלית. גם סיפורה של חברת קונגרס יפנית שספגה השפלות פומביות מחבר קונגרס, בן מפלגתו של אבה, לאחר שנעמדה במליאה ושאלה שאלות בנוגע לזכויות במהלך חופשת לידה, היכה גלים בעולם. "כדאי שתתחתני קודם לכן", הוא צעק עליה וכמה שעות לאחר מכן אולץ לרדת על ברכיו ולהתנצל בפניה באופן פומבי. "אם יהיו יותר נשים כנבחרות או בעמדות כוח", אומרת מצ׳וקאה, "תהליכי החקיקה יתאימו יותר לדרישות של הנשים. כבר הוכח, גם במגזר פרטי וגם בציבורי, שגיוון עושה טוב לכולם".

הכותבת היתה אורחת משרד החוץ היפני ביפן

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה