מחיר התחרות

המדינה שבה תשלמו 135 שקל על חבילת טלוויזיה, אינטרנט וטלפון

ארבע חברות מציעות לפורטוגלים חבילות שירותי תקשורת, שכוללת אינטרנט מהיר, טלפון קווי וטלוויזיה ■ לפחות שתי חברות מציעות לצרף לחבילה שירות רביעי - טלפון סלולרי ■ בשעה שבישראל נשמר מונופול הטריפל של HOT, בעולם מתרחשת מלחמת מחירים

אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים7

מאז ימי גדולתה במאה ה-16, אז החזיקה במונופול הסחר עם אסיה, איבדה פורטוגל את מעמדה הכלכלי ונהפכה לאחת המדינות החלשות במערב אירופה. לשם השוואה, ישראל מדורגת במקום 37 בעולם מבחינת תוצר לנפש, בעוד פורטוגל מדורגת הרחק במקום 64 עם תוצר לנפש הנמוך בכ–35% מזה של ישראל. הפער בין פורטוגל למדינות אירופה הסובבות אותה ניכר גם חיצונית: לאחר חמש שנות מיתון, שבמהלכן התכווץ התוצר של פורטוגל בכ-13% והאבטלה זינקה ל-14%, אפשר לראות כיצד המיתון המתמשך משפיע על חזותה של הבירה ליסבון.

בניגוד לחוסר ההצלחה הכללית, בתחום אחד מובילה פורטוגל על מדינות אחרות: ממשלת פורטוגל הבינה מוקדם יחסית את החשיבות של תשתיות התקשורת במדינה והצליחה ליצור שוק תחרותי, שוקק ומתקדם טכנולוגית. פורטוגל קיבלה כמה החלטות מדיניות נכונות, היכולות ליצור שוק תקשורת ללא תלות בעושר הכלכלי של המדינה.

בדומה לישראל, בפורטוגל פועלות שתי תשתיות תקשורת קוויות מתחרות, האחת של חברת כבלים בשם NOS (לשעבר Zon Optimus) והשנייה היא פורטוגל טלקום — חברת הבזק המקומית. בניגוד לישראל, ידעה פורטוגל לייצר תחרות חזקה יותר בין שני המפעילים הקוויים שלה, כאשר חייבה כבר לפני עשור את פורטוגל טלקום להחכיר את התשתיות שלה למתחריה במחיר מפוקח. בישראל, רק בנובמבר האחרון חתם שר התקשורת היוצא גלעד ארדן על רפורמה דומה. בתום עשור של תחרות שוקקת בפורטוגל, ותחרות דואופוליסטית בישראל בין HOT לבזק, אפשר לראות כמה מתוקים הם פירות התחרות.

ליסבוןצילום: בלומברג

ההולכים ברחובות ליסבון ופורטו, שתי הערים המרכזיות בפורטוגל, לא יכולים להתעלם מהמלחמה השיווקית שמתרחשת על גבי לוחות פרסום החוצות. ארבע חברות שונות מציעות לפורטוגלים חבילות מלאות של שירותי תקשורת (טריפל), הכוללת אינטרנט מהיר, טלפון קווי וטלוויזיה. לפחות שתי חברות מציעות לצרף לחבילה שירות רביעי — טלפון סלולרי. כך רואים מולם הפורטוגלים ספק שירות אחד עבור כל שירותי התקשורת ומחיר בודד.

החבילות שמהן יכולים הפורטוגלים לבחור פשוטות מאוד, ובמרכזן המחיר. כל חברה מציעה שלוש חבילות מרכזיות: הבסיסית מיועדת עבור משתמשים קלים, השנייה עבור משתמשים סבירים והשלישית עבור המשתמשים הכבדים, שרוצים את ערוצים הפרימיום בטלוויזיה. מחיר החבילות תופס מקום מרכזי במאמצי השיווק של החברות, כך שקל מאוד לערוך השוואה מהירה בין החברות ולקבוע מי הכי זולה. לשם השוואה, בישראל רק HOT יכולה להציע טריפל, וכמונופול בתחום היא יודעת לנצל זאת היטב. בזק אמנם מחזיקה בתשתיות קוויות ובמקביל גם ב–yes, אך אסור לה לשווק טריפל. מדוע המצב הנוכחי נמשך כבר כמעט עשור, ו–HOT זוכה למונופול על הטריפל? רק משרד התקשורת הישראלי יכול לספק תשובה לכך.

מגוון השירותים שמקבל צרכן התקשורת הפורטוגלי גדול מזה שמקבל הישראלי, אך לא רק זאת — גם מחירם נמוך יותר. לדוגמה, חבילת הטריפל הסטנדרטית שמציעה וודאפון פורטוגל עולה כ–135 שקל לחודש (29 יורו) וכוללת 100 ערוצי טלוויזיה, חיבור אינטרנט במהירות 50 מגה־ביט לשנייה וטלפון קווי ללא מגבלה. לשם השוואה, חבילת הטריפל הזולה ביותר שמציעה HOT עולה 299 שקל בחודש, אך מרבית לקוחות הטריפל של החברה מחוברים לחבילות יקרות יותר. לקוח בזק שבוחר להרכיב בעצמו חבילות טריפל משירותי בזק, ייאלץ לשלם כ–30% יותר מהטריפל של HOT.

תשתית הסיבים האופטיים - מהמתקדמות בעולם

השירות שמספקת וודאפון הפורטוגלית היא בדיוק מסוג השירותים שמשרד התקשורת מקווה כי יושקו בישראל בחודשים הקרובים. וודאפון, כמו פרטנר וסלקום הישראליות, ממוקדת בתחום הסלולר, אך בניגוד לסלקום ולפרטנר, וודאפון פורטוגל הרחיבה את מגוון השירותים שהיא מספקת, ונכנסה כבר ב–2009 לבתיהם של לקוחות רבים עם שירותי טלפון קווי וטלוויזיה. היא לא פרסה תשתיות קוויות יקרות, וגם לא הציבה צלחות לוויין על גגות הבתים: וודאפון ניצלה את החובה שהוטלה על פורטוגל טלקום, ורכבה על התשתיות שלה, מעט בדומה למפעילים וירטואליים בתחום הסלולר. ההשקעה הנמוכה שנדרשה ממנה איפשרה לה להציע שירותים במחיר נמוך יחסית.

שוק הטלוויזיה בפורטוגל

אחת הביקורות נגד שיטה זו טוענת כי אין זו חוכמה לחייב את הבזק המקומי למכור את התשתית שלו בזול, כי בסופו של דבר חברת הבזק פשוט תפסיק להשקיע בתשתיות תקשורת חדשות.

בסביבה טכנולוגית משתנה מהר, כמו זו שקיימת בשוק התקשורת, עצירה של השקעות בתשתיות חשובות כל כך משמעותה עצירה של קדמה כלכלית. אך המקרה הפורטוגלי מוכיח אחרת: למרות החובה שחלה על פורטוגל טלקום למכור את התשתיות שלה במחיר מפוקח למתחריה, חברת הבזק המקומית רק האיצה את קצב פרישת התשתיות החדשות, כך שכיום פורטוגל היא אחת המדינות המובילות באירופה מבחינת פריסת סיבים אופטיים לבתים.

בשעה שכל משקי הבית בפורטוגל (4 מיליון במספר) מחוברים במקביל לתשתיות DSL ולתשתיות כבלים המסוגלות לספק להם מהירויות גלישה של 50–100 מגה־ביט לשנייה, 1.6 מיליון משקי בית גם מחוברים לתשתית של סיבים אופטיים, המסוגלת לספק אינטרנט במהירות תיאורטית בלתי מוגבלת. בשל החשש מהמתחרים, ביצעה פורטוגל טלקום השקעה מסיבית ב–2009–2011 ותוך פחות משנתיים הפכה את תשתית הסיבים של פורטוגל לאחת המתקדמות בעולם.

כיום מציעה פורטוגל טלקום, תחת המותג MEO, מגוון חבילות תקשורת מרובעות, כלומר טלוויזיה (140 ערוצים), אינטרנט (30 מגה־ביט לשנייה), טלפון קווי וסלולרי, במחיר של החל מ–240 שקל לחודש (50 יורו). עבור 285 שקל בחודש (60 יורו) תוכלו לקבל חבילה מרובעת הכוללת שני קווי סלולר. חבילה מקבילה תעלה לכם בישראל לפחות 400 שקל בחודש. נציין כי מחירים אלה מוצעים על ידי חברת הבזק הוותיקה, ולא רק על ידי החברות החדשות שנכנסו לענף בשנים האחרונות. וודאפון ויתר החברות הצעירות הציעו שירותים טובים מספיק כדי לגרום גם לשחקנים הוותיקים להוריד מחירים ולהרחיב את סל השירותים שהם כוללים בחבילה.

הרכבת החשמלית בליסבוןצילום: בלומברג

חברות הסלולר הישראליות שוקלות כבר זמן רב להציע שירותי טריפל, כלומר להיכנס לתחרות ישירה מול HOT ו–yes. הן הסבירו את העיכוב בכמה תירוצים, שהעיקרי בהם היה החשש כי השירותים שלהם ייתפשו כנחותים ביחס לאלה של HOT ו–yes. חשש זה התבסס בעיקר על העובדה כי הן נדרשו להעביר שידורים על גבי רשת האינטרנט ולא בדרכים המסורתיות המשמשות את HOT ו–yes. אך וודאפון הפורטוגלית מוכיחה כי אין נחיתות לטלוויזיה המשודרת באינטרנט: בחינה מהירה של שירות הטלוויזיה של וודאפון בפורטוגל מראה כי איכות השירות, מספר הערוצים, היישומיים כמו VOD ו–StartOver פועלים אצלה היטב. מגוון הערוצי ה–HD גבוה יחסית, יש הרבה ערוצים המשדרים בלייב, והזפזופ בין הערוצים מהיר יחסית, ואינו שונה במיוחד מהקיים ב–HOT וב–yes. מוצר הטלוויזיה של וודאפון אינו נחות בשום צורה מזה של HOT ו–yes. ומה לגבי איכות התוכניות, כלומר תוכניות הריאליטי המשודרות בישראל ובפורטוגל במשך רוב שעות הפריים־טיים? זה כבר סיפור לכתבה אחרת.

ליסבוןצילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker