אובמה רוצה את כרטיס האשראי שלי

קמפיין גיוס התרומות הדיגיטלי של מטה אובמה הוא מלאכת מחשבת

אורן פרנק
אורן פרנק
אורן פרנק
אורן פרנק

"פרזידנט אובמה איז קולניג יו" - זה צירוף המלים שאותו אני שומע משירות השיחה המזוהה של הטלפון, בעודי ממהר הביתה עמוס בילדות ובחבילות. אני מיד מאט ומוותר על הניסיון להגיע לטלפון בזמן. בהתחלה עוד היתה לי נטייה להזדקף לדום מתוח כששמעתי שהנשיא מחייג אלי, אבל זה עבר. אחרי הכל, אובמה מתקשר אלי לפחות פעם בשבוע, ושולח מייל כמעט כל יום, ואשתו מישל כותבת לי לא מעט. וכך גם ג'ו ביידן, ודיוויד אקסלרוד, וגם ג'ים מסינה, רופוס גילפורד, ג'רמי בירד, ג'וליאנה סמוט, ועוד שלל פעילים במטה ובקמפיין אובמה. כל החבורה הזו מחזרת אחרי, או ליתר דיוק אחרי כרטיס האשראי שלי, בתדירות שנעה בדיוק על הקו הדק שמפריד בין קרבה דיגיטלית להטרדה.

אין לי אל מי לבוא בתלונות, שהרי את מערכת החברים החדשה הזו המטתי על עצמי כשתרמתי בפעם הראשונה, לפני כשנה, לקמפיין אובמה. אמנם איני אזרח אמריקאי, וממילא אין לי זכות הצבעה בבחירות הקרובות, אבל אני חושב שאובמה הוא בחירה נכונה לארה"ב - בוודאי יותר מהוורסיה המסורקת שלהם לביבי. בתור מי שעוסק שנים בשיווק דיגיטלי, היה לי תירוץ נוסף, והוא הרצון לחוות בעצמי את יכולת הקמפיין הדיגיטלי של מטה אובמה, זה שההיסטוריה טוענת שמילא תפקיד כה מהותי בניצחונו בבחירות 2008. אז תרמתי. נתתי 100 דולר. ככה זה התחיל. כיום, כמה מאות דולרים מאוחר יותר, אני עדיין תוהה איך הם מצליחים להביא אותי כל פעם לתרום עוד. אני מבין איך הם חושבים ופועלים, אבל משתאה בכל פעם איך אני מתמסר לזה.

בעיניים מקצועיות, קמפיין גיוס התרומות הדיגיטלי של מטה אובמה הוא מלאכת מחשבת. הקמפיין כמעט אינו עושה שימוש בשיטות או ברעיונות חדשים, אבל מבוצע באיכות לא פחות ממרהיבה של חשיבה, כתיבה ובעיקר עקביות והתמדה אינסופית. התדירות הגבוהה להפליא של התקשורות, בכל מדיום אפשרי, מייצרת סוג של קבלה והרגל, ונוכחות של הנושאים שחשובים לקמפיין בחיי היום-יום. הם יודעים היטב שברגע שהנמען הפגין נכונות לקבל את המסרים שלהם ולתרום, הוא נהפך ללקוח מבחירה, והפוטנציאל הכספי, כמו גם ההסברתי, של אלה - הוא קריטי.

תומכת באובמה, אוהיוצילום: רויטרס

הקמפיין מתבסס על מידע ועוסק בפרסונליזציה: אחד המיילים הראשונים שקיבלתי יידע אותי ש-23 תורמים בשם אורן תרמו כבר במדינת ניו יורק. הם יודעים גם שאני משתמש באייפון ושלחו לי לינק לאפליקציה, הפנו אותי לאירועים סמוך למקום מגורי, ואף בדקו לאילו מיילים אני מגיב טוב יותר - מברק או ממישל, מדיוויד או מג'ו - וכיוונו את המשך התקשורות בהתאם. באחרונה מישל אף גילתה לי איך ומדוע התאהבה בברק לפני כל כך הרבה שנים.

הקמפיין של אובמה מקפיד להיות רלוונטי ולהגיב בזמן אמת. לא פעם למדתי על התבטאויות של פוליטיקאים רפובליקאים ועל חדשות אחרות דרך התגובה המיידית של מטה אובמה. לא חלפה לה שעה קלה מהבדיחה של מיט רומני על כך שמעולם לא נדרש להציג את תעודת הלידה שלו, ומייל שכותרתו "רומני מגיע לשפל חדש" נחת בתיבה שלי - וכך לגבי כל נושא עכשווי. אובמה לא בוחל אפילו בהגרלות בנוסח "תרום 50 דולר עד חצות ואולי תזכה להשתתף בארוחת ערב עם הנשיא וכוכבי ה-NBA או שחקן הוליוודי כזה או אחר, או סתם דינר מן המניין אצל האובמה'ז".

ברק גם מפעיל אותנו: מזמין אותנו לכנסים ומעודד אותנו לסייע בארגון הקמפיין ובגיוס תומכים ותורמים נוספים. הוא מודה לי אישית לאחר כל תרומה, ומדי פעם גם באופן כללי, כדי להבהיר שהיחסים בינינו לא מבוססים רק על כסף. ואם כבר חזרנו לכסף, הרי שהדולרים הם המסר העקבי והחד ביותר שמטה אובמה מעביר כמעט בכל מגע שלהם אתנו, התומכים. המסר הוא שהכסף עלול לגרום לאובמה להפסיד בבחירות, שכל דולר שנתרום עוזר לאזן את שיטפון הכסף מהצד השני, ושכל סנט מסייע למאבק שחבוי רק למחצה מאחורי הפרגוד של בחירות 2012: המלחמה בין העשירים מאוד לבין מה שנשאר ממעמד הביניים. הדברים אינם מנוסחים באלה המלים, אבל המסר ברור ונכון: רומני והרפובליקאים נתמכים בידי מועדון בעלי ההון, ואלה, כפי שעשו בעבר, גמרו אומר לקנות את השלטון, לקנות את ארה"ב בכוח הונם.

למרות ההייפ, אובמה לא ניצח בבחירות 2008 בזכות הפעילות המצוינת שלו באינטרנט - זו ממילא היתה רק חלק ממכונת הקמפיין המשומנת והמשוכללת להפליא שהתמודדה אז. אין ספק שהקמפיין סייע רבות, אבל אובמה ניצח לפני ארבע שנים בזכות היותו הבטחה טרייה ומבריקה לרעיונות חדשים שלהם היתה ארה"ב מוכנה ושמחה להקשיב אחרי שמונה שנות קטסטרופת בוש. גם ב-2012 הקמפיין חשוב להפליא, אבל חשוב גם להבין שיכולתו האמיתית מוגבלת, ומתמקדת בעיקר בהנעה לפעולה של אלה שממילא תומכים בנשיא. כדי לזכות שוב, אובמה צריך לנצח בעיקר את עצמו, את אותה הבטחה של לפני ארבע שנים, ולשכנע את הבוחרים שהוא עדיין הוא. מיט רומני החיוור וחסר החוליות ייהפך אז למכשול זניח.

כתבות מומלצות

האחים אמיר (מימין) ואיציק דיין

תעלומת עורך הדין – והעד המרכזי שמת לפני שהספיק להעיד בפרשת האחים דיין

תל אביב

"אנשים רואים בורסות אדומות ומחירי דירות משוגעים – והם עוצרים"

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה - ותבחר צבע": כך נקבע מחיר הרכב שלכם

 יובל רפיח

2,300 שקל, כולל חשבונות: השכונה שהצעירים עוד לא גילו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

"הן ביקשו: 'תגרום לתרופה לעבוד על קופים, גם אם תקלקל מעט לבני אדם"

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה