סטארט אפיסטים? כך תגייסו כסף בקלות

המקרה המוזר והמקסים של אתר המימון ההמוני קיקסטרטר

אורן פרנק
אורן פרנק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורן פרנק
אורן פרנק

בוקר בהיר אחד התעוררתם (שוב) עם רעיון של מיליארד דולר. החיסרון ברעיונות מהסוג הזה הוא שהם נוטים גם לעלות לא מעט דולרים. כמו תמיד, עד סוף השבוע תשובו לשגרה, ואותו רעיון ייגנז יחד עם אחיו אי שם בזיכרונכם, עד שמישהו יבצע את הרעיון היתום שלכם ויוביל לפרץ גידופים מרוכז מצדכם. נשמע מוכר? בדיוק עבור התסריט הזה נוצר קיקסטרטר - אתר שהושק בפסח 2009, ומאפשר לבעלי רעיונות להציע את מרכולתם לציבור מבקריו, ולבקש מהם לסייע במימון המיזם.

נניח שאתם משתוקקים לפתח מדחום שמתחבר לאייפון, או להפיק את הסרט הראשון שלכם - אין בעיה: הכינו נא סרטון וידאו שמגולל באופן כובש את סיפור המוצר שלכם, קבעו את הסכום שאתם רוצים לגייס, נניח 50 אלף דולר, ואת גובה הסכומים שתבקשו מהמממנים שלכם, ואם קיקסטרטר תאשר את הרעיון, הוא יעלה לאתר ואלפי אנשים יסייעו לממש את חלומכם. קוראים לזה Crowd funding - קרוב צעיר ומדליק של Crowd sourcing.

זה מוזר וגם מקסים: על אף שלא קיימת שום התחייבות שאכן תצליחו לייצר את המדחום או להפיק את הסרט, וכל הקניין הרוחני נשאר ממילא ברשותכם, מיליוני אנשים מימנו עשרות אלפי פרויקטים ביותר מ-150 מיליון דולר בשנתיים האחרונות, וקרוב ל-50% מהרעיונות אכן יצאו לפועל. דוגמאות מרתקות לא חסרות: חבורה שביקשה לחדש את המשחק הקשיש Double Fine Adventure ביקשה מבאי האתר 400 אלף דולר. תוך פחות מ-12 שעות הם קיבלו את הסכום שביקשו, ולא נרגעו עד שגייסו יותר מ-3 מיליון דולר.

TikTok Watchצילום: אתר קיקסטרטר

גם מוצרים טכנולוגיים "פיסיים", כמו TikTok Watch ו-Printrbot, גייסו מעל ומעבר למה שביקשו, והמשיכו ליצור את הרצועה המוצלחת ביותר לאייפוד נאנו ואת מדפסת התלת-ממד הראשונה שאפשר להרכיב לבד. הבחור שביקש ליצור את הקומיקס האינטרנטי Order of the Stick קיבל 1.25 מיליון דולר, ואלפי רעיונות אחרים, מיצירות אמנות ועד בריכת ענק (pool+) שתיגרר אם ירצה השם לאורך האיסט ריבר בניו יורק בעודה מסננת את מימיו המזוהמים לרווחת הרוחצים בה - כולם זכו למימון שביקשו.

"כן כן", אני רואה אתכם מנענעים בראשיכם ומגחכים, "ברור, רק תגיד לי איפה לחתום כדי לתרום לאיזה ילד שאני לא מכיר שהמציא איזו שטות הזויה". אז איך בכל זאת זה עובד? מדוע אנשים מניחים את הדולרים שלהם על קרן הצבי ולא בקרן הון סיכון? לתשובה יש שני חלקים, האחד רציונלי והשני תרבותי ורגשי. ברמה הרציונלית, קיקסטרטר עושה משהו שבדיעבד נראה (כמו רוב הרעיונות המצוינים) מובן מאליו: הוא מערער את הדרך שבה עסקים בשלב מוקדם מגייסים כסף ומשקיעים. בכך הוא מאיים לערער את המודל העסקי של קרנות ההון הסיכון והאנג'לים, וגם את מודל פיתוח המוצרים הקיים.

השיטה ידועה לכאורה: במקום לפנות למקורות המסורתיים של המימון, פונים לצרכנים, למשתמשי הקצה, שמחליטים לפי איכות הרעיון/מוצר בעיניהם. סף הכניסה שלהם נמוך, ואת זה עושים באמצעות פלטפורמה שנגישה לכל אחד ממיליארדי היוזרים. למעשה, המשתמשים מזמינים מראש את המוצר או השירות שאתם רוצים לפתח, עוד לפני שהתחלתם בכך. על אף שיש כאן מאפיינים מובהקים של קהילה, לא מדובר בעוד רשת חברתית שעוסקת ברעיונות, אלא בפלטפורמה של יצירת והחלפת ערך. רעיונות שמלווים בביצוע, לא רק במלים.

Printrbotצילום: אתר קיקסטרטר

ברמה הרגשית, מתקיימות כאן כמה תובנות שמאפשרות את ההצלחה של קיקסטרטר. בראש ובראשונה, מדובר בשדות הציד הנצחיים עבור אנשים שמייצרים בעצמם רעיונות, אוהבים רעיונות חדשים ואוהבים אנשים שמייצרים רעיונות כאלה. האתר עצמו גם עורך סינון של המיזמים המוגשים כדי שיענו לתפישת העולם הזו. כך נשמרת כאן הפנייה לראשוניות, להיותכם על הקצה, לפני כולם, שהרי אפילו אם אתם רק מסייעים לרעיונות כה מרשימים לקרות - אתם חלק מהם.

החלק השני והמאוד ייחודי הוא היעדר הציניות. מדובר בתרבות כמעט תמימה, חיובית, אופטימית, כזו שנובעת מההערכה לרעיון עצמו ולתשוקה של העומדים מאחוריו להביא אותו לעולם. רק מישהו שאמון על הבאת רעיונות בעצמו יכול להבין ולהתחבר לתחושה הזו, ורק אמריקאים (האתר פתוח כיום רק ליזמים מארה"ב) מחוננים בהיעדר כמעט מוחלט של ציניות, וביכולת להאמין שיזמים אכן מאמינים בעצמם, ולכן יבצעו בדיוק את מה שהם אומרים. פראיירים. לא כמונו, הישראלים, שמכירים את טבע האדם.

בשתי הרמות קיקסטרטר הוא מקום שבו השינוי הוא חלק מדרך החיים. כדרכם של מיזמים מהסוג הזה, האתר התחיל כרעיון מעט שונה, והשתנה בהתאם למה שהיוזרים עשו בו. באופן טבעי, עם התרבות המיזמים, גם בתוך קיקסטרטר נוצר צורך בשיווק אגרסיבי של הרעיון שלכם כדי שהוא יצליח לגייס מממנים. כך לדוגמה, מיזמים שמופיעים בבלוגים רלוונטיים לתחומם רואים נסיקה בקצב המימון. מצד שני, ברור שהמשתנה המסביר הקריטי הוא עדיין איכות הרעיון שלכם: מדובר בסופו של דבר בקבוצת מיקוד עצומה הבוחנת אתכם ואת המיזם שלכם, אבל במקום שתשתלמו למשתתפי הקבוצה, הם משלמים לכם. שינוי מרענן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו