הרובוט שיציל אותנו מאיקאה

הרכבת מוצר של איקאה היא-היא המדור התשיעי של הגיהינום - אבל יש תקווה

אורן פרנק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים16
אורן פרנק

כולנו מכירים את הוויה דולורוזה של עולם הריהוט וכלי הבית. ביקור באיקאה הוא חוויה שלעתים קרובות מעוררת בקונה הנדהם את התהייה אם מדובר בניסוי המוני וחשאי שנעשה בנו, הלקוחות. אנחנו נדרשים להרחיק מהבית בפקקים מבעיתים, לחנות רחוק למהדרין מהחנות, לצעוד דרך המסלול המוכתב מראש שמאלץ אותנו להכיר אישית כל בורג במלאי, להידרס בידי אוגדות של קונים מרוטי עצבים כמונו ואחוזי התקפת קינון קשה, וגם ברגלי ריבוא צאצאיהם שנשבעו לנקום נקמה אכזרית בהוריהם על שאלה גררו אותם לגיהינום - שהוא הזולת השוודי. בהכירי את השוודים כעם קמצן ובעל חוש הומור אקסצנטרי, לא אתפלא אם שוודים ושוודיות שותפי סוד צופים בערוץ סודי שבו הם רואים אותנו, וקורבנות מכל רחבי העולם, משתתפים באין יודעין במופע של איקאה, ועוד משלמים ברוחב לב על הזכות לשעשע את אחינו הסקנדינבים.

לאחר שעמדנו כמה תקופות חיים בתור, שילמנו ואכלנו נקניקייה ‏(נוספת לחוויית הקנייה‏), הגיע הזמן לגרור את מרכולתנו לרציף ההטענה, שבו סביר להניח שנריב עם קורבנות נוספים המצויים בעצמם על סף אמוק. לא נותר אלא לקוות שאחרי המדידות הקפדניות שערכנו ‏("סמכי על סחבק, זה נכנס בול"‏) האריזות אכן ייכנסו למכונית ולא ניאלץ להזמין חבר טלפוני או לשלוח ילד חזרה הביתה בטרמפים. והנה חלף לו יום, ואנו שוב מגדפים בפקקים בדרך חזרה הביתה, שאליו נגרור בשארית אפנו את השלל שחמסנו במחיר מציאה מציפורני הוויקינגים.

חבולים, עניים ונוירוטים מאוד, אנחנו מרשים לעצמנו להירגע רק אחרי שהגענו הביתה בשלום. אבל לא כך נגזר: ברגע זה ממש, בשנייה שבה כיבינו את מנגנוני ההגנה שהצליחו אך בקושי לסייע לנו לשרוד את החוויה, בדיוק בנקודה הזו, הגאונות והטיימינג הקומי השוודי מגיעים לשיא יצירתי - בפרץ של חיוביות כפוית טובה אנחנו מתמסרים לאפקט הקינון, וממהרים למקם את השלל שישפר את מראה ותחושת הבית שלנו, רק כדי לגלות או להיזכר שהרכבת מוצר של איקאה היא-היא המדור התשיעי של הגיהינום. חלקים כבדים ולא מוקפדים, כלי עבודה גסים שאפילו האדם הקדמון היה בוחל בהם, ובעיקר הוראות הרכבה כתובות ומעוצבות באופן שללא ספק מעורר התקפי צחוק בלתי נשלטים בקרב הקומיקאים של איקאה. אלה ודאי מהמרים בינם לבין עצמם כמה טעויות עושה קורבן ממוצע בדרך לרהיט המובטח, וכמה זמן ייקח לו לסיים את ההרכבה או להשמיד את הרהיט בקתרזיס של זעם טהור.

סניף איקאה בראשון לציוןצילום: דודו בכר

לבכירים באיקאה שמורים אולי הימורים נועזים יותר, דוגמת התערבויות אודות שיעור מקרי הגירושים שאפשר לייחס ישירות לביקור באיקאה, וכמובן מעקב אחר כמות ההכרזות בנוסח "באמא שלי, זו הפעם האחרונה בחיים שלי שאנחנו נכנסים למקום הזה", הצהרות מתרברבות שמתפוגגות בפעם הבאה שהגדולה צריכה שולחן כתיבה או כשמארחים 30 איש לסדר פסח. מתברר שהתיאוריה שלפיה אנחנו מתקשים לזכור כאב נכונה להפליא.

כשעברנו לגור בארה"ב, סברתי בטעות שחוויית איקאה הישראלית ייחודית לנו, העם הנבחר. ובכן, עורבא פרח: מתברר שהשוודים הם אכן האחראים לסבל שלנו ולתגובות הלא פשוטות שהניסוי שלהם מעורר. ולהוכחה - גם קוני איקאה בניו יורק ובניו ג'רזי מפגינים את כל קשת הסימפטומים הקשים של הקולגות הישראלים.

השבוע קיבלתי אישוש מכריע לתיזה שלי, שלפיה איקאה מייצגת סבל כה עמוק עד שהוא נהפך לאוניברסלי, ואי אפשר לייחסו לעם או לתרבות כלשהם. הביסוס מגיע, רחמנא ליצלן, דווקא מהאיטלקים. אפילו העם החיובי והסובלני הזה, שבזכות תעשיית התיירות המצליחה שלו למד להכיר ולארח מגוון של תרבויות זרות, הבין שמשהו חייב להשתנות. זה ההסבר ההגיוני היחידי להחלטתה של קבוצת הרובוטיקה המתקדמת של המכון הטכנולוגי האיטלקי ‏(IIT‏) למקד את פרויקט המחקר שלה ברובוט לומד חדש. אלה חדשות מצוינות, מכיוון שהרובוטיקאים המצוינים של המכון בחרו ללמד את היצירה החדשה שלהם איך לסייע לנו להרכיב רהיטים של איקאה. הרובוט הוא גרסה מוקדמת שמדגימה תכנות על ידי חזרה על פעולות ‏(Learning From Demonstration‏) בסיוע ראייה מלאכותית, כך שאת הרהיט הראשון עדיין ניאלץ להרכיב בעצמנו בעוד הרובוט לומד מאתנו. אבל בבקשה, בואו נביט על חצי הכוס המלאה: אם נרכוש המון רהיטים זהים, חיינו ישתפרו ללא הכר.

הצינים שבינינו ילגלגו ויעלו ודאי את הסברה שהאיטלקים בעצם מריצים דאחקות יחד עם האינקוויזיציה השוודית, ובקרוב יתפוצצו מצחוק בצוותא אחרי שימכרו לנו רובוטים של איקאה, שאותם ניאלץ להסיע הביתה כדי ללמד אותם להרכיב שולחן. אני יותר אופטימי, ומאמין שהבחירה של המדענים האיטלקים לנסות לפתור את הבעיה הזו מדגימה עד כמה מדובר בנושא כאוב, ואף מתווה את הדרך הנכונה לכל העוסקים בתחום: התפקיד האמיתי של הטכנולוגיה היא לפתור בעיות קיומיות ומהותיות בחיי האדם המודרני. כמו איקאה. אם תרצו ללמוד יותר על הרובוט האיטלקי, הנה, לחצו כאן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker