עלילות השף, הטייקון והשיפוצניקית

עבור נוחי דנקנר הנושים הם רקפת רוסק-עמינח וציון קינן - באי ביתו באירועים משפחתיים

אורן פרנק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים71
אורן פרנק

אל העצות הנושנות שלפיהן כדאי לדעת למי להיוולד וממי להתגרש מצטרפת בימים אלה חוכמת חיים טריוויאלית, שלפיה צריך לדעת ממי ללוות כסף. לצורך הדגמה נכיר לכם שני חייבים וגם כמה נושים: בפינה הימנית, יפה בלורית ותואר, נוחי דנקנר - הטייקון (בדימוס) שעיסוקו העיקרי היה ונשאר ללוות כסף מאנשים תוך שהוא מבטיח שישיב להם אותו עם ריבית. באמצעות פירמידת השליטה שלו לווה דנקנר סכומי עתק שהיו שייכים ברובם לאזרחים מן השורה והושקעו באמצעות אנשי מקצוע בשוק ההון (ע"ע מוסדיים), שהאמינו שקשריו וכישרונו בגיוס כספים כה גדולים עד שהוא ודאי מוכשר גם בניהול קונגלומרט חברות חובק עולם שירויח תועפות וכך יחזיר את הכספים שלווה - אנד ד'ן סאם.

בפינה השמאלית, גם הוא יפה בלורית ותואר, השף אייל שני, שעיסוקו העיקרי היה ונותר להכין אוכל ולמכור אותו לאחרים. שני לווה כספים מאנשים שהאמינו שכישרונו הקולינרי כה גדול, עד שהוא ודאי גם יודע לתמחר ולנהל מסעדות וספקים, להאכיל בהצלחה אלפי סועדים משלמים, וכך להשיב את חובותיו.

צילום: אייל טואג

בדיעבד מתברר ששתי ההנחות היו שגויות. דנקנר התגלה כפיננסייר כושל שעיקר כישרונו בא לידי ביטוי במינוף קשריו באצולת ההון-שלטון הישראלית, והצליח להחריב את האימפריה שלו במהירות שיא תוך שהוא מותיר אחריו חובות אגדתיים. עומק הבור שיצר דנקנר לציבור המשקיעים בחברות הציבוריות שבשליטתו נמדד במיליארדי שקלים. בנוסף כדאי להזכיר כחצי מיליארד שקל שחסרים לחברות הפרטיות שבשליטתו, מאות מיליוני שקלים חוב אישי והערכה שהונו האישי שלילי. או בעברית, אין גרוש באחוריו.

הדיונים על הסדרי החוב, וגובה ועומק ה"תספורת" (שם חביב לאנשים מסוגו של דנקנר שלא מחזירים את חובם, אבל לא מוכרזים כפושטי רגל) בעיצומם, וכבר ברור שכמויות הכסף שהוא הצליח לאייד יכניסו אותו לספרי הלימוד. שני התגלה כאיש עסקים כושל שכישרונו היה ונשאר להכין אוכל ולדבר עליו. מסעדת אוקיינוס שפתח הפסידה כספים רבים, שני הוכרז כפושט רגל וסך חובותיו הגיעו לכ-3.5 מיליון שקל. הרבה, אבל הרבה, פחות.

דנקנר עדיין מתגורר בחווילתו בהרצליה פיתוח ונוהג באאודי A6. יש לו גם מטוס סילון מדגם בומברדייה שעלה 100 מיליון שקל. שני מתגורר בדירה שכורה בלב תל אביב ונוהג בטנדר סיטרואן שמשמש גם להובלת ירקות עבור המסעדה שבה הוא עובד. דנקנר מחובר לעטיני ההון בישראל דרך חברים כמו עופר נמרודי, מודי כידון, מושיק תאומים, דן טהורי (כבר לא) וכמובן המאורות הרנטגן ופינטו - אותו רב פינטו שחשוד במתן שוחד לקצין משטרה ומתגורר באשדוד בבית שנרכש ב-10 מיליון שקל. שני הופיע ב"מחוברים". דנקנר רכש את "מעריב" בכספי ציבור כדי לנגח את העיתון שאותו אתם קוראים כעת, שקרא שנים לבדוק את התנהלותו העסקית. שני מופיע כשופט ב"מאסטר שף" של קשת ולכן זכה לרצח אופי ב"ידיעות אחרונות", המתחרה בקשת. דנקנר נעצר ונחקר בחשד לעבירה פלילית של הרצת מניות, אבל הותר לו לצאת לחו"ל כדי לארגן השקעה במניות גנדן אצל אחד אלשטיין, שרק הרבנים ואולי אלוהים יודע עבור מי הוא משמש כפרונט. שני לא נחשד בפלילים, אבל לא היה בחו"ל כבר עשור. הפעם האחרונה שבה היה בחו"ל הוקדשה לכנס של מגדלי עגבניות בגרמניה.

עבור שני יפי הבלורית עיקר הנושים הם הבנקים, אבל עבור שני מדובר ב"שוב התקשרו וחסמו את החשבון" ועבור דנקנר מדובר ברקפת ובציון - באי ביתו באירועים משפחתיים. ספונים בחדרי הישיבות שלהם, חבריו של דנקנר לא ביקרו ולו במלה את התנהלותו, אבל כבר מחלו לו על חלק מחובו, שהיה יכול לפרנס את מערך האחיות של מדינת ישראל שנים רבות, וזאת רק ההתחלה. שני השיב כבר קרוב ל-1.5 מיליון שקל מחובותיו לקופת כונס הנכסים.

צילום: תומר אפלבאום

שני לא מתנהל מול רקפת וציון אלא מול השופטת ורדה אלשיך והחבר הכונס עו"ד ארז חבר - היזם של העצומה שתמכה באלשיך בעקבות התלונה שהוגשה לנציב אליעזר גולדברג, על כך שאלשיך שיפצה בדיעבד 36 סעיפים בפרוטוקול. לבקשת חבר, אלשיך הוציאה באחרונה צו מאסר נגד שני, שבועיים לפני ערעורו המתוכנן לעליון על התנהלותה והחלטותיה. אני לא זוכר אותה שולחת את דנקנר או את מנהליו למאסר אלא אם ישלמו תוך שבוע את כספי הפנסיות של עובדי "מעריב" כשטיפלה בהקפאת העיתון שדנקנר השמיד סופית.

יצא לי להתוודע לשניהם. להבנתי, שני טעה, הכיר במגבלותיו, משלם את חובותיו, חי בצניעות, ולטעמי מוסיף ערך לחיינו. מדובר באדם יוצר שמרתק לראות ולשמוע אותו ולטעום את מעשה ידיו. אין לי מושג איך דנקנר חי עם עצמו כשהוא חשוד בפלילים, וכמובן יש את העניין הפעוט של המיליארדים מכספכם שהתנדפו, אבל אני די בטוח שהוא לא יחלוק תא עם שני בפעם הבאה שהשף לא יעמוד בציפיותיהם של הכונס והשופטת, שהרי להבדיל מדנקנר, לשני אין חברים מוסדיים. דנקנר יכול להמשיך לישון בשקט מכיוון שהוא חלק מהאליטה בעיני עצמה, שמנהלת את ישראל ושולטת בחלוקת המשאבים שלכם, ולכן לעולם יזכה ליחס מועדף ולכפפות של משי. לא כמו מאות אלפי ישראלים סוג ב' שנרדפים לעתים לדרך ללא מוצא. מי זוכר את משה סילמן?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker