המיליארדר שהופך את "מסע בין כוכבים" למציאות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
 מכונית הטסלה של אילון מאסק מרחפת בחלל
מכונית הטסלה של אילון מאסק מרחפת בחלל צילום: /אי־פי
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

מה שגרם לנשימה להיעצר, בסופו של דבר, לא היתה ההמראה שכולם ציפו לה — אלא הנחיתה. שמונה דקות לאחר ההמראה הראשונה של הטיל פלקון הבי של ספייס־אקס מעמדת השיגור בקייפ קנוורל ב–6 בפברואר, שניים משלושת הבוסטרים (רקטות האצה) שלו חזרו לקרקע. הרקטות שלהם רשפו אש, בום על־קולי נשמע, והמגדלים התמירים נחתו בעדינות על משטחי נחיתה סמוכים, בהפרש של שבריר שנייה.

מעל האטמוספירה, חלק מהמעטפת האווירודינמית של הטיל נפתחה וחשפה את המטען שלו: מכונית רודסטר אדומה של טסלה, החברה שמנהל אילון מאסק, ממש כמו ספייס־אקס. הבובה שישבה בכיסא הנהג לבשה חליפת חלל של ספייס־אקס, ברקע נשמע דיוויד בואי והמוטו מ"מדריך הטרמפיסט לגלקסיה" — בלי פאניקה! — הוצג לראווה על לוח המחוונים. ברקע, העיגול הכחול הגדול, כדור הארץ, הלך והתרחק. למטה, על האדמה, מיליון גיקים הוצפו באושר.

טיפוסי למאסק לעטוף הישג טכני יוצא מן הכלל בראוותנות, ולהוסיף אלמנט מטופש כלשהו. אבל אין לטעות ולחשוב כי זו חוסר רצינות: מאסק לא בונה טילים ומכוניות מהירות רק כדי ליהנות, כפי שהוא אינו מנהל שתי חברות בשווי מיליארדי דולרים רק כדי להיות עשיר או כדי להשיג את המתחרים. הוא רוצה לפתוח אפשרויות חדשות. המטרה של ספייס־אקס היא להפוך את האנושות למין בין־כוכבי — ולכן בטוח מפני קטסטרופה גלובלית — בכך שהוא יאפשר לו לבנות ציווליזציה על מאדים. המטרה של טסלה, כפי שהיא מתנוססת על קיר המפעל בפרמונט, קליפורניה, היא "להאיץ את המעבר של העולם לאנרגיה בת־קיימא".

הקמה של כל אחת מהחברות האלה היא הישג מרשים בפני עצמו. העובדה כי אותו איש הקים ומנהל אותן במקביל היא בהחלט יוצאת דופן. היא מראה כי למאסק יש כישרונות מיוחדים כאסטרטג, מנהל ומקור השראה, כמו גם שאיפות מרחיקות לכת.

המראת הטיל פלקון הבי של ספייס־אקס מעמדת השיגור בקייפ קנוורל ב–6 בפברוארצילום: JIM WATSON/אי־אף־פי

ב–2002 הוקמה ספייס־אקס, ומאז השיגור המוצלח הראשון שלה ב–2008 היא שולטת בשוק השיגורים המסחריים. בשנה שעברה היא שיגרה 18 טילים — יותר מכפי ששוגרו בשאר ארה"ב ואירופה יחד. הטיל שייצרה, פלקון 9, הוא הטיל המשגר הגדול הזול ביותר בשוק, גם משום שהוא היחיד שיכול להטיס את הבוסטרים שלו חזרה לקרקע לשימוש נוסף.

במקביל, טסלה הוכיחה כי מכונית חשמלית יכולה להיות לא פחות טובה מהמכונית הטובה ביותר בשוק — ואף יותר, לפי קונים רבים — ובכך הצליחה לבסס מהר מאוד מותג יוקרה. מודל S של טסלה, שנמכר במחיר התחלתי של 70 אלף דולר, הוא המכונית החשמלית הנמכרת ביותר בארה"ב בשלוש השנים האחרונות. יותר מחצי מיליון הזמנות התקבלו למודל 3 החדש, שיצא לשוק בשנה שעברה ואמור לשבות את לב ההמון בחצי מהמחיר של מודל S.

שתי החברות של מאסק הצליחו להביס את מתחרותיהן בתעשייה בכך ששילבו חזון ברור לגבי האופן שבו הטכנולוגיה משנה את טווח האפשרי, יחד עם תשוקה עזה לדחוף את הטכנולוגיה הזו עוד קדימה. זה מוכר מסיפורי הצלחה אחרים בעמק הסיליקון, אבל העובדה שהמטרות של החברות האלה הן מעבר לייצור מוצרים ורווח, שם אותן במקום שונה מאמזון של ג'ף בזוס או מאלפבית של לארי פייג'.

שיגור הטיל פלקון הבי

לסחור במניה כמו ג'יימס בונד

מנהל אחת מקרנות ההון סיכון הגדולות ביותר בתחום האנרגיה אומר כי אין מישהו שמניע קדימה את הטכנולוגיות הנקיות או מודלים עסקיים חדשים כמו מאסק: "העולם צריך את אילון מאסק", לדבריו. אבל ההישגים וההערצה שבאה בעקבותיהם אין משמעותם כי מאסק יכול לנוח על זרי הדפנה. הדבר הבא שמנהל ההון סיכון אמר על עסקיו של מאסק היה "תהמרו נגד טסלה".

הייצור של מודל 3 מפגר מאוד אחרי לוח הזמנים המתוכנן, והמצב הפיננסי של החברה נראה דחוק. כריסטיאן הופמן מחברת ההשקעות תורנבורג מכנה רכישה של מניות טסלה "מסחר ג'יימס בונד": "הוא צריך לחמוק ממפולת השלגים, לא לחטוף כדור, לגלוש מצוק, לפתוח את המצנח ולהחליק למקום מבטחים כדי שיוכל להציל את העולם".

אבל אולי הוא יצליח. ב–2008 ספייס־אקס וטסלה נקלעו שתיהן תוך כמה ימים לפשיטת רגל. כיום הן שוות יחד יותר מ–80 מיליארד דולר. אבל הבעיות הכרוניות של טסלה הפכו את השנה הנוכחית למסוכנת ביותר לחברה מאז 2008. כדי להבין את הסיכון, הביטו על מה שמאסק השיג ולא השיג עד כה, ועל התכונות שאיפשרו לו לעשות את זה.

מבין שתי המטרות שלו — הקמת חברה אנושית על מאדים וקידום האנרגיה הירוקה בכדור הארץ — השנייה נראית יותר מתקבלת על הדעת. ולמרות זאת, ספייס־אקס במצב הרבה יותר טוב מטסלה. ספייס־אקס היא חברה פרטית (בשליטתו של מאסק), וב–2015 השקיעו בה גוגל וחברת השירותים הפיננסיים פידליטי מיליארד דולר, ולפי הערכות שוויה טיפס ליותר מ–21 מיליארד דולר.

מאסק באירוע של SpaceX, באוגוסט האחרוןצילום: MIKE BLAKE/רויטרס

ספייס־אקס מחויבת לעיצוב מודולרי, אינטגרציה אנכית ושיפור מתמיד שלא נראה בעסקי החלל קודם לכן. בטיל פלקון הבי, לדוגמה, יש 28 מנועים מסוג מרלין, כולם נבנו מאפס במפעל החברה בקליפורניה, והם עוצמתיים הרבה יותר ממנועי מרלין שבהם נעשה שימוש בפלקון 9 ב–2012. ההישגים של החברה עזרו לבסס את מעמדה כמשגרת לוויינים וכחברת לוגיסטיקה, משום שחללית הדרגון שלה מעבירה אספקה לתחנת החלל הבינלאומית. העסק הזה ימשיך להתרחב, סביר להניח מתישהו בשנה הבאה, כאשר חללית הדרגון תטיס לתחנת החלל גם אסטרונאוטים.

בינתיים החברה ממשיכה להיות חדשנית — וטוב שכך, משום שייתכן שתוך כמה שנים היא תתמודד עם תחרות רצינית מצד בלו אוריג'ין, חברת הטילים שבבעלותו של בזוס, שצפויה להתגלות כשאפתנית יותר מכל החברות שספייס־אקס התמודדה מולן עד כה.

מאחר שטילי הפלקון של ספייס־אקס משמשים "פרות המזומנים" של החברה, היא יכולה לעבור לפיתוח טיל גדול יותר, ואולי גם זול יותר, המכונה BFR. היא גם מפתחת קונסטלציה של אלפי לווייני תקשורת, משימה שתשתמש ביכולת שלה להטיס דברים לחלל בזול, כדי לספק גישה לאינטרנט מהיר בכל העולם. בנק ההשקעות מורגן סטנלי מעריך כי הפרויקט הזה יעלה את ערכה של החברה ל–50 מיליארד דולר — אף שהיא תיאלץ להתמודד עם אתגרים חדשים בתחום הייצור ועם מתחרות חדשות.

טסלה, מנגד, כבר שווה יותר מזה: כ–60 מיליארד דולר. זהו בערך השווי של ג'נרל מוטורס, שמייצרת פי 80 מכוניות. ב–2004 מאסק רכש אחזקה גדולה בטסלה, שנוסדה כשנה קודם לכם, ונהפך ליו"ר; ב–2008, כאשר החברה התמודדה עם סכנת סגירה, הוא נהפך למנכ"ל. כשנתיים לאחר מכן החברה הונפקה בבורסה ונהפכה במהירות למובילה בתחום המכוניות החשמליות. בשנה שעברה היא ייצרה יותר מ–100 אלף כלי רכב. בהשקה של מודל 3 מאסק טען כי עד סוף 2017 החברה תייצר 5,000 מכוניות בשבוע.

השקה של מודל 3 מאסק טען כי עד סוף 2017 החברה תייצר 5,000 מכוניות בשבוע - אבל זה לא קרה. ברבעון הרביעי של 2017 החברה ייצרה פחות מ–2,500 מכוניות מודל 3. כעת היא אומרת כי תגיע ליעד של 5,000 מכוניות בשבוע בהמשך השנה; על ההערכה כי תייצר 10,000 מכוניות בשבוע עד סוף השנה, היא ויתרה

מכוניתו של אילון מאסק בתוך טיל פלקון הבי של ספייס Xצילום: /אי־פי

אבל זה לא קרה. ברבעון הרביעי של 2017 החברה ייצרה פחות מ–2,500 מכוניות מודל 3. כעת היא אומרת כי תגיע ליעד של 5,000 מכוניות בשבוע בהמשך השנה; על ההערכה כי תייצר 10,000 מכוניות בשבוע עד סוף השנה, היא ויתרה. כיום מתמודדת טסלה עם תחרות עזה מבעבר, משום שיצרניות הרכב המבוססות נכנסו לתחום המכוניות החשמליות. אבל לא רק הן, יש גם מתחרות חדשות, כמו ויימו של אלפבית, חברה של מכוניות אוטונומיות שהתחילה כחלק מגוגל.

בהתחשב בכל זה, הרבה חושבים כי הערכת השווי של טסלה אינה בת־קיימא. לפעמים נראה כי מאסק מסכים עמם. "שווי החברה גבוה מכפי שאנחנו ראויים", הוא אמר לקהל של מושלי מדינות בארה"ב ביולי 2017, לאחר הפעם הראשונה ששווי החברה עקף את זה של פורד.

כדי שבעלי המניות יהיו בטוחים במחויבותו של מאסק לעסק, בינואר הציעה טסלה תוכנית תשלום חדשה הקושרת בין הרווחים של מאסק ללוחות זמנים נוקשים של הכנסות, רווח שנתי (יעד שאליו החברה עדיין לא הגיעה) ושווי שוק. למשל, עד 2028 שווי השוק של החברה אמור להגיע ל–650 מיליארד דולר. זהו פחות או יותר שווי השוק המשולב של עשר יצרניות הרכב הגדולות בעולם.

כדי להגיע לשם, טסלה צריכה להיות יותר מיצרנית כלי רכב מצליחה — יעד שהיא עדיין אינה עומדת בו. היא צריכה ליהפך לתעשייה בפני עצמה, ולספק אלטרנטיבות טובות יותר למנוע בעירה פנימית המבוססות על סוללות — כל מנוע, לא רק במכוניות. היא צריכה גם למכור מערכות לאחסון בטריות לצרכנים וחברות תשתית.

הטסלה מרחפת בחלל

שלחנו מכונית לחלל? אז הכל אפשרי

למה שמישהו יאמין להיבריס כזה? טיעון אחד הוא שמכוניות חשמליות, שמעוצבות ומיוצרות על ידי טסלה, הן גם טובות יותר וגם בעלות פוטנציאל רווחיות גבוה יותר מאשר האלטרנטיבות. לפי ניתוח עדכני של חברת הייעוץ מקינזי, מכוניות חשמליות שמעוצבות מאפס הן הרבה יותר טובות מאלה שהן גרסה חשמלית של מכונית רגילה, שמיוצרות בקווי הייצור הקיימים. בכך שהרבה מההנדסה של המכונית נעשית בתוך החברה, כפי שספייס־אקס עושה עם הטילים שלה, טסלה עשויה להתגלות כהרבה יותר רווחית מהמתחרות הנוכחיות. ג'פרי אוסבורן מבנק ההשקעות קואן מעריך כי 80% מהערך של מכונית טסלה נוצר במפעל הייצור של החברה בפרמונט — פי שלושה או ארבעה ממכונית נוסעים טיפוסית.

בנוסף, מפעלים של מכוניות חשמליות יכולים להיות הרבה יותר פרודוקטיביים מאלה של מכוניות רגילות: למכונית רגילה יש בערך 2,000 מרכיבים בשרשרת האספקה של המנוע שלה, למודל S יש פחות מ–20. מאסק אומר כי היתרונות האלה יאפשרו לו ליצור "מכונות שמייצרות מכונות" איכותיות יותר משל כל אחד אחר. עם זאת, הייצור של מודל 3, שאינו עומד בציפיות, עלול למנוע מהחברה את ההכנסות שעליהן היא מבססת את תוכניות הצמיחה שלה.

גם ה"ג'יגה־פקטורי", מפעל שבו טסלה ופנסוניק השקיעו 5 מיליארד דולר, נקלע לבעיות. ההשקעה מבוססת על הרעיון שטסלה זקוקה לסוללות בקנה מידה כזה, שרק מפעל אוטומטי מאוד ועצום יוכל לספק אותן. מאסק אומר שהג'יגה־פקטורי, שנמצא בנוואדה, יהיה הבניין עם השטח הגדול ביותר בעולם.

רומית שאן מבנק נומורה/אינסטינט מעריך כי בסוף 2014, כאשר טסלה הכריזה על הקמת הג'יגה־פקטורי, הביקוש העולמי לבטריות של מכוניות חשמליות היה בערך 12 ג'יגה־ואט שעה בשנה. עד סוף השנה, מעריכים בנומורה, הג'יגה־פקטורי בלבד יוכל לספק 40 ג'יגה־ואט שעה.

מאחר שטילי הפלקון של ספייס־אקס משמשים "פרות המזומנים" של החברה, היא יכולה לעבור לפיתוח טיל גדול יותר, ואולי גם זול יותר, המכונה BFR. היא גם מפתחת קונסטלציה של אלפי לווייני תקשורת, משימה שתשתמש ביכולת שלה להטיס דברים לחלל בזול, כדי לספק גישה לאינטרנט מהיר בכל העולם

צילום: מתוך חשבון האינסטגרם של אילון מאסק

ב–2016 טסלה רכשה את סולאר סיטי, חברה לאנרגיה סולארית ואחסון אנרגיה ביתית שמאסק עזר לבני דודיו להקים, עבור 2.6 מיליארד דולר. אחת הסיבות לרכישה היתה "לספוג" חלק מההיצע העצום של הבטריות (סיבה אחרת היתה שהחברה שקעה בחובות, והחילוץ שהעניק לה מאסק היה שנוי במחלוקת). אחסון, ולא מכוניות, עשוי להיות השוק הגדול ביותר עבור סוללות בטווח הרחוק: אין זה מקרי שהחברה שינתה את שמה מטסלה מוטורס לטסלה בשנה שעברה.

עבור תוכניותיו של מאסק זה חיוני שמפעל הסוללות שלו יעמוד במהירות ובהיקף הייצור המובטח. אבל זה התברר כקשה באופן מתסכל. בביקור שערך בשנה שעברה במפעל, אמר ג'יי בי סטרובל, מייסד־שותף של טסלה וכיום סמנכ"ל טכנולוגיה בה, כי "להאיץ כאלה מכונות מורכבות בלוח זמנים חסר תקדים זה משהו שלא נעשה מעולם".

בעיה נוספת היא שטסלה שורפת כסף במהירות. בבנק ההשקעות ברקליס מעריכים כי טסלה תזדקק השנה ל–4.2 מיליארד דולר. לחברה היה בסוף השנה שעברה סכום מזומן של 3.4 מיליארד דולר, וזה אומר שמאסק יצטרך מימון נוסף באמצע השנה — ואולי עוד בהמשכה. אבל לא נראה כי בעלי המניות לחוצים. מניית טסלה שומרת על יציבות יחסית, וייתכן שאם יוצעו מניות נוספות — המשקיעים יקנו עוד. הם משקיעים משום ש"הם מאמינים באילון", כפי שאמר מקור מספייס־אקס.

כאשר מאסק אומר, כפי שאמר ב–7 בפברואר, "אם אנחנו יכולים לשלוח מכונית רודסטר לחגורת האסטרואידים, אנחנו יכולים לפתור את בעיות הייצור של מודל 3", מקבלים הרבה אנשים את קביעתו כלשונה .

לוקח סיכונים, לא מסכן אחרים

היכולת של מאסק לעורר השראה אינה מוגבלת לקהל המעריצים או למשקיעים שלו. הוא מושך אנשים מבריקים לחברות שלו, שבהן הם עובדים בתשוקה שתואמת לשלו (ואולי גם סובלים מהמזג שלו). סטרובול מתעקש כי "המשימה באמת חשובה — ובגלל זה אנחנו עובדים כל כך קשה". גווין שוטוול, מנהלת תפעול ראשית בספייס־אקס, אומרת כי היעדים הקיצוניים שמאסק מציב לחברה "ממריצים להפליא", ועוזרים לה לגייס את האנשים הטובים ביותר. "אנחנו כמעט לעולם לא מאבדים מועמד", היא אומרת. גם צופים מהצד מסכימים. וינוד קוסלה, יזם הון סיכון מעמק הסיליקון, אומר כי "המשימה של אילון מעוררת מוטיווציה בכל כך הרבה אנשים. זה מאוד נפוץ במיזמים קטנים, אבל נדיר מאוד בחברה בכזה קנה מידה".

אבל החברות של מאסק מבוססות על יותר מהרעיונות וכוח המשיכה שלו. יש שני גורמים נוספים: הגישה שלו לסיכון והמשיכה שלו למורכבות. הגישה שלו לסיכון שונה מזו של עמיתיו בעמק הסיליקון, לפי איימי וילקינסון, מרצה באוניברסיטת סטנפורד. לדבריה, לעתים רחוקות יזמים לוקחים סיכונים במיזם נוסף לאחר שרשמו הצלחה גדולה. המעטים שנהפכים ליזמים סדרתיים בדרך כלל נשארים באותה תעשייה.

ב–1999 מכר מאסק את החברה הראשונה שהקים, Zip2, לחברת קומפק ב–341 מיליון דולר, והעביר את הרווחים ישר לאקס.קום, בנק אינטרנטי שנהפך מאוחר יותר לפייפאל, ענקית התשלומים המאובטחים ברשת. כשנה וחצי לאחר שמכר את פייפאל לאיביי תמורת 1.5 מיליארד דולר, הוא השקיע את רוב הרווחים שלו בטסלה ובספייס־אקס. והוא לוקח יותר סיכון בכל סבב מימון חדש.

שוטוול טוענת כי הגישה של ספייס־אקס לסיכון היא דיכוטומית. במובנים רבים יש בה אחידות, ורוב המנהלים והמהנדסים יושבים במשרדים בתוך מפעל הייצור, יחד עם מומחים בתחום הייצור ועובדים בקו הייצור. אנשים עוברים בקלות ממקום למקום, מנסים רעיונות חדשים ולומדים מעמיתיהם לעבודה. עם זאת, מהמהנדסים והמעצבים מצופה להיות בעלי דעה עצמאית — בעוד שצוותי הייצור בהחלט אינם כאלה. גורם בחברה מתאר את מאסק כ"לוקח סיכונים על עצמו, אבל ממתיק את הסיכונים לכל אלה שסביבו".

האמונה של מאסק בקדמה טכנולוגית קשורה, באופן חריג לעמק הסיליקון, בצדדים אפלים: הוא פרנואיד אופטימי. טסלה, למשל, מציעה מסנני אוויר מדהימים שיוכלו לעזור לנוסעים "לשרוד מתקפה צבאית של נשק ביולוגי".

כאשר מאסק נשאל לאחר שיגור פלקון הבי אם יש מרוץ חדש לחלל, הוא ענה בהתלהבות כי "מרוץ הוא דבר מרגש". מרוץ גם מאפשר לאלה שקובעים את הקצב לכוון את התחום כולו. אם אתה מתחיל את המרוץ בכיוון שאליו אתה חושב שאנשים צריכים ללכת, אולי זה פחות משנה בסופו של דבר אם אתה מנצח.

אם מאסק לא יהיה זה שייתן בסופו של דבר את מכת המוות למכוניות עם מנוע בעירה פנימית, לפחות תהיה לו תמיד מכונית מדהימה בחלל להתנחם בה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker