מאות אלפי הרוגים, מיליארדי דולרים שנקברו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הוריקן אירמה
צילום: HANDOUT/רויטרס
דפנה מאור
דפנה מאור
דפנה מאור
דפנה מאור

אסונות טבע אינם יודעים רחם, וכמוהם גם נתונים כלכליים. הצונאמי באוקיאנוס ההודי ב–2004 היה אחד מאסונות הטבע הקשים בעידן המודרני: 250 אלף הרוגים על פני שטח עצום. ההרוגים, הפצועים והאנשים שנותרו חסרי בית לאחר פגיעתו של הגל, היו ברובם אנשים דלי הכנסה ודלי רכוש. במונחים של ימינו, הנזק הכלכלי נאמד ב–14 מיליארד דולר — בין היתר משום שערך הנדל"ן שלהם היה נמוך.

במדינות עשירות ומפותחות, ההיערכות מראש לאסונות טבע וההתמודדות עמם יכולות להיות טובות יותר. לאנשים יש גישה לביטוח ואמצעים לרכוש אותו, אם כי במקרים רבים מתגלה כי חלקים גדולים מהפגיעה ברכוש לא היו מבוטחים כלל. באופן טבעי, אזורים מיושבים ובנויים בצפיפות, עם תשתיות גדולות ומבוססות, נושאים תו מחיר גבוה בהרבה מאזורים כפריים שאינם מיושבים בצפיפות, או כאלה שהפעילות הכלכלית בהן נמוכה במונחים דולריים.

כשהסופה הארווי היכתה בתחילת החודש ביוסטון, אחת הערים הגדולות, הצומחות ועתירות הבנייה בארה"ב, נהרגו 44 אנשים בהוריקן ובשיטפונות הקשים שחולל. הנזק לרכוש, במקרה זה, היה כבד מאוד: לפי הערכות, יותר ממיליון מכוניות טבעו בסופה, עשרות אלפי אנשים התפנו מבתיהם, ואלפי בתים נפגעו מנזקי ההצפות.

בעוד הארווי ממטיר את שאריותיו, הסופה אירמה הגיעה לפני שבוע לאיים הקריביים והמשיכה משם בדרכה לדרום־מזרח ארה"ב — לפלורידה, דרום קרוליינה וג'ורג'יה. אירמה זה עתה חלפה, ואת נזקי הארווי יידרשו עוד חודשים להעריך: שטחי אדמה עצומים עדיין מוצפים מסביב ליוסטון, מזרח טקסס ולואיזיאנה.

הערכות ראשונות מאותתות כי הנזק מהארווי יהיה אחד הגדולים ביותר מבחינה כספית בהיסטוריה המודרנית של ארה"ב. האסון היקר ביותר היה סופת ההוריקן קתרינה ב–2005, שבה נהרגו 1,836 אנשים, באזור שמוכנותו לאסון היתה דלה. סוכנות נתוני הטבע של ארה"ב (NOAA) העריכה את הנזק הכלכלי מאותה סופה ב–160 מיליארד דולר. אומדן הנזק הנוכחי מהסופה הארווי נע בין 70 ל–108 מיליארד דולר.

השיטפונות שעוררה הסופה הארווי הם מהסוג שבא פעם ב–1,000 שנים, אמר נשיא חברת חיזוי מזג האוויר AccuWeather, ג'ואל מאיירס. לדבריו, חלקים מיוסטון לא יהיו כשירים למגורי אדם במשך שבועות וחודשים.

בהיסטוריה של העולם אירעו אסונות טבע בקנה מידה גלובלי — בעיקר מגיפות, אך גם תופעות מזג אוויר קטסטרופליות. אין תיעוד מדויק של הנזקים הכלכליים, למשל, של השפעת הספרדית שפגעה בחלקים גדולים מהעולם ב–1918, מגיפות הדבר של ימי הביניים, התפרצות הר הגעש אונזן ביפן ב–1792 שגרמה למפולת אדמה וצונאמי, או התפרצות הר הגעש וזוב שקברה את פומפיי ב–79 לספירה.

התוצאה הכלכלית נטו של אירועים קטסטרופליים אלה קשה לאמידה. בתקופות שיקום של אזורים מוכי אסון נרשמת תנופת בנייה והשקעה כלכלית, שחלקן תורמות לפוטנציאל עתידי גבוה יותר — גם בטיחות רבה יותר מפני אסונות, וגם תשתיות שמספקות יותר עבודה והזדמנויות.

רעידת אדמה וצונאמי בפוקושימה, יפן, 2011

רעידת אדמה בעוצמה של 9 בסולם ריכטר פגעה בחופי האי הונשו ליד העיר סנדאי. בעקבות רעידת האדמה התעורר גל צונאמי שהחריב אזורים נרחבים לאורך החוף. יפן ספגה מכה קשה כתוצאה מקריסתה של מערכת הקירור בכור הגרעיני פוקושימה

הרוגים: 15 אלף; נעדרים: 2,500; עלות: 235 מיליארד דולר (הבנק העולמי), 309 מיליארד דולר (ממשלת יפן)*
רעידת האדמה ביפןצילום: REUTERS

רעידת אדמה בקובה, יפן, 1995

רעידת אדמה בעוצמה של 6.8 בסולם ריכטר

הרוגים: 6,500; עלות: 100 מיליארד דולר (הבנק העולמי)
צילום: TORU YAMANAKA / AFP

הוריקן קתרינה והשיטפונות בעקבותיו בלואיזיאנה ומיסיסיפי, ארה"ב 2005

נזקי סופת ההוריקן קתרינה בניו אורלינס, ב-2005. עסקים של נשים בסביבת האסון נפגעו יותרצילום: AP

הוריקן קתרינה, שהגיע מהאוקיאנוס האטלנטי, היה האסון הקשה ביותר בתולדות ארה"ב מבחינה כלכלית. הוא הניב גם את ההפסד הביטוחי הגדול בהיסטוריה - 41 מיליארד דולר

הרוגים: 1,836; עלות: 160 מיליארד דולר (NOAA - סוכנות נתוני הטבע של ארה"ב)
צילום: בלומברג
צילום: אי־אף־פי

רעידת האדמה בסצ'ואן, סין, 2008

רעידת האדמה פגעה 80 ק"מ מצ'נגדאו, בירת מחוז סצ'ואן עתיר האוכלוסין

הרוגים: 70 אלף; נעדרים: 18 אלף; עלות: 29 מיליארד דולר
צילום: רויטרס
צילום: אי־פי

הוריקן אנדרו בפלורידה, ארה"ב, 1992

סופת הוריקן בעוצמה 5 שהשמידה עשרות אלפי בתים. חלק גדול מהנזק הגיע מרוחות שמהירותן התקרבה ל–250 קמ"ש וסופות טורנדו שהתעוררו ביבשת בעקבותיהן

הרוגים: 65; עלות: 47 מיליארד דולר
צילום: NOAA / National Weather Service

הוריקן סנדי בניו יורק וניו ג'רזי, ארה"ב, 2012

צילום: אי־פי

ההוריקן האטלנטי הגדול בהיסטוריה פגע בחוף המזרחי של ארה"ב וגבה קורבנות אדם בשמונה מדינות בארה"ב

הרוגים: 233; עלות: 70 מיליארד דולר (NOAA - סוכנות נתוני הטבע של ארה"ב)
צילום: גיל כהן-מגן
צילום: אי־אף־פי

רעידת האדמה בנורתרידג', קליפורניה, ארה"ב, 1994

רעידת האדמה בלוס אנג'לס ב–1994 נמשכה 20-10 שניות ועוצמתה היתה 6.7 בסולם ריכטר. היא גרמה לנזק רחב היקף בלוס אנג'לס ועמק סן פרננדו בשל פגיעתה באזור בנוי בצפיפות. בנוסף להרוגים נפצעו יותר מ–5,000 איש ו–25 אלף איבדו את בתיהם

הרוגים: 60; עלות: 33–73 מיליארד דולר (NOAA - סוכנות נתוני הטבע של ארה"ב)*
צילום: Blake Sell / Reuters

בצורת/גל חום במערב התיכון בארה"ב, 1988

הבצורת החמורה בהיסטוריה של ארה"ב פגעה במערב התיכון והובילה לסגירת בתי ספר בדרום דקוטה. היא הביאה למותם של אלפים במכות חום, והיכתה בשיאה ב–45% משטחי ארה"ב. הנזק הכלכלי נגרם כתוצאה מפגיעה בתוצרת החקלאית

הרוגים: 5,000; עלות: 42 מיליארד דולר
צילום: Gary Bridgman

*הנתון הנמוך כשיש טווח — ללא השפעות כלכליות עקיפות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker