מאחורי הקלעים של מכבי ת"א: כך קרס מותג הספורט החזק בישראל

הסכסוכים, ההפסדים אצל מוני פנאן - ומחיר השחיקה במותג ■ אחרי שורת הפסדים על המגרש, מאמנים שמוחלפים במהירות ובעלי מניות שמתעקשים להתערב - בדקנו מה קרה לקבוצה של המדינה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משחק בין מכבי ת"א להפועל י-ם
משחק בין מכבי ת"א להפועל י-םצילום: ניר קידר
יורם גביזון
יורם גביזון

"זה היה אחד הערבים הגרועים של מכבי", אמר שמעון מזרחי, יו"ר אגודת הכדורסל של מכבי תל אביב ביום חמישי שעבר, דקות לאחר שהקבוצה ספגה את אחת התבוסות המשפילות בתולדותיה, 83:58, באולם פיוניר בבלגרד. כפי שהזכיר מזרחי, אולם פיוניר היה המקום שבו התחילה מכבי לבנות את ההיסטוריה שלה ב-1977, כאשר זכתה בפעם הראשונה באליפות אירופה, כך שעבור מזרחי והאגודה, זו היתה סגירת מעגל מהסוג הלא נכון.

ההפסד בבלגרד לקבוצה של סרבים צעירים מחוזקת בשני אמריקאים לא היה מקרי. שלושה ימים קודם לכן הפסידה מכבי בביתה ביד אליהו בשנייה האחרונה, לקבוצה הצעירה של גלבוע גליל, שתקציבה מגיע במקרה הטוב לעשירית מזה של מכבי, זאת אחרי סדרה של משחקים נגד יריבות נחותות שהוכרעו לטובת מכבי בשניות הסיום. איש לא הופתע לכן שלמחרת המפלה בבלגרד הגיש רמי הדר, מאמן מכבי, את התפטרותו לאחר 62 ימים בלבד. הדר הוא המאמן הרביעי של מכבי תוך 13 חודשים שמסיים את תפקידו. כמו בכל ארגון, תחלופה כה מהירה של מנהלים בעמדה כה בכירה היא סימן לבעיה ניהולית.

אוהדי מכבי תל אביב, שלשוםצילום: ניר קידר

לכאורה, לא היתה סיבה לנקוט צעד כה דרסטי בשלב זה, משום שלמכבי עדיין היה סיכוי סביר לעמוד ביעדים שהציבה לעצמה בראשית השנה: זכייה בגביע המדינה, זכייה באליפות (מקום ראשון בשלב זה) ומקום שמיני לפחות ביורוליג (כרגע לאחר הפסד ביתי לצסק"א מסקווה ורביעי ברציפות, הפעם תחת שרביטו של עוזר המאמן השני ליאור ליובין, היא במקום האחד עשר). אלא שמכבי אף לא פעם היתה ארגון סובלני להפסדים, וסבלנותו של קהל המנויים הנאמן שלה פקעה מזמן.

מכבי סובלת מנסיגה כמעט רצופה בביצועיה. הקבוצה, שהיתה אלופה ב-45 מתוך 51 השנים בין 1954 ל-2005, איבדה את האליפות לא פחות מחמש פעמים ב-11 השנים האחרונות, לאחר שהליגה עברה למתכונת שבה האליפות נקבעת במשחק אחד בין שתי המנצחות בטורניר הפיינל פור, שנערך בין הקבוצות שמסיימות בארבעת המקומות הראשונים בתום העונה והפלייאוף.

ליאור שליין במשחק של מכבי ת"אצילום: ניר קידר

מכבי ואוהדיה טוענים, ובצדק, כי מדובר בשיטה לא ספורטיבית שמטרתה היחידה היא למנוע ממנה את האליפות, אבל קשה להתווכח עם העובדות. השליטה האבסולוטית של מכבי תל אביב בכדורסל במשך חמישה עשורים היא נחלת העבר. הענף נהפך לבלתי־צפוי ופחות משעמם כשקבוצות כמו הפועל חולון ומכבי ראשל"צ זכו באליפות. התחרות גברה גם כאשר איש ההיי־טק אורי אלון הוביל ביולי 2013 את רכישת את הבעלות על הפועל ירושלים, ובסיוע אולם חדש בן 11 אלף מקומות שנחנך בספטמבר 2014 הפך את ירושלים למתחרה שוות כוחות על גיוס כוכבי הליגה לשורותיה, כמו ליאור אליהו, כוכבה לשעבר של מכבי.

תהליך הנסיגה של מכבי נבלם למראית עין במאי 2014 כאשר המאמן, דייוויד בלאט, הצליח להוביל את מכבי לזכייה באליפות היורוליג עם סגל ותקציב נחות בעליל מזה של שתי הקבוצות שמולן התמודדה: צסק"א מוסקווה וריאל מדריד.

ואולם הזכייה הלא צפויה וההישג המקצועי האדיר לא השכיחו מבלאט את העובדה שכמה שבועות קודם לכן עמדו בעלי מכבי לפטר אותו או את ההתערבות הבלתי־פוסקת שלהם - בעיקר של שניים מבעלי הקבוצה, דייוויד ודני פדרמן - באופן שבו ניהל את הקבוצה. בלאט רמז על חוסר שביעות רצונו מהתרבות הניהולית במכבי עוד לפני הפיינל פור כשאמר: "אני רוצה להישאר, אבל לא אהיה ברווז צולע". לאחר הזכייה אמר: "אני רוצה להיות במקום שמאמין בי לטווח ארוך". חודש לאחר מכן מונה בלאט למאמנה של קבוצת קליבלנד קבלירס מה-NBA וכוכבי הקבוצה שזכתה ביורוליג התפזרו. מכבי נותרה עם עוזרו של בלאט, גיא גודס, שמונה למאמן ראשי. תוך זמן לא רב התברר מעל לכל ספק לא רק למי מגיע הקרדיט על הזכייה, אלא גם ש-2014 היתה אירוע חריג ומנוגד למגמה היציבה של היחלשות במעמדה של מכבי באירופה ובישראל.

צילום: ניר קידר

בעונתו הראשונה של גודס כמאמן ראשי הובסה מכבי בשלב ההצלבה שקודם לפיינל פור לפנרבחצ'ה הטורקית, בסדרה חד־צדדית של 3:0. לראשונה אי פעם לא השתתפה מכבי בפיינל פור הישראלי כשנוצחה על ידי הפועל אילת. גודס התחיל את העונה השנייה, אך בנובמבר 2015 פוטר לאחר סדרה של כישלונות. בלאט, לעומתו, הוביל את קליבלנד לגמר ה-NBA והיה מרחק של שני ניצחונות מזכייה באליפות - כל זאת, ללא שניים מכוכבי הקבוצה.

את מקומו של גודס תפס ז'אן טבק הקרואטי, ידידו של המנהל המקצועי ניקולה ווייצ'יץ', שגם הוא כשל במבחן הבסיסי של החזרת האליפות למכבי. לאחר חששות לא מעטים בנוגע להתאמתו לתפקיד, במקומו של טבק הובא ארז אדלשטיין, לשעבר מאמנה של היריבה המושבעת של מכבי, הפועל תל אביב, וכיום מאמן נבחרת ישראל. אדלשטיין שרד חודשיים וחצי בתפקיד ופוטר בעקבות הפסדים, חוסר הסכמה על הרכב הקבוצה ומעין מרד שחקנים שהוביל הכוכב של מכבי, סוני ווימס.

הפיטורים הסדרתיים של המאמנים והקלות שבה פוטרו ("זאת היתה החלטה קלה", אמר דייוויד פדרמן על פיטוריו של אדלשטיין) - מצביעים על האנשים שמינו אותם, בעלי הקבוצה המכהנים גם בדירקטוריון, כנושאים באחריות למצבה של הקבוצה.

היררכיה לא ברורה והיחלשותו של מזרחי

שמעון מזרחי ודיוויד פדרמןצילום: ניר קידר

מקור הבעיות במכבי הוא מבנה הבעלות הבעייתי של הקבוצה וההתנהלות. מכבי, בניגוד להפועל ירושלים, אינה נשלטת על ידי גורם אחד - עובדה שמייצרת היררכיה לא ברורה וחלוקה לא חד־משמעית של תחומי אחריות וסמכויות. לאורך השנים נכנסו לדירקטוריון החברה ויצאו ממנו דמויות כמו קובי אלכסנדר, לשעבר בעל השליטה בקומברס (שנמלט לנמיביה בעקבות פרשת המניפולציה במועדי המימוש של האופציות שהוקצו לבכירי החברה), רענן כץ והאחים אבי ודני רייק, בעליה של פליינג קרגו. המשותף לכולם היה שתפקידם היה לספק מזומנים להצגה שנוהלה בעשרות השנים האחרונות על ידי מזרחי, עורך דין מוביל בתחום התעבורה ומחותנה של משפחת קרסו; דיוויד פדרמן, לשעבר בעל השליטה בעלית וכיום מבעלי השליטה בחברת מפעלים פטרוכימיים; ובמידה פחותה על ידי אודי רקנאטי.

דייוויד בלאט הצליח להוביל את מכבי לזכייה באליפות היורוליג עם סגל ותקציב נחות בעליל מזה של שתי הקבוצות שמולן התמודדה: צסק"א מוסקווה וריאל מדריד. אבל ההישג המקצועי האדיר לא הרגיע את חוסר שביעות רצונו מהתרבות הניהולית במכבי, ולאחר הזכייה אמר: "אני רוצה להיות במקום שמאמין בי לטווח ארוך"

פדרמן ורקנאטי מחזיקים כל אחד ב-29% ממניות האגודה, מזרחי מחזיק ב-14.5%, בן אשכנזי, ישראלי ואיש נדל"ן מצפון אמריקה, שבחן בעבר את רכישת כלל ביטוח, הוא הבעלים של 10% מהקבוצה, וריצ'רד דיץ', מנהל קרן השקעות פרטית, מחזיק ב-17.5% ממנה. אשכנזי ודיץ' חיים מחוץ לישראל ומעורבותם בניהולה של מכבי נמוכה. לכאורה, לרקנאטי ולפדרמן אמורה להיות השפעה דומה על הקבוצה, אך בפועל, פדרמן הוא בעל הדעה, בעוד שמעמדו של מזרחי, למרות היותו יו"ר הקבוצה כבר קרוב ל–40 שנה, נחלש מאוד לאחר שיכולתו להעמיד את המשאבים הכספיים הנחוצים למימון מכבי נפגעו. יתרה מכך, הגורמים הדומיננטיים במכבי מבוגרים: מזרחי בן 77 ופדרמן בן 72.

פרט לכל אלה, מזרחי, ובמידה פחותה גם פדרמן, חוו אירועים אישיים לא פשוטים בשנים האחרונות, שמקשים עליהם לעשות את מה שמצופה במרבית המקרים מבעליה של קבוצת כדורסל או כדורגל: להזרים כסף לקבוצה, ולא מעט. כך, מזרחי התגרש והתנתק ממשפחת קרסו, שהיתה מבעלי השליטה בקבוצת אי.די.בי בעידן שקדם לנוחי דנקנר. המשפחה עדיין מחזיקה בשליטה בחברת קרסו, ששווי השוק שלה הוא 2.4 מיליארד שקל, ולגרושתו של מזרחי יש 9.4% ממניות החברה.

דיוויד בלאטצילום: שרון בוקוב

פדרמן אמנם מחזיק ב-27% ממניותיה של מפעלים פטרוכימיים, שבבעלותה 20% ממניותיה של חברת בתי זיקוק - אך פטרוכימיים איבדה 99% משוויה בחמש השנים האחרונות, וכעת שווי אחזקותיו של פדרמן בחברה מגיע ל-6.5 מיליון שקל בלבד. פטרוכימיים, שכבר השלימה הסדר חוב אחד של 2 מיליארד שקל, עומדת בפני הסדר חוב נוסף משום שלא תוכל כנראה לפרוע חוב של 475 מיליון שקל בינואר־פברואר 2017. למרות כל זאת, פדרמן נותר בעל אמצעים פיננסיים משמעותיים מרווחי מכירת מניותיו בעלית למשפחת שטראוס, ומימיו כסוחר בשוק הסחורות בלונדון.

אוהדי מכבי ת"אצילום: ניר קידר

הרכב הדירקטוריון של מכבי גם אינו מקדם תהליך מסודר ושיטתי של קבלת החלטות. לצד חמישה בעלי המניות מכהנים שי רקנאטי, בנו של אודי רקנאטי, ודני פדרמן, בנו של דייוויד פדרמן, כך שהדירקטוריון משקף חברה משפחתית ומבוגרת, שחבריה מסוכסכים ועוסקים חליפות ביצירת בריתות כדי לקדם מינויים, ובניסיון לסכל מינויים של בעלי המניות האחרים. התוצאות של ריבוי בעלי מניות, מעורבות גוברת של הדור הצעיר של רקנאטי ופדרמן בניהול הקבוצה והיעדר היררכיה ברורה ניכרות היטב בכאוס הניהולי שאיפיין את מכבי בשנים האחרונות. אין זה מקרה שמאז ימיהם של פיני גרשון ובלאט כמאמנים ראשיים, יש שחיקה מהירה במעמדו של המאמן במכבי ובשכרו - ממיליון דולר שקיבל פיני גרשון בעונת 2009/10, דרך 650 אלף דולר לעונה שקיבל בלאט ועד 500 אלף דולר ששולמו לאדלשטיין.

דירקטוריון מכבי, ובעיקר משפחת פדרמן, מאסו במאמנים דעתנים, מקושרים ודומיננטיים כמו גרשון ובלאט, שמסוגלים בכמה שיחות לגייס שחקנים ואינם מוכנים לקבל תכתיבים. בעידן פוסט בלאט הנהלת מכבי נוהגת לסגור את החוזים עם מרבית סגל השחקנים לעונה הבאה לפעמים אף לפני מינוי המאמן - ולא תמיד על פי המלצת הצוות המקצועי או על פי שיקולים מקצועיים גרידא.

שחקני מכבי ת"א במשחק מול צסק"א מוסקווהצילום: ניר קידר

אדלשטיין, למשל, מונה לאחר שהסגל לשנה הבאה נקבע ברובו - ופוטר זמן לא רב לאחר שאמר להנהלת החברה כי אינו מאמין שסגל השחקנים מספיק טוב להגיע לשלב שמונה הראשונות ביורוליג, ולחץ להביא רכז זר במקום שני הרכזים הישראלים יוגב אוחיון וגל מקל.

ההתנהלות הזאת שוברת את הכלל, שלפיו לא ניתן להטיל על מנהל אחריות ניהולית בלי להעניק לו את הסמכות לבצע את תפקידו. הנהלת מכבי מאמינה כי הידע והניסיון שלה מאפשרים לה לבנות את סגל השחקנים, ומקנים לה את הזכות להתערב בהחלטות המאמן. הביטוי המוחשי לכך הוא העובדה שמכבי היא קבוצת הכדורסל היחידה שבעליה יושבים על הספסל לצד המאמן במהלך משחק, ומפעילים עליו לחץ באמצעות הבעות פנים ולחישות לאוזנו. מאמן במכבי זקוק לעצבי ברזל וביטחון עצמי עצום כדי לשרוד את ההתעללות הרגשית הזאת.

הדר, מחליפו של אדלשטיין, למשל, איבד את שלוותו במהלך משחק כאשר פטר בתנועת יד מזלזלת את ניסיונו של מזרחי למנוע ממנו להחזיר לספסל את הרכז מקל, 18 שניות בלבד לאחר שעלה על המגרש. באותו רגע היה ברור שזמנו של הדר במכבי קצוב.

הניסיון של מזרחי ופדרמן לשלוט ברמת המקרו והמיקרו של ניהול קבוצה ומשחק בכל רגע נתון דומה לבחינת הישגיו של מנהל תיקי השקעות על בסיס יומי, וגובה ממכבי מחיר גבוה במונחים של הישגים וכסף. המעורבות הפולשנית בתפקיד המאמנים והניסיון לכפות עליהם שחקנים שהם לא מעריכים מייצרים אנטגוניזם אצל המאמנים, גורמים נזק לשחקנים ולקבוצה ומקרבים את הפיצוץ הבלתי־נמנע. הגישה קצרת הטווח, שתובעת הישגים מיידיים, מונעת ממכבי לייצב הרכב שירוץ לאורך שנים עם שיפורים והתאמות מועטים מדי שנה, וישפר את רמתו בזכות התיאום בין השחקנים והטמעת שיטת המשחק של המאמן. החילופים הסדרתיים של מאמנים ושחקנים גורמים לכך שמכבי תשלם בשנה הנוכחית את שכרם המלא של שלושה מאמנים - אדלשטיין, הדר ואיינרס בגאצקיס, המאמן הנכנס - כלומר תשתמש בצורה לא יעילה בתקציבה.

שפל באמינות של פדרמן

אופייה ה"שכונתי" של התנהלות מכבי תל אביב נחשף השבוע כאשר "ידיעות אחרונות" פירסם מי אחראי לבניית הסגל הנוכחי. כך למשל, התברר כי מזרחי אחראי לגיוסו של דגן יבזורי, שחקן שעלותו 250 אלף דולר בשנה; ודייוויד פדרמן אחראי על צירופו של מקל, שעלותו 650 אלף דולר בשנה. אגב, שני מאמניה האחרונים של מכבי, הדר ואלדשטיין, הביעו חוסר אמון מוחלט במקל ומיעטו לשתפו - למורת רוחה הגלויה של ההנהלה. אודי רקנאטי גייס את אדלשטיין כמאמן, אך כשהוא פוטר דייוויד פדרמן לא יצא מגדרו להראות שהוא אבל על כך.

דיוויד פדרמן במשחק של מכבי ת"אצילום: ניר קידר

המנהל המקצועי של הקבוצה, ווייצ'יץ', אחראי, כך התברר, לגיוסו של מאיק צירבס, הסנטר הכושל, וקווינסי מילר, שצורפו מקבוצת הכוכב האדום בלגרד. כמו כן, ווייצ'יץ' אחראי לגיוסו של ווימס; אדלשטיין הביא לקבוצה את ויקטור ראד וקולטון אייברסון; ואבי אבן, מנהל מחלקת ה-Scouting של הקבוצה, אחראי להבאתו של די.ג'יי סילי. ברור לגמרי שכאשר שישה אנשים מגייסים שחקנים, קשה לדבר על תכנון ועל יד חופשית שניתנת למאמן לבנות קבוצה מאוזנת של כוכבים ופועלים שחורים, קלעים ושחקני הגנה. מכבי השקיעה בשלוש השנים האחרונות סכומי עתק בהחתמות תמוהות של שחקנים, שהתגלו ככישלונות מוחלטים או שלא הותירו חותם - ובהם הסנטר ארינזה אונאוקו, הסנטר הברזילאי ויטור פבראני, לשעבר שחקן בוסטון סלטיקס שסבל מפציעות קשות. פבראני הוחתם ביולי 2015 על חוזה של 250 אלף דולר, על אף שלא שיחק כלל כשנה וחצי - ושוחרר תוך שלושה חודשים.

את הסנטר האוסטרלי, אלכס מאריץ', שהוחתם בקיץ 2014 כמחליפו של סופוקליס שחורציאניטיס, שיחררה מכבי כעבור ארבעה חודשים בלבד אחרי שתרם 2.3 נקודות ו-2.3 ריבאונדים בשמונה דקות בממוצע. לריצ'רד הנדריקס, שמכבי החזירה במארס 2016 לקדנציה נוספת כדי לסייע לה במאבקי האליפות - נאלצה לשלם 300 אלף דולר כאשר החליטה לוותר על שירותיו בעונה הנוכחי בשל פציעות חוזרות ונשנות שמהן סבל השחקן. בסדרת הפלייאוף הנדריקס תרם חמש נקודות ושני כדורים חוזרים במשחק בסך הכל.

הנהלת מכבי מאמינה כי הידע והניסיון שלה מאפשרים לה לבנות את סגל השחקנים, ומקנים לה את הזכות להתערב בהחלטות המאמן. מכבי היא קבוצת הכדורסל היחידה שבעליה יושבים על הספסל לצד המאמן במהלך משחק, ומפעילים עליו לחץ באמצעות הבעות פנים ולחישות לאוזנו. מאמן במכבי זקוק לעצבי ברזל וביטחון עצמי עצום כדי לשרוד את ההתעללות הרגשית הזאת

גם החתמתו של מקל נחשבת לאחת הטעויות הקשות של מכבי - טעות שמכבי היתה יכולה לחסוך לעצמה אם היתה עושה את מה שעשתה הפועל ירושלים, ומנסה לקבל מבורקו ראדוביץ', מאמן הכוכב האדום בלגרד, הסבר מדוע החליט לוותר על שירותיו של מקל.

אחרי שורה של החתמות כושלות, חלקן אף הזויות, וכמעט ללא הישגים, ניתן היה לצפות שדירקטוריון מכבי יתחיל לתהות על תפקודם של שני בעלי התפקידים האחראים על כך - ווייצ'יץ' ואבן - או לחלופין ייקח אחריות על כישלונות עבר, למשל כאשר קיבל החלטות בניגוד להמלצותיו של הצוות המקצועי. אלא ששני אלה עדיין מכהנים בתפקידם, וגם המעורבות של פדרמן ושות' בהחלטותיהם לא פסקה.

ניקולה וויצ'יץ' ושמעון מזרחיצילום: ניר קידר

בפברואר 2016, בעיצומה של עונת שפל, פדרמן הודה בגלוי כי החליט להחתים את שחקן ה-NBA ג'ורדן פארמר בעלות של 1.6 מיליון דולר לעונה, לצד טיילור רוצ'סטי, שני קלעים שהשילוב ביניהם היה כישלון ידוע מראש - בניגוד מוחלט להמלצת הצוות המקצועי, משום שחשב שצירופם של שני שחקנים אטרקטיביים יאפשר למכור מנויים רבים. פדרמן הודה באחריותו לטעות רק כדי לחזור עליה בעונה הנוכחית, כאשר מכבי צירפה תמורת מיליון ו-1.5 מיליון דולר לעונה את אנדרו גאודלוק ו־ווימס, שניים שהנוכחות הבו־זמנית שלהם על המגרש היא מתכון לפיצוץ.

פדרמן לא רק הודה באותה מסיבת עיתונאים בטעויות עבר, אלא גם ניהל בצורה כושלת את ציפיות בעלי המניות שלו, כלומר האוהדים, כשהבטיח להם עתיד ורוד ושונה לגמרי: "בעונת 2016/2017 יהיו במכבי תל אביב 12 שחקנים, שכל אחד מהם הוא שחקן שיכול לשחק ביורוליג נגד ריאל מדריד, ברצלונה וצסק"א", אמר. בתום כמעט מחצית מעונת היורוליג ואחרי שמכבי הפסידה בביתה לא רק לשלוש הקבוצות שציין פדרמן, אלא גם לקבוצה שאינה מאריות היורוליג כמו במברג הגרמנית, ברור שיש הרבה יותר משחקן אחד במכבי שאינו ברמת יורוליג.

נראה כי אמינותו של פדרמן בקרב אוהדי הקבוצה ומנוייה מעולם לא היתה בשפל כזה. מכבי אף פעם לא התקשתה באמת למכור 11 אלף מנויים למשחקיה. גם משבר האמון הנוכחי כנראה לא יסכן את המכירה מראש של כל מנויה לעונה הקרובה, אבל בשל מבנה ההכנסות הייחודי של מכבי, מוטב לפדרמן וחבריו שלא להעמיד במבחן קשה מדי את אוהדיה.

חגי בדש, לשעבר מנכ"ל בית ההשקעות פסגות והמנכ"ל החדש של מכבי, חשף במסיבת עיתונאים שנערכה באוקטובר לרגל פתיחת העונה, כי תקציב הקבוצה גבוה מ-100 מיליון שקל בעונה הנוכחית - התקציב הגבוה ביותר שלה עד כה והשמיני בגודלו באירופה. אל הסכום הזה מגיעה מכבי בעזרת מנוייה של מכבי, שמזרימים מדי שנה 40-38 מיליון שקל לקופתה - כלומר 35% מתקציבה - כשהיתרה מגיעה מליגת היורוליג, 19 מיליון שקל שמעביר ערוץ הספורט בכל שנה עבור זכויות שידור חסויות וכן הזרמת בעלים, שנאמדת בסכום חד־ספרתי גבוה, אך נמוך משמעותית מהזרמות הבעלים בתקציבי קבוצות כמו ברצלונה וריאל.

הקבוצה גובה עבור מנוי סכומים שנעים בין 1,500 ל-11,200 שקל, ובממוצע נע ככל הנראה סביב 3,600-3,500 שקל. זהו סכום לא נמוך, שממנו נגזרת הדמוגרפיה של מנויי מכבי: סלבריטאים, אנשי עסקים ומנהלים בכירים, המכונה בעגה "קהל של רולקסים".

גל מקלצילום: ניר קידר

החלק הזה של קהל מנויי מכבי כנראה לא ידחוף את הקבוצה כשהיא זקוקה לעידוד, אבל יודע לזהות ניהול גרוע, קבלת החלטות לא שיטתית שמשלבת גחמות וגימיקים ומבנה ארגוני לא ברור הרווי מחנאות ופוליטיקה פנימית. עבורם המשחק הוא אירוע חברתי, והזיהוי עם המותג מכבי הוא חלק מהמיתוג העצמי שלהם כמנהלים. אבל הזיהוי הזה נהפך בעייתי יותר ויותר עם כל הפסד ביתי, מראה תדיר יותר ויותר.

עוד קבוצת ספורט אפרורית

עתידה הקרוב של מכבי מובטח כך נראה. מקומה של מכבי ביורוליג משוריין לעוד תשע שנים, גם אם לא תזכה באליפות ישראל. ההסכם שיש לה עם ערוץ הספורט תקף לעוד חמש עונות, אבל לעתיד הרחוק יותר נראה שהנהלת מכבי צריכה להיות מודאגת.

מכבי סובלת גם מאובדן הזהות הישראלית של הקבוצה, ששחקניה המקומיים רחוקים מלהיות כוכבים בסדרי הגודל של מיקי ברקוביץ', דורון ג'מצ'י, עודד קטש ואפילו נדב הנפלד - וממלאים חלק זניח, אם בכלל, במשחקיה ביורוליג, ואחרים לא מוצאים את מקומם גם בליגה הסדירה. אובדן הזהות הישראלית מאיץ את השחיקה במעמדה של מי שהיתה הקבוצה של המדינה, ותורם לדעיכת העניין של צעירים במשחקיה, יחד עם העובדה שהרייטינג למשחקיה נפגע מעצם העובדה שהם משודרים בערוץ נישה ולא בערוצים כמו 2 או 10.

הצורך בשינוי דפוסי הפעולה והעברה הדרגתית של מכבי מהתנהלות של חברה משפחתית לניהול מקצועי יותר - עם מבנה ארגוני ברור ועל פי סטנדרטים של חברות ציבוריות - לא נעלם מעיניהם של הבעלים. לשם כך גייס דירקטוריון מכבי בקיץ 2016 לתפקיד מנכ"ל הקבוצה את בדש, שהציג תוצאות טובות בתפקידו הקודם של בית ההשקעות פסגות ואף הבטיחו לו שכר גבוה.

ג'ורדן פארמרצילום: ניר קידר

ואולם קשה להאמין שמינויו של בדש יביא לשינוי אמיתי בקבוצה. בדומה למינויו של ווייצ'יץ' למנהל מקצועי, הבעלים הם אנשים לא צעירים שמתקשים לשנות הרגלים ישנים ולוותר על שליטה, במיוחד כשההסכם עם היורוליג וערוץ הספורט סידר להם את העשור הקרוב.

נראה שבדש יידרש לכל כישרונו הניהולי ויכולותיו הפוליטיות כדי לשרוד ולקדם את החבורה המסוכסכת של בעלי המניות במכבי, וכל עוד משבר כלכלי אמיתי לא יאיים על בעליה של מכבי, נראה שבטווח הנראה לעין תימשך הדעיכה של מי שהיתה הקבוצה של המדינה, מופת למצוינות בניהול והמותג החזק ביותר בספורט - למעמד של עוד קבוצת ספורט ישראלית אפרורית שלא מסודרת, לא מנוהלת ולא מצליחה במיוחד.

המחיר הכלכלי של השחיקה במותג

קיץ 2014 היה תקופה קסומה למכבי תל אביב. כמה שבועות קודם לכן זכתה מכבי ביורוליג, תוך שהיא מפגינה את כל מה שטוב בדנ"א המכבי. היכולת לנצח כנגד כל הסיכויים מול יריב עדיף ולחולל ברגעיו האחרונים של המשחק את הקסם שמחלץ את הניצחון מציפורניה של תבוסה היא בלתי נמנעת למראית עינו של קטן האמונה והלא מכביסט.

אבל בדנ"א של מכבי, ארגון שנשלט עשרות שנים על ידי פיננסיירים, עורכי דין ואנשי עסקים, יש כמה כרומוזומים של מסחר, ובקבוצה רצו להמיר את התהילה לכסף מזומן. באותה עת הודיעה קבוצת אלקטרה על כוונתה להפסיק את הסכם החסות שלה עם מכבי בתום שבע עונות, לאחר שבעונה האחרונה קוצצה התמיכה ב-50%. אלקטרה, שהחליפה את חברת עלית לאחר 39 שנה כנותנת החסות הראשית של הקבוצה של המדינה, שילמה למכבי 2-1.8 מיליון דולר לעונה, בדומה לסכום ששילמה עלית בשיא השותפות שלה עם הקבוצה. כבר בעונה האחרונה קוצצה התמיכה ל-850 אלף דולר במקביל לפרישתו של יקי ודמני, מנכ"ל אלקטרה מוצרי צריכה, האיש שיזם את הסכם החסות וניהל אותו בימיו כסמנכ"ל בעלית, והכיר את מכבי כאוהד.

העיתוי נראה מושלם ובמכבי החליטו ללכת בגדול. ראשי הקבוצה פנו לחברת טבע שמינתה פחות משנה קודם לכן כמנכ"ל את ארז ויגודמן, האיש שניהל במשך שנים ארוכות את שטראוס עלית והכיר היטב את הקשר הייחודי עם מועדון הכדורסל. בטבע, כמו בכל פינה אחרת בישראל, יש אוהדים רבים למכבי. הם התלהבו מהרעיון, אבל צוות של טבע בחן את הנושא והגיע למסקנה שונה: מכבי, שהיתה הקבוצה של המדינה, מותג לאומי, שם נרדף לקונצנזוס, מצוינות, מחויבות לניצחון ויכולת לנצח בכל מצב - השתנתה.

הקבוצה אמנם זכתה באחרונה ביורוליג, אבל זוהרה של הווינריות המפורסמת הועם. מעבר לכך, שנים של רדיפה כוחנית מעט וחסרת מעצורים לעתים אחרי ניצחונות קילפו את הקונצנזוס שעטף את המועדון. מכבי הפכה כמעט כל תופעה תרבותית בישראל לנושא למחלוקת עזה, שמעוררת תגובות קיצוניות של אהבה ללא תנאי מצד אחד והתנגדות עד כדי איבה מצד שני.

יש להניח שגם פרשת מוני פנאן לא קידמה את סיכוייה של מכבי לזכות בחסות. פנאן, מנהל הקבוצה לשעבר, התאבד באוקטובר 2009 לאחר שניהל עסק של הלוואות בשוק האפור והשקעות עבור לקוחות רבים, ובהם שחקני הכדורסל של מכבי כמו שרונאס יסיקביוצ'יוס, הרכז של הקבוצה האגדית שזכתה בשני תארי יורוליג ב-2004 וב-2005, וניקולה וויצ'יץ', הסנטר של הקבוצה ומי שמכהן כיום בתפקיד מנהלה המקצועי. על פי הערכות, שני אלה ואחרים הפסידו מאות אלפי דולרים שהפקידו אצל פנאן בעקבות קריסתו הכלכלית והתאבדותו.

טבע החליטה שהתנודתיות בתוצאותיה של מכבי והאנטגוניזם שעלולה התמיכה בה לעורר מעמידים את המותג שלה ברמת סיכון גבוהה מדי והחליטה לוותר. בעקבות דחיית ההצעה על ידי טבע, חתמה מכבי על הסכם חסות עם חברת האופנה פוקס, שמבטיח לה על פי הערכות 800 אלף דולר בשנה, אך מקנה לפוקס אופציה להפסיק את החסות בסוף כל עונה.

הירידה בסכומים שמקבלת מכבי מנותני החסות, כמו גם הירידה בשווי השוק של החברות נותנות החסות, מבטאים את השחיקה בערך המותג מכבי. השחיקה הזאת נובעת, בין השאר, מהירידה בהצלחתה הספורטיבית וההתנגדות מפני מה שנתפש במרוצת השנים כהתנהגות כוחנית - השליטה המונופולית שהיתה למכבי כמעט על הכדורסל בישראל.

ביטוי אחר לפגיעה במותג מכבי הוא המעבר משידור בערוצי ברודקאסט, כמו הערוץ הראשון, ערוץ 2 וערוץ 10 - לערוץ הספורט. מכבי אמנם קיבלה סכום נאה של 30 מיליון דולר לשש שנים מערוץ ספורט, המוחזק בין היתר על ידי אודי רקנאטי, מבעלי הקבוצה, אבל במחיר של פגיעה בחשיפה הציבורית. מספר הצופים במשחקיה של מכבי בערוץ הספורט מסתכם השנה ב-137 אלף בממוצע (עוד 24 אלף איש צופים במשחק בספורט 5 HD), לעומת 256 אלף איש בממוצע שצפו במשחקיה של הקבוצה כאשר שודרו בערוץ 10 (עוד 25 אלף איש צפו בו בספורט 5 HD). הירידה הזאת מאיצה את שחיקתו של המותג מכבי כקבוצה של המדינה, גם אם יש בו פירות פיננסיים קצרי טווח.

הכותב הוא אוהד הפועל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker