האם הסינים יכולים להפריח את השממה בתיירות בישראל?

הסינים לא ממש מוטרדים מהמצב הביטחוני במזה"ת ומעריצים את המוח היהודי כך שישראל יכולה להיות יעד מושלם עבורם ■ כדי שזה יקרה צריך להתגבר על הפערים התרבותיים, להוריד את המחירים בבתי המלון ולהגיש להם מים בטמפרטורה המתאימה

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

לפני כמה חודשים הדריך מורה הדרך יובל בן ארי קבוצה מאורגנת של תיירים סינים, שבאו לבקר בארץ הקודש. אחרי שבוע של סיורים ברחבי הארץ, בין כנסיות, בתי כנסת ומסגדים, הגיעה החבורה לכנסיית הקבר בירושלים. "הסינים עמדו מבולבלים", נזכר בן ארי. "הם שאלו אותי מדוע דווקא כעת אני לא חובש כיפה ולמה הנזירות מתפללות בבית כנסת. בעבור רבים מהם, שמגיעים ממדינה אתאיסטית, אין שום הפרדה בין דתות. יהדות, אסלאם, נצרות - הכל נראה להם כמו דת אחת גדולה. הדקויות המבדילות ביניהן נראות להם שוליות, בעוד אצלנו הן עולם ומלואו".

מתחילת 2016 ביקרו בישראל כ-48 אלף תיירים סינים - מספר שכבר עולה על מספר הסינים שביקרו בישראל ב-2015 כולה. אמנם המספרים עדיין זניחים, וארה"ב וצרפת מובילות במשך השנים בנתחי התיירות הנכנסת שהן תופסות, אבל הזינוק המרשים שנרשם בכניסות התיירים מסין בשלוש השנים האחרונות הוא שינוי שאי־אפשר להתעלם ממנו. משרדי התיירות והחוץ נושאים עיניים למעצמה הגדולה במזרח ומבקשים להסביר לכולנו: העתיד נמצא בתיירות הסינית.

מספר התיירים הסינים בישראל באלפים

"הסינים יכולים להציל את תעשיית התיירות בישראל", מבשר מתן וילנאי, שגריר ישראל בסין בארבע השנים האחרונות. "חצי מיליארד סינים מציפים כיום את העולם. אם רק 5% מהם יגיעו אלינו בשנים הקרובות, אנחנו יכולים להיות מרוצים. עמדתי השבוע מול 1,000 סוכני תיירות סינים ששאלו אותי בצמא - מה עושים בישראל? הדבר שהכי מעניין אותם הוא הטכנולוגיה, הפיתוחים, החדשנות. הם לא מבינים איך מדינה שאוכלוסייתה היא שליש מאוכלוסיית בייג'ין לבדה יכולה להיות מעצמה טכנולוגית ובית גידול לחתני פרס נובל. הם מנסים ללמוד את זה, וההגעה לישראל ופיתוח ענף התיירות הם חלק מהעניין. החלטנו על יעד: 200 אלף תיירים סינים בישראל ב-2020".

שר התיירות יריב לוין שותף לתפישות היסוד של וילנאי בעניין הפוטנציאל התיירותי. "עם כניסתי למשרד סימנתי את סין כיעד הכי חשוב בניסיון לפרוץ ולהרחיב את התיירות הנכנסת לישראל", הוא אומר. "משרד התיירות השקיע מאמצים רבים בתיירות הצליינית, אך היא סגמנט צר ומוגבל. היעד ששמתי למשרד היה לפרוץ לשווקים וקהלים חדשים. ב-2015 יצאו מסין 116 מיליון תיירים, ורק 40 אלף הגיעו לישראל - אז אתה מבין שיש פה פוטנציאל. בסין יש שכבה גדולה של אנשים שמסוגלים לשלם על הנסיעה, ולכן יש פוטנציאל גדול לגידול במספרים".

גם בשוק התעופה הבינלאומי ערים לפוטנציאל הזה. יצרנית המטוסים בואינג פירסמה השבוע כי היא צופה דרישה סינית ל-6,810 מטוסים חדשים ב-20 השנים הבאות, בשווי משוקלל של יותר מטריליון דולר. בכך תיהפך סין לשוק התעופה הראשון בעולם בשווי כולל של טריליון דולר. "הגידול בתיירות מסין נובע מהתרחבותו של מעמד הביניים בסין ומהדרישה הגוברת לטיסות חופשה ועסקים, לצד המדיניות החדשה בתחום מתן ויזות לתיירים סינים", מסביר רנדי טינסת', סגן נשיא בואינג לשיווק ומכירות.

תיירים סינים בחוף קיסריה
תיירים סינים בחוף קיסריהצילום: רמי שלוש

הסינים מגלים עולם

התיירות הסינית היא תופעה חדשה יחסית במפת התיירות העולמית. בשונה ממדינות המערב, שבהן הקדמה והטכנולוגיה התפתחו לצד התיירות החל בשנות ה-80, סין נותרה זמן ארוך מדינה ריכוזית, המפקחת באופן הדוק על תנועת האזרחים מחוץ לגבולותיה. ב-1983 הורשו סינים לצאת מהמדינה רק לביקור קרובים בהונג קונג ובמקאו, וגם זאת בתנאי שכל ההוצאות שולמו על ידי המארחים כך שלא יפגעו בהוצאות המדינה. רק ב-2003 הורחבו משמעותית מגוון היעדים המותרים לביקור, וישראל נכללה בהם. אף שרוב התיירים הסינים בחרו במסגרת קבוצתית, בשלב זה ניתנו הקלות בהוצאת דרכון סיני גם לתיירים עצמאים במסגרת פרטית, ולא רק דרך קבוצות מאורגנות.

בשנים האחרונות, עם חיזוק הקשרים של סין לכלכלה הגלובלית, ניכרת פתיחות לתיירות היוצאת של קבוצות ושל תיירים עצמאים, אם כי מניעים פוליטים ויחסי החוץ של סין עם מדינות אחרות ממשיכים להשפיע על המדיניות הסינית ביחס לתיירות היוצאת. כך למשל, רק מדינה שהממשל הסיני רואה בה בעלת פוטנציאל לשיתופי פעולה כלכליים-מדעיים-טכנולוגיים יכולה להנפיק לתיירים הסינים ויזות כניסה ל-10 שנים. המדינות היחידות שבהן ניתנת ויזה לזמן כה ארוך הן קנדה וארה"ב, ולאחר מאמצים ארוכים של משרדי התיירות והחוץ - ישראל צפויה להצטרף אליהן בנובמבר. כשמשרד החוץ ניסה להסיר בכלל את הצורך בוויזה, הסינים סירבו וביקשו שעדיין יתקיימו מגבלות על היציאה מסין.

אלכסנדר פבזנר

בשנה האחרונה פעלו משרדי החוץ והתיירות כדי להסיר רבים מהמחסומים הביורוקרטיים הקשורים באשרות הכניסה לארץ. מתהליך מסורבל שהיה כרוך במתווכים רבים - מהצד הסיני ומהצד הישראלי - קוצר הליך קבלת הוויזות לחמישה ימים, והבקשה נעשית דרך אתר אינטרנט נגיש למשתמש.

הכוח הגדול של ישראל בשוק התיירות הסיני הוא גם האתגר הגדול: הסינים לא ממש מכירים את ישראל. אלכסנדר פבזנר, מייסד המרכז לחקר התקשורת הסינית בבית הספר לתקשורת במסלול האקדמי המכללה למינהל, מסביר: "פלח לא גדול מהאוכלוסיה הסינית מכיר את ישראל. באופן כללי התפישה היא שהיהודים חכמים ובעלי היסטוריה ותרבות עשירות ועתיקות יומין. ביחס לאופן שבו אנחנו נתפשים באירופה ובעולם המערבי, בסין אנחנו במצב טוב. לא צריך להתמודד עם אנטישמיות או דעות קדומות שליליות על יהודים, כי בסין המושג הזה לא קיים, וגם לא צריך להוכיח להם שלא רצחנו את ישו - כי זה לא ממש מעניין אותם. כן צריך להתמודד עם הידע המינימלי שלהם ולעורר את סף הגירוי. צריך להתחיל כמעט מהתחלה ולפזר את העמימות".

לפי מנהל לשכת בייג'ין של משרד התיירות, בורה שניטמן, קהל היעד הרלוונטי הוא סינים ממעמד הביניים הגבוה, כאלה שכבר יצאו מחוץ לגבולות אסיה לפחות פעם אחת ומחפשים חוויה תיירותית-תרבותית שונה ומאתגרת. בסין יש שכבה גדלה והולכת של מתעשרים חדשים, של מאות מיליוני אנשים, שישמחו לגלות אטרקציות ברחבי העולם.

בן ארי

בישראל אמנם פועלים כעשרה כתבים סינים מגופי תקשורת שונים, המסקרים את המצב הביטחוני במזרח התיכון ואת הסכסוך הישראלי־פלסטיני. "עושה רושם שזה לא מטריד אותם במיוחד", מסביר בן ארי, שחי בשנחאי כמה שנים. "הם שומעים על הפיגועים והמבצעים הצבאיים שמתרחשים כאן, אבל כשהם מגיעים הנה הם פשוט שואלים איפה בטוח ואיפה לא. בצוק איתן קבוצות של אמריקאים ברחו, בעוד הסינים נשארו, ויצאו לצלם את האזעקות והסירנות. הם ראו את זה כחוויה. אולי הם פחות מבינים את האזור ולכן התפישה הביטחונית שלהם פחות מפותחת. כך יוצא שהמצב הביטחוני לא משפיע בצורה חדה מאוד על האופן שבו את תופשים את ישראל".

תיירים סינים בתל אביב. קהל השיעד הרלוונטי לישראל הוא סינים ממעמד הביניים הגבוה
תיירים סינים בתל אביב. קהל השיעד הרלוונטי לישראל הוא סינים ממעמד הביניים הגבוהצילום: תומר אפלבאום

גם תמר קהת, רכזת לימודי הסינית במשרד החינוך, טוענת כי ההערצה בסין לחינוך, להשכלה, לחדשנות וליזמות הישראליים מתעלה על כל רעשי הרקע. "בבתי הספר הסיניים התלמידים מעריצים חתני פרס נובל, ששמותיהם, תמונותיהם והישגיהם תלויים על הקירות, וכמות לא מבוטלת מהם יהודים. הם מעריצים את זה".

למרות הרצון לסמן את ישראל כיעד תיירותי אטרקטיבי לשוק הסיני הבשל שמחפש חוויות תיירותיות חדשות, חברות התעופה ומורי הדרך עוד לא פוגשים אחוזים גבוהים מבני קהל היעד המדובר. התיירות העסקית היא זו שמהווה פלח מרכזי מהשוק וגורם מרכזי לצמיחה בכניסת מבקרים מסין. עם אנשי העסקים האלה נמנים גם כאלה שבאים לפגישות עבודה וגם כאלה שמגיעים ללמוד ולהיחשף לחברות היי־טק. ישראל הצליחה למתג את עצמה בסין כמרכז חדשנות, ובשל הצורך הסיני לשנות את מודל הצריכה הכלכלית מצריכה מבוססת ייצור לצמיחה מבוססת חדשנות - ישראל מושכת תשומת לב רבה.

לצד אנשי העסקים הסינים המבקרים בישראל, מצביעים גורמים שונים בענף על תיירות נוצרית סינית. למרות אופיה החילוני של סין, הערכות שונות גורסות כי במדינה יש כ–120 מיליון מאמינים נוצרים, וזאת אף שהממשלה אוסרת על מאמיניה הקתולים להכיר בסמכותו העליונה של האפיפיור, וכנסיות קתוליות שאינן מפוקחות על ידי הממשל נאלצות לפעול במחתרת. מאז מות הקומוניזם הכלכלי נוצר ואקום רוחני אידאולוגי שמאפשר את ההתפשטות המהירה של הנצרות בקרב הסינים, ואלה יכולים להוות שוק חשוב לתיירות הצליינית המסורתית בישראל.

"מדינת ישראל עשתה הכל - חוץ מלשים כסף"

במשך שנים החזיקה אל על בלעדיות בקו הישיר בין ישראל לבייג'ין, עד שבאפריל האחרון נכנסה חברת התעופה הסינית היינאן איירליינס לתחרות על הקו, שגרמה להורדה ניכרת במחירים והכפילה את היצע הטיסות הישירות לבייג'ין. כיום יוצאות מישראל שש טיסות שבועיות לבייג'ין, שלוש מהן של חברת היינאן איירליינס, שמפעילה טיסות המשך ל-70 יעדים בתוך סין. בנובמבר היא תוסיף טיסה שבועית רביעית. התפוסה הממוצעת בטיסות היינאן היא 85%. כ-70% מהנוסעים הם סינים, והשאר ישראלים. התנועה בטיסות אל על לא נפגעה מהתחרות - אלא להפך.

"ההיענות מהצד הסיני מפתיעה לטובה, ומהווה את הגורם החשוב ביותר - אם לא הבלעדי - לזינוק במספר כניסות המבקרים הסינים לישראל בחודשים האחרונים", מספר יונתן בנטל, סמנכ"ל היינאן איירליינס ישראל. "כניסת מוביל סיני מתפרשת על ידי הצרכן הסיני כתעודת הכשר להיותה של ישראל יעד בטוח, וכותרת אחת בעיתון בדבר הפעלת טיסה לישראל על ידי מוביל סיני שווה יותר מכל קמפיין של גורם ישראלי רשמי. הצרכן סיני מפרש כותרת כזאת כערבות של ממשלת סין, שאישרה את הקו, לביטחונה של ישראל".

כמה מוציאים ליום תיירים סינים בישראל

במשרד התיירות מבקשים להרחיב את היצע הטיסות ואת מגוון היעדים בסין. המראות ונחיתות משנחאי יוכלו לסייע להגדלת התנועה, ובמשרד התיירות מקווים לשתף פעולה בעניין זה גם עם קת'אי פסיפיק, חברת התעופה הלאומית של הונג קונג.

בנטל מעיד כי משרדי התיירות והתחבורה ורשות שדות התעופה עשו מאמצים רבים כדי למשוך את היינאן איירליינס, חברת התעופה הרביעית בגודלה בסין והחברה הפרטית הגדולה ביותר בסין, להיכנס לארץ. "משרד התיירות, מנכ"ל המשרד והשגריר בסין עבדו קשה לשכנע את החברה להוציא טיסות לארץ, העניקו זמני טיסות נוחים והקלו על הביורוקרטיה. הבעיה המרכזית היא שבישראל אין כלים של ממש בחוק כדי לתת תמריץ אמיתי. ישראל עשתה כל מה שהיתה יכולה כדי שזה יקרה - חוץ מלשים כסף".

שר התחבורה ישראל כ"ץ ושר התיירות יריב לוין
שר התחבורה ישראל כ"ץ ושר התיירות יריב לויןצילום: חן גלילי

בעוד במדינות אחרות, כמו בריטניה וקנדה, יש תחרות ממשית על התייר הסיני ועל חברות התעופה הסיניות, שמתבטאת במתן תמריצים משמעותיים לחברות התעופה, בישראל עוד לא פותחים את הכיסים. "בקלגרי שבקנדה, למשל, מציעים לנו קרן שיווק של 5 מיליון דולר, פטור מלא מהיטלי נמל ועוד הטבות, כדי שנפעיל את הקו לשם", אומר בנטל. "משרד התיירות הישראלי נלהב לסייע לנו ואנחנו מתכננים להרחיב את הפעילות, אבל בישראל עדיין אין מנגנונים מספקים כדי למשוך חברות תעופה או לעודד פתיחת יעדים חדשים. התמריץ המוצע כיום לא מספיק ולא רלוונטי".

כעת מתמקדים בהיינאן בהגדלת תנועת הישראלים לסין, שמטרתה ליצור איזון גם בתקופות של משבר ביטחוני שבהן עלולה להיעצר התנועה משם. ישראל שונה ממדינות אחרות גם בהיעדר קהילה סינית בארץ היעד, ולכן אין ביטחונות לתנועת תיירים קבועה ולמתן שירותים המותאמים לדרישות הסיניות.

תקציבי שיווק עצומים

ב-2009 פתח משרד התיירות לשכת תיירות בבייג'ין, שעיקר מאמציה מתמקדים בפיתוח צינורות שיווק חדשים. השנה כבר השקיע המשרד כ-15 מיליון שקל בתקציבי השיווק של הלשכה, כמעט פי חמישה מהסכומים שהושקעו בסין בשנים האחרונות. "חשוב לנו להביא הנה משלחות שונות ומובילי דעת קהל סינים", אומר השר לוין. "אנחנו מבינים שיש להם השפעה יוצאת דופן ברשתות החברתיות. כמו כן אנחנו פועלים כדי למקם את ישראל כאלטרנטיבה לקבוצות גדולות של עובדי היי־טק שבאים להשתלמויות וסמינרים".

משרד החוץ למשל, מפעיל משלחות "מנהיגים צעירים" במימון מלא של המדינה במסגרת הוראת ראש הממשלה לחיזוק יחסי ישראל-סין לאחר שביקר בה ב-2013. מ-2015 מגיעות ארצה משלחות של סינים צעירים שמסומנים כבעלי השפעה בממשל, באקדמיה ובתקשורת, שמטרתן להעמיק את החשיפה של ישראל לקהלים מגוונים ובעלי פוטנציאל מנהיגותי בתחומם. המטרה היא להביא ארצה כ-1,000 מנהיגים סינים עד סוף 2018.

במשרד התיירות מנסים תקופה ארוכה לקדם שיתופי פעולה עם מדינות אחרות באזור אגן הים התיכון כדי לקדם חבילות משותפות, שיגדילו את הכדאיות בהגעה לישראל. "כשתיירים מגיעים מרחוק הם רוצים טיול שנמשך לפחות שבועיים, וישראל לבדה לא נותנת את המענה", אומר השר לוין. "מקשה על כך העובדה שישראל פועלת כמעין אי מבודד משכנותיו. ירדן ומצרים מסרבות למגעים וליצירת שיתופי פעולה". שיתופי פעולה עם מדינות אירופה הן האלטרנטיבה, ובמשרד התיירות פועלים כדי למסד חבילות שיווק משותפות עם איטליה וצ'כיה - אך בשלב זה לא נרשמה היענות ממשית.

משלחת מנהיגים צעירים מסין
משלחת מנהיגים צעירים מסין. לא צריך להתמודד עם אנטישמיות או דעות קדומות שליליות על יהודיםצילום: נורית טינרי מודעי

הרשתות החברתיות הן בעלות תפקיד חשוב בסין, כדרך לתקשר עם העם הסיני בצורה מיידית וישירה. השגרירות בסין מתרכזת בשתי פלטפורמות עיקריות, שהן הנפוצות והמשפיעות בסין: Weibo - המקבילה הסינית לטוויטר, שבה לשגרירות יש כמעט שני מיליון עוקבים - החשבון עם מספר העוקבים הגדול ביותר מבין כל השגרירויות הפועלות בסין; ו-WeChat, שילוב של ווטסאפ ופייסבוק, שהיא פלטפורמה סגורה יותר ולכן מכוונת לקהל אקסקלוסיבי יותר.

מתן וילנאי, שגריר ישראל בסין

לא מעט אתגרים מלווים את הכניסה של השוק הסיני לענף התיירות הישראלי, ובראשם פערי הידע העמוקים לגבי התייר הסיני בשוק התיירות הישראלי. השפה וההרגלים התרבותיים, החל בטמפרטורת המים שהם שותים (הם חייבים להיות בטמפרטורת החדר) וכלה בנודלס שהם אוהבים לאכול בארוחת הבוקר, מהווים מכשול ביצירת חוויה המותאמת לתייר הסיני, שיכול להתפרש כחוסר כבוד לתייר ולתרבות הסינית. משרד התיירות פועל כדי לסייע לבתי המלון להתאים את התפריטים ואת השירות לתייר הסיני, גם בעזרת לומדות אינטרנטיות חינמיות, אך בשלב זה הענף עוד לא רואה סיבה להיכנס לכוננות סינית גבוהה.

"ככל שהתעשייה תראה יותר תנועה, אנשים יהיו מוכנים יותר להירתם לעניין", מסביר השר לוין. "השוק הפרטי בארץ משוכלל ויודע להתאים את עצמו לביקושים כשצריך. אנחנו רוצים להתאים את עצמנו לציפייה של התייר הסיני לקבל הדרכה, שילוט ועלוני מידע בסינית, לפחות במוקדי התיירות המרכזיים. אנחנו מסייעים בתרגום עלוני מידע במוקדים השונים ומפתחים אתר אינטרנט לתייר הסיני, מתוך הבנה שכל אלה הכרחים למגע עמו. עם זאת, בשלב הזה לא נציב שילוט בסינית. אנחנו בישראל".

מתן וילנאי, שגריר ישראל בסין
מתן וילנאי, שגריר ישראל בסיןצילום: אלון רון

היחס של הישראלים אל הסינים גם הוא עלול להוות אתגר. "הישראלים בטוחים שהסינים הם פועלי בניין ורצפים - והם לא", מבהיר וילנאי. "מדובר בחברה מתקדמת שאין דומה לה. צריך לכבד את העולם התרבותי שלהם. הם רגישים לכבוד שלהם ומכירים בערך עצמם. אפילו האירוע באבו גוש, שבו תיירים סינים שילמו 16.5 אלף שקל על ארוחה במסעדה, מצביע לדעתי על היווצרות של שגרה ושל תהליך נורמליזציה במפגש בין הישראלי לסיני. לא צריך להוציא את האירוע מפרופורציות".

אתגר מרכזי נוסף הוא הדרישה למורי דרך איכותיים דוברי סינית. יותר ויותר סוכנויות תיירות ישראליות מעוניינות למשוך הנה תיירים סינים, וכשהסינים מגיעים למצדה, לקיסריה ולעיר העתיקה בירושלים ומגלים שהמדריך דובר סינית - הם מופתעים מאוד.

לפי הערכות, יש כ-20 מורי דרך ישראלים דוברי סינית וכ-50 מורי דרך סינים, והמספר המצומצם הזה מהווה בעיה. הצורך בהגדלת המלאי במהירות מעודדת תופעה של מדריכים לא חוקיים ופתרונות אינסטנט. "סוכני הנסיעות מפעילים לחצים אדירים על משרד התיירות ועל הממשלה כדי שיכשירו עוד מדריכי תיירות סינים במהירות, או יאפשרו עבודה עם מדריכים לא מוסמכים", אומר בן ארי. "ככה מביאים סטודנט סיני, שהגיע לארץ ללמוד ביולוגיה, משלמים לו 100 דולר ליום - ואיכות ההדרכה נעלמת ברגע. האינטרס של הסוכנים הוא להביא כמה שיותר סינים, כמה שיותר מהר ובעלות נמוכה ככל האפשר. רמת הטיולים נפגעת: לוקחים את התיירים למלונות פחות טובים, למסעדות פחות טובות וגם האתרים שנבחרים פחות מעניינים. מרבית הטיול מתמקד בכנסיות - כי הביקור בהן הוא בחינם. חלק מהקבוצות הסיניות הן נוצריות וזה אחלה בעבורן, אבל החלק השני מגיע לפה מסיבות אחרות, וזה לא ממש מעניין אותם".

כך נוצר שוק של מורי דרך לא חוקיים: סטודנטים ללימודי מזרח אסיה או אנשים שלקחו כמה קורסים בסינית נהפכים לפנים המסבירות של ישראל בלי ההכשרה המקיפה של מורי דרך. "הסוכנים יוצרים מצג שווא חמור הרבה יותר מהמציאות של חוסר גדול במדריכים, והדבר מעניק להם לגיטימציה להעסיק את מי שהם רוצים בלי שיתלוננו עליהם", אומר בן ארי. הסכנה המרחפת מעל מורי הדרך היא שפתיחת השוק למדריכים בלי הכשרה תחלחל גם לקהלים אחרים דוברי שפות ייחודיות, מה שיהווה איום של ממש על המקצוע שלהם ועל איכות ההדרכה בארץ. במשרדי הממשלה מבינים את חשיבותם של מורי הדרך, אך האכיפה לא מספקת ולא מבטיחה את המשך פעילותם הסדירה.  

הפתרונות הקיימים הם הכשרת מורי דרך ישראלים במנדרינית ובלימודי מזרח אסיה, או לחילופין הכשרת דוברי סינית בקורס מורי דרך. כפתרון ביניים מציע בני כפיר, יו"ר אגודת מורי הדרך, שיתופי פעולה בין המדריך הסיני של הקבוצה לבין מורה הדרך הישראלי - שיתקשרו ביניהם באנגלית. "זה פתרון מהיר וחלקי, אבל הוא יספיק עד שהשוק יסדיר את עצמו", אומר כפיר. "אנחנו רואים את הפוטנציאל ועובדים עם משרד התיירות כדי להגדיל את מספר המדריכים".

לטענת בן ארי, במשרד התיירות עושים מעט מדי כדי להפוך את הפתרונות לישימים. "הרי בתוך שנתיים יוכל להיווצר דור חדש של מדריכים אם ידאגו להכשרות, אבל כרגע השיווק של משרד התיירות לא שווה כלום אם לא מוכנים לסייע להכשיר מורי דרך. איפה גיוס הישראלים דוברי הסינית? איפה סבסוד קורס מורי הדרך בעבורם? אנחנו מבקשים שייפגשו אתנו ויניעו את המהלך. לכאורה, החסם האחרון בפני תיירות סינית בישראל הוא מספר מורי הדרך. הכשרות אפקטיביות, מהירות ומסובסדות יסייעו להסיר אותו".

משלחת מנהיגים צעירים מסין
משלחת מנהיגים צעירים מסין. חסם נוסף לתיירות הוא מחירי המלונות בישראלצילום: נורית טינרי מודעי

במשרד התיירות מכירים את האתגר. "אם המגמה תימשך, נצטרך לתת היתרים לסינים כדי שידריכו כאן", אומר השר לוין. "הייתי מעדיף להביא ישראלים לטובת המשימה הזאת, אבל יש קושי בעניין הזה, וכרגע אנחנו על סף ניצול כמעט מלא של מספר המדריכים. אנחנו מעריכים שב-2017 נצליח להתמודד עם הביקוש הצפוי למורי דרך דוברי סינית, ועושים את מרב המאמצים כדי למשוך לקורסים את האנשים הרלוונטיים. לא יקרה מצב שבו קבוצה לא תבוא כי לא תתפוס טיסה או כי לא יהיה מורה דרך".

חסם נוסף שמזכירים מורי הדרך - ולא רק בנוגע לתיירים הסינים - הוא מחירי המלונות בישראל בהשוואה למחירים בירדן, במצרים ואפילו בבירות האירופיות. שוק המלונות הישראלי לא מצליח להציע מלונות ברמה גבוה במחירים שיתחרו בבתי המלון באתרים הידועים יותר כמו רומא, ונציה ופריז. "סיני שמגיע לארץ חייב להיות סיני עם כסף, כי זה טיול יקר, אבל הסינים הם לקוחות חכמים והמחיר משנה להם", אומר בן ארי. "כבר עכשיו יש זליגה לרשות הפלסטינית כדי להוזיל עלויות. יש סוכנויות ששולחות את התיירים לישון ברמאללה, בבית לחם וביריחו. הם נכנסים לישון שם ואני נשאר בצד הישראלי. כאשר משלמים על מלונות ברמה של 5 כוכבים רק כמה עשרות דולרים - זה מובן. אני שמעתי על מלונות ברשות ב-30 דולר ללילה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker