11 אלף ספורטאים, חצי מיליון תיירים - ותחזית לפלופ כלכלי

ריו דה ז'ניירו נערכת לשבועיים וחצי של שכרון חושים, שבהם תנסה לשים בצד את המשבר הפוליטי בברזיל שמלווה במחאה ציבורית, המיתון הכלכלי הקשה, נגיף הזיקה שמרתיע ספורטאים ותיירים, ובאחרונה גם אסון אקולוגי

רונית דומקה
רונית דומקה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים4
ילדים משתכשכים במים בפארק בריו
ילדים משתכשכים במים בפארק בריו. לא היה חסר הרבה שהספורטאים הטובים בעולם יצטרפו אליהם באוגוסט הקרובצילום: אי־פי

ארבע שנים של ציפייה יגיעו הלילה לסיומן עם הגעתו של הלפיד האולימפי לאצטדיון המרקאנה בריו דה ז'ניירו, שם יתקיים טקס הפתיחה של האולימפיאדה בהשתתפות כ-11 אלף ספורטאים מ-206 מדינות וטריטוריות.

ספורטאים ותיירים שהגיעו השבוע
לריו
ספורטאים ותיירים שהגיעו השבוע לריוצילום: בלומברג

במהלך המשחקים, שיסתיימו ב-21 באוגוסט, צפויים להגיע כ-500 אלף תיירים וספורטאים לריו, דווקא כאשר ברזיל מצויה בעיצומם של שלל משברים: משבר פוליטי שמלווה במחאה ציבורית, מיתון כלכלי קשה, טרור עולמי שגרם לעליית הוצאות הביטחון, נגיף הזיקה שמרתיע ספורטאים ותיירים ובאחרונה גם אסון אקולוגי. אפשר בוודאי לסמוך על המדינה שמקיימת בכל שנה קרנבל תוסס - ושרק לפני שנתיים אירחה את המונדיאל - שתצליח לשכוח למשך שבועיים וחצי מהצרות ולקיים אירוע בלתי נשכח. אך בכל הנוגע לכלכלה, לא בטוח שהאולימפיאדה תועיל במיוחד לברזיל.

7.5 מיליון כרטיסים הוצעו מראש עבור המשחקים האולימפיים, אך החששות הביטחוניים, כמו גם נגיף הזיקה, גרמו לקצב נמוך יחסית של מכירת כרטיסים, ולפני ארבעה חודשים כמעט מחצית מהכרטיסים עדיין נותרו ללא קונה. ממשלת ברזיל קיוותה כי חובבי ספורט מקומיים ירכשו כרטיסים והציעה מעט יותר ממחצית מהם ב-30 דולר או פחות, אך המיתון והאווירה העוינת כלפי הממסד במדינה גרמו למכירה אטית מהצפוי. עם זאת, בשבת האחרונה הודיע הוועד האולימפי כי יותר מ-80% מהכרטיסים נמכרו, במחיר כולל של 1.03 מיליארד ריאל (320 מיליון דולר) - 96% מיעד ההכנסות שהציב הוועד המארגן את המשחקים.

מכירות כרטיסים באולימפיאדות, במיליונים
אתונה 2004 - כ-4 מיליון כרטיסים
בייג'ין 2008 - כ-7 מיליון כרטיסים
לונדון 2012 - כ-11 מיליון כרטיסים
ריו 2016 - כ-6 מיליון כרטיסים נמכרו, כ-2 מיליון עדיין לא נמכרו

לפי המארגנים, ההכנסות ממכירת הכרטיסים צפויות לכסות עד 16% מעלות המשחקים. זה לא הרבה, לאור העובדה שמחקר שערכו שלושה חוקרים מאוניברסיטת אוקספורד מצא כי העלויות הכרוכות בארגון המשחקים האולימפיים הן הגבוהות ביותר לעומת כל פרויקט או אירוע ענק אחר בעולם. בכמעט מחצית מהאולימפיאדות מאז 1960 העלויות עלו על המתוכנן, בממוצע ב-156% בהתאמה לאינפלציה. אולימפיאדת מונטריאול, שהתקיימה ב-1976, היתה אולימפיאדת הקיץ שעלויותיה חרגו בשיעור החד ביותר מהתכנון - 720%.

האצטדיון האולימפי בריו דה ז'נרו
האצטדיון האולימפי בריו דה ז'נרוצילום: KAI PFAFFENBACH/רויטרס

המחיר הממוצע של הפקת משחקי קיץ אולימפיים למדינה המארחת הוא 5.2 מיליארד דולר, אך חישוב זה אינו כולל את העלויות של תשתיות כלליות, שבדרך כלל מעלות את המחיר יותר מפי שניים. ביחס למחיר הזה, העלות של אולימפיאדת ריו - 4.6 מיליארד דולר - נמוכה. עם זאת, במצב שבו נמצאת כלכלת ברזיל כיום, לא בטוח שהמחיר הנמוך יחסית יועיל לה.

כשברזיל זכתה באירוח המשחקים ב-2009, היא עוד נחשבה לאחת הכלכלות המתעוררות המבטיחות בעולם, כשהצליחה להתמודד בקלות יחסית עם המשבר העולמי. ואולם כעת שקועה ברזיל במיתון הממושך ביותר שידעה המדינה מאז שנות ה-30 - בעקבות נפילת מחירי הסחורות, פרשיית שחיתות מסועפת שהובילה להדחתה של הנשיאה דילמה רוסף והתפשטות הזיקה. גם ההוצאות הכבדות שהיו כרוכות באירוח גביע העולם בכדורגל לפני שנתיים בוודאי לא הוסיפו. ב-2015 רשמה כלכלת ברזיל צמיחה שלילית של 3.5%, האבטלה במדינה גבוהה מ-10%, האינפלציה ברמה של 9% והבורסה בסאו פאולו נפלה בחמש השנים האחרונות ב-50%.

ברזילאית לבושה בצבעי הדגל הברזילאי - כחול וצהוב
צילום: UESLEI MARCELINO/רויטרס

הברזילאים אינם אופטימים במיוחד לגבי השפעת המשחקים. בסקר של מכון Ibope, שנערך לפני שבועיים בקרב 2,002 ברזילאים, אמרו 60% כי הם צופים שברזיל תספוג יותר הפסדים מרווחים כתוצאה מהאולימפיאדה. רק 32% מהברזילאים צפו כי האירוע יועיל לכלכלה יותר מאשר יזיק לה. לקראת המונדיאל, לשם השוואה, 43% מהברזילאים סברו כי האירוע יועיל לכלכלה, לעומת 40% שסברו כי יניב לה הפסדים.

מה חושבים תושבי ברזיל על האולימפיאדה
60% צופים שברזיל תספוג יותר הפסדים מרווחים
8% לא יודעים
32% צופים כי האירוע יועיל לכלכלה יותר מאשר יזיק לה

דו"ח שפירסם שירות המשקיעים של מודי'ס צפה כי המשחקים לא ייתנו לברזיל את זריקת העידוד שלה זקוקה הכלכלה. האולימפיאדה אמנם תסייע לשפר את התשתיות בריו, אבל הזינוק בתיירות לא יוכל להציל את ברזיל מהמיתון הקשה שבו היא שרויה. "המשחקים יימשכו רק חודש אחד והתמריצים הכלכליים הקשורים בכך מחווירים בהשוואה למצב הכלכלה של ברזיל", אמרה ברברה מאטוס, מנהלת אשראי בכירה במודי'ס.

ברזיל לא תהיה המדינה היחידה שאירוח האולימפיאדה לא מניב לה את העידוד הרצוי. ביוון, למשל, תרמו העלויות הגבוהות של האולימפיאדה ב-2004 והחובות שנבעו מהן למשבר הכלכלי הקשה שבו שקעה המדינה, ושממנו היא עדיין מתקשה להתאושש. לונדון, לעומת זאת, אירחה ב-2012 את האולימפיאדה בעיצומה של התאוששות ממיתון ממושך, ודו"ח של הממשלה טען כי המשחקים תרמו לכלכלה 9.9 מיליארד ליש"ט (15 מיליארד דולר).

מדליית הזהב עשויה בכלל מכסף

התגמול על מדליית זהב באלפי דולרים, נכון ל-2014
אזרבייג'ן - 510
קזחסטן - 250
בלארוס - 150
אוקראינה - 150
רוסיה - 113
פינלנד - 41
ארמניה - 30
ארה"ב -25
קנדה - 10
בריטניה - 0

בין אם הספורטאים מקבלים מענק כספי ובין אם לא, השאיפה הגדולה ביותר שלהם היא מדליה, רצוי זהב. צוות ברזילאי של 100 איש, בהם אמנים ומפעילי מכונות, עמלו בחודשים האחרונים על ייצורן של המדליות שיוענקו במשחקים.

מדליית הזהב אינה עשויה מזהב טהור, אלא מ-494 גרם כסף ושישה גרמים בלבד של זהב. שווי הזהב והכסף בכל אחת ממדליות הזהב הוא כ-587 דולר, לפי המחירים הנוכחיים. במדליית הכסף יש 92% כסף, ושווייה הוא כ-315 דולר. במדליית הארד יש 94% נחושת ו-3% אבץ. מדליות הכסף והארד עשויות השנה בעיקר מחומרים ממוחזרים: הכסף מגיע ממראות וצלחות, בעוד שמדליית הארד מורכבת, בין היתר, מהנחושת שממנה עשויים המטבעות בברזיל.

הפעם האחרונה שבה מדליות הזהב האולימפיות היו מיוצרות מזהב טהור היתה באולימפיאדת שטוקהולם ב-1912, ובעבר מדליות מזהב טהור היו שוות יותר מ-20 אלף דולר. עם זאת, מדליית זהב יכולה להיות שווה הרבה יותר, אם יש לה ערך היסטורי. בדצמבר 2013 נמכרה במכירה פומבית אחת מארבע מדליות הזהב שבהן זכה האצן ג'סי אוונס באולימפיאדת ברלין ב-1936 בסכום שיא של 1.47 מיליון דולר, למיליארדר רון ברקל.

כמה כסף שווה מדליית זהב?

אנשי משטרה חמושים לקראת אבטחת המשחקים האולימפיים בריו 2016
צילום: ADRIANO MACHADO/רויטרס

באולימפיאדת ריו ישתתפו אמנם כמה מהספורטאים העשירים בעולם, כמו הטניסאית סרינה ויליאמס והשחיין מייקל פלפס, אך רוב הספורטאים שיתחרו במשחקים לא מתקרבים לרמות השכר שלהם. רוב הספורטאים האולימפיים אינם מקבלים שכר, אלא מענקים כספיים, ולכן הם צריכים לעתים קרובות למצוא עבודה במשרה חלקית לצד האימונים, ואם מתמזל מזלם, הם גם משיגים חוזי פרסום שמניבים להם הכנסות נאות וחשיפה.

עם זאת, מדינות רבות מתגמלות את זוכי המדליות האולימפיות שלהן במענקים כספיים, ולעתים במכוניות יוקרה או בדירות. ארה"ב מעניקה 25 אלף דולר לזוכי מדליית זהב, 15 אלף לזוכי מדליית כסף ו-10,000 דולר עבור מדליית ארד. בבריטניה, לעומת זאת, לא ניתן תגמול כספי על מדליות - אך הזוכים בזהב מונצחים בסדרת בולים.

ממשלת קנדה הודיעה ב-2007 על הקמת קרן מיוחדת לתגמול ספורטאים קנדים שיזכו במדליות באירועים כמו גביע העולם והאולימפיאדה. הקרן מעניקה 20 אלף דולר לספורטאים שזכו במדליית זהב אולימפית, 15 אלף דולר על מדליית כסף ו-10,000 דולר למדליית ארד. כל אחד מחמשת המקומות הראשונים בגביע העולם מקנה לזוכה 5,000 דולר.

אזרבייג'ן הגדילה לעשות כשהתחייבה לפני אולימפיאדת החורף בסוצ'י ב-2014 להעניק 510 אלף דולר לכל ספורטאי שיזכה במדליית זהב מהמשחקים - אך אף אחד מחמשת הספורטאים ששלחה לא הגיע להישג זה. סינגפור הודיעה לפני אולימפיאדת לונדון ב-2012 כי תעניק 800 אלף לזוכים במדליות זהב, אך ספורטאיה אף הם לא הגיעו להישג זה.

חבר המשלחת ההודית לאולימפיאדה בריו 2016 מצטלם בריו
צילום: Charlie Riedel/אי־פי

100 מיליון דולר  - ויש לכם חסות לאולימפיאדה

גם מי שאינו חובב ספורט לא יכול להתעלם משלל הפרסומות בכיכובם של ספורטאים לקראת האולימפיאדה בכל ארבע שנים. סמל חמש הטבעות האולימפיות מוכר כל כך, עד שאפילו סוחרי סמים בריו השתמשו בו לאריזת קוקאין שמכרו. הפרסום במשחקים האולימפיים יכניס השנה יותר ממיליארד דולר לכיסי הוועד האולימפי הבינלאומי, וגם נותנות החסות מרוויחות ממנו לא מעט.

נותנות החסות הגדולות ביותר הן 11 חברות ענק שחתמו על חוזים ארוכי טווח עם הוועד האולימפי, בהן קוקה קולה, מקדונלד'ס, ויזה, סמסונג, פנאסוניק, פרוקטר אנד גמבל ואומגה. כל אחת מהן משלמת יותר מ-100 מיליון דולר לוועד עבור ארבע השנים שקודמות לאולימפיאדה בתמורה לפרסום ישיר במשחקים. מלבדן, יש נותנות חסות קטנות יותר, בהן יצרנית הרכב ניסאן וחברות ברזילאיות מקומיות.

השנה החל הוועד האולימפי לאפשר גם לחברות שאינן נותנות חסות רשמיות הזדמנות ליצור מסעות פרסום המותאמים לספורטאים אולימפיים - כל עוד הם אינם כוללים סמלים אולימפיים או מציינים מונחים מסוימים, כמו "ריו", "זהב" או אפילו "קיץ" בהקשרים מסוימים. הדבר עורר זעם בקרב נותנות החסות הגדולות, שמשקיעות הרבה מאוד כסף בפרסום לקראת האירוע. עם זאת, ברשתות החברתיות אפשר לראות שמספר האזכורים הרב ביותר עדיין שייך לנותנות החסות הראשיות - קוקה קולה, סמסונג ומקדונלד'ס.

תגובות