גרף אחר גרף: מה כיבה את האש של הדרקון הסיני?

הזעזועים בבורסות העולם בשבוע האחרון חושפים את ההאטה והמשבר שעוברים על כלכלת סין ■ ההשלכות מהדהדות ברחבי העולם - קריסת מחירי הסחורות ומטבעות השווקים המתעוררים, ונפילות בבורסה המקומית שהתפשטו לוול סטריט, לאירופה ולשאר העולם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיילות מתאמנות לקראת המפגן הצבאי, בבייג'ין השבוע. ברקע - תמונתו של נשיא סין שי ג'ינפינגצילום: אי־פי
דפנה מאור
דפנה מאור

קטר הצמיחה יוצא לדרך

במשך קרוב לעשור צמחה כלכלת סין בקצב של 10% או יותר בשנה. גם אם הנתונים אינם אמינים, הפעילות התעשייתית של סין היתה אחת התופעות הכלכליות המרשימות ביותר של שלהי המאה ה–20, שסייעה להזניק את מעמד הביניים הסיני והשפיעה השפעה עמוקה על שאר העולם. סין ייצאה מוצרים בזול, קנתה שפע של חומרי גלם, ושאבה ידע ככל שאיפשרה לה הגלובליזציה ההולכת וגוברת. במשבר של 2008–2009 נרשמה האטה זמנית, אולם בסוף העשור הקודם ותחילת הנוכחי חזרה סין למעמד של קטר הצמיחה העולמי. צמיחתה של סין גימדה את זו הדועכת של ארה"ב, ואת זו של אירופה, שהתקשתה להתאושש מהמשבר הפיננסי ומשבר החובות.

אולם החל ב–2011 החלה האטה עקבית בצמיחה בסין - בגלל דעיכה בביקושים בעולם, ובעקבות ניסיון מקומי לאזן בין ההשקעה המופרזת ביצוא לבין השקעה חסרה ברמת החיים והצריכה המקומית. יעד הממשלה בשנתיים האחרונות ירד לכיוון של 7%, כאשר הצמיחה המדווחת עולה עליו בקושי. סין זקוקה לצמיחה כדי לייצר מקומות עבודה למאות מיליוני פועלים, ובלעדיה היא תסבול מאי־שקט חברתי. הצמיחה המואצת והבלימה שבאה בעקבותיה הם המצע לתהליך שהוביל למשבר המתפתח בימים אלה בשווקים.

ההון זורם לסין

צמיחתה המהירה של סין עד לפני כמה שנים הובילה לביקוש עצום לחומרי גלם וסחורות - ולעלייה במחירם. המדינות המייצאות משאבי טבע, כמו אוסטרליה, קנדה ומדינות המפרץ, נהנו מהביקוש, וכלכלותיהן צמחו בעקבות סין. מצד שני, מקומות עבודה רבים בכלכלות ייצור בעולם המערבי נעלמו לטובת מפעלים בסין.

הייצור הסיני הזול סייע להוריד את האינפלציה במערב, ובו זמנית רכשה סין ביתרות המט"ח שלה אג"ח של ממשלת ארה"ב בהיקף אדיר - שגרם לירידתה של הריבית בארה"ב ובעולם כולו.

גורמים נוספים (כמו התקפות הטרור ולאחר מכן המשבר של 2008) הובילו לירידת הריבית במערב לאפס, וכתוצאה מכך נהרו משקיעים לחפש תשואות בשווקים המתעוררים. התוצאה היתה גידול פרוע באג"ח והלוואות בשווקים המתעוררים, רובן נקובות בדולרים, ומטבעות השווקים המתעוררים זינקו מול הדולר.
מחירי הסחורות היו איתות מבשר מוקדם מאוד.

ב–2011 הם הגיעו לשיא, ואז החל היפוך במגמה, שקיבל האצה עם צניחת מחיר הנפט ב–2014–2015. בתחילת 2014 נבלמה עליית המטבעות המתעוררים. הגורמים היו ההאטה הכלכלית בסין, ציפיות להעלאת ריבית בארה"ב, וחשש מסיכונים בשווקים המתעוררים.עם הפיחות של היואן באוגוסט 2015, ניתנה יריית הפתיחה לנסיגה מבוהלת מהשווקים המתעוררים.

בועת האשראי מתנפחת

סין נהנתה מתנופה אמיתית של בנייה וייצור בעשור הקודם, אולם במהלכה נוצרו גם תהליכים מקבילים של גידול חריג באשראי, שצברו תאוצה בשנים שלאחר משבר 2008. בנייה שלא לצורך, שחיתות ברשויות המקומיות והארציות, פתיחת השווקים להשקעות זרות ונהירה של חוסכים קטנים לבורסה תידלקו את הבועות הללו. מחירי הבתים בסין עלו מסוף 2000 עד הרבעון השני של 2014 בכמעט 100% (נומינלי) - יותר מהעלייה המקבילה בישראל, ספרד, אירלנד וארה"ב.

סין התבלטה בתחום הנדל"ן במיוחד לאחר שרוב השווקים היקרים התרסקו ב–2008, אך היא המשיכה לעלות. במקביל, נרשם גידול מטורף באשראי בכל המגזרים, כולל רשויות מקומיות, קבלנים ובנקים. חובות המגזר הפרטי, לפי BIS ובנקים מסחריים, הגיע בסוף 2014 לכמעט 200% מהתמ"ג.

לפי הערכת מקינזי, מגיע החוב הכולל של סין על כל סוגיו ל–280% מהתמ"ג. ארבעה מחמשת הבנקים הגדולים בעולם הם סיניים, במונחי נכסים. באפריל 2015 נרשמו לבנקים בסין נכסים של 29 טריליון דולר במדינה.

בשוק הנדל"ן נרשמה בלימה כבר ב–2014, עם ירידה במכירת קרקעות ובמחירי הבתים לפי מדד אקונומיסט. שחרור אוויר מבועת החובות העצומים של המגזר הפרטי, כולל הלוואות להשקעה במניות, יהיה מסובך יותר לביצוע.

התרסקות

בשש השנים שמאז המשבר הפיננסי של 2008 גאו הבורסות ברחבי העולם. ריבית נמוכה וחיפוש אחר תשואות הריצו את המשקיעים לשווקים המתעוררים ולמניות - האפיק ארוך הטווח, המסוכן אך הרווחי. בסין, לעומת זאת, שנים של צמיחה כלכלית לא הצליחו לתדלק את הבורסות: חששות מחוסר שקיפות, שוק פיננסי לא מפותח וחוסר גישה למשקיעים זרים הביאו לדשדוש מתמשך, עד 2014. מאז, במשך שנה וחצי גאו מדדי הבורסה שם והניבו רווח של קרוב ל–150%.

הזעזועים בבורסה בסין החלו כבר באביב האחרון, ללא השפעה יתרה על השווקים במערב - בוול סטריט נמשכה חגיגת העליות, ובמידה מתונה יותר גם באירופה. אנליסטים הזהירו שמכפילי המניות בארה"ב גבוהים במונחים היסטוריים, וכי צמיחת הרווחים של התאגידים האמריקאים נבלמת, ולכן העליות אינן מוצדקות במונחי יסוד.

בשבוע שעבר התגשמו התחזיות הקודרות: השווקים בכל מקום בעולם עברו נפילות חדות ונכנסו למצב של תנודתיות קיצונית, עם ימים של ירידות חדות או עליות חדות, או שניהם גם יחד. תוצאה חשובה נוספת של המשבר היא ירידה בציפיות להעלאת ריבית בארה"ב. הסיכויים כי הבנק הפדרלי יוריד אותה בספטמבר צנחו, ואם המשבר יתפתח, היא עשויה להידחות למועד מאוחר יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker