עוברים כל גבול: כך משתלטים יזמים ובעלי הון על קרקעות ששייכות לכולנו

הם בונים חומה, שותלים עצים, חוסמים חניות ומציבים שערים ושומר ■ הפרויקט שלפניכם מנסה להאיר על כמה מהבעיות הקשורות בחלוקה ובשמירה על קרקעות המדינה שעלו על פני השטח ביתר שאת בשנה האחרונה - מתוך תקווה שבעתיד החלוקה תהיה נכונה והוגנת יותר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המצוק בהרצליה פיתוח
המצוק בהרצליה פיתוחצילום: תומר אפלבאום
ענת ג'ורג'י
ענת ג'ורג'י

חברי קיבוץ ניר דוד, שבשטחו עובר נחל האסי, מתקשים להבין את הזעם הציבורי נגדם על כך שהם חוסמים את הגישה למימיו הצלולים. אחרי הכל, כשקיבלו אותו מראשי היישוב לפני עשרות שנים, הוא היה רק ביצה עכורה. לאורך השנים הם היו אלה שטיפחו, השקיעו והפכו אותו לפנינת טבע ייחודית.

גם תושבי מושבים וקיבוצים רבים במרכז הארץ מרגישים שהשטחים שעליהם הם יושבים שייכים להם מתוקף זכות היסטורית: הם היו אלה שיישבו את הקרקע, לעתים עוד לפני שהוקמה המדינה, הכשירו אותה, שמרו שתהיה בידיים יהודיות והגנו עליה מפני טרור הפדאיון. זאת הסיבה, שעל אף שבחלק מאותם יישובים כבר לא מעבדים את הקרקע החקלאית שערכה נסק עם השנים — הם תובעים לשמר אותה בבעלותם ואף להוריש אותה לילדיהם.

הנרטיב הזה, צודק ככל שיהיה, מתעלם מכך שהקרקע ניתנה להם או נמכרה במחיר סמלי, לטובת ייעוד אחד מוגדר, ולא פחות מכך מתעלם מהעובדה שלא כולם זכו לנתח מהאדמות הללו. בניגוד לעולים בעליות הראשונות, אלה שהגיעו מאוחר יותר זכו, במקרה הטוב, לקבל דירות קטנות בשולי הערים או ביישובי הפריפריה. מעטים מהם קיבלו קרקע חקלאית במושבים, וגם אז, בדרך כלל, בהיקפים קטנים יותר.

"האי־שיוויון האמיתי בחלוקת הקרקעות לא התרחש רק ב–1948, אלא מתרחש גם ב–2020", אומר פרופ' אלכסנדר (סנדי) קדר, מהפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה, המשמש גם כנשיא האגודה לצדק חלוקתי. "משנות ה-90 המדינה התחילה להעניק לחברי הקיבוצים והמושבים זכויות נוספות שלא היו להם בקרקע. הם הרי קיבלו אותה כדי שהיא תהיה אמצעי ייצור. אבל לאורך השנים, ומשהפסיקו לעבד אותה, ועדות התכנון השונות איפשרו להם לבנות על הקרקע בתים וצימרים, ואפילו למכור אותה לתושבים חיצוניים".

האומנם חלוקת המשאבים בישראל היתה מראש לא שוויונית? האם לאורך השנים קיבלה המדינה החלטות שהגדילו את האי־שוויון? האם היא עדיין מאפשרת לבעלי הון ולמקורבים להשתלט על שטחי ציבור ולהפוך אותם לנכסיהם הפרטיים?

הפרויקט שלפניכם מנסה להאיר כמה מהבעיות הקשורות בחלוקה ובשמירה על קרקעות המדינה שעלו על פני השטח ביתר שאת בשנה האחרונה — מתוך תקווה שבעתיד החלוקה תהיה נכונה והוגנת יותר.

>> כך משתלטים יזמים ובעלי הון על שטחים ששייכים לציבור:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker