רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

עד סוף המאה ה-21 נגיע לכוכבים

לכתבה
מתוך סרטו של סטנלי קובריק, אודיסיאה בחלל AP

דמיינו עולם שבו צריך אישור לצאת לרחוב כדי לא להידרס, עם מסך שמושתל על קרניות העיניים, וצבא שינסה לשלוט במחשבה ■ העתיד עשוי להיות יעיל מאוד, אך גם מפחיד - ומי שיכתיב אותו לא תהיה הטכנולוגיה, אלא הדמוגרפיה וצמיחת האוכלוסייה

השנה 2050. ברחובות לונדון תנועה מסודרת של הולכי רגל. מכוניות אינן נראות לעין, קפסולות מאוישות בנוסעים חולפות בשריקה דקה ללא הרף בשפופרות ענק. כדי לצאת לרחוב מהבית או מהמלון, אתם מחכים לאישור תנועה שמגיע מבקרה מרכזית אל מרכז מידע אישי בשבב שמושתל תחת עורכם ומקרין נתונים למסך אישי. המסך נמצא ביחידת תקשורת נישאת, ואם אתם חובבי טכנולוגיה אדוקים, מושתל מאחורי הקרנית שלכם, כדי שלא תצטרכו לסחוב יותר מדי דברים.

כדור הארץ מאוכלס ביותר מ-10 מיליארד תושבים. הערים הגדולות בעולם גדולות משהיו אי־פעם וצפופות ללא רחם. למרות צניחה חדה בשיעור הילודה בעולם כולו ב-100 השנים הקודמות לכן, ריכוזי האוכלוסייה הגדולים צמחו בקצב מהיר הרבה יותר מאוכלוסיית העולם כולו. אם כל בני האדם ייצאו לעבודה בין 9:00 ל-17:00, או יסתובבו חופשי מתי שמתחשק להם ברחובות הערים, הם פשוט יתפקעו. מהומות שפרצו במומבאי ובאטלנטה בעשור האחרון הניעו ממשלות ברחבי העולם להתחיל לאמץ חוקי ניתוב תנועה לא רק לכלי רכב אישיים ותחבורה ציבורית, אלא גם להולכי רגל, כדי לווסת את התנועה.

חזון התנועה המתוכננת

בספרות של המאה ה-19 וה-20 דמיינו כותבים נפלאים כמו ז'ול ורן, רוברט היינליין ואייזיק אסימוב את העתיד, תוך שהם מתמקדים בהשפעות השינויים הטכנולוגיים על החברה האנושית. בתקופה שבה הפיזיקה היתה ניוטונית, התמקדו העתידנים בתחבורה ומכניקה - מכונות ייצור, למשל - כאמצעי לשינוי החיים. מאוחר יותר, המכניקה הקוונטית הכניסה לתמונה את המחשוב הדיגיטלי, האלקטרוניקה והתקשורת כגורם המשפיע ביותר שהצית את דמיונם של חוזי העתיד.

כתבי TheMarker מדווחים ב-2048

בתחילת המאה ה-21 חזו עתידנים התפתחויות טכנולוגיות כמו הנדסה גנטית שתקל לטפל במחלות ותשפר גידול מזון בעולם הולך ומזדהם ומתרוקן ממשאבים. מחשוב נייד יקדם את העניים להשכלה ועושר. כוחם של הבנקים יפחת בזכות מטבעות מבוזרים וטכנולוגיות פיננסיות, והמזומנים ייעלמו מהעולם. תמותה ממגיפות ומרעב תפחת ותיכחד כמעט לגמרי. זיהום האוויר והטבע יפחת קשות בזכות אנרגיות מתחדשות, ואולם לכדור הארץ יידרשו מאות שנים כדי להחזיר לחיים את המערכות הביולוגיות שהרסה הציוויליזציה האנושית, ותהליך ההתחממות הגלובלית לא ייעצר.

הפסימיים שבעתידנים של 2010–2020 חזו מגיפות וטרור ביולוגי בממדים המוניים, וטרור אלקטרוני שיפיל את מערכות התקשורת והמחשוב. הם ראו, בדומה לכמה מסופרי המדע בדיוני של המאה ה-20, את עלייתו של שלטון התאגידים, בחסותם של הסכמי סחר בינלאומיים שהעניקו לחברות מסחריות מעמד שמשתווה ולעתים עולה על זה של ממשלות ריבוניות. בזכות ארגוני מידע מתקדמים התאפשר לממשלות, מנגד, להגדיל את עוצמתן בחיי האזרחים וכך ליישם את חזון התנועה המתוכננת. אזרחים רבים רואים בטכנולוגיה החדשה - שמאפשרת להם לצאת מהבית בנחת בלי להידרס על ידי המונים - קפיצת מדרגה באיכות החיים.

אירופה היא עיר אחת גדולה

הצפיפות בערים הגדולות בעולם מעוררת בהלה. ב-1960 חיו 33% מתושבי העולם באזורים אורבניים, וב-2015 המספר הגיע ל-54%. ב-2050 כבר חיים 80% מתושבי העולם בערים. הסיבות לכך מרובות: שינויים אקלימיים דירבנו והעצימו תנועות הגירה עולמיות ומקומיות. בצורות ואסונות טבע שמכים במדינות עולם שלישי מניעים את שאריות האוכלוסייה שהתפרנסה מחקלאות לכיוון הערים הגדולות, לחפש עבודה ושירותים שהולכים ומידלדלים שם.

אי־ביטחון בתעסוקה, בעקבות מותן של תעשיות רבות והחלפתם של עובדי שירותים ותעשייה במכונות ומחשבים, הוביל גם הוא מיליארדי אנשים מהפריפריה לערים, שם ביקשו למצוא השכלה טובה, קרבה לאנשים ורעיונות, וכמובן, לפעילות כלכלית מרוכזת שדורשת עובדים ויזמים.

רפואה מתקדמת והכחדת מגיפות תרמו להעלאת תוחלת החיים באופן שגרם לפשיטת רגל של ממשלות בכמה מדינות שלא הזדרזו להעלות את גיל הפרישה ולא קיצצו ברשתות הביטחון החברתיות במועד. כך קרה בצרפת, למשל. המשבר הכלכלי, בתורו, הביא להקלה בגלל הגירה לא חוקית משם לחלקים אחרים של אירופה, שכבר סגרו את גבולותיהם באופן לא רשמי או פרשו כליל מהאיחוד האירופי, שנותר מצומצם ביותר.


מתוך הסרט זיכרון גורלי
מיקל גיבסון

אירופה כולה היא עיר אחת גדולה, למעט שמורות טבע שנותרו מוגנות. ואולם החיים בהן מסודרים ושקטים יחסית, מכיוון שרוב הממשלות אסרו על שימוש בכלי תעופה אישיים, והשאירו אותם לאזורים מוגבלים בלבד, לא צפופים. רחפנים נאסרו כליל לשימוש אישי. מעברו השני של האוקיינוס האטלנטי, בארה"ב, קמה תנועה נגד כלי טיס פרטיים, מחתרת שמיירטת כלי טיס בלתי מאוישים, ומחבלת באלה המאוישים לפני שהם ממריאים. למרות זאת, אנשים גבוהי קומה מתכופפים תדירות בהולכם ברחוב.

בארה"ב תחבורה אוטונומית פרטית קיימת באופן חלקי, בזכות מחוקקים שדרשו להגן על חופש התנועה, ואולם מערכות תחבורה המוניות, זולות, מטונפות ויעילות למדי, משרתות את רוב האוכלוסייה. "מכוניות זה לזקנים", היא כתובת גרפיטי נפוצה על גדרות שמקיפות קהילות עשירות פרטיות.

צבא ארה"ב עובד על טכנולוגיות של שליטה במחשבה, ושילוב של אדם ומכונה, הרבה מעבר להשתלת שבבי מחשב ואיברים ממוכנים.

בעולם השלישי - שהגדרתו הולכת ומתמסמסת - הערים גדולות יותר מאשר בעולם המפותח. תאגידים רב־לאומיים התבססו כבר באפריקה ובדרום אמריקה ועושים את מרב רווחיהם משירותים ומוצרים זולים. הממשלות מציעות סוג של רשת ביטחון חברתית מינימלית, שעל גביה בונים התושבים יוזמות משלהם לשיפור חייהם.

ברחובות לונדון תנועה מסודרת של הולכי רגל. מכוניות אינן נראות לעין, קפסולות מאוישות בנוסעים חולפות בשריקה דקה ללא הרף בשפופרות ענק. כדי לצאת לרחוב מהבית או מהמלון, אתם מחכים לאישור תנועה שמגיע מבקרה מרכזית אל מרכז מידע אישי בשבב שמושתל תחת עורכם ומקרין נתונים למסך אישי

Getty Images IL

מגרש המשחקים של המיליארדרים

מוקד המשיכה העיקרי בעולם הוא המקומות שבהם יש מרב החופש - תנועה, עסקים ובנייה, שעליה מפקחות כיום ממשלות באופן הדוק. כמה מובלעות שמיהרו לסגור גבולות בפני מהגרים - ניו זילנד, מחוזות בצפון קנדה, איים בדרום האוקיינוס השקט וחלקים מסין שהיו מרוחקים וקטנים מכדי שהשלטון המרכזי יטרח לדכא את המרידות שלהם - הם כיום מגרש המשחקים החביב על מיליארדרים בינלאומיים, שמקימים בהם אוטופיות עבור משפחותיהם המורחבות.

יפן, שאוכלוסייתה הצטמצמה ב-30% ב-35 השנים האחרונות בשל מחסור בילודה ואי־קבלת מהגרים, סובלת מהגידול החד ביותר בפערים הכלכליים - מצד אחד, היא מתקשה לתמוך באוכלוסייה הקשישה בלי שיקומו בה חברות תעשייה חדשות ובהיעדר יזמות. מצד שני, הצפיפות ההולכת ופוחתת מושכת את המיליארדרים המקומיים והסינים שהצליחו להתיישב בה לפני ואחרי תקופה קצרה של שיבת הדיקטטורה לסין, שהסתיימה בהפיכה צבאית וחזרה לשלטון המפלגה הקומוניסטית, ואולם בגרסה מרוככת ופתוחה יותר.

בינתיים, במעבדת מחקר בישראל, מגלה פיזיקאית צעירה את התגלית הגדולה ביותר מאז אלברט איינשטיין, שתאפשר מסע בין כוכבים ותפתח בפני תושבי כדור הארץ את הדרך ליישובם של כוכבי לכת חדשים. עד סוף המאה ה–21, המין האנושי מתחיל להתיישב במערכת שמש חדשה, ולהרוס עוד כוכב לכת כחול ובתולי.

בינתיים, במעבדת מחקר בישראל, מגלה פיזיקאית צעירה את התגלית הגדולה ביותר מאז אלברט איינשטיין, שתאפשר מסע בין כוכבים ותפתח בפני תושבי כדור הארץ את הדרך ליישובם של כוכבי לכת חדשים

 2001: אודיסיאה בחלל
אי-פי

הרשמה לניוזלטר

TheMarker-הירשמו עכשיו ותקבלו מדי יום את הכתבות הכי אהובות ב

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות