רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

האם אנחנו עומדים לעבוד רק שלושה ימים בשבוע?

לכתבה
את חללי העבודה המשותפים יהיה ניתן למצוא בעתיד בכל יישוב בלומברג

התכוננו: שבוע העבודה של הישראלים יתקצר דרמטית, מקצועות ישנים ייעלמו וחדשים יקומו — וכולנו נזדקק לפסיכולוגים

11תגובות

ישראל אינה חלוצה בחידושים הקשורים לשוק העבודה, בוודאי לא יחסית למדינות סקנדינביה או ארה"ב, כך שבעוד עשרות שנים היא לפחות תוכל ליישר קו עם העולם המודרני.

כך, כמו בשוק העבודה העולמי, גם בישראל נעבוד, ככל הנראה, הרבה פחות שעות ואולי אף ימים. תפישות כמו "שלושה ימים בשבוע" כבר מתגלגלות היום בעמק הסיליקון, והטכנולוגיה המתפתחת תאפשר הרבה יותר עבודה — בהרבה פחות שעות.

 >> לחצו כאן לכתבות: איך תיראה ישראל ב-2048

מצהלות ההסתדרות, שהפחיתה באחרונה שעת עבודה שלמה בשבוע, יצוינו בעוד 30 שנה כבדיחה. איש לא יאמין שפעם עבדו בישראל 42 שעות בשבוע, ולרוב הרבה יותר.

בשל קיצור שבוע העבודה העתידי, יתפתחו הרבה מקצועות ומשרות שתפקידם יהיה להציע — הן לעובדים והן למשפחותיהם — את מילוי שעות הפנאי שייווצרו להם. מדובר בתעשייה חדשה שתתפתח בהתאם לצורכי הציבור, ותדרוש לא מעט עובדים וארגונים.

כתבי TheMarker מדווחים ב-2048

לא רק "אנשי פנאי" יידרשו בעתיד, אלא גם לא מעט מטפלים, ובראשם מטפלים בקשישים. כיום 10% מאזרחי ישראל עברו את גיל 65 — ובעוד 30 שנה השיעור יגיע ל–15% מכלל האוכלוסייה. בהתאם, תוחלת החיים העולה תעצים את מספר העובדים, המוצרים והשירותים לאזרחי הגיל השלישי, הן העצמאיים והן הסיעודיים. בהתאם, הרבה יותר אנשים יעבדו בתחומים אלה יחסית להיום.

בשנת ה–100 למדינה סביר להניח שנגיע הרבה פחות למשרד, ונעדיף לעבוד קרוב לבית. מכיוון שהטכנולוגיה תאפשר עבודה מכל מקום, ומכיוון שבני אדם זקוקים לחברת בני אדם אחרים, יתרבו חללי העבודה המשותפים, שאותם ניתן יהיה למצוא בעתיד בכל יישוב, גדול כקטן. בשיטה הזו יקטנו מטות החברות בערים הגדולות, כאשר עבור העובדים יושכרו מקומות בחללים המשותפים הקרובים למקום מגוריהם. הדבר גם יסייע להעלאת הפריון של עובדי תעשיית הידע, שיבזבזו הרבה פחות שעות על מעבר ממקום למקום.

גם שעון הנוכחות יתייתר, לפחות בצורתו הנוכחית. התנועה המוכרת של העברת הכרטיס תיעלם, ויותר מעסיקים, בשלל תחומים, ייאלצו לתגמל עובדים על פי תפוקה, במקום על פי שעות עבודה. עניין זה יחייב התייחסות רצינית יותר לתוכניות עבודה, הצבת יעדים לכל עובד ועמידה בהם. גם הישיבות והמפגשים יהיו מתוכננים יותר, יחסית למפגשים הספונטניים החביבים כל כך על העובד הישראלי בפינת הקפה.

ביקוש גובר לקשר אנושי

מספרם של עובדי הייצור יקטן מאוד, מה שמחייב את התעשייה המסורתית להיערך לכך. כבר כיום מסתובבים באולמות הייצור הרבה פחות אנשים מבעבר, ומספרם יקטן עוד יותר עם כניסתן של תוכנות שיפעילו את המכונות, כאשר אנשים בודדים — אנשי טכנולוגיה בעיקר — יישארו בסביבה רק כדי לפקח ולטפל בתקלות.

יתפתחו הרבה מקצועות ומשרות שתפקידם יהיה למלא את שעות הפנאי
בלומברג

סטודנטים, שבעבר עבדו בתחומים כמו ניקיון ושמירה וכיום מאיישים מוקדי שירות לקוחות, יוכלו להתחיל לעבוד תוך כדי הלימודים בתחומים שאותם הם למדו, מכיוון שאותן עבודות סטודנטים בצורתן הנוכחית — ייעלמו. בעוד כ–30 שנה גם המבוגרים (שהיום הם בני 35–40) יכירו טכנולוגיות שהמבוגרים של היום לא בהכרח מכירים. כשהם יזדקקו לשירות לקוחות, הוא יהיה מהיר ודיגיטלי — וידרוש הרבה פחות כוח אדם יחסית לאלפים שעובדים בתחום זה כיום.

בנוסף, כבר לא יהיו בישראל אנשים שעוסקים במקצועות שלא דורשים השכלה. את אלה תחליף הטכנולוגיה. עם זאת, מספר העובדים לא יקטן, אלא יגדל יחד עם העלייה במספר התושבים, וישתנה כאשר עובדים יוסטו לתפקידים שלא קיימים עדיין.

יהיה זה עידן שידרוש עוד ועוד עובדים משכילים שמביאים עמם אמפתיה וקשר אנושי, אנשים בעלי חשיבה פתוחה וחדשנית שיהיו מסוגלים לייצר עוד ועוד תהליכים ומוצרים חדשניים עבור הארגונים שבהם הם עובדים. כך, כשישראל תחגוג 100, נזדקק ללא מעט פסיכולוגים, עובדים סוציאליים, מטפלים למיניהם, מומחי הוראה והכשרה מקצועית, וכן מגשרים ופותרי בעיות אנושיות.

התנועה המוכרת של העברת הכרטיס תיעלם, ויותר מעסיקים, בשלל תחומים, ייאלצו לתגמל עובדים על פי תפוקה, במקום על פי שעות עבודה

שעון נוכחות
ללא קרדיט

ניתן רק לקוות שהטכנולוגיה — והעובדה שכל עובד ישלוט בטכנולוגיה שהוא יידרש לה — תסייע גם בהפחתת אי השוויון ופערי השכר.

רובוט מנקה בתערכת טכנולוגיה ביפן. עבודות ניקיון ושמירה ייעלמו
בלומברג

הרשמה לניוזלטר

TheMarker-הירשמו עכשיו ותקבלו מדי יום את הכתבות הכי אהובות ב

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות