המקום שבו יצחק הרצוג הביס את בנימין נתניהו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלט חוצות של בנימין נתניהו ויצחק הרצוג
שלט חוצות של בנימין נתניהו ויצחק הרצוגצילום: תומר אפלבאום
צבי זרחיה
דפנה פלס
צבי זרחיה
דפנה פלס

נראה שראש הממשלה בנימין נתניהו ידע מה הוא עושה כשהחליט למנות באוקטובר 2015 את דני דנון לשגריר ישראל באו"ם. דנון, שהתמודד פעם אחת בלבד מול נתניהו על ראשות הליכוד, הצליח להתברג בראש צמרת מגייסי הכספים מקרב הפוליטיקאים הישראלים ב–2011–2015. למעשה, דנון ניצב במקום השלישי בין מגייסי התרומות אחרי שני ראשי המפלגות הגדולות — יצחק הרצוג ונתניהו.

במערכת הבחירות הפנימית בליכוד דנון אמנם לא הסתמן כאיום אמיתי על נתניהו, אבל סכומי הכסף הגדולים שגייס — 1.78 מיליון שקל — בהחלט מעידים על יכולותיו. בכך עקף דנון פוליטיקאים בכירים ממנו: יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט וציפי לבני, שותפתו של הרצוג. לאור הפרופיל של תורמיו של דנון, רבים מהם יהודי ארה"ב, אולי דווקא השירות באו"ם עשוי להרחיב את בסיס תורמיו, אם וכאשר יחליט להתמודד שוב על ראשות הליכוד — בדיוק כפי שנתניהו הכיר רבים מתורמיו המיליארדרים כשהיה שגריר ישראל באו"ם בשנות ה–80.

דנון אינו ההפתעה היחידה של רשימת השיאנים שנחשפת במפת התורמים האינטראקטיבית שפותחה על ידי חברת WEAVE, המתמחה בניתוח אסטרטגי והצגה של רשתות קשרים, ומתבססת על נתוני מאגר מבקר המדינה ב–2011–2015. המפה מציגה את מלוא רשת הקשרים בין הפוליטיקאים הישראלים לבין תורמיהם: מתברר שהרצוג תפס את המקום הראשון בהיקף גיוס הכספים ב–2011–2015 בין המפלגות שעורכות פריימריז (הליכוד, העבודה, הבית היהודי ומרצ) — 2.43 מיליון שקל שהתקבלו מ–148 תורמים. נתניהו נמצא רק במקום השני, עם תרומות בסך של כ–2.32 מיליון שקל. ואולם סכום זה לא כולל את היומון "ישראל היום" — שבבעלות מקורבו, המיליארדר היהודי־אמריקאי שלדון אדלסון — המעניק לו רוח גבית. במקום הרביעי, עם סכום קטן במעט של 1.76 מיליון שקל, ניצב בנט. עוד הפתעה הוא החמישי ברשימה — ח"כ לשעבר משה פייגלין, עם 1.68 מיליון שקל.

יועץ תקשורת: "אם לא באת לחתונה או לבר מצווה של חבר מרכז במהלך פריימריז, חבל לך על הזמן. תשלם על זה בשיבוץ ברשימה. במצבים האלה אתה לא רק צריך להגיע אלא לחשוב כמה תביא, וכך סעיף השמחות מטפס לעשרות אלפי שקלים. כאן אין דרך להוציא את הכסף מלבד הכיס האישי, כי כספי הפריימריז מפוקחים בידי המבקר ומחייבים חשבונית. אי אפשר להוציא חשבונית על צ'ק לבר מצווה"

הסיבה לכך שדנון ופייגלין התברגו כה גבוה ברשימת המגייסים היא שהשניים התמודדו על ראשות הליכוד: דנון פעם אחת ופייגלין בשתי מערכות הפריימריז האחרונות. בעוד כל מתמודד מהשורה יכול, לפי חוק מימון המפלגות, לגייס מתורם יחיד כ–11,400 שקל, הרי שמתמודד על ראשות מפלגה גדולה יכול לגייס תרומה מקסימלית של 46 אלף שקל.

אגב, כמו דנון, גם פייגלין כבר לא נמצא בכנסת: לאחר הבחירות האחרונות, כשלא הוצב במקום ריאלי ברשימת הליכוד לכנסת, הוא פרש, אבל ממשיך להפגין את יכולות גיוס הכספים שלו גם מחוץ למשכן. הוא הקים את תנועת זהות, ולפני כמה חודשים גייס בעבורה באינטרנט במשך 24 שעות כ–2 מיליון שקל.

לבני, שניצבת במקום השישי עם גיוס תרומות של 1.59 מיליון שקל, השיגה את מיקומה ברשימה בזכות גיוסים מרשימים בעת שהתמודדה על מקומה בפריימריז במפלגת קדימה. כלומר, מדובר בגיוס כספים של מערכת בחירות אחת בלבד. אחריה ניצב עמיר פרץ, שהתמודד אף הוא במערכת בחירות אחת על ראשות העבודה. את הרשימה סוגרים שלושה חברי כנסת מהליכוד: אבי דיכטר, צחי הנגבי וזאב אלקין.

מפת התורמים הכפולים מציגה את האנשים שבחרו לתרום ליותר ממועמד אחד. אבל כשבוחנים את שיאני המגייסים, אי אפשר לא להתייחס לתורמים הייחודיים להם — אלה שבחרו לתרום למועמד אחד בלבד. לדברי אור ריגלר, מנכ"ל WEAVE, "ככל שהמועמד מקושר יותר, כך יש לו יותר תורמים כפולים, ולהפך. כך, למשל, פייגלין, שנמצא הרחק ממרכז הליכוד במפת התורמים, מציג מספר יוצא דופן של תורמים בלעדיים ושיעור נמוך במיוחד של כפולים: יש לו 225 תורמים, ומהם חמישה תורמים כפולים בלבד. לשם השוואה, לראש הממשלה תרמו 68 תורמים ומהם 28 כפולים.

"עם זאת, כשמשווים בין התורמים הכפולים לאלה שתרמו למתמודד יחיד, מגלים שלא רק שהראשונים מביאים אתם מערכת קשרים ענפה בתוך המפלגה, בתוך הגוש ולפעמים אל מחוץ למחנה, הם גם נוטים לשים יותר כסף — תורם כפול נותן בממוצע 9,847 שקל לעומת תורם יחיד, שתורם בממוצע 7,489 שקל. בדיקה נוספת מגלה שתורמי ימין תורמים יותר: תורם לימין תורם בממוצע 8,805 שקל, לעומת תורם לשמאל שתורם בממוצע 6,828 שקל".

ההוצאות העיקריות: שכר ליועצים ואמצעי תעמולה

לשם מה, בעצם, זקוקים המתמודדים לכספי התרומות? המתמודדים בפריימריז מחויבים על ידי מבקר המדינה בכללים נוקשים וברורים בניהול הפריימריז וכספי התרומות. כך למשל, הם מחויבים לפתוח חשבון בנק ייעודי שמשמש קבלת הכנסות והוצאת הוצאות בפריימריז, והם יכולים להשתמש בכספים רק לצורך הפריימריז באותן מערכות בחירות ולא לצרכים אחרים.

יועץ תקשורת ואסטרטגיה שניהל כמה קמפיינים בעבור מתמודדים בפריימריז מעיד כי ההוצאות העיקריות של המתמודדים מוקצות לאנשי הקמפיין — יועצים ועוזרים מסוגים שונים — ולאמצעי תעמולה. למתמודדים שכבר מכהנים כח"כים יש ממילא שלושה יועצים פרלמנטרים בשכר, ואולם ח"כים רבים שוכרים גם את שירותיהם של יועצי תקשורת חיצוניים במסגרת הקמפיין. וכמה משלמים בעבור יועץ תקשורת? מתמודד ברשימה ארצית עשוי לשלם סכום של כ–12–15 אלף שקל בחודש; יש משרדים הגובים בעבור שירותים אלה גם 20 אלף שקל בחודש, תלוי במועמד ובהיקף התרומות שגייס.

מעבר לכל אלה, ח"כ ומתמודד חדש זקוקים ל"שטח" — קיום חוגי בית, כנסים, השתתפות באירועי שבתרבות ועוד. לשם כך הח"כים רוכשים מודעות ממומנות בפייסבוק, מפיקים סרטונים, הודעות sms, שלטים, חולצות ועוד. התשלום בעבור כל ההוצאות יכול להגיע גם לכ–100 אלף שקל, תלוי במפלגה. "כשמדובר בהתמודדות ברשימה הארצית לליכוד, 100 אלף שקל זה טריוויאלי ואפילו לא מספיק", אומר יועץ התקשורת. "ההוצאה יכולה להגיע גם לחצי מיליון שקל".

כשמדובר במתמודדים על ראשות המפלגות, הזקוקים לא רק ליועצים ולהוצאות שטח, אלא גם לראש מטה, לרכז פעילות השטח, ליועץ משפטי במשרה מלאה, למנהל קמפיין ולאיש כספים — הסכומים עולים.

מעבר לגורם האנושי, יש בקמפיין הוצאות חיוניות, כמו מערכות מידע ממוחשבות, דלק והוצאות רכב, מוקד טלפוני — ובאופן בלתי נמנע גם אירועים ושמחות. "אם לא באת לחתונה או לבר מצווה של חבר מרכז במהלך פריימריז, חבל לך על הזמן. אתה תשלם על זה בשיבוץ שלך ברשימה", אומר יועץ התקשורת. "במצבים האלה אתה לא רק צריך להגיע אלא לחשוב על כמה תביא, וכך למעשה סעיף השמחות הזה מטפס לא אחת לעשרות אלפי שקלים. כאן, אגב, אין דרך להוציא את הכסף מלבד פתיחת הכיס האישי, כי כספי הפריימריז מפוקחים על ידי מבקר המדינה ומחייבים המצאת חשבונית. אי אפשר להוציא חשבונית על צ'ק לבר מצווה". בשורה התחתונה, בדיקה מראה כי השקלול הכולל של ההוצאות בעבור מועמד לראשות מפלגה מסתכם בכמיליון שקל, כשהתקרה היא כ–2 מיליון שקל.

בהסתמך על הדו"ח האחרון של מבקר המדינה בעניין התרומות, שפורסם בדצמבר 2016, המתמודדים לא נותרים עם עודפים מהכספים שגייסו — אלא להפך. יש מקרים שבהם המתמודד צובר גירעונות — שאותן צריכים הח"כים לממן מכיסם, וכך למעשה חושף עצמו לסנקציות מטעם המבקר. ואולם הסנקציות לא רק שלא נאכפו עד היום, אלא שהכנסת גם מצאה דרכים להקל עליהן ולהפוך את חיי המתמודדים לקלים בהרבה.

לפי חוק המפלגות, עד לא מזמן, כשמועמדים לכנסת צברו גירעונות בהוצאות הפריימריז שלהם, הסכומים במינוס עברו ישירות למערכת הפריימריז הבאה ונכללו אוטומטית בשיעור ההוצאות של המועמדים. כך, אם מתמודד חרג ב–2,000 שקל ממסגרת הוצאותיו בפריימריז, המערכת הבאה התחילה בעבורו במינוס 2,000 שקל. מי שלא כיסה את הגירעון היה צפוי למאסר של שנה לפחות על הנייר, או לקנס של עד 75,300 שקל לפי חוק העונשין. אמנם מדובר בסנקציה, אבל עוד לא ראינו חבר כנסת בכלא כתוצאה מכך.

אלא שבאוגוסט 2016, יום אחד בלבד לפני היציאה לפגרה, הכנסת העבירה תיקון לחוק מימון המפלגות — והח"כים שוב העניקו לעצמם הקלות וביטלו את העתקת הגירעון למערכת הפריימריז הבאה, ואף הקלו על הענישה על הגירעון, בכך שהשמיטו את הסנקציה הפלילית וקבעו כי הקנס שיושת יהיה בגובה הגירעון ותו לא.

1. 
יצחק הרצוג

הרצוג הוא ללא ספק ההפתעה הגדולה של רשימת שיאני התרומות. במשך ארבע שנים הוביל נתניהו את רשימת השיאנים, עד שבבחירות 2015 התרחש מהפך והוא נדחק למקום השני על ידי הרצוג, ש–46% מתורמיו הם זרים. עם לבני, שותפתו להנהגת המחנה הציוני, הוא חולק תשעה תורמים, שחלקם תרמו גם לעמיתם ח"כ נחמן שי.

בין התורמים המשותפים: עו"ד אורני איזקסון, איש עסקים ובנו של איש הציבור המנוח אליהו איזקסון, שבעבר שימש יו"ר אלו"ט ונמנה עם מייסדי כפר עופרים לילדים אוטיסטים; דניאל אברמס (אברהם), איש עסקים ופילנתרופ מפאלם ביץ', פלורידה, שייסד את מרכז דניאל אברהם לשלום במזרח התיכון. אברמס ידוע כאיש שמאל מתון וכמי שתרם לשמעון פרס ולאהוד ברק במסגרת ההתמודדותם לראשות הממשלה. בבחירות 2015 הוזכר שמו בעניין יוזמת V15 ודווח כי עמד מאחוריה. אברמס הוא גם מי שרכש בעבר את דירתו של אהוד אולמרט ברחוב כ"ט בנובמבר בירושלים. בין התורמים המשותפים לשניים נמצאים גם בריאן לורי, מהוגי פרויקט תגלית ולשעבר נשיא הקרן החדשה לישראל; איש העסקים דוד קוליץ; איש העסקים מורי ארקין, המחזיק ב–1.5% מבנק הפועלים ובנק לאומי ודוד פורר, נשיא ובעלי קבוצת ניאופארם.

שני תורמים נוספים של הרצוג ולבני הם דייויד אסיא, אחד האנג'לים המוכרים בישראל ומייסד מג'יק, מחברות התוכנה הראשונות שהונפקו בתל אביב והראשונה שהונפקה גם בנאסד"ק; וג'יי רודרמן, נשיא קרן משפחתית המנוהלת על ידי רעייתו שירה. כפי שפורסם ב–TheMarker ב–2013, רודרמן הצהיר כי ברצונו לראות את הרצוג נבחר לראשות הממשלה. עם זאת, לפי אתר המבקר, רודרמן תרם גם לגדעון סער, ליובל שטייניץ ולגלעד ארדן ב-2008. האחרון בקבוצת הרצוג־לבני הוא המפיק ההוליוודי דייויד מטלון, בנו של מייסד חברת ההפצה א.ד מטלון, שהיה שותף בחברת הפקה יחד עם יריב מילצ'ן, בנו של ארנון מילצ'ן, שבימים אלה מככב באזכורים בעניין פרשיות נתניהו.

הרצוג חולק תורמים עם חברים בסיעתו ובהם איציק שמולי, איתן כבל, איתן ברושי ונחמן שי. עם זאת, יש לו גם שישה תורמים משותפים עם פוליטיקאים מהליכוד. הראשון הוא דוד קוליץ, (שתרם גם לראובן ריבלין ולשר לשעבר דן מרידור); אלבר דדון, איש העסקים היהודי־אוסטרלי ׁ(שתרם גם לאבי דיכטר ולסער); ג'ון לולה אדרי והמיליונר דניאל עמר (שתרמו גם לסילבן שלום); פייר בסנינו (שתרם גם לדנון) ועמנואל ענתבי (שתרם גם לשטייניץ).

2. 
בנימין נתניהו

נתניהו נדחק למקום השני כשגייס 2.32 מיליון שקל — 99% מתוכם מתורמים זרים. בין תורמיו נמצאות משפחות שתורמות לו ביציבות לאורך השנים, כמו קן אברמוביץ', איל הון ועסקן ציוני מקונטיקט הידוע בתמיכתו בליכוד ובמעורבותו בענייני המפלגה, ותרם גם לזאב אלקין ולדני דנון. רעייתו של אברמוביץ', נירה, החתומה על חלק מהתרומות, הוזכרה בתחקיר שפירסם "הארץ" ב–2012. לפי התחקיר, 19 התורמים האמריקאים העשירים ביותר של נתניהו באותה תקופה העבירו תרומות גם למועמד הרפובליקאי לנשיאות ארה"ב באותה שנה, מיט רומני, ולגורמים או גופים רפובליקאיים אחרים.

עוד משפחה שתורמת נתניהו לאורך שנים היא משפחת פאליק. המשפחה ממיאמי ידועה בקרב יהדות ארה"ב ומחזיקה ברשת הענק דיוטי פרי אמריקס, שמפעילה 100 חנויות בעולם, בעיקר בארה"ב ובדרום אמריקה, אך גם בהונג קונג ומקאו. אם המשפחה, נילי, היא ישראלית במקור וכיהנה במשך כמה שנים כנשיאת ארגון ידידי צה"ל בארה"ב, המזרים מיליונים למטרות ישראליות וכולל בין תורמיו את מו"ל "ישראל היום" ומקורבו של נתניהו, אדלסון. אדלסון אגב, לא מופיע במפת התורמים, והמבקר אינו מכיר במימון "ישראל היום" כתרומה בעבור נתניהו.

עשירי עולם יהודים נוספים שתרמו לנתניהו הם חוליו מסר מניו יורק, מארק טננבאום ממיאמי ומארק גולדמן, מקורבו של אדלסון, ופעילי הציונות העולמית־אמריקאית כמו דוד הצ'וול, שייסד ארגון דיפלומטי פרו־ישראלי ולי סמסון, שתורם ותומך בארגוני צדקה יהודיים.

3. 
דני דנון

במקום השלישי מבחינת היקף הגיוסים ניצב השר לשעבר דנון, שהתמודד על ראשות הליכוד ב–2015 וגייס 1.78 מיליון שקל מ–188 תורמים. דנון זכה בפריימריז האחרונים בליכוד במקום השמיני, ומאז עבר לשמש כשגריר ישראל באו"ם. בין תורמיו יש לא מעט יהודים עשירים מארה"ב שחלקם תרמו בין היתר לנתניהו, לסגנית שר החוץ ציפי חוטובלי ואף לח"כים מהמחנה הציוני. עם חוטובלי חולק דנון חמישה תורמים — כולם אמריקאים וארבעה מתוכם משותפים רק לשניהם. ארבעת "הבלעדיים" הם שריל טננבאום; מוריס בן נון, ג'ק מן ונתן מן. התורם החמישי, שכספו שירת גם את נתניהו, הוא פרקליט הצמרת אליוט לאואר, שנודע כמי שייצג את ג'ונתן פולארד שנים רבות. כמו במקרה של בני הזוג אברמוביץ', שמו של לאואר הופיע בכתבת "הארץ" מ–2012 על תורמיהם המשותפים של נתניהו ושל רומני.

דנון חולק לא מעט תורמים גם עם שיאנים אחרים מקרב המגייסים, כולם מהליכוד: רוזלינדה ברוך (תרמה גם לשר צחי הנגבי); הארי פרוינד ׁ(תרם להנגבי, לאלקין, לאופיר אקוניס, ליריב לוין ולאיילת שקד). לאלקין ולאקוניס עוד תורמים משותפים, ובהם הפילנתרופ בארי ליבן, תושב מנהטן ונשיא חברת הנסיעות האמריקאית צל, המהווה חלק מקבוצת הענק טראוול לידרס גרופ; קן אברמוביץ' ומארק לנגפן, עורך דין מניו יורק העומד בראש שדולת אמריקאים למען ישראל בטוחה.

דנון חולק גם תורמים עם יריביו מהמחנה הציוני, בין היתר, עם יצחק הרצוג, נחמן שי, עמיר פרץ, איתן ברושי ובנימין בן אליעזר המנוח.

4.
נפתלי בנט

מאז 2011 גייס שר החינוך ויו"ר הבית היהודי 1.76 מיליון שקל. אמנם ראשי מפלגות זקוקים לסכומים משמעותיים יותר בהתמודדות בפריימריז, אך במקרה של בנט ממש לא בטוח שזה הסיפור. בפריימריז האחרונים על ראשות הבית היהודי התמודד בנט מול מתמודד אלמוני בשם שמעון אור, שבקושי גייס כספים ובוודאי לא היווה שום איום פוליטי על בנט. במערכת זו גייס בנט 1.24 מיליון שקל — לשם מה היה זקוק לסכום כה גדול בהיעדר תחרות של ממש?

בנט נדרש להשיב על כך למבקר המדינה, השופט (בדימוס) יוסף שפירא. לדבריו, הוצאותיו בפריימריז, שהסתכמו בכ–1.2 מיליון שקל, פנו לקהל יעד רחב ולאו דווקא לחברי המפלגה, נדרשו כדי לקדם את דמותו ותדמיתו וכן למנוע התמודדות של מועמדים נוספים לתפקיד בבחירות המקדימות.

כך כתב המבקר בדו"ח מדצמבר 2015: "אין חולק על כך שמסע הפרסום של השר בנט כמועמד בבחירות המקדימות שימש גם את המפלגה כחלק מהתעמולה שלה בבחירות לכנסת. מסע הפרסום, שרובו המכריע מומן מכספי תורמים מחו"ל, נהגה מראש כך שיוכל לשמש הן את מערכת הבחירות של המועמד והן את מערכת הבחירות של המפלגה לכנסת. אי־הפרדה בין ההוצאות בבחירות המקדימות לבין מימון הבחירות לכנסת היא הפרה של הוראות החוק וההנחיות הרלוונטיות, מנוגדת לתכלית החקיקה ועלולה ליצור פגיעה של ממש בעיקרון השוויון בין המפלגות".

על בנט הוטל קנס של 30 אלף שקל, וכך קבע המבקר: "הוצאותיו חרגו מתקרת ההוצאות שקבע החוק וההכנסות חרגו מהאיסורים וההגבלות הקבועים בחוק. הוא לא ניהל את חשבונותיו לפי הוראות החוק והנחיות מבקר המדינה. הדבר התבטא בכך שלא צירף אסמכתאות בגין שירותים שקיבל במסגרת מערכת הבחירות. לכן לא ניתן לקבוע אם הסכום שציין בנט בדו"ח שהגיש שיקף נכונה את התמורה הראויה בגין שירותים אלה, ואם השירותים האמורים קשורים למערכת הבחירות".

ניתוח התורמים של בנט מגלה כי רבים הם אנשי עסקים יהודים מישראל ומארה"ב, ובהם כמה מיליונרים שעשו לפחות אקזיט אחד. חלק מהסטארט־אפיסטים האלה "נחלקים" בינו לבין שותפתו לדרך, שרת המשפטים איילת שקד, ומעידים בכך על הברית בין השניים. כך, למשל, תרמו לשניהם מייסד קרן ההון סיכון יזרעאל סיד, מייקל אייזנברג, בשעתו אחד המשקיעים בחברת סאיוטה שבנט נמנה עם מקימיה, ויחזקאל (חזקי) קוצ'ר, ישראלי שמתגורר בניו יורק, שייסד את רשת אתרי התוכן מתחום הרכב היי־גיר מדיה.

תורמיו קושרים אותו גם עם שותפו־יריבו נתניהו ועם השר וח"כ לשעבר סער מהליכוד. בין התורמים המשותפים לו ולראש הממשלה נמצאים רוג'ר הרטוג, לשעבר אחד מבעלי העיתון "ניו יורק סאן", ויזם הנדל"ן מייקל אפשטיין — שניהם יהודים אמריקאים עשירים מאוד, הנחשבים לתומכים נלהבים של נתניהו.

5. 
משה פייגלין

הח"כ לשעבר, שגם הוא התמודד מול נתניהו על ראשות הליכוד ב–2012 ו–2015, גייס 1.68 מיליון שקל. כישורי הגיוס של פייגלין אמנם הציבו אותו במקום החמישי בשיאני התרומות, אך הוא לא נכנס למקום ריאלי ברשימת הליכוד לכנסת האחרונה, ולאחר מכן פרש מהמפלגה. עם זאת, כישורי הגיוס שלו בהחלט מרשימים: פייגלין הוא בעל מספר התורמים הגבוה ברשימה — 225 תורמים, מרביתם תורמים בלעדיים לו, ורק חמישה מהם תורמים כפולים.

מקרב עשרת תורמיו הגדולים ביותר, רק אחד הוא תורם כפול: יחזקאל אמבר, שתרם לפייגלין 40 אלף שקל ותרם גם לציפי חוטובלי וליריב לוין (10,000 שקל לכל אחד). בין תורמיו הייחודיים הגדולים ביותר נמצאים דניאל פואה, שתרם לו 65 אלף שקל, ועוד שלושה בני משפחת פואה שתרמו לפייגלין. אחד מהם, מיכאל פואה, רשום במפלגתו החדשה של פייגלין, זהות, ובעבר היה חבר מרכז ליכוד. לפני כשבועיים פירסם מיכאל פואה מאמר באתר "סרוגים" שכותרתו "התעללות בקשישים: בגלל האג'נדה הלהט"בית". בדבריו הוא כרך את ההתעללות החמורה שהתגלתה באחרונה בבית אבות בחיפה בהתנהגותן של "קבוצות מיליטנטיות של להט"בים".

בעקבות פרסום המאמר, פנו באגודה למען הלהט"ב והקליניקה למאבק בשנאה ליועץ המשפטי לממשלה, בדרישה להגשת כתב אישום נגד פואה בגין הסתה. עוד אחד מעשרת תורמיו הגדולים של פייגלין הוא שי מלכה, שתרם לו 46 אלף שקל. מלכה, המתגורר בעתניאל, היה בעבר חבר מרכז הליכוד וראש המטה של פייגלין בעת התמודדותו מול נתניהו על ראשות הליכוד.

6. 
ציפי לבני

במקום השישי ברשימת שיאני המגייסים ניצבת יו"ר התנועה והח"כית מהמחנה הציוני, עם סכום כולל של 1.59 מיליון שקל. את התרומות גייסה ב–2012, בעת שהיתה במפלגת קדימה. לבני לא גייסה כספים במסגרת התנועה, שלא קיימה פריימריז, ולכן רוב הכסף הצטבר במערכת בחירות אחת. מכאן אפשר להסיק כי אם לבני היתה נדרשת לעוד מערכות פריימריז, היא היתה עשויה לזכות במקום הראשון כשיאנית המגייסים.

הרצוג ולבני חולקים ביניהם תשעה תורמים משותפים עוד מ–2012. במלים אחרות, קשרי התורמים שלהם הצביעו על קרבה ביניהם עוד לפני המהלך הפוליטי המשותף. מלבד השותפויות עם הרצוג, לבני חולקת עם חבריה לסיעה תורמים נוספים, שאחדים מהם העבירו לה סכומי כסף גבוהים באופן יחסי. כך, הבעלים לשעבר של פורמולה מערכות, דן גולדשטיין, תרם לה 43 אלף שקל והעביר תרומות גם לח"כית לשעבר לאה נס (הליכוד), שפרשה מהחיים הפוליטיים לפני כמה שנים. שמו של גולדשטיין עלה בתחקיר שפירסם "הארץ" ב–2012 על תורמיה של נס וקשריהם עם בעלה, עו"ד שלמה נס.

תורם אחר ללבני הוא תושב פריז גילס ברדוגו, שהעביר לה 41,547 שקל ונכלל גם בין תורמיו של עמיר פרץ. בנוסף, שמואל רוזן מראשון לציון, שאודותיו לא נמצאו פרטים רבים, תרם לה 40 אלף שקל והעביר תרומה גם לצחי הנגבי מהליכוד, שנכלל גם הוא בין שיאני המגייסים. לבני אף חולקת תורמת עם יריבה המובהק, ראש הממשלה נתניהו. מדובר בפרנילה אנדרן, סקנדינבית המתגוררת בארה"ב ורעייתו של איש השדולה האמריקאית ג'יי סטריט, דיוויד אביטל, שבעצמו תרם גם לח"כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני).
כפי שעולה ממאגר המבקר, תרומותיה של אנדרן הועברו ללבני ולנתניהו בשני מועדים במהלך 2012, תקופה שבה השניים כבר נחשבו לאויבים פוליטיים.

7. 
עמיר פרץ

ח"כ פרץ מהמחנה הציוני גייס 98 תרומות שהסתכמו ב–1.476 מיליון שקל. פרץ התמודד בספטמבר 2011 על ראשות מפלגת העבודה והפסיד לח"כ שלי יחימוביץ'. אחרי התמודדות נוספת על מקום ברשימת העבודה, פרש למפלגת התנועה, שבה לא נערכו פריימריז. פרץ חזר לעבודה ב–2016 ולא מזמן אף הודיע כי יתמודד במרוץ לראשותה. עובדה זו, כמו גם הסכום המשמעותי שהצליח לגייס לאורך השנים שנבדקו, עשויות לרמז על אתגר לא פשוט שיעמוד בפני יו"ר המפלגה הנוכחי הרצוג, שפרץ הוא לא היחיד שמאיים לתפוס את מקומו.

בין תורמיו של פרץ: דוד ארזי, ממייסדי חברת הטכנולוגיה הישראלית נייס (שתרם גם לאיתן ברושי ולהרצוג); ואבנר אזולאי, חבר המועצה הבינלאומית של הקרן החדשה לישראל ומנכ"ל קרן הפילנתרופיה שהקים איל ההון המנוח מארק ריץ'.

לפרץ גם כמה תורמים כפולים עם הימין. כך, למשל, ג'וזף פרדיס, תושב ליווינגסטון, ניו ג'רזי, העביר כספים לפרץ ולח"כית לשעבר נס מהליכוד, בהפרש של כמה ימים. פרדיס מוכר כחבר בארגון איזראל בונדס סיגנצ'ר סוסייטי, המזוהה עם המפלגה הרפובליקאית. בין תורמיו של פרץ נמצא גם הח"כ לשעבר רפי אלול, שתרם גם לבן אליעזר ולשר ארדן מהליכוד. אלול, שכיהן בכנסות ה–13 וה–14, משמש כיום דירקטור בחברות ציבוריות ויו"ר עמותת רוח טובה שייסדה שרי אריסון. עוד תרמו לפרץ: דניאל עמר (שתרם גם לשאול מופז ולסילבן שלום) ויוסף פייר בסנינו (שתרם גם להרצוג, דנון ואחרים).

את הרשימה סוגר עו"ד אילן מירון, שתרם לפרץ, לח"כ לשעבר דני עטר (המחנה הציוני) ולח"כ ז'קי לוי מהליכוד. מירון, המתגורר במושב רם און שבמועצה אזורית גלבוע, שימש יועצה המשפטי של המועצה בתקופה שבה עטר כיהן כיו"ר שלה. ב–2015, לאחר מינוי עטר ליו"ר קק"ל ועזיבתו את הכנסת, פירסם TheMarker כתבה שהתחקתה אחר כמה פרשיות שבהן היה מעורב לאורך השנים. הכתבה עסקה, בין היתר, במקרים שבהם עטר נהג לכאורה בחוסר שקיפות וציינה את שמו של מירון בקשר לאחד מהם.

לפי הכתבה, בעבר ניסה יריבו הפוליטי של עטר, שאול דדון, לקבל מהמועצה חומרים בנוגע להתנהלותו ב–2002. לפי פסק דין שהוזכר בכתבה, עטר ניהל בשעתו חמישה הליכים משפטיים שנקשרו לתביעות דיבה ועירב את מירון כעורך דין. "במהלך הדיון התברר שמשרד הפנים לא אישר ליועץ המשפטי הקבוע של המועצה, אילן מירון, לייצג את עטר מכספי המועצה", נכתב, "ולכן נעשתה התקשרות פרטית בינו לבין עטר יותר מאוחר (בזמן אמת, הוא ייצג אותו ללא תשלום)". על המפה מופיע גם מי ששימש כסגנו של עטר במועצה, אלי אלהרר, שהעביר גם הוא תרומות לו ולפרץ.

8.
אבי דיכטר

יו"ר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ אבי דיכטר (הליכוד), גייס תרומות בסכום כולל של 1.077 מיליון שקל. בניגוד לרבים מחבריו למפלגה, דיכטר לא גייס את כספי הפריימריז שלו מתורמים רבים, אך נתרמו לו סכומים נכבדים. כך, למשל, הוא קיבל יותר מ–59 אלף שקל מיצחק (ייץ) אפלבאום, שהוזכר בכתבה הקודמת כמקורב אפשרי לפטרונו של נתניהו, אדלסון. תורם נוסף, דוד בלנדר, תושב אונטריו שבקנדה, העביר לו 47,433 שקל. כמו כן קיבל דיכטר 20 אלף שקל משירה רודרמן, ישראלית תושבת בוסטון ורעייתו של ג'יי רודרמן, המופיע על המפה כתורם לגלעד ארדן, יצחק הרצוג, ציפי לבני ונחמן שי.

דיכטר גם זכה לתרומות צנועות יותר, שהממוצע שלהן הוא כ–10,000 שקל. אחד מהתורמים שהעבירו לו סכום בסדר הגודל הזה הוא ראש לשכתו לשעבר, מתי גיל. תורם נוסף הוא דוד שלום, איש עסקים מקליפורניה, שייסד עם אחיו ושותפו לעסקים את חברת בייסיק ליין קורפ, וזה מכבר שיתף פעולה עם הרשתות וול־מארט וטארגט. דיכטר צפוי להתמודד על ראשות הליכוד אם נתניהו יפרוש מראשות המפלגה.

9. 
צחי הנגבי

במקום התשיעי ברשימת שיאני המגייסים מתברג השר לשיתוף פעולה אזורי וממלא מקום שר התקשורת, עם תרומות בסך של 967 אלף שקל. התורם הבולט ביותר ברשימתו של הנגבי הוא יורם וייספיש, שהעביר לחשבונו סכום מצטבר של 92 אלף שקל. וייספיש, אחד משלושת הישראלים המככבים ברשימת עשרת התורמים הגדולים, הוא סוחר מתכות, שבעבר פעל במסגרת שותפות עסקית עם אחיו, אמיר וייספיש, והחזיק עמו בחברת מטאל ריסורסס גרופ, שבזמנו נחשבה אחת הגדולות בתחומה באזור הסיטי של לונדון.

חלק מתורמיו האחרים של הנגבי הוזכרו כבר אצל חבריו: דוד בלנדר, רוזלינדה ברוך והארי פרוינד. בנוסף, ב–2012 קיבל הנגבי כספים מארבעה בעלי שמות ישראליים שחיים בניו יורק — אורן שלו, גיא שור, ציון אמסלם ותומר אוסקר, שתרמו באותה שנה גם לסער. סכומי התרומות שקיבל הנגבי משלו, משור ומאוסקר זהים (20 אלף שקל), ואילו סכום התרומה של אמסלם הוא כמחצית מכך. במקביל, להנגבי יש גם כמה תורמים משותפים עם ח"כים מהצד השמאלי של הקשת הפוליטית ובהם ציפי לבני, שלי יחימוביץ', מרב מיכאלי ועמר בר־לב מהמחנה הציוני.

10. 
זאב אלקין

את העשירייה סוגר השר להגנת הסביבה ולענייני ירושלים, שגייס 947,679 שקל. לאלקין 18 תורמים משותפים עם שר הרווחה חיים כץ — כולם אזרחי רוסיה ואוקראינה ורובם ככולם תושבי מדינות אלה גם כיום. אחדים מתורמים אלה הוזכרו בכתבה שפירסם "הארץ" ב–2012 על שיתוף הפעולה הפורה בין שני הפוליטיקאים, וכפי שצוין אז, חלקם כלל לא הכירו את מקבלי התרומות ואף לא שמעו עליהם לפני שהעבירו להם את כספם.

המבקר התייחס לדברים בדו"ח, שבו כתב: "כמה מועמדים קיבלו תרומות ממדינות חבר העמים, אף שזיקתם למדינות אלה מוטלת בספק. הגם שתרומות אלה נראות לכאורה תקינות, קיים חשש שהועברו באמצעות מגייס תרומות או בעסקה". מקרב עשרת תורמיו הגדולים ביותר של אלקין, יש שישה תורמים כפולים ובהם בין היתר, ולדימיר גוסינסקי שתרם לו יותר מ–20 אלף שקל. גוסינסקי הוא אוליגרך המתגורר כיום בספרד ונודע בעבר כמקורבו של הנשיא בריה"מ לשעבר, בוריס ילצין. ההשקעה הגדולה ביותר שביצע בישראל היתה רכישת רבע ממניות "מעריב" ב–1998, בעת שהעיתון היה בבעלות משפחת נמרודי. גוסינסקי אף תרם לגדעון סער וליולי אדלשטיין.

אחד מתורמיו הגדולים של אלקין הוא המיליארדר הגיאורגי מיכאל מירילשוילי, אחד מעשירי ישראל, שהונו הגיע מפעילותו בבריה"מ לשעבר, בין היתר מבתי קזינו ואתרי הימורים. מירילשוילי אף ישב בכלא הרוסי במשך שמונה שנים לאחר שהורשע בחטיפה. 

דפנה פלס היא עיתונאית עצמאית, כיום רכזת הכנסת בארגון המשמר החברתי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker