תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

איזה תואר יש ליאיר לפיד - ומה למדו איילת שקד ואורן חזן?

לכתבה
יאיר לפיד אילן אסייג

וגם: מה קורה עם התואר של מיקי רוזנטל ומתי נאוה בוקר מתכננת לסיים את הלימודים? ■ ביקור באתר הכנסת מעלה כמה שאלות על השכלה, פילוסופיה ושיווק עצמי

129תגובות

כנסת ישראל מתאמצת להיות שקופה ונגישה לקהל הרחב, ולכן כל אחד יכול לבקר באתרי האינטרנט השונים המציגים את הח"כים המכהנים. בעמוד המוקדש לכל אחד מהם באתר הכנסת מפורטים קורות חיים: שם, גיל, מצב משפחתי, השכלה, שירות צבאי או הדרגה שקיבל בצבא. כל ח"כ אחראי לגמרי על הפרטים המופיעים באותו עמוד אישי, והפרטים אינם נבדקים על ידי כל גורם חיצוני.

דנה בר און

בדיקת סעיף ההשכלה בקורות החיים של הח"כים אמורה להיות פשוטה מאוד: יש מי שלמד 12 שנות לימוד ויש בעלי השכלה טכנולוגית או אקדמית - מתואר ראשון ועד דוקטורט או פרופסורה. אז זהו - שלמעשה, מתברר שזה לא כל כך פשוט. כך למשל נשאלת השאלה מה היא בדיוק השכלתו של ח"כ ש"סיים לימודי תואר שני בפרשנות ותרבות באוניברסיטת בר אילן (ללא תואר)". נכון, מדובר ביאיר לפיד, שב-2012 חשף עיתון "הארץ" כי לפיד הצליח להתקבל ללימודי דוקטורט מבלי שיחזיק בתואר ראשון.

ח"כ נאוה בוקר כותבת בסעיף ההשכלה: "לימודי תואר ראשון במדעי החברה והרוח, בית ברל והאוניברסיטה הפתוחה". האם זה אומר שהיא בעלת תואר, או רק למדה, ומה פירוש מדעי החברה והרוח גם יחד? בירור מעלה שהיא לומדת כרגע, ועדיין אין לה תואר.

120 מי יודע? כל התשובות בטבלה המצורפת. מומלץ לחפור בנתונים בעזרת שורת החיפוש (מי הח"כים שלמדו ברומניה? כמה סיימו את החוג למשפטים בתל אביב? ועוד שאילתות מעניינות) - וכמובן לא להזניח את המידע החשוב שמסתתר מאחורי סימן הפלוס

מיקי רוזנטל מהמחנה הציוני כותב: "לימודי היסטוריה ופילוסופיה באוניברסיטת תל אביב". תואר ראשון אין לו, כי הוא לא הגיש עבודה. בכרטיסו של אורן חזן נכתב: "לימודי משפטים בקריה האקדמית אונו". משיחה עמו עולה כי הוא לומד כרגע, וחסרים לו ארבעה מבחנים כדי לקבל את התואר - שאותם הוא מקווה לסיים במאי.

הרשימה המשותפת - מתוך 13 חברים, 6 הם בעלי תואר דוקטור

לעומת זאת, יש מי ששם את הדברים על השולחן, כפי שהם. אילן גילאון ממרצ כותב בפירוש: "לימודים לתואר ראשון ביחסים בינלאומיים ומדע המדינה, האוניברסיטה העברית (לא השלים את חובותיו האקדמיות)". כמוהו גם איתן כבל מהמחנה הציוני: "לימודים אקדמיים לתואר ראשון (ללא השלמת תואר), האוניברסיטה העברית".

מרב מיכאלי מהמחנה הציוני לא מתביישת בכך שאין לה תואר אקדמי וכותבת "תעודת בגרות עיונית". לאלי אלאלוף מכולנו יש תעודת בגרות מדעית. השר אורי אריאל מהבית היהודי כותב בסעיף ההשכלה "תיכונית". זוהיר בהלול מהמחנה הציוני כותב: "תיכון טרה סנטה בעכו", וגם שר הרווחה חיים כץ, כותב "בית הספר המקצועי אורט בגבעתיים", ומוסיף שהוא טכנאי אלקטרוניקה.

יש עתיד: 11 ח"כים - דוקטורט אחד

גם ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין אין תואר אקדמי: אדלשטיין למד שנה וחצי לימודי שפות באוניברסיטת מוסקווה, אך לא סיים מכיוון שנשלח לסיביר כפעיל עלייה ציוני. ירון מזוז מהליכוד כותב: "בוגר תיכון תום בקרית אתא". גם ח"כ עמיר פרץ מהמחנה הציוני מסתפק ב–12 שנות לימוד.

ההשכלה של ח"כ שרן השכל מהליכוד לא ברורה, מכיוון שסעיף זה ריק לגמרי, כמו אצל שר החינוך נפתלי בנט. בירור מעלה שלהשכל יש תואר ראשון ביחסים בינלאומיים ומדע המדינה מהאוניברסיטה הפתוחה, והיא גם אחות וטרינרית, אחרי שלמדה באוסטרליה. אצל יגאל גואטה מש"ס כתוב רק "מינהל עסקים ומינהל ציבורי", בלי אזכור של תואר או מוסד הלימודים.

15% בעלי תואר דוקטור

בכנסת ישראל יש לא מעט בעלי תואר שלישי, חלק נכבד מהם מרוכז ברשימה המשותפת: מבין 13 חברי הסיעה, שישה הם בעלי תואר דוקטור. באסל גטאס הוא בעל תואר דוקטור בהנדסה סביבתית מהטכניון, ליוסף ג'בארין יש דוקטורט במשפטים מאוניברסיטת ג'ורג'טאון, עבדאללה אבו מערוף הוא אורולוג ובעל תואר PhD מאוניברסיטת לנינגרד, לג'אמל זחאלקה תואר דוקטור ברוקחות מהאוניברסיטה העברית, ולדב חנין דוקטורט במדעי המדינה מאוניברסיטת תל אביב. גם אחמד טיבי הוא דוקטור מעצם היותו רופא, שאותו קיבל מהאוניברסיטה העברית.

בגרף זה מתוארת התפלגות ההשכלה בכנסת לפי מגדר
בגרף זה מתוארת ההשכלה של ראשי הסיעות בכנסת

במחנה הציוני יש שני דוקטורים ושני פרופסורים: מנואל טרכטנברג עשה דוקטורט בכלכלה באוניברסיטת הרווארד וכיום הוא נושא בתואר פרופסור, ויוסי יונה עשה דוקטורט במחלקה לפילוסופיה באוניברסיטת פנסילווניה - וגם הוא פרופסור. לאראל מרגלית יש דוקטורט בפילוסופיה מאוניברסיטת קולומביה ונחמן שי הוא דוקטור לתקשורת ומדע המדינה מאוניברסיטת בר אילן.

לליכוד יש את בני בגין, בעל דוקטורט בגיאולוגיה מאוניברסיטת קולורדו, ענת ברקו היא בעלת תואר דוקטור בקרימינולוגיה מאוניברסיטת בר אילן, ואליהם מצטרף הדוקטור לפילוסופיה של המדע מאוניברסיטת תל אביב, יובל שטייניץ.

כולנו - 11 ח"כים - שני דוקטורים ואחד שהשכלתו לא ברורה
ששון תירם

הדוקטור הרביעי הוא ח"כ אברהם נגוסה, אך המסלול שלו שונה: מדובר בתואר שלישי בחינוך מאוניברסיטת סאסקס בבריטניה, מבלי שהוא חי שם. על פי נגוסה, מדובר בתוכנית מתחילת שנות ה–2000, שנערכה יחד עם מכללת דוד ילין, והוא נסע לפגוש את המנחה שלו כמה פעמים. התואר מוכר על ידי משרד החינוך. מלבד התואר שלישי יש לו תואר שני ביזמות וחדשנות מאוניברסיטת סווינבורן האוסטרלית - ליתר דיוק, שלוחה שלה שפעילה בישראל. נגוסה הוא גם בעל תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית מהאוניברסיטה העברית ובעל תואר ראשון במשפטים המרכז האקדמי שערי משפט.

המחנה הציוני - שני דוקטורנטים, שני פרופסורים, שלושה בעלי תארים מאוניברסטאות מובילות בחו"ל

בסיעת כולנו, שבה 11 ח"כים, יש שני דוקטורים: מייקל אורן, בעל דוקטורט בלימודי מזרח תיכון והיסטוריה מאוניברסיטת פרינסטון, ויפעת שאשא־ביטון, בעלת דוקטורט בחינוך מאוניברסיטת חיפה. ח"כ אכרם חסון אמנם מצהיר כי הוא בעל תואר שלישי, אך כפי שנחשף בסדרת כתבות ב–TheMarker, השכלתו אינה ברורה.

ליש עתיד יש דוקטורית אחת: עליזה לביא היא דוקטור במסלול תקשורת מהמחלקה למדעי המדינה של אוניברסיטת בר אילן.

ח"כים שהתחילו ולא סיימו את הדוקטורט
ציפי חוטובלי
זאב אלקין
זהבה גלאון
תמר זנדברג

בסך הכל, 16 מבין 120 הח"כים, שהם 15%, הם בעלי תואר דוקטור, מחציתם מאוניברסיטאות בחו"ל. לצד אלה יש כמה דוקטורנטים נצחיים: זאב אלקין מהליכוד וזהבה גלאון ממרצ מנסים כבר שנים לסיים את הדוקטורט. תמר זנדברג ממרצ גם היא דוקטורנטית, וכך גם קסניה סבטלובה מהמחנה הציוני וציפי חוטובלי מהליכוד.

התפלגות ההשכלה של הח"כים: 16 בעלי השכלה תיכונית בלבד, רוב של 41 בעלי תואר MA, 35 בעלי BA ואילו רק שני ח"כים הם פרופסורים
התפלגות ההשכלה בכנסת לפי סיעות. כך למשל נראה בגרפים שב"רשימה המשותפת" הכי הרבה ח"כים בעלי תואר ד"ר, ואילו ביהדות התורה ההשכלה היא תורנית ולא אקדמאית

27 בעלי תואר במשפטים או למדו משפטים

שליש מהח"כים, מספר לא מבוטל, ציינו שיש להם תואר שני או שהם לומדים לתואר שני כרגע. שניים התחילו אך לא סיימו: שר התחבורה ישראל כ"ץ, בעל תואר ראשון במדעי המדינה ויחסים בינלאומיים, שהחל תואר שני ביחסים בינלאומיים אבל לא השלים אותו; ונפתלי בנט, בעל תואר ראשון במשפטים מהאוניברסיטה העברית, שהתחיל תואר שני במינהל עסקים אך לא סיים אותו מכיוון שהקים סטארט־אפ. לרועי פולקמן מכולנו יש תואר שני יוקרתי במיוחד - בממשל מאוניברסיטת הרווארד.

לא פחות מ–27 ח"כים ציינו שהם בעלי תואר במשפטים או למדו משפטים, חלקם אינם עורכי דין. אחד מהם הוא סגן השר איוב קרא, בעל תואר ראשון במשפטים, שבמהלך לימודיו לתואר שני במדיניות ציבורית באוניברסיטת תל אביב נתפס מגיש בשני קורסים עבודות מועתקות. הקורסים נפסלו והוא נאלץ ללמוד אותם מחדש, ולהגיש עבודות מקוריות.

גם כלכלנים ובעלי תארים בחשבונאות ומינהל עסקים יש לא מעט - 19 ח"כים ציינו את אחד התארים האלה כחלק מהשכלתם. רוב בעלי התואר במינהל עסקים הם בעלי תואר שני - MBA. ליואב קיש מהליכוד יש אחד כזה מאינסיאד, המדורג כבית הספר למינהל עסקים מהטובים בעולם. ליואב בן צור מש"ס יש תואר שני במינהל ציבורי ומינהל עסקים מאוניברסיטת מנצ'סטר - שלוחה של האוניברסיטה הבריטית שנפתחה בישראל ב–1995 ונהפכה ב–2003 לקריה האקדמית אונו. את התואר הראשון בניהול עשה בן צור בשלוחה אחרת - טורו קולג' בירושלים.

תארים אחרים נפוצים בקרב חברי הממשלה הם בלימודי ממשל, היסטוריה, יחסים בינלאומיים ומדעי המדינה, חינוך ולימודי ארץ ישראל. מהנדסת מחשבים יש אחת - איילת שקד. עבד אל חכים חאג' יחיא מהרשימה המשותפת הוא מהנדס מדידות. ליעל כהן פארן יש תואר ראשון בפיזיקה וכך גם לניסן סלומינסקי מהבית היהודי. עמר בר לב הוא בעל תואר ראשון באגרונומיה מהאוניברסיטה העברית ותואר שני ביחסים בינלאומיים ואסטרטגיה מאוניברסיטת תל אביב.

19 ח"כים ציינו לימודי כלכלה וחשבונאות או מנהל עסקים כחלק מהשכלתם

לסתיו שפיר יש תואר ראשון בסוציולוגיה ועיתונות מאוניברסיטת סיטי בלונדון. איציק שמולי הוא איש חינוך. יואב גלנט לקח קורס מנהלים מתקדם באוניברסיטת הרווארד, כמקובל אצל אנשי צבא בכירים. גם יעקב פרי למד בקורס הזה.

הליכוד - 10 ח"כים, 4 דוקטורנטים

באופן טבעי יש בכנסת לא מעט ח"כים בעלי השכלה תורנית - חלקם מישיבה בלבד, חלקם למדו גם בסמינרים למורים. 11 ח"כים הציגו את עצמם כבעלי השכלה תורנית.

מבדיקת ראשי המפלגות עולה התמונה הבאה: בנימין נתניהו הוא אדריכל ובעל תואר שני במינהל עסקים, שניהם מ–MIT היוקרתית. יצחק הרצוג הוא בעל תואר ראשון במשפטים, כמו נפתלי בנט ואיימן עודה. לזהבה גלאון יש תואר שני בפילוסופיה של החינוך מהאוניברסיטה העברית ולאביגדור ליברמן יש תואר ראשון ביחסים בינלאומיים - גם הוא מהעברית. לאריה דרעי ולמשה גפני יש השכלה תורנית. יאיר לפיד הוא בעל 12 שנות לימוד. לשר האוצר משה כחלון יש תואר ראשון במדעי המדינה מאונברסיטת חיפה ותואר ראשון במשפטים מהמכללה האקדמית נתניה. גם הוא עבר קורס מנהלים מתקדם בהרווארד.

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עשרת הסיפורים החמים של היום ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות