להפוך אוויר למים: בתפקיד הפרזנטור - בנימין נתניהו

מה עומד מאחורי התמיכה הפעילה של ראש הממשלה בסטארט־אפ ווטר־ג'ן של משפחת מירילשווילי, שמבטיח להפוך אוויר למים - והאם יש קשר ליחס החם שהוא מקבל מערוץ 20 בבעלותה? נתניהו: "אין שמץ של אמת בטענות". מירילשווילי: "איני נמנה עם חוג חבריו של רה"מ"

גור מגידו
גור מגידו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בנימין נתניהו ומיכאל מירילשווילי
בנימין נתניהו ומיכאל מירילשוויליצילום: מנדי הכטמן / זק"א
גור מגידו
גור מגידו

באוגוסט 2017 הגיע מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש לביקור בישראל, כדי לדון עם הצמרת המדינית הישראלית במשבר ההומניטרי בעזה, ובפרט במשבר מי השתייה החמור ברצועה. את הביקור ניצל ראש הממשלה בנימין נתניהו כדי להציג בפני גוטרש ארבע חברות סטארט־אפ ישראליות, שאחת מהן היא ווטר־ג'ן, שפיתחה טכנולוגיה ייחודית להפקת מי שתייה מאוויר. יו"ר החברה, מקסים פסיק, זכה להציג את מרכולתו בפני מזכ"ל האו"ם, ואף סיפר לו שפנה בכתב לסוכנות אונר"א של האו"ם במטרה ליזום פרויקט לאספקת מי שתייה לתושבי עזה.

"1,000 מכשירים שלנו יפתרו את הבעיה", טען פסיק. "כמה עולה יחידה כזו?", שאל נתניהו את יו"ר החברה בסוף המצגת שהציג. "120 אלף דולר", השיב פסיק. ראש הממשלה לקח דף ועט, שירבט משהו על הנייר ועד מהרה פסק: "120 מיליון דולר!", קרא והטה מבט חטוף לכיוון מזכ"ל האו"ם. "כן", השלים פסיק את דברי נתניהו, "וזה יכול לפתור לחלוטין את בעיית המים בעזה".

האירוע הזה הוא חולייה אחת בשרשרת ארוכה של הזדמנויות עסקיות שלהן זכתה ווטר־ג'ן — בחסותו של ראש הממשלה, כאשר באירועים רשמיים רבים בשנים האחרונות דיבר נתניהו בשבחה של החברה בנוכחות דיפלומטים בכירים, ראשי מדינות ושועי עולם.

התמיכה של ראש ממשלת ישראל במיזם ישראלי מובנת: כל שקל שנכנס לחשבונות של חברה שמושבה בישראל מגדיל את התוצר, וממלא את קופת המדינה בכספי מסים. אלא שיש עוד נתון שכדאי לשים לב אליו: מי שמחזיקה בשליטה בחברה היא משפחת מירילשווילי, שבבעלותה נמצא גם ערוץ 20 — עסק הפסדי שמרעיף על ראש הממשלה ומשפחתו סיקור תקשורתי אוהד, רך ומלטף, ובאחרונה אף החל לשדר מהדורת חדשות עצמאית.

"משה הוציא מים מן הסלע - ווטר־ג'ן מוציאים מים מאוויר"

המיליארדר מיכאל (מיכו) מירילשווילי נכנס להשקעה בווטר־ג'ן ב–2014, ומאז הוא מחזיק ב-100% ממניות השליטה בה. עד להשקעתו בה היה סיפורה של החברה טיפוסי: יזם נחוש, המנכ"ל אריה כוכבי, מנסה להגשים את חזונו להפיק מי שתייה מהאוויר.

ווטר־ג'ן, סיפר פעם מירילשווילי, היא לא סתם עסק עבורו. בראיון משותף עם יו"ר החברה ויועצו הקרוב פסיק, שפורסם ב"גלובס" באפריל 2017, סיפר מירילשווילי איך התאהב בחזון החברה והחליט להשקיע בה — בניגוד לעצת יועציו. "הזמנו את כוכבי לפגישה. הוא סיפר על החברה ועל הטכנולוגיה שלה. אני כבר דמיינתי איך באמצעותה אנו מצילים את העולם. הייתי משוכנע שכולם חושבים כמוני, אך לאחר שאריה עזב את החדר, כששאלתי את האנשים שישבו שם מה דעתם, הם אמרו: 'תשכח מזה'". למרות זאת, מירילשווילי החליט להשקיע בחברה. סכום ההשקעה מעולם לא פורסם.

באותו ראיון הודה מירילשווילי כי החברה למעשה אינה מצויה בשלב של מכירות, אלא רק "צוברת הזמנות", כלשונו. "אנחנו מייצרים את המסה הקריטית של ההזמנות בכל העולם ורק אז נתחיל להוציא את זה. כך לא ישתלם לחברות אחרות להעתיק אותנו".

החברה, שכוכבי הקים ב–2009 בישראל ופועלת גם בארה"ב, התרכזה בעבר בעיקר באספקת מי שתייה לצבאות. לאחר שנכנס השותף האמיד מירילשווילי לחברה, שונה המיקוד שלה לאספקת מי שתייה לאזורים שבהם קיים מחסור במים — ובפני ווטר־ג'ן נפתחו הדלתות אל מקבלי ההחלטות הבכירים ברחבי העולם.

בסוף מארס 2017 התפנה אפילו נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מעיסוקיו כדי להתרשם מהטכנולוגיה של ווטר־ג'ן. הוא נפגש עם באד רוסו והרב יהודה קפלון, המשמשים מנכ"ל ונשיא ווטר־ג'ן ארה"ב, באחוזתו של הנשיא במאר א־לאגו שבפלורידה. לאחר הפגישה פירסמה החברה באתר האינטרנט שלה כי חודשיים קודם לכן הגיעה להסכם שיתוף פעולה ניסיוני עם הסוכנות הפדרלית להגנת הסביבה בארה"ב (EPA).

איך הצליחו נציגי החברה לארגן פגישה עם אחד האנשים העסוקים בעולם וכיצד הגיעו לחתום על פיילוט ראשון עם ה–EPA בארה"ב? התשובות לשאלות האלה נמצאות ככל הנראה ביומן הפגישות של ראש ה–EPA, סקוט פרואיט, שב–2017 תועדו שתי פגישות שלו עם נציגי ווטר־ג'ן, קפלון ופסיק.

לפני כחודש פירסם "וול סטריט ג'ורנל" כי הפגישה הראשונה של פרואיט עם נציגי ווטר־ג'ן, שהתרחשה ב–29 במאי 2017, תועדה ביומנו ככזו שנעשתה "לבקשת שלדון אדלסון" — מיליארדר המחזיק בבתי מלון וקזינו בעולם, מו"ל "ישראל היום", ופטרונם המשותף של נתניהו וטראמפ. אדלסון סירב להגיב לכתבה ב"וול סטריט ג'ורנל", אך מקורב אליו אמר כי אין לו עניין עסקי בחברה, אלא שהוא התרשם מהפעילות שלה.

יחסו החיובי של ראש הממשלה עצמו כלפי המיזם בשנים שלאחר כניסת מירילשווילי לחברה, בא לידי ביטוי בלא מעט הזדמנויות עסקיות שלהן זכתה בשנים האחרונות, שכללו גם אירועים ציבוריים. תיעוד למרביתם אפשר למצוא באתר החברה. אחד מהם נערך בספטמבר 2016, כאשר בשולי העצרת השנתית של האו"ם ערכה המשלחת הישראלית אירוע מיוחד שאליו הוזמנו 26 נציגים וראשי מדינות מאפריקה, במטרה להציג בפניהם טכנולוגיות ישראליות שעשויות לסייע למדינות היבשת. עם החברות שזכו להציג את מרכולתן באירוע נמנתה גם ווטר־ג'ן.

בדברי הברכה שנשאו באירוע נתניהו והשגריר באו"ם, דני דנון, מצאו השניים לנכון להזכיר את הפלא הטכנולוגי של החברה. דנון אף השווה את הטכנולוגיה שמספקת ווטר־ג'ן לפלא התנ"כי שלפיו משה הכה בסלע עד שיצאו ממנו מים. בסוף המצגת שהציג פסיק בפני המכובדים, חולקו לאורחים כוסות פלסטיק עם מים שזה עתה יוצרו במכונת העיבוי של ווטר־ג'ן. נתניהו, שהיה ישוב ליד נשיא רואנדה פול קגאמה, לגם מכוסו, החווה בהרמת הכוס ואמר: "זה קל מאוויר".

הרעיון המופלא להפיק מים מאוויר אינו רעיון ייחודי לווטר־ג'ן וגם אינו רעיון חדש. יש לא מעט חברות בעולם שלהן אספירציות דומות, כאשר חלק מהן קיימות כבר שניים ושלושה עשורים. באתר עליבאבא, למשל, אפשר למצוא עשרות יצרנים סינים המוכרים מוצרים מהסוג שמשווקת ווטר־ג'ן במחירים שמתחילים במאות דולרים בודדים למכשיר מהדגם הביתי.

הייחוד של ווטר־ג'ן, לטענתה, הוא ביעילותה. לדברי החברה, עלות ייצור המים במכשיר שלה היא 2 סנטים לליטר. לפיה, מדובר בעלות נמוכה בעשרות אחוזים ביחס למתחרים.

הטכנולוגיה של ווטר־ג'ן זכתה לאזכור מחמיא בנאום ראש הממשלה על הבמה בעצרת הכללית של האו"ם שנה מאוחר יותר, בספטמבר 2017. בפרק הקבוע בנאומיו של נתניהו העוסק בהצגת ישראל כאומת הסטארט־אפ, הזכיר ראש הממשלה את הטכנולוגיה הישראלית ש"מסייעת לאפריקה" על ידי "הפיכת אוויר למים".

ה"סיוע לאפריקה" עלה גם בכנס השדולה היהודית איפא"ק שנערך בוושינגטון ב–6 במארס האחרון, יממה בלבד לאחר שנודע שניר חפץ, יועץ התקשורת לשעבר של משפחת נתניהו, נהפך לעד מדינה נגדו בתיק 4000 (בזק־אלוביץ'). נתניהו התעלה מעל מצוקות השעה, ולכל הדעות נשא נאום כובש.

"שמעתי על אישה אפריקאית שהיתה הולכת שמונה שעות ביום כדי לתת מים לילדיה — ארבע שעות הלוך לכיוון הבאר, וארבע שעות חזרה", סיפר נתניהו כשברקע מוקרנת תמונה של אחת ממכונות עיבוי המים של ווטר־ג'ן, ולוגו החברה בולט מן התמונה. "עד שהגיעה חברה שמשפרת את מה שעשה משה", חזר ראש הממשלה על ההשוואה לסיפור התנכ"י, "זוכרים את משה? הוא הוציא מים מהסלע — אז הם (ווטר־ג'ן) מוציאים מים מאוויר. הם מביאים מים לאפריקה. למיליוני אנשים באפריקה. טכנולוגיה ישראלית", התגאה נתניהו.

"החברה המדוברת היא אחת מני רבות שראש הממשלה נוהג להציג", טוענים בתגובה בלשכת נתניהו. לטענתם, לצד הלוגו של ווטר־ג'ן, הוצגו גם הלוגואים של גט טקסי, ווייז, ויה וחברות ישראליות נוספות. "ראש הממשלה משתבח בהישגי התעשייה הישראלית, שאותה הוא טורח לטפח ואת הישגיה הוא מקדם בהצלחה בביקוריו בחו"ל ובמגעיו הבינלאומיים", הוסיפו בלשכה.

אלא שבדיקת TheMarker מגלה כי בעוד שהלוגואים של יתר החברות הישראלית קובצו לשקופית אחת, ווטר־ג'ן זכתה לתמונה גדולה ובלעדית, שהוצגה על מסך שהוקרן מאחורי נתניהו.

פגישה אישית עם נשיא וראש ממשלת הודו

ראש הממשלה הגזים מעט באירוע באיפא"ק: הטכנולוגיה של ווטר־ג'ן עדיין אינה משרתת מיליוני אפריקאים, והחברה אף אינה טוענת זאת בפרסומיה. לווטר־ג'ן אולי יש את הפוטנציאל לעשות זאת בעתיד וייתכן שהוא צפוי להיות מזהיר — אך בשלב זה בכל העולם קיימים כמה עשרות מכשירים מהדגם הגדול שלה, שיכולים לשרת עשרות אלפי אנשים לכל היותר. לפי פרסומי החברה, רק באחרונה היא הגיעה לשלב של ייצור סדרתי של מוצריה. זאת, לאחר שבינואר הכריזה כי חתמה על מזכר הבנות לקראת הסכם לייצור מכונות העיבוי שלה בידי תאגיד טאטא ההודי — אירוע שהתרחש במסגרת מסע מדיני של נתניהו.

למשלחת שנסעה בינואר עם ראש הממשלה להודו הצטרף גם מיכאל רוטמן, דירקטור בווטר־ג'ן, שחתם על מזכר ההבנות עם טאטא בטקס חגיגי. אם אכן תירקם השותפות עם התאגיד, מדובר בהזדמנות פז עבור חברה בשלב שבו מצויה ווטר־ג'ן. מזכר ההבנות, אגב, נחתם לאחר שמירילשווילי ופסיק נפגשו עם בעל השליטה ויו"ר התאגיד, ראטן טאטא, בוועידה בהודו בנובמבר 2017. באותה ועידה זכו השניים גם להיוועד באופן אישי עם נשיא הודו וידידו של נתניהו — ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי.

שמו של תאגיד טאטא ובעל השליטה בו עלה גם בחקירת תיק 1000, שבו חשוד נתניהו בקבלת שוחד מאיש העסקים ארנון מילצ'ן. בתיק זה המשטרה המליצה להעמיד את ראש הממשלה לדין, בין היתר, בחשד שבתמורה למשלוחי הטובין שסיפק לו מילצ'ן בשווי של כ–750 אלף שקל — פעל נתניהו לקדם מיזם משותף של טאטא ומילצ'ן להקמת אזור סחר חופשי בגבול ירדן. המיזם לא יצא לפועל בסופו של דבר.

מיכאל מירילשווילי (במרכז) ובנימין נתניהוצילום: משה מילנר / לע"מ

הנסיעה להודו היא אחת מכמה נסיעות מדיניות של נתניהו שאליהן הצטרפו אנשי ווטר־ג'ן. פרט לנסיעה זו ולזו שנערכה בניו יורק, את מירילשווילי, פסיק וחבריהם אפשר היה למצוא לצדו של ראש הממשלה גם בנסיעותיו לאוסטרליה בפברואר 2017, ובנסיעה לרוסיה בינואר 2018.

מי שאמון על גיבוש רשימת החברות המצטרפות למשלחות הכלכליות הנלוות לביקורים רשמיים של ראש הממשלה, הוא מכון היצוא הישראלי. בתשובה לפניית TheMarker השיבו במכון היצוא כי "החברה אכן השתתפה במשלחת ראש הממשלה לאוסטרליה ולהודו, ואולם אין למכון היצוא שום קשר להשתתפות החברה במשלחת כלשהי לרוסיה או לאירוע באו"ם".

סרטון תדמית של ווטר־ג'ן מצא את דרכו אף לראיון שהעניק ראש הממשלה ב–2016 לתוכנית התחקירים האמריקאית "60 דקות" של רשת CBS. בעוד נתניהו פיאר את הטכנולוגיות שיוצאות מישראל, הוצג קטע מסרטון התדמית של ווטר־ג'ן, שהוצגה כאחת מהדוגמאות להיותה של ישראל נוה מדבר של סטארט־אפים פורחים בלב המזרח התיכון. קשה להבין מדוע ואיך בחרו מגישת התוכנית לזלי סטול וצוות תוכנית התחקירים להשתמש דווקא בדוגמה של חברה שבאותה תקופה, לדברי בעליה, לא היתה בשלב של מכירות — להמחשת חיותה של תעשיית הטכנולוגיה הישראלית המשגשגת. עד מועד פרסום הגיליון, לא הצלחנו להשיג את תגובת CBS.

מהכלא - למתן תרומות למוסדות דת ולפוליטיקאים

מירילשווילי, 58, הוא דמות קשה לפענוח. הוא נולד בגיאורגיה והתעשר ברוסיה בתקופת נפילת הקומוניזם בנסיבות שעוד לא נחשפו במלואן לציבור בישראל. לפי פרסומים שונים, בצעירותו למד רפואה, אך לאחר לימודיו השתלב בעסקיו של אביו, איש עסקים אמיד ומוכר בקהילה היהודית בגיאורגיה. כמו כן, פרטים על עסקיו בתחום ההימורים נחשפו בסכסוך משפטי בינו לבין אחיו, גבריאל מיראלי שמתקיים כבר כעשור בערכאות שונות בישראל.

מ–1993 מירילשווילי הוא אזרח ישראלי, אף שעבר אליה באופן סופי רק ב–2009, לאחר שהשתחרר משמונה שנות מאסר שריצה בכלא ברוסיה, לטענתו, על לא עוול בכפו.

סיפור מאסרו של מירילשווילי רק מוסיף למסתורין סביבו. הכל החל כשבקיץ 2000 נחטף אביו, משה מיכאל, נשיא קונגרס יהדות גיאורגיה, מתוך מכוניתו ברחובות סנט פטרסבורג. מארגני החטיפה — קבוצת אנשי עסקים, שבפסק הדין האחרון שניתן בעניינו בבית המשפט האירופי לזכויות אדם, תוארו כדמויות מוכרות בעולם הפשע המאורגן הגיאורגי — ביקשו כופר עבור שחרור האב. כעבור יומיים שוחרר האב, וזמן מה לאחר החטיפה נמצאו חלקי גופות של שניים מהחוטפים בתוך מכלים שנזרקו בחצר מוסך בסנט פטרסבורג.

מירילשווילי נעצר ובית משפט צבאי ברוסיה זיכה אותו מהרצח, אך הרשיע אותו בקשירת קשר לביצוע החטיפה, ומירילשווילי נידון לשמונה שנות מאסר.

בנימין נתניהו ואלן דרשוביץצילום: עמוס בן גרשום / לע"

בתקופתו בכלא עשו בני משפחתו מאמצים עילאיים להביא לקיצור מאסרו ולשחרורו. במסגרת המאמצים החלו לרקום קשרים עם האלפיון העליון של יהדות אמריקה. בין היתר, פנו בני משפחתו לעורך הדין היהודי־האמריקאי אלן דרשוביץ, פרופסור אמריטוס מאוניברסיטת הרווארד. דרשוביץ הפעיל קשרים ברוסיה למען מירילשווילי, אך מאמציו העלו חרס ומירילשווילי ריצה את תקופת מאסרו עד תום. כיום דרשוביץ מחזיק בכ–5% מהמניות הרגילות בווטר־ג'ן (לעומת מניות השליטה, המוחזקות במלואן בידי מירילשווילי) ומכהן גם כדירקטור בה.

בראיונות לכלי התקשורת מעיד על עצמו דרשוביץ כי הוא ידיד אישי של נתניהו. בחודשים האחרונים אף היה מעורב בקמפיין לזיכויו של נתניהו, והתראיין לכל כלי תקשורת אפשרי בישראל ובעולם בעניין "רדיפתו" של ראש הממשלה באמצעות חקירות, לשיטתו.

השבוע אף התראיין דרשוביץ לערוץ 20, אותו ערוץ שבבעלות משפחת מירילשווילי, בעניין אחר. הראיון הוקדש ברובו לסירובה של השחקנית נטלי פורטמן להגיע לישראל לקבלת פרס "בראשית". בסופו הזכירה המראיינת, דנה סומברג, את חקירות נתניהו, שעליהן אמר דרשוביץ: "חקירות נתניהו הם שיבוש ההליך הדמוקרטי בישראל". ואולם מה שצופי התוכנית לא זכו לשמוע הוא על כך שהמרואיין הוא שותף לעסקים של משפחת בעל הערוץ.

לאחר שמירילשווילי ריצה את שמונה שנות המאסר ושוחרר, הוא פנה לבית הדין האירופי לזכויות אדם בשטרסבורג, שקבע הצהרתית כי משפטו לא היה "הליך הוגן". זאת, בין היתר בשל התחשבות בראיות מסוימות שאינן עדות ישירה ועל רקע חוסר התייחסות לעדויות שהיטיבו עם מירילשווילי.

כששב לישראל וקבע בה את מושבו העיקרי, ביקש מירילשווילי לפתוח דף חדש בחייו הציבוריים. "בשלב הזה, מיכו רצה שיכירו אותו. שיידעו מיהו", מספר מכר ותיק שלו. "בגלל זה הוא התחיל לתרום כספים בכמויות ובגלל זה גם ההשקעה (שביצע בנו, יצחק) בערוץ 20".

קשרים חמים עם פוליטיקאים ישראלים

לצד השקעות בתחומי הנדל"ן, האנרגיה, הטכנולוגיה והיהלומים, החל מירילשווילי להשקיע בישראל בקשרים עם רבנים מיוחסים ופוליטיקאים. הוא התקרב לרב הראשי האשכנזי לשעבר יונה מצגר ולרב הראשי הספרדי לשעבר שלמה עמאר, החל לתרום בנדיבות לגופים כמו זק"א וחב"ד, ונהפך פעיל מאוד בקונגרס היהודי העולמי, שבראשו עומד מקורב אחר של נתניהו, המיליארדר האמריקאי רון לאודר.

דרך עולם הפילנתרופיה יצר מירילשווילי קשרים הכוללים את הרב ברל לזר, רבה הראשי של רוסיה הנחשב לערוץ שדרכו האוליגרכיה היהודית מקיימת קשר עם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין. בנו, יצחק מירילשווילי, ייסד קרן פילנתרופית בשם מרומים, שתורמת למוסדות דת, חינוך ולפעילות "קירוב לבבות". קרן זו תרמה, בין היתר, למוסדות הקשורים לרבנים ששימשו בוררים בהליך משפט שניהל מירילשווילי נגד אחיו גבריאל מיראלי, ופסקו לטובת מירילשווילי. הפרטים נחשפו בהליכים בבקשת האח לביטול פסק הבוררות בין השניים, שעדיין מתנהלים בבית המשפט המחוזי בתל אביב.

פרסומים שונים בעבר ייחסו למירילשווילי קשרים עם פוליטיקאים כמו גדעון סער וצחי הנגבי, שזומנו למסיבות שערך הנדבן מדי שנה. אנשים שהיו קרובים למירילשווילי מספרים גם על קשרים עם שר הביטחון, אביגדור ליברמן. בשתי מערכות הבחירות האחרונות זכה השר זאב אלקין, המקורב לראש הממשלה, פעמיים לתרומה בסך 11 אלף שקל ממירילשווילי — הסכום הגבוה ביותר שמותר לתרום לפוליטיקאי בישראל.

מיכאל מירילשוויליצילום: ללא קרדיט

את ההצלחה העסקית הגדולה של משפחתו נהוג לייחס לבנו של מירילשווילי, יצחק, שהביא את המשפחה להשקעה הראשונה ברשת החברתית הרוסית VK, שהוקמה על ידי היזמים פבל וניקולאי דורוב ונהפכה לרשת החברתית הגדולה ביותר בעולם לדוברי רוסית. חלקה של המשפחה ברשת נמכר ב–2013 לענקית הטכנולוגיה הרוסית Mail.ru. לפי דיווחים עיתונאיים שונים, האב והבן גרפו מהעסקה יותר ממיליארד דולר.

עם זאת, שמו של מיכאל מירילשווילי המשיך לעלות בהקשרים של חקירות פליליות. בכתב האישום המקורי שהוגש נגד הרב הראשי לשעבר מצגר, נכתב כי מירילשווילי העניק לרב 250 אלף דולר, וידידו ושותפו להנהלת ארגון הקונגרס היהודי האירו־אסיאתי, המיליארדר הקזחי אלכסנדר משקביץ, העניק לרב 250 אלף דולר נוספים. מכתב האישום המתוקן שהוגש עם השגת הסדר הטיעון עם מצגר נמחק חלקו של מירילשווילי, אך הרב הורשע בגיורה של בת משפחתו של משקביץ בתמורה לכספי שוחד.

בתיק החקירה המתנהל עדיין בעניין שר הפנים אריה דרעי, נחקרו האב והבן מירילשווילי בנוגע לכספים שהעבירו לכאורה מעמותות הצדקה שלהם לעמותת מפעלות שמחה שמנהלת רעייתו של דרעי, יפה.

הכנסת מתייצבת לצד ערוץ 20

מי שרשום כבעל השליטה בערוץ 20 הוא יצחק מירילשווילי, שמחזיק בערוץ מאז 2012. הערוץ החל את דרכו כערוץ מורשת, אך עד מהרה התבררה שאיפתו להפוך לערוץ ימני עם נטייה מובהקת לתמיכה בנתניהו.

בדצמבר 2017 החל הערוץ בקמפיין קולני שבמרכזו עמדה הטענה כי בני משפחת מירילשווילי שוקלים להחזיר את הרישיון ולסגור את הערוץ על רקע התעקשות מועצת הכבלים והלוויין לאכוף את כללי הרישיון, ולדרוש שהערוץ יעסוק בתחום המורשת ולא באקטואליה. בינואר 2018 אישרה הכנסת את "חוק ערוץ 20" שיזם הליכוד, שלפיו רק 51% משידורי הערוץ יעסקו בנושאי מורשת (לעומת 75% לפני כן). כמו כן, ניתן לערוץ אישור לשדר מהדורת חדשות, כפי שהחל לעשות באחרונה.

ליחס האוהד לנתניהו בערוץ 20 יש אינספור עדויות — החל ב"ראיון ההנהונים" שהעניק הפרשן המדיני של הערוץ, שמעון ריקלין, לרעיית ראש הממשלה שרה נתניהו, שבמסגרתו נתניהו בעיקר דיברה וריקלין בעיקר הינהן; דרך ההשתלחות השיטתית בשאר התקשורת הישראלית על יחסה לנתניהו; ועד לראיון שערכה סומברג עם מפכ"ל המשטרה במהדורת החדשות הראשונה ששידר הערוץ, שבמסגרתו התייחסה לתיק 1000 כפרשה העוסקת בקבלת סיגריות, כשמדובר למעשה בפרשה שבה חשוד ראש הממשלה בקבלת טובות הנאה (לרבות סיגרים יוקרתיים) בשווי של עד מיליון שקל.

דמות נוספת הקשורה למשפחת נתניהו והיתה מעורבת בעסקים גם עם ערוץ 20 היא יועץ התקשורת ועד המדינה חפץ. ב–2017 חשף TheMarker כי חפץ היה קשור למיזם משותף עם ערוץ 20 לקידום תוכן שיווקי בערוץ. בשבוע שעבר, כמה ימים לפני יום העצמאות, פירסם ערוץ 10 כי חפץ מסר לחוקרים מידע הנוגע ליחסי נתניהו ומירילשווילי ולערוץ 20. בסביבתו של חפץ מכחישים את הפרטים.

נתניהו באירוע של זק"אצילום: משה מילנר / לע"מ

טיב יחסיהם של נתניהו ומירילשווילי עלה גם במסגרת אותו סכסוך ייצרי שמנהל מירילשווילי נגד אחיו, על פירוק השיתוף בחברת ההימורים מקסבט שניהלו יחדיו. במסגרת ההליך, הציגו למירילשווילי עורכי דינו של האח גבריאל מיראלי תמונה משותפת שלו יחד עם נתניהו ומייסד זק"א יהודה משי זהב. מירילשווילי ניסה להפחית בחשיבות של קשריו עם נתניהו וסיפר כי פגש את ראש הממשלה במקרה, שעה ששימש יו"ר זק"א באירוע שערך נשיא המדינה עבור מתנדבי הארגון ב–2012.

ואולם למרות הניסיון להפחית בטיב הקשר של השניים, נתניהו ומירילשווילי נפגשו מאז אותה תמונה עוד כמה פעמים, כמו ביקור מזכ"ל האו"ם בישראל באוגוסט 2017, ובמסגרת ביקורו של ראש הממשלה במוסקווה בינואר האחרון. ראש הממשלה סירב להשיב לשאלת TheMarker כמה פעמים ובאילו נסיבות פגש את מירילשווילי.

"ראש הממשלה לא התערב בבחירת החברות שהציגו בתערוכות"

אריה כוכבי, מייסד ווטר־ג'ן, מסר בתגובה: "רק באחרונה, בסקר שערך משרד הכלכלה ליום העצמאות ה-70 למדינת ישראל, נבחרה ווטרג’ן לאחת מתשע ההמצאות הגדולות בתולדות המדינה. בחירה זו מצטרפת לדירוגנו במגזין Fast Company האמריקאי לאחת מ-50 החברות החדשניות בעולם, לצד חברות כמו google, Apple ו-AirBnb, ולבחירתי לרשימת 'מאה המוחות' של מגזין Foreign Policy היוקרתי. יתר על כן, במסגרת כתבה שערך עיתונכם, הוגדרנו כבר ב-2014 כחברה שיכולה 'לפתור את משבר המים העולמי' ול'אחת הבשורות המסקרנות של ימינו'.

"הסיבה לכך נעוצה אך ורק בדבר אחד: הטכנולוגיה החדשנית של ווטרג’ן בתחום הפקת מים מאוויר, שהינה יחידה מסוגה בעולם. על כן, בכדי להביא את הבשורה הזו למאות מיליונים של אנשים ברחבי העולם שאינם נגישים למי שתייה, השתתפנו ונמשיך להשתתף במשלחות לאומיות בהובלת נשיא המדינה וראש הממשלה, בדיוק כפי שעושות עשרות חברות ישראליות נוספות.

"אנו גאים ואסירי תודה שראש הממשלה מתגאה בטכנולוגיה שלנו בפורומים בינלאומיים, כמו שהוא מתגאה בשורה של פיתוחים ישראליים אחרים. חשוב להדגיש כי מעולם לא פנינו בנושא, לא במישרין ולא בעקיפין, לראש הממשלה או למי מאנשיו".

כוכבי הוסיף כי "באשר לרמיזה בדבר קשר כלשהו שקיים, כביכול, בין השקעתו של מירילשווילי בחברה לבין אזכורה על ידי ראש הממשלה בפורומים בינלאומיים ולהשתתפותה במשלחות רשמיות, נדגיש כי מדובר בשקר מוחלט. עוד לפני שנכנס מירילשווילי להשקעה בחברה, היתה ווטר־ג'ן מחוזרת על ידי משרדי הממשלה כדי לכלול אותה במשלחותיהם לחו"ל והשתתפה בכמה משלחות. עם זאת, לפני כניסתו של מיכאל עסקה ווטר־ג'ן בעיקר במכירה של מכונות לצרכים צבאיים, בכלל זה לצבאות ארה"ב, בריטניה ועוד, כאשר מכירת מכשירים לצרכים אזרחיים נותרה בגדר חזון בלבד. עם נטילת המושכות על ידי מירילשווילי החלטנו לממש את החזון ולהיכנס בכל הכוח גם לתחום האזרחי, מה שהפך אותנו כמעט בן־לילה מחברה שרלוונטית בעיקר לצבאות, לחברה שרלוונטית למאות מיליוני אזרחים בעולם, ומחברה שרלוונטית בעיקר למשלחות ביטחוניות, לחברה שראש ממשלת ישראל יכול להתגאות בטכנולוגיה שלה מעל בימת האו"ם ובפגישות עם מנהיגי תבל".

מטעמו של מיכאל מירילשווילי נמסר: "מירילשווילי פגש את ראש הממשלה בכמה אירועים רשמיים במסגרת תפקידיו כסגן נשיא הקונגרס היהודי העולמי וכנשיא הקונגרס היהודי האירו־אסייתי. מירילשווילי אינו נמנה עם חוג חבריו של ראש הממשלה ומעולם לא קיים עמו פגישות אישיות או פגישות בענייני עסקיו. יתר על כן, מירילשווילי מעולם לא פנה לראש הממשלה בבקשה שיקדם חברה זו או אחרת באירוע זה או אחר. לכן, הטענות והרמיזות בעניין זה הן שקר וכזב. אזכורה של הטכנולוגיה של ווטר־ג'ן בנאומיו של ראש הממשלה נעשית אך ורק הודות לחדשניות שלה ולעובדה שהיא יכולה להציל את חייהם של מיליוני אנשים בעולם. תעיד על כך העובדה שהוא נמנע בכל נאומיו מלהזכיר את שם החברה, ומציין את הטכנולוגיה שלה בלבד, יחד עם טכנולוגיות רבות אחרות. באשר להופעה האחרונה של ראש הממשלה באיפא"ק, שבה הופיע שמה של ווטר־ג'ן באחת המצגות, הדבר נעשה ללא ידיעה מקדימה של החברה, ללא בקשתה וללא שהיה לה חלק בדבר.

"באשר לתביעה שהוגשה לבית המשפט על ידי גבריאל מיראלי בדבר הבוררות שהתקיימה בין האחים, הטענות בתביעה, בניסוח זה או אחר, עלו כבר בעבר ונדחו על ידי שלוש ערכאות שונות, כולל בבית המשפט העליון, שקבע כי על גבריאל לפרוע את חובו בסך של מיליוני דולרים. כך גם בדיון שהתקיים באחרונה בבית המשפט בבקשה להכריז על מיראלי כפושט רגל, למרות טענותיו, נתן בית המשפט צו איסור על מכירה והעברה של נכסיו המוחזקים בידו ובידי מקורביו, וכן צו של כינוס נכסים על תנאי נגד מיראלי.

"בנוגע לטענות בדבר כספים שניתנו, כביכול, לרב מצגר, מדובר בשקר מוחלט. תעיד על כך העובדה כי אישום זה נמחק מכתב האישום הסופי שהוגש נגד הרב. באשר לתיק דרעי, מירילשווילי נחקר על ידי המשטרה בתחילת הפרשה, השיב לכל שאלות החוקרים ושוחרר ללא תנאים מגבילים. מירילשווילי משוכנע כי העניין יסתיים בלא כלום לאור העובדה כי פעל כדין ולא ביצע כל עבירה על החוק״.

ערוץ 20צילום: דניאל צ'צ'יק

מערוץ 20 נמסר: "הצלחתנו גורמת לניסיונות של הוצאת דיבה והפצת מידע שקרי ומגמתי. כך, למשל, הניסיון לקשור בין סיקור חיובי, כביכול, של ראש הממשלה לבין קידומה של ווטר־ג'ן. לערוץ אין קשר לחברה המדוברת — תעיד על כך העובדה כי בניגוד לכלי תקשורת רבים בישראל, כולל עיתונכם, הערוץ מעולם לא סיקר חברה זו. מנגד, אילו הכתב הנכבד היה צופה בשידורי הערוץ, הוא היה מגלה כי נשמעים בו קולות שונים ומגוונים, הן בעד מדיניות הממשלה והן נגדה, וזאת באופן נקודתי ולגופו של עניין. במסגרת זאת, יש בערוץ גם קולות בעד ראש הממשלה ומשפחתו — מדובר בעמדה לגיטימית במדינה, בדיוק כמו העמדה המבקרת, שנשמעת אף היא בערוץ.

"באשר לניסיון לכרוך בנושא גם את הרגולציה של הערוץ: תמוהה הטענה כי תיקון חוק הרשות השנייה היה הטבה והקלת רגולציה עם ערוץ 20. האפשרות לשדר חדשות אינה הטבה והקלה, אלא היתה מובנת כבר ברישיון המקורי שערוץ 20 קיבל ב–2013. כמו כן, לא היה מדובר במהלך של ממשלת נתניהו, אלא במהלך של הכנסת. התיקון התקבל ברוב מוחץ של 36 חברי כנסת, מכל סיעות הבית, כולל מרצ והרשימה המשותפת, עם שני מתנגדים ונמנע אחד בלבד. יתר על כן, היה זה עיתונכם שפירסם כי תיקון החקיקה למעשה מגביר את הרגולוציה על ערוץ 20 בכך שהוא מכפיף אותו לרשות השנייה ולכללי אתיקה רבים.

"בכל הנוגע לטענה כי היינו הערוץ היחיד שבו ראש הממשלה היה מוכן להתראיין — אין כלי תקשורת בישראל, קטן כגדול, שיסרב לראיון כזה. לכן מדובר בהאשמה תמוהה".

מטעם ראש הממשלה נמסר: "אין שמץ של אמת בטענות. ראש הממשלה ומירילשווילי אינם חברים. ראש הממשלה לא קידם את ווטר־ג'ן בשום צורה, ולא איזכר את החברה בשמה בוועידת איפא"ק. ראש הממשלה או לשכתו לא התערבו כלל בבחירת החברות שהציגו בתערוכות הנזכרות בכתבה.

"הדברים המובאים בכתבה מצביעים בעיקר על חוסר הבנה. כל המשלחות העסקיות שיוצאות במקביל לטיסות ראש הממשלה מאורגנות על ידי מכון היצוא, שמפרסם קול קורא שוויוני לחברות, ובאחריותו הבלעדית. כל ההסכמים שנחתמים במסגרת המשלחות בין החברות הפרטיות הן באחריות החברות בלבד, ולמשרד ראש הממשלה אין קשר לכך.

"רק ציניות ושנאה מעוורת יכולים להפוך הישג אדיר כמו ייצור מי שתייה מאוויר, לדבר רע שיש להצניעו. חברות הטכנולוגיה הישראליות שמביאות מזור למיליוני אנשים בעולם הן מקור לגאווה לאומית, וראש הממשלה ימשיך להציגן בגאווה בכל הזדמנות.

"באשר לערוץ 20, כבר שנים שראש הממשלה מוביל מדיניות מוצהרת לעידוד וגיוון בתקשורת, באופן שיאפשר ייצוג הולם ויביא לידי ביטוי את קשת הדעות בציבור, ועל כך הוא נבחר. נחישותו של לבצע שינויים ולשבור את מונופול הדעות בתקשורת, הפכה אותו ליעד להתקפה פרועה מצד כלי התקשורת.

"מגוחך שעיתון השמאל TheMarker מקבוצת הארץ, שחלק מכותביו מתהדרים בתמונת פרופיל ברשתות החברתיות, כשהם מצולמים בידידות עם ראש האופוזיציה, מלין על כך שלציבור הימין יש סוף־סוף אכסניה להביע בה דעה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker
אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"