היכונו למתקפת הג'ול - "הסכנה הבריאותית של העשור"?

ג'ול, מוצר שסביר שרוב הקוראים בישראל לא שמעו את שמו מעולם, כובש את ארה"ב בקצב חסר תקדים: בתוך שנתיים בלבד מיום השקתו הוא כבר חולש על כמחצית משוק הסיגריות האלקטרוניות במדינה, שמגלגל 2 מיליארד דולר בשנה

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סיגריה אלקטרונית
סיגריה אלקטרוניתצילום: מתוך ערוץ היוטיוב
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

כנראה שאין כלי תקשורת בארה"ב שלא הקדיש בשבועות האחרונים לפחות כתבה גדולה אחת לתופעה שלא זכורה כמוה: חדירת הג'ול (JUUL), סיגריה אלקטרונית מהדור החדש, לשוק העישון באופן כללי, ובקרב מעשנים בני העשרה בפרט. "בתי ספר והורים נלחמים במגיפת הג'ול", בישר ה"וול סטריט ג'ורנל" בכותרתו; "אני לא יכול לעצור: בתי ספר מתקשים להתמודד עם הזינוק בפופולריות של סיגריות אלקטרוניות", היתה הכותרת של כתבה ב"ניו יורק טיימס" שהתייחסה בעיקר לתופעת הג'ול; ואילו CNN בחר את הכותרת: "הסיגריה האלקטרונית ג'ול ובני נוער — הסכנה הבריאותית של העשור?"

לא פלא שכלי התקשורת המרכזיים בארה"ב מפנים תשומת לב מיוחדת לתופעה. ג'ול, מוצר שסביר שרוב הקוראים בישראל עדיין לא שמעו את שמו, כובש את ארה"ב בקצב חסר תקדים: בתוך שנתיים בלבד מיום השקתו הוא כבר חולש על כמחצית משוק הסיגריות האלקטרוניות במדינה, שמגלגל 2 מיליארד דולר בשנה. בעשור האחרון פותחו יותר מ–500 מותגים של סיגריות אלקטרוניות וכ-10,000 נוזלי מילוי שונים, חלקם על ידי חברות הטבק הגדולות בעולם - ואז הגיע הג'ול, כבש במהירות שיא מחצית מהשוק, נהפך ללהיט בלתי מעורער בעיקר בקרב בני נוער וצעירים, ואפילו זכה לפועל על שמו: JUULING.

נראה כי יצרני הג'ול, שני מעצבי מוצר צעירים מניו יורק, פיצחו באופן גאוני את הדרך ללבם, כיסם וריאותיהם של הצעירים. הג'ול מעוצב בצורה שונה מסיגריה רגילה: הוא בעל מראה הייטקי דומה יותר לדיסק־און־קי מאשר לסיגריה, יכול להתחבר לכל מחשב נייד, מגיע בשלל צבעים וטעמים אקזוטיים כמו מנגו, מנטה וקרם ברולה, והריח שלו נעים. השיווק הגאוני שלו הפך אותו גם למוצר שעונה על הצורך של צעירים למרוד: בארה"ב התפתחה תעשייה שלמה וכביכול מחתרתית של ניסיונות להסתיר את עישון הג'ול מהורים וממורים בבתי ספר, אלפי סרטוני יוטיוב מוקדשים לנושא, ובתי ספר מדווחים על מלחמה עיקשת אך חסרת סיכוי בהסתרת הג'ול.

ויש עוד עניין: הג'ול הוא אמנם סיגריה אלקטרונית שלא מכילה טבק, אך הוא בהחלט מכיל ניקוטין - אחד החומרים הממכרים בעולם. למעשה, ריכוז הניקוטין בג'ול הוא 5% - גבוה מרוב סוגי הסיגריות האלקטרוניות. לפי דיווחי החברה, מחסנית אחת של ג'ול מספקת 200 "שאכטות" וכמות ניקוטין שוות ערך לחפיסת סיגריות. בהנחה צנועה שתלמיד משתמש במחסנית אחת בשבוע, בתוך חמישה שבועות הוא ספג כמות ניקוטין ששוות ערך ל-100 סיגריות - כמות שעלולה בקלות להפוך אותו למכור.

כותרת ב-CNN נגד הסיגריה האלקטרונית ג'ולצילום: צילום CNN

אגב, גלגלולי העיניים של החברה כאשר מאשימים אותה בהתמכרות של דור שלם של צעירים, תלמידי תיכון ואפילו תלמידי חטיבות ביניים, מזכירים את ההיתממות של תעשיית הטבק שמדברת על נזקי העישון. דובר החברה אמר באחרונה כי היא אינה פונה למשתמשים צעירים ואינה מאפשרת לצעירים מתחת לגיל 21 לרכוש את המוצר באתר שלה, וכי החברה רוצה לעזור לבתי ספר לסלק את הג'ול מתחומם. הוא הוסיף כי החברה אף יצרה תוכנית לימודים שמלמדת נוער על התמכרות לניקוטין. "אנחנו מגנים שימוש של ילדים במוצרינו", אמר הדובר. אלה הן כמובן אמירות ציניות מצד חברה שכל תורת השיווק שלה ממוקדת בצעירים, כמעט כמו האמירות של ענקית הטבק פיליפ מוריס, שמכריזה כי היא שואפת לעתיד ללא עשן, אך ממשיכה למכור במרץ את מוצריה עם הכנסות של עשרות מיליארדי דולרים בשנה.

אין רגולציה על סיגריות אלקטרוניות בישראל

ובישראל? נראה שזו רק שאלה של זמן עד שהמוצר יכבוש את השוק ונתחיל לראות סרטוני יוטיוב כחול־לבן על דרכים להסתרת ג'ול מהורים ומורים. למעשה, המוצר כבר נמכר כיום, בהשקה שקטה מאוד, בנקודות מכירה שונות בירושלים ותל אביב. באופן לא מפתיע, עד כה לא נערכו במשרד הבריאות הישראלי לחדירתו הצפויה של המוצר לשוק המקומי.

בישראל לא חלה היום שום רגולציה על סיגריות אלקטרוניות — בניגוד להבטחות מפורשות של סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, שהכריז לפני כשנה כי יחיל על סיגריות אלקטרוניות את הרגולציה שקיימת בתחום הטבק. נכון להיום, מותר למכור סיגריות אלקטרוניות לקטינים, לפרסם אותן באופן חופשי ולעשן אותן בכל מקום, וכמובן שלא חל עליהן מס קנייה מיוחד. הגורם היחיד שמגביל שימוש בסיגריות אלקטרוניות הוא דווקא לא משרד הבריאות, אלא משרד החינוך: בחוזר המנכ"ל המפורט שהוציא השבוע בנושא איסור עישון בבתי ספר נכללות גם הסיגריות האלקטרוניות.

בישראל אין רגולציה על סיגריות אלקטרוניותצילום: רויטרס

חשוב לדעת: בעולם מתנהל ויכוח מקצועי ער סביב הסיגריות האלקטרוניות. מצד אחד, מדובר במוצר שעל אף שהוא מכיל ניקוטין, שהוא חומר ממכר ביותר — עשוי להיות מסוכן פחות מסיגריה בוערת, מכיוון שאינו מכיל טבק ולא כולל שריפה ועשן. מצד שני, הסיגריה האלקטרונית קיימת רק קצת יותר מעשור כך שעדיין אין מחקרים רציניים על נזקים שהיא עלולה לגרום למשתמשים לטווח ארוך, וכבר ברור שהיא ממכרת וגורמת לתופעות גופניות כמו האצת קצב הלב ולחץ הדם.

כנגד גורמים ומדינות שתומכים בעידוד השימוש בסיגריות אלקטרוניות כאמצעי להעביר מעשנים מסיגריות בוערות למוצרים מופחתי נזק — עומדים מומחי בריאות ציבור, שטוענים כי הסיגריות האלקטרוניות מהוות שער כניסה לעישון לאוכלוסיות גדולות שאחרת לא היו מתקרבות בכלל לסיגריות, ושעלולות לעבור מעישון סיגריה אלקטרונית לעישון סיגריות רגילות וקטלניות. הג'ול היא דוגמה טובה לכך: כבר כיום מדווחים יותר משליש מהתיכוניסטים בארה"ב כי ניסו אותה.

על דבר אחד ניתן להגיד שיש הסכמה כלל עולמית: רגולציה כלשהי חייבת להיות - כשהטווח בין רגולציה רכה לרגולציה קשוחה, למשל כזו שאוסרת לחלוטין שיווק של סיגריות אלקטרוניות, רחב מאוד. בישראל, נכון להיום, אין כלל רגולציה — לא רכה, לא בינונית ולא קשוחה. כשנגיע לגשר נעבור אותו, אבל עד אז ייתכן שדור שלם ייחשף להתמכרות למוצר רווי ניקוטין באין מפריע.

ממשרד הבריאות נמסר: "על פי החוק, אין למשרד סמכות רגולטורית בתחום הסיגריות האלקטרוניות. בהתאם לכך, משרד הבריאות ביצע עבודת מטה לבחינת כלל מרכיבי החוק להגבלת הפרסומת והשיווק של מוצרי טבק, לרבות החלתו על סיגריות אלקטרוניות ומוצרי טבק אחרים. טיוטת חקיקה ממשלתית נמצאת בשלבי גיבוש סופיים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יאיר לפידות

"ל-95% מהציבור אין מספיק הון עצמי כדי לרכוש דירה בישראל"

ראם רייזנר ומשפחתו

"עברנו לאחד המקומות היפים בארץ — ולרגע לא הסתכלנו לאחור"