"כמו לגור במחנה צבאי": הסיוט של הדיירים בבניין הכי חשוב של טראמפ

השריפה השבוע, שבה נספה אדם אחד, דירדרה עוד יותר את פיסת הנדל"ן הכי מזוהה עם טראמפ ■ עשרות דירות המוצעות למכירה או להשכרה במחירים נמוכים בייחס לאזור, אבטחה כבדה ודיירים ממורמרים - הפכו את הבניין למלכודת עבור בעלי הנכסים

קורין דגני
קורין דגני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מגדל טארמפ בוער
השריפה בשבוע שעבר במגדל טראמפ, ניו יורקצילום: SOCIAL MEDIA/רויטרס
קורין דגני
קורין דגני

טראמפ טאואר - מפואר, מגלומני, עמוס שיש וזהב - מזוהה עם הנדל"ניסט דונלד טראמפ יותר מכל פיסת נדל"ן אחרת שבה הוא מחזיק. זהו הבניין הראשון שטראמפ הצעיר בנה, וזה שהפך אותו לשם נרדף ליוקרה, הצלחה ואפילו חדשנות; הוא היה, ולא בכדי, המקום שבו טראמפ הצהיר כי יתמודד על נשיאות ארה"ב ב–2016; סוג של קמע - אבל לא עבור כל דייריו.

טוד ברסנר תואר על ידי חבריו ומכריו כטיפוס תאב חיים: משוגע על מכוניות יוקרתיות וגיטרות חשמליות, שאוהב לנהל דיונים ארוכים על יצירות אמנות. הוא חי לבדו בדירה שבה אוסף של כ–100 גיטרות וינטג', 40 מגברים משנות ה–30, 150 יוקלילי ויצירות של אמנים אמריקאים ידועים. ב–2015 הוערך שווי יצירות האמנות בדירה שלו, יחד עם פריטי אספנות אחרים, ביותר מ–3 מיליון דולר - כולל דיוקן של ברסנר מ–1975 שצויר על ידי אנדי וורהול, שהיה ידידו הקרוב.

בשבת האחרונה נהרג ברסנר בשריפה שכילתה את דירתו בטראמפ טאואר. לכבאים לקח כשעתיים להשתלט על הלהבות, והנזק נראה היטב מרחוק — בקומה ה–50 לכיוון מזרח ניתן לראות שני חלונות גדולים מנופצים, ופלטפורמה שהורדה מהגג תלויה מחוץ לדירה כדי לאפשר גישה למקום.

לאחר האסון התברר כי ברסנר מת בבית ששנא, ובבניין שנמצא בבעלות של מישהו שלא סבל - כך לפחות טוענים חבריו של ברסנר, סוחר אמנות שהיה בן 67 במותו. כפי הנראה, גם טראמפ לא חיבב את ברסנר במיוחד: העיתון "ניו יורק דיילי ניוז" ציטט חבר ותיק של ברסנר, פטריק גולדסמית, שטען כי ב–1996 כינה אותו טראמפ "יהודי משוגע". הציטוט של גולדסמית הגיע לשער של "דיילי ניוז" השבוע, אף שבזמנו ברסנר עצמו הגיב באדישות לאמירה הזאת.

טוד ברסנרצילום: מתוך עמוד הפייסבו

ואולם האדישות של ברסנר כלפי טראמפ התחלפה בשנאה עמוקה לאחר שנבחר לנשיאות. ברסנר היה נואש לצאת מהדירה, אבל לא הצליח להיפטר מהנכס. "הוא שנא לגור בטראמפ טאואר. הוא דיבר על לעזוב את המקום כמעט ללא הפסקה", אמרה ל"דיילי ניוז" רייצ'ל קיין, חברה קרובה של ברסנר. "הוא חשב שטראמפ הוא הדבר הגרוע ביותר לארה"ב", היא אומרת, "איש נוראי ובזוי".

חבריו של ברסנר אמרו כי ניסה לעבור דירה מאז בחירתו של הנשיא טראמפ ב–2016, בשל האבטחה הכבדה והפעילות הרבה סביב הבניין הממוקם בשדרה החמישית במנהטן, אבל לא הצליח למכור את הדירה, שב–2015 השווי שלה הוערך ב–2.5 מיליון דולר.

"הסיפור הזה רודף אותי", אמר ל"ניו יורק טיימס" סטיבן דוייר, 67, מוזיקאי ומפיק מוזיקלי שהיה מיודד עם ברסנר מאז שהיו נערים. "זה נעשה בלתי־אפשרי. כמו לגור במחנה צבאי. כשאנשים שמעו שזה טראמפ טאואר, הוא לא הצליח למכור אותה".

לאחר השריפה אף פורסם כי בדירתו של ברסנר בטראמפ טאואר, שנבנה ב–1983, לא היתה מערכת מתזים, משום שהחוק לא דרש זאת. ב–1999, לאחר שני מקרי מוות בשריפות בגורדי שחקים, העבירו בניו יורק חקיקה הדורשת לשים מערכת ספרינקלרים ברוב מגדלי המגורים החדשים ובנכסים קיימים שיעברו שיפוץ מאסיבי. יזמי נדל"ן, כולל טראמפ, התנגדו לספרינקלרים בטענה כי אינם הכרחיים וכי ייקרו את הדירות.

דונלד טראמפצילום: CARLOS BARRIA/רויטרס

הקלות מס בשווי של כמעט מיליארד דולר

גם כיום, כמעט 35 שנה מאז שהסתיימה בנייתו, טראמפ טאואר הוא עדיין מגדל מרשים ויפהפה. המבנה הוקם על חורבות בית הכלבו בונוויט טלר, בהצטלבות של השדרה החמישית ורחוב 56 — אחת מפינות הנדל"ן הטובות בעיר. טראמפ טען כי תמיד רצה לבנות מגדל במיקום הזה, וכי פעמיים בשנה יצר קשר עם בעלי המקום וביקש לרכוש אותו. בסוף שנות ה–70 ההזדמנות נקרתה בדרכו.

אי־אפשר להמעיט בחשיבות הבניין הזה לקריירה של טראמפ, בנו של יזם הנדל"ן פרד טראמפ, שבנה בעיקר בנייני מגורים באזורים היוקרתיים פחות של העיר. הרזומה של טראמפ הצעיר כלל באותו זמן פרויקט גדול אחד, שרק העצים את התיאבון שלו למגדלי יוקרה במידטאון מנהטן: מלון קומודור.

ב–1976 הודיע מלון קומודור כי בעקבות הפסד שנתי של כ–1.5 מיליון דולר הוא עלול לסגור את שעריו. החדשות הכו גלים בעיר, שסבלה באותן שנים מבעיות פיננסיות קשות ורמות פשיעה גבוהות.

כוחות הצלה מחוץ לטראמפ טאואר, בשבתצילום: AMR ALFIKY/רויטרס

טראמפ החליט לרכוש את המלון ולשפץ אותו, אבל נזקק להרבה מאוד כסף. טראמפ אורגניזיישן, החברה שלו, קנתה את הנכס יחד עם רשת המלונות הייאט והשקיעה 100 מיליון דולר בשיפוצו. ראש העיר באותם ימים היה אברהם בים, מקורב לפרד טראמפ. מצבה הקשה של העיר, ששמחה לכל יוזמה משמעותית, ומסע יחסי הציבור של טראמפ הצעיר, גרמו לעיריית ניו יורק לקבל החלטה שנויה במחלוקת: רוכשי מלון קומודור קיבלו פטור ממס ל–40 שנה — הטבה ששווייה הוערך ב–160 מיליון דולר. כעבור שנתיים נפתח הקומודור כמלון גראנד הייאט.

מעודד מהצלחתו התפנה טראמפ להקמת טראמפ טאואר - הבניין הראשון שהקים מתחילתו ועד סופו. הוא אמנם רכש את הבניין הקיים מחברת ג'נסקו, החברה האם של כלבו בונוויט טלר, אבל הקרקע היתה שייכת לחברה אחרת, AXA אקיטייבל לייף אינשורנס, שקיבלה נתח של 50% מהנכס.

טראמפ ליווה את בניית המגדל החדש במסע יחסי ציבור חסר תקדים. כשבנייתו הסתיימה, הוא נחשב אחד השחקנים החשובים בתחום הנדל"ן.

לאחר שטראמפ זכה לאותה הטבת המס שאיפשרה את רכישת מלון קומודור, הוא תבע לקבל מהעירייה הטבה דומה גם עבור טראמפ טאואר. ואולם באותן שנים ראש העיר בים כבר לא היה בתמונה, ואת מקומו תפס אד קוץ'. קוץ' לא הרגיש חייב לטראמפ, וכנראה שגם לא חיבב אותו או העריך אותו בשום צורה, ולכן לא ראה סיבה להעניק לו הטבה במיליוני דולרים. ההחלטה על כך היתה בידי העירייה, לפחות כך חשב קוץ'.

השריפה במגדלצילום: SOCIAL MEDIA/רויטרס

בעזרת עורך דינו הידוע לשמצה, רוי כהן, תבע טראמפ את עיריית ניו יורק, ובסופו של התהליך זכה בהטבת מס של עשרות מיליוני דולרים. לפי תחקיר שערך "ניו יורק טיימס" ב–2016, האימפריה שבנה טראמפ בניו יורק - הכוללת לפחות שמונה פרויקטי נדל"ן גדולים במרכז העיר - זכתה במרוצת השנים להקלות מס בשווי של 885 מיליון דולר.

הבנייה המודרניסטית, עירוב השימושים (השילוב בין מרכז קניות למגורים), הפאר וכמובן גם תהילתו של טראמפ עצמו — הפכו את טראמפ טאואר לא רק לנכס נחשק, אלא גם למקום עלייה לרגל לתיירים הרבים שגדשו את ניו יורק בשנות ה–80. טראמפ התגורר בטריפלקס שבקומות העליונות של המגדל, וגם מטה החברה שלו נמצא בבניין, שנהפך כולו למזוהה עם המותג.

נקודת הציון החשובה הבאה בהיסטוריה של הבניין, ואולי של העולם כולו, התרחשה ב–16 ביוני 2015. מעט אנשים הבינו את חשיבותו ההיסטורית של האירוע כאשר התרחש: טראמפ עמד בלובי המוזהב של טראמפ טאואר, לצד בת זוגו מלאניה טראמפ, והכריז כי יתמודד לנשיאות ארה"ב בנובמבר 2016. לאחר מכן ירד במדרגות הנעות, שם חיכתה לו במה מוקפת בתומכים ושלטים הקוראים להשיב את אמריקה לגדולתה.

שכר הדירה: 130 אלף דולר בחודש

מאז שהכריז טראמפ על מועמדותו לנשיאות, וביתר שאת לאחר שנבחר, החיים בטראמפ טאואר נהפכו לסיוט. באופן יחסי כמובן. הפגנות קטנות או המוניות, התקהלות של סקרנים ועיתונאים ואבטחה כבדה מאוד מקשים על חיי הדיירים. ברסנר המנוח נהג להתלונן בפני מכריו כי לעתים נאלץ להמתין שעות כדי להיכנס לבניין.

מאז היבחרו של טראמפ מתווכים בניו יורק מתקשים למכור דירות במגדל. גם אלה שנמכרו, מסתבר, עשו זאת במחיר נמוך מהמקובל בשוק. בנובמבר האחרון דיווח המגזין "טאון אנד קאנטרי" כי 21 דירות מוצעות למכירה או השכרה בבניין, ורק חמש נמכרו מאז היבחרו של טראמפ לנשיא.

לפי נתוני אתר הנדל"ן של העיר ניו יורק, CityRealty, חמש העסקות מראות כי מחיר ממוצע למ"ר בטראמפ טאואר ירד ב–13% מאז 2016 וב–23% מאז 2015. מחיר המכירה החציוני, 2.2 מיליון דולר, הוא הנמוך מאז 2007.

כוחות הצלה מחוץ לטראמפ טאואר, בשבתצילום: STAFF/רויטרס

לשם השוואה, מבהירים ב"טאון אנד קאנטרי", מחיר דירה באזור מידטאון מנהטן עלה ב–5.6% בממוצע מאז 2015; המחיר למ"ר עלה ב–3%. דיירי הבניין והאורחים שמגיעים אליו נדרשים לעבור מערך אבטחה שמזכיר שדות תעופה, כותב המגזין. אפילו מי שרק רוצה לשתות קפה בסטארבקס שממוקם בקומה השנייה של הלובי צריך להעביר את חפציו בדיקה. הבלוק כולו סגור לתנועת כלי רכב, והולכי רגל שאינם בדרך למגדל נאלצים לעבור לצד הדרומי של הרחוב.

טראמפ טאואר אינו היחיד שסובל מהקרבה לאישיות המפורסמת: מסתבר שגם בטראמפ אינטרנשיונל הוטל אנד טאואר, שבכיכר קולומבוס שבניו יורק, נרשמה ירידה במחיר למ"ר. הדוברת של טראמפ אורגניזיישן אמרה בתגובה לידיעות על ירידה במחירי הנכסים כי השינויים במחירים עשויים לנבוע מירידה שנתית בשוק היוקרה כולו. "למרות זאת, הבניינים של טראמפ ממשיכים להיות מובילי שוק במחיר ממוצע לרגל לעומת המתחרים", לדבריה.

אז מה בכל זאת מושך בטראמפ טאואר? דרך החלונות העצומים, המשתרעים מקיר אל קיר ומהתקרה עד הרצפה, רואים כמה מהנופים היפים ביותר של מנהטן; שוער עטוי כפפות לבנות עומד בכניסה; יש שירות שוערים 24 שעות ביממה; מנקות שהן חלק מצוות הבניין; וחדר כושר גדול ומפואר ושירותי חניה. ולמרות זאת — טראמפ טאואר כבר לא נמנה עם אחד מבנייני המגורים המובילים במנהטן, בין השאר משום שהצרכים והסטנדרטים השתנו מאז שהוקם.

ברוס וויליסצילום: REUTERS

בימיו היפים יותר של המגדל התגוררו בו כמה מהדמויות הידועות ביותר בארה"ב באותן שנים. מייקל ג'קסון חי בדירה המפוארת שבה התגוררו בעבר הוריו של טראמפ; גם ברוס ויליס, שמכר את הדירה שלו ב–2005 תמורת 13 מיליון דולר; ואנדרו לויד ובר, המפיק והמלחין הידוע, שמכר את הדופלקס שלו תמורת 16.5 מיליון דולר ב–2010.

בטראמפ טאואר יש 238 דירות, בערך 10% מהן עומדות למכירה. לפי בדיקה ב–CityRealty, לפחות חמש דירות בבניין המוצעות למכירה הורידו באופן משמעותי את המחיר: דירה בת שני חדרים בגודל 150 מ"ר, שעומדת למכירה כבר שנה, הפחיתה את המחיר המבוקש בכ–14% עד כה ל–4.7 מיליון דולר; דירה של 180 מ"ר, שנמצאת בשוק כבר מפברואר 2015, הורידה את המחיר ביותר מ–22% ל–6 מיליון דולר; ודירה של 140 מ"ר, שהוצעה למכירה לפני כשנה, הורידה את המחיר בשיעור מדהים של 35% ל–4.5 מיליון דולר.

ויש גם מי שמפסיד מהקשר ההדוק בין הנשיא למגדל היוקרה — משלמי המסים האמריקאים. באפריל שעבר, כך דיווח "ואניטי פייר", הפנטגון חיפש מקום שבו יוכל למקם את אנשיו קרוב לביתו של טראמפ במנהטן. לכן, משרד ההגנה האמריקאי שכר דופלקס הממוקם בקומות 66 ו–67 בטראמפ טאואר, המשתרע על שטח של כ–320 מ"ר. המיקום היה אידיאלי עבור הפנטגון, משום שהדירה חולקת את הקומות העליונות של המגדל עם הפנטהאוס בן שלוש הקומות של טראמפ. משרד ההגנה הבטיח לקונגרס כי טראמפ לא ירוויח כסף מהעסקה הזאת, משום שאינו הבעלים של הדירה.

מייקל ג'קסוןצילום: AP

הבעלים, התברר, הוא ג'ואל אנדרסון, איש עסקים מאלבמה וחבר ותיק של טראמפ. לפי עותק של החוזה בין משרד ההגנה לאנדרסון, שהגיע לידי "וול סטריט ג'ורנל", אנדרסון מקבל סכום עתק של 130 אלף דולר לחודש מכספי משלמי המסים.

כאשר נשאל על הסכום העצום הזה על ידי "וושינגטון פוסט", אנדרסון סיפר כי גורמי הממשל לא ממש ניסו להתמקח אתו כדי להוריד את המחיר. 130 אלף דולר בחודש הוא מחיר אסטרונומי גם במונחים של מנהטן, והוא בולט במיוחד על רקע חוסר הפופולריות של טראמפ טאואר. לפי "ואניטי פייר", הסכום הזה גדול כמעט פי שלושה ממחיר השכירות השני בגובהו במגדל — 50 אלף דולר בחודש, עבור דירה קצת יותר גדולה ולא מרוהטת שהושכרה ב–2016.

אנקדוטה נוספת הקשורה לטראמפ טאואר, ומטילה אור על אופיו של הנשיא, היא המעליות במגדל, שמגיעות לקומה 68 — הקומה שבה נמצאת הדירה של טראמפ — אף שלבניין יש רק 58 קומות. כיצד זה ייתכן? מתברר שעם ראש כמו של טראמפ, הכל אפשרי.

טראמפ טאואר נהג לשקף את הכסף הגדול של שנות ה–80, את השאיפה הבלתי מתנצלת לעושר ואת החיים הטובים ביותר שאפשר לחיות בעיר הגדולה הזאת — ממש כמו טראמפ עצמו. ככל שטראמפ נהפך לדמות שנויה במחלוקת, כך גם המגדל שכל כך מזוהה עמו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"