האיש שקיבל צ'ק של 5.5 מיליארד שקל מציע לכם דירות במיליון שקל - ונמאס לו מהבכיינות

בשנים האחרונות סובלת דימונה מהגירה שלילית ולא נבנו בה דירות חדשות. למרות זאת, שר האוצר החליט לפרגן לראש העיר בני ביטון, ידידו הוותיק, ולהעניק מימון ענק לתשתיות בהתאם לשילוש האוכלוסיה בעשור הקרוב

טקס החתימה על הסכם הגג
טקס החתימה על הסכם הגגצילום: אילן אסייג
יעל דראל
יעל דראל
יעל דראל
יעל דראל

בתחילת השבוע, כשהאורות בהיכל התרבות של דימונה כבו לטובת הקרנת סרטון הדמיה המתאר את עתידה הנוצץ של העיר בהסכם הגג החדש, זכה הקהל המקומי להפוגה רגעית מהמציאות. התושבים יצאו למסע בין שדרות ירוקות, רחובות מודרניים, פארקים רחבי ידיים, פרויקטי מגורים מעוצבים ומתקני פנאי וספורט הפזורים בעיר לרווחתם. זאת היתה הדמיה עתידנית, מהוקצעת, נטולת כל אזכור למאפייני המקום — בלי בנייני רכבת ישנים, אף מלה על נתוני האבטלה הגבוהים או על הדימוי הקשה שדבק בעיר.

"דימונה כעיר מרכזית וחזקה צועדת לעבר עתיד מזהיר, בזכות תנופת הפיתוח של הסכם הגג", הבטיח הקריין. בתום מחיאות הכפיים נחשפו מספרי הענק של ההסכם: המדינה תעניק מימון של כ–5.5 מיליארד שקל לתשתיות, בהתאם לשילוש אוכלוסייתה בעשור הקרוב — מעיר המונה כיום כ-35 אלף תושבים, מתעתדת דימונה, העיר המדברית שסובלת מהגירה שלילית כבר כמה עשורים, לזנק לעיר בת 100 אלף תושבים.

ראש העיר, בני ביטון, משדר ביטחון עצמי רב כשהוא מתחייב שהשינוי שלו ייחלה דימונה יוצא לדרך — למרות קשיי התעסוקה בעיר, היעדר מוקדי תרבות וההגירה השלילית, ובהתעלם מהעובדה שאין עיר בישראל ששילשה את מספר תושביה תוך עשור, אפילו לא אלה שסביבן כל הטוב שעיר יכולה להציע. למרות זאת, ביטון בוחר להיות אופטימי. בראיון ל–Markerweek הוא מתעקש שלא מדובר בהסכם חסר משמעות בינו לבין חברו הטוב, שר האוצר משה כחלון, אלא בתוכנית הגיונית וישימה.

מי הם עשרות אלפי האנשים שיעברו לגור בדימונה?

ביטון: "כל הזמן שואלים אותי מי יגיע לעיר, מי יגור בדירות האלה, ואני עונה שדימונה זה לא מה שהיה. תשכחו מזה. אני בונה על הצעירים ממיתר, מלהבים, מבאר שבע, על כל עובדי המפעלים — ומדובר באלפי אנשים — שיכולים לקבל כאן הטבת מס ויוכלו ליהנות מקיצור זמן ההגעה לעבודה, בין אם זה במפעלי ים המלח, או בקרית המחקר הגרעינית הסמוכה. האנשים שיבואו לכאן יקבלו גם חינוך טוב וזול לילדים, וזה מה שזוגות צעירים צריכים. במרכז הארץ צהרון עולה 1,800 שקל לחודש. כאן הוא עולה 1,800 שקל בשנה. אז כן, אני בונה גם על אנשים ממרכז הארץ שיבואו וגם על תושבי דימונה שיפסיקו לעזוב את העיר ויישארו בה. נמאס לי לייצא כל שנה את הצעירים שלנו לתל אביב".

הראיון עם ביטון, 59, יליד העיר המכהן בתפקידו מ–2013, מתקיים במשרדו שעה קלה לאחר הטקס להשקת הסכם הגג. דימונה, הממוקמת 35 ק"מ דרום־מזרחית לבאר שבע ו–35 ק"מ מערבית לים המלח, מדורגת באשכול חברתי־כלכלי 4 של הלמ"ס, ובכל הנוגע לדיור — הרי שלמעט בנייה בתקופת גל העלייה שהגיע לעיר מבריה"מ לשעבר בתחילת שנות ה–90 — במשך שנים מאופיינת העיר בקיפאון נדל"ני, בעוד ערים רבות ברחבי הארץ צמחו והתרחבו.

יואב גלנטצילום: אילן אסייג

"בדימונה יש בוורלי הילס"

מתי בפעם האחרונה בניתם כאן דירות חדשות?

"זה נכון, שנים לא נבנתה כאן דירה אחת, אבל כיום אנחנו מתחילים להרגיש שהפקק הנדל"ני שנוצר בתל אביב ובמרכז הארץ מגיע לפה. עד לפני כמה שנים דירה חדשה בדימונה עלתה 500 אלף שקל, וכיום היא עולה כמעט מיליון שקל. אנחנו מרגישים את הביקושים ואת המחסור בדירות ולכן אנחנו בונים — ואני מאמין שהדירות ייחטפו. שרי הממשלה הבינו שאם הם רוצים לגזור סרט, הם חייבים להכניס את היד עמוק לכיס, ואושרו כאן תמריצים גם ליזמים וגם לרוכשי דירות. אני מזכיר שאני ליכודניק, ו–42% מתושבי דימונה מצביעים ליכוד, שנים שאנחנו מצביעים ליכוד, אז ההסכם הזה הוא השטר שהממשלה פורעת סוף־סוף למען תושבי העיר".

למכרזים האחרונים של תוכנית מחיר למשתכן היזמים לא ניגשו. גם יזמים שבונים בדרום מעדיפים לבנות באופקים ובבאר שבע, ולא בדימונה. איך תיישם את הסכם הגג אם אין ביקוש מצד היזמים?

דימונה. "בשנים האחרונות עשינו קפיצה לאיתנות כלכלית. אז אני לא דואג"צילום: אילן אסייג

"נכון שהיו כמה חודשים שבהם לא היו הצעות במכרזים ויזמים לא ניגשו. זה קרה למרות העובדה שבהגרלות הראשונות היו קרוב ל–5,000 נרשמים, כלומר היה ביקוש מצד הרוכשים, אבל לצערי, הנרשמים בהגרלות גילו שמחירי דירות מחיר למשתכן ומחירי הדירות בשוק החופשי בדימונה היו כמעט זהים — והם ויתרו. הממשלה הבינה את זה וכעת יהיה תיקון לכל המהלך: מחירי הפיתוח ירדו מ–100 אלף ל–24 אלף שקל בלבד, ההון העצמי לרוכשי הדירות ירד ל–60 אלף שקל בלבד (לעומת הון עצמי מקורי של כ–100 אלף שקל) וכעת ביקשתי שהמענק לרוכשי דירות בדימונה יוכפל: מ-60 אלף שקל כפי שנהוג בשאר חלקי המדינה ל-120 אלף שקל. הרי לא יכול להיות שזכאי מחיר למשתכן ברעננה ובדימונה יקבלו את אותו דבר. המענק הזה חשוב, ואני ממתין לאישור הבקשה שלי ממשרד האוצר".

נניח שהתמריצים יצליחו והמכרזים הבאים ישווקו בהצלחה, איפה יעבדו כל האנשים שאתה מקווה למשוך?

"אני אפתיע עם הנתון הבא, אבל דימונה היא העיר עם ההכנסה הכי גבוהה לנפש בין אשדוד לאילת. איך זה יכול להיות? משום ש–40% מעובדי כיל גרים כאן ולמרות הדימוי, יש בדימונה שכונה שאני קורא לה 'בוורלי הילס', עם בריכות שחייה וחדרי כושר בבתים. אז צריך להבין שיש פה פערים אדירים בתוך העיר, כי האנשים האלה שולחים את הילדים שלהם ללמוד עם אנשים שההכנסה שלהם היא 5,000 שקל בחודש ומתגוררים בדירות עמידר.

"כשנכנסתי לתפקיד העיר סבלה מ–16% אבטלה, ואני בוגר המשברים הגדולים של כל המפעלים שנסגרו כאן — טקסטיל דימונה ומפעל סיבי דימונה — שכמעט מוטטו את העיר. עכשיו הצלחנו בהחלטת ממשלה להביא שמונה מפעלים חדשים לעיר ותוקם כאן מכללה ללימודי סייבר והנה, שיעור האבטלה שלנו כיום הוא 7.5% (הממוצע הארצי הוא כ–4%; י"ד), וזה הישג. אז נכון שזה עדיין לא מספיק, אבל לא רק ברעננה ותל אביב אפשר לעשות היי־טק, גם בדימונה אפשר".

דימונהצילום: אילן אסייג

אז מה אתה מציע, עוד דור שיעבוד במפעלים?

"אין ספק שהחולייה החלשה כיום בעיר היא התעסוקה האיכותית. גם השרים הבינו שנדרש כאן מאמץ מיוחד. המפעלים החדשים שיוקמו בנגב המזרחי הם ההתחלה, ויש לי גם תוכנית סדורה להיי־טק: במקום הנחה של 26% בחוק עידוד השקעות הון — ביקשתי להעלות אותה ל-32%, לצד פטור מארנונה שאני מבקש לתת ליזמים שיקימו כאן מפעלים למשך חמש שנים. גם את ההנחה ליזמים מתוקף חוק הנגב אני מבקש להעלות בדימונה מ–10% ל–20%, לצד הורדה של מס החברות ל–3% בלבד. הדברים האלה מחכים לאישור, זה הרי לא בידיים שלי, אני ראש עיר, זה בידיים של הממשלה, וזה מה שיביא לכאן את התעסוקה האיכותית. אני מסכים שזו החולייה החלשה, ועל זה אני חייב ללחוץ עכשיו".

"אנחנו עיר מתפתחת, לא מסכנים"

הסכם הגג שעליו חתמה עיריית דימונה נחשב להסכם הגג היקר ביותר שאליו הסכימה המדינה להתחייב עד כה. מתוך כ-5 מיליארד שקל, הוקצה סכום של כ–4 מיליארד שקל לטובת תשתיות. סעיף זה כולל את סלילתו של כביש טבעתי חדש שיוביל לעיר בעלות של 200 מיליון שקל, פתיחת שתי כניסות חדשות מצפון ומדרום וגם העתקה של תחנת הרכבת — הנמצאת כיום במיקום מרוחק שאינו נותן מענה ומותיר את דימונה מבודדת ומרוחקת.

"הסכם הגג הזה גרנדיוזי, זהו ההסכם הגדול ביותר שנחתם כאן עד היום, ואני מזכיר שהיינו בין הראשונים להיכנס למשא ומתן עם המדינה — אבל חתמנו בין האחרונים, כי לא הסכמתי לחתום עד שהמדינה תכניס את היד עמוק לכיס", אומר ביטון. "אגלה כאן סוד: אני עצרתי את כל השיווקים עד שהמדינה נתנה את מה שביקשתי, כי הבנתי שהשרים רוצים לגזור סרט ומה שמעניין אותם זה התחלות בנייה. אז עם כל הכבוד להישגים שרוצים להראות, כאן זה לא כפר סבא או רעננה, וכדי לקיים הסכם כזה המדינה צריכה להביא את הכסף מהקרקע בשרונה לקרקע בדימונה, ועצרתי הכל".

העיר דימונה. מקבלת סכום נמוך מהממוצע הארצי, 5,560 לתושב בשנה בלבדצילום: אילן אסייג

מדוע המשא ומתן נמשך כל כך הרבה זמן?

"משום שלא הסכמתי לחתום עד שנתנו לי את מה שרציתי. בממשלה מכירים אותי, הם יודעים שאני סוחר טוב, ורציתי קודם כל לקרב את דימונה למרכז הארץ. אני רוצה שיפסיקו לדבר על פריפריה, שיפסיקו להתייחס אלינו כאל עיירת פיתוח. אנחנו עיר מתפתחת, לא קיבוץ או מושב, לא מסכנים. אז ביקשתי 200 מיליון שקל לכביש טבעתי — אמרו לי 'בשביל מה אתה צריך את זה? מה אתה, צפון תל אביב?'. אמרתי להם — רבותי, יש פקקים בדימונה, תאמינו או לא. אז אם אנחנו הולכים לשלש את מספר התושבים, חייבים תשתיות. גם תחנת הרכבת שבנו כאן היא פאדיחה גדולה והיא טעות. אז בהתחלה לא רצו לתת כסף, אבל הסברתי להם שדימונה לא נבנתה נכון וצריך לתקן את הטעות, להכניס את התחנה לעיר ולקצר את זמני ההגעה".

העתקת תחנת הרכבת של דימונה ממיקומה הנוכחי, הנמצא במרחק של 2.5 ק"מ מהעיר, אל הכניסה לעיר מתוקצב בכ–320 מיליון שקל ואושר לטענת ביטון על ידי משרד התחבורה. "אני מעריך שתוך שלוש שנים הנוסע הראשון כבר יגיע לדימונה לתל אביב בשעה ו–5 דקות, לעומת כמעט שעתיים היום. אני אומר שוב, הרכבת היא טעות גדולה, אבסורד, אבל כשהיא תתוקן, אנחנו נעשה כאן מהפכה".

ומה בנוגע להשלכות המוניציפליות של הסכמי הגג? מנכ"ל משרד הפנים התריע בחודשים האחרונים שמדובר בהסכמים קטסטרופליים שימוטטו רשויות מקומיות רבות. נניח שהחזון שלכם ל–100 אלף תושבים יתממש, איך תחזיקו את העיר?

דימונהצילום: אילן אסייג

"מנכ"ל משרד הפנים צודק. ראשי ערים ממהרים לחתום על הסכמים והמדינה לא נותנת להם תקציב מוניציפלי כדי לדאוג לתחזוקה של הערים, ובסוף יפשטו כאן רגל. הרי כל תושב יוצר לעירייה הפסד של 5,000 שקל בשנה. אני מעריך שבהסכמים הבאים המדינה תתחיל לתקצב גם את הנושא המוניציפלי. אבל דימונה זה סיפור אחר. בארבע השנים האחרונות ההכנסות שלנו מארנונה זינקו ב–48 מיליון שקל בשנה. אם בעבר הכנסות העירייה מארנונה התפלגו 70% ממגורים ורק 30% מתעשייה — כיום זה הפוך. אם פעם הקריה הגרעינית שילמה ארנונה של מיליון שקל בשנה, כיום היא משלמת 22 מיליון שקל בשנה. המועצה האזורית תמר מעבירה לנו 6 מיליון שקל בשנה, וגם בסיס נבטים החל לשלם ארנונה. דימונה היא העיר הגדולה ביותר בישראל מבחינת שטח השיפוט שלה ומשתרעת על 174 אלף דונם — ובשנים האחרונות עשינו קפיצה לאיתנות כלכלית. אז אני לא דואג".

נראה שכולם ממהרים לחתום על הצהרות שאין להן אחיזה רק כדי להציג הישגים לקראת הבחירות המוניציפליות והכלליות המתקרבות.

"זה לגיטימי שכולם פה רוצים להראות עשייה, אנחנו אנשים פוליטים, גם כחלון איש פוליטי וגם אני, התחלנו יחד את העשייה, גם עם בנימין נתניהו התחלתי. אבל אי אפשר להתווכח עם העובדה שיש עשייה. בשכונת השחר אנחנו בונים בתי ספר, בתי כנסת, גני ילדים וגם התאורה, המדרכות והכבישים הושלמו. מתוך 3,200 יחידות דיור שנבנות בשכונה הזו, שיווקנו כבר 2,200 יחידות דיור (660 מתוכן במחיר למשתכן) ובפועל כבר מתגוררות שם 100 משפחות. כל זה לא על הנייר. זאת מציאות. אי אפשר להתווכח עם הבנייה בשטח, אלה לא דירות מקרטון".

איך אתה מתכוון לשנות את הדימוי שדבק בדימונה כעיר נחשלת?

דימונהצילום: אילן אסייג

"התשובה היא שהפסקתי לבכות. 'אין לנו כסף, אין לנו פרנסה, קשה לנו', שנים שמעו את הבכי הזה מצד ראשי ערים והדימוי הזה היה בעוכרן של עיירות הפיתוח, זה גרם לנזק אדיר, וכן, קשה לשנות את הדימוי של דימונה. ממתי ראש העיר דימונה מתראיין בעיתונים כלכליים? הרי בחיים לא היו כתבות כלכליות על דימונה. תמיד כתבו על האבטלה, על הפשע או על מפעל שנסגר. עשרות שנים שהדימוי הזה בתודעה, זה לא קל. אמרו: 'תראו אותם, הביאו אותם במשאיות', אבל המשפחה שלי היתה שכנה של משפחת נתניהו בשכונת רחביה וההורים שלי באו לכאן לעשות ציונות. בתקופה הקרובה ייבנו כאן קניונים, בתי קולנוע, פאבים והסכם הגג הזה הוא ציונות מבחינתי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר