חברה באיי הבתולה וקרקעות במיליונים לאישה: זה האיש שיעצור את השתוללות הנדל"ן?

שר האוצר משה כחלון מינה את ראש העיר רעננה, זאב בילסקי לאיש שיפתור את בעיות הדיור של ישראל ■ אבל חוסר חיבתו לעימותים והקרקעות בשווי עשרות מיליוני שקלים שמחזיקה אשתו מעוררים תהיות לגבי המינוי

שוקי שדה
שוקי שדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זאב בילסקי עם קרן בילסקי
זאב בילסקי עם אשתו קרן בילסקיצילום: מוטי קמחי
שוקי שדה
שוקי שדה

לפני ארבע שנים ביקר ברעננה שר התחבורה ישראל כ"ץ. זה היה ביקור שגרתי, שבו נפגש השר גם עם ראש העיר זאב בילסקי. השניים דנו בסוגיות שונות שקשורות למצב התחבורה ברעננה, ובין היתר גם בבקשת העירייה לסלול כביש גישה מאזור התעשייה הצפוני בעיר לכביש 4. בפגישה החגיגית, שבה השתתפו בכירים ממשרד התחבורה ומעיריית רעננה, אמרו נציגי המשרד שיבחנו בחיוב את בקשתו של בילסקי.

ואולם לא ברור אם נציגי המשרד ידעו שעל הקרקע, הסמוכה לרחוב דפנה, שם אמור לעבור הכביש המיועד — יש לאשתו של בילסקי, קרן, אינטרסים כלכליים, ומן הסתם, הקרבה לכביש הראשי עשויה להעלות את ערך הקרקע. קרן בילסקי היא זו שעומדת מאחורי חברה זרה בשם היאסינת' אינטרנשיונל לימיטד, הרשומה באיי הבתולה הבריטיים, מקום שידוע כמקלט מס, ושבבעלותה 21% משטח של 38 דונם הסמוך לכביש המיועד. לפי הערכת שווי שמאית מ–2015, שווי הקרקע הזו הוא 72.5 מיליון שקל.

הפרטים בנוגע לקרקע הזו עלו בסכסוך משפטי שהתנהל בשנים האחרונות בין קבוצת יזמים, בעלי הקרקע. לפי אחד הבעלים, יזם הנדל"ן אפרים שפיטלני, הוא ביקש ליזום יחד עם כל בעלי הקרקע בניין מסחרי במקום. לטענתו, בעלי הקרקע האחרים, ובהם החברה הזרה, פעלו בחוסר תום לב, בכך שביקשו לנשל אותו מהקרקע לפני שהעירייה מאשרת עליה תוכנית חדשה, שעשויה להגדיל את זכויות הבנייה של הבניין המסחרי באופן משמעותי, מ–120% ל–400% (בסופו של דבר קבע בית המשפט שלא היה תום לב בהתנהגות התובעים; ש"ש). מהדיונים והמסמכים השונים בהליך המשפטי, שהסתיים באחרונה, עולה שתוכנית הבנייה שעדיין לא אושרה, קודמה גם בימיו של זאב בילסקי כראש העיר.

קרן בילסקי לא הגישה כל מסמך מטעמה לבית המשפט או הופיעה להעיד, ואולם שמה עלה במסגרת הדיונים. אחד מבעלי הקרקע, יזם היי־טק בשם שלומי שולץ, העיד על חברת היאסינת' אינטרנשיונל לימיטד כי "אני יודע שהם משקיעים מארה"ב, ויש להם נציגה בארץ". כנשאל לשמה של הנציגה, ענה: "קרן בילסקי", ואישר שזו אשתו של ראש העיר. בסיכומים שהגיש לבית המשפט כינה שפיטלני את קרן בילסקי "אשת נדל"ן מנוסה שקשה להניח שאינה מעורה בנעשה. יצוין כי בעלת קרקע זו בחרה מטעמים ברורים שלא לתת תצהיר והתחמקה מלהעיד על ידיעתה לגבי התוכנית המשביחה".

בעדותו בבית המשפט אף סיפר שפיטלני על ניסיונותיו לרכוש קרקעות באזור התעשייה הצפוני של רעננה מאיש העסקים ומתווך הנדל"ן אלן אוקן. אוקן הוא חבר ותיק של משפחתה של קרן בילסקי, שנקראה בנעוריה זקס, עוד מהימים שבהם התגוררה בדרום אפריקה. בשנות ה–80 היה אוקן שותף של זאב בילסקי יחד עם איש עסקים נוסף בשם הרצל לוריא בשש חברות שעסקו בנדל"ן. חברות אלה היו רשומות באיי התעלה, בשווייץ ובבריטניה, ופעלו ברעננה ובאזור השרון. במשרדים של אחת מהן אף נוהל קמפיין הבחירות הראשון של בילסקי לראשות העיר רעננה, ב–1989. בילסקי פרש מהחברות בתחילת 1990, לאחר שנבחר לראשות העיר.

בפברואר 1994, כשבילסקי היה ראש העיר, המליצה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה להעביר לוועדה המחוזית תוכנית לשינוי ייעוד הנוגע לשישה דונמים בבעלותו של אוקן הסמוכים לבית לוינשטיין בצפון רעננה — משטח המיועד להקמת מוסד רפואי לשטח המיועד למגדלים ומסחר. הוועדה המחוזית דרשה להגדיל את זכויות הבנייה בהיקף כולל של 20 אלף מ"ר. ב–1999 אושרה התוכנית בוועדה המחוזית, בשנת 2000 מכר אוקן את השטח לחברת גמלא מילניום תמורת 6 מיליון דולר, כך לפי פרסומים בתקשורת, וכיום יש במקום מרכז מסחר ומשרדים. בילסקי עצמו לא היה נוכח בישיבות הקשורות להליכים אלה.

לאוקן, שבבעלותו קרקעות נוספות באזור רעננה, היו קשרים פיננסיים עם אביה של קרן בילסקי. במכתב ששלח בילסקי לתנועה לאיכות השלטון ב–2010, במענה לטענות שהעלתה התנועה בנוגע לקשריו עם אוקן, כתב בילסקי שבסוף שנות ה–90 אביה של אשתו הלווה כסף לאוקן. לפי המכתב, בשלב מסוים פרץ סכסוך בין שני אחיה של בילסקי לבין אוקן, שהתגלגל גם לבית המשפט.

בנוסף, זאב בילסקי אישר שההיכרות בין משפחת זקס לבין אוקן היא ארוכת שנים ונמשכה עוד מדרום אפריקה, אך הכחיש את מעורבותו בנושאים הקשורים באוקן. "בכל תקופת כהונתי כראש עיריית רעננה ולאחר מכן, לא הייתי מעורב בצורה כלשהי בעסקי משפחת זקס או בעסקיו של אוקן", כך כתב בילסקי. "מאז תחילת דרכי הציבורי, ועוד קודם לכן, תמיד הקפדתי לשמור על טוהר מידות וניקיון כפיים".

ברק רוזן ואסי טוכמאייר, בעלי ישראל קנדהצילום: אריק סולטן

יועצו של בילסקי הכחיש ב–2013 שלאשתו יש קרקעות בעיר

חוץ מעסקי הנדל"ן שבהם היא מעורבת, מכהנת קרן בילסקי בהתנדבות כיו"ר בית איזי שפירא ברעננה, והיא הבעלים של חברת BSP, בית השקעות המתמחה בקרנות גידור. בנוסף, בילסקי היא הבעלים של חברת ו.זקס השקעות, יחד עם אמה סוניה, שייעודה הוא רכישת נדל"ן והשכרתם, ודירקטורית בחברת ל.זקס — השקעות ראשון, חברת נדל"ן שבבעלותה ובבעלות שני אחיה.

עד היום אף אחד מתושבי רעננה לא יודע שלאשתו של ראש העיר יש באזור התעשייה הצפוני בעיר קרקע בשווי עשרות מיליוני שקלים, וזאב בילסקי מעולם לא חשף את העובדה הזו. לפני הבחירות המוניציפליות ב–2013, במסגרת כתבה במוסף זה על הצהרות הון של ראשי ערים, נשאל יועץ התקשורת של בילסקי בנוגע לקרקעות של אשתו ברעננה, והשיב כי אין בבעלותה קרקעות בעיר, ולא הסכים לפרט על קרקעות מחוצה לה.

בהקשר זה יצוין כי באוקטובר 2016 פרשה מתפקידה ראש מינהל התכנון, בינת שוורץ, על רקע עתירה לבג"ץ של עמותת אדם טבע ודין, שדרשה את סיום תפקידה לאחר שנמצא כמי שפועלת בניגוד עניינים בהקשר לעבודתו של בן זוגה, כפרויקטור ביישובים במגזר החקלאי. ניגוד העניינים הפוטנציאלי נחשף לראשונה בכתבה במוסף זה, שלוש שנים וחצי קודם לכן.

כל זה לא מנע בשבוע שעבר משר האוצר משה כחלון להודיע על מינויו של בילסקי לראש מטה הדיור הלאומי, מינוי שצפוי לקבל אישור בשבועות הקרובים, תחילה בישיבת הממשלה ולאחר מכן בוועדה לאישור מינויים בכירים בשירות המדינה.

ההודעה על המינוי החדש תפסה את תושבי רעננה בהפתעה. לפני כחודשיים, קצת אחרי שחתם על תוכנית גג לבניית 13 אלף יחידות דיור בעיר, שמונה כיום 85 אלף תושבים, הכריז בילסקי שלא יתמודד שוב לקדנציה שישית בבחירות המוניציפליות שיתקיימו בסוף 2018. אלא שאף אחד לא ציפה שיעזוב את העירייה לפני תום הקדנציה, כפי שכבר קרה ב–2005, כאשר עזב לטובת תפקיד יו"ר הסוכנות היהודית.

בילסקי הוא ראש העיר המיתולוגי של רעננה, ונחשב בשנות ה–90 לזה שאחראי לתנופת הפיתוח של העיר. הוא עמד בראשה 16 שנה ברציפות — מ–1989 עד 2005. בשנים אלה, לפחות בעיני רוב התושבים, מצב החינוך היה מצוין, העיר היתה נקייה ומוריקה, ורעננה היתה מקום שכיף לחיות בו.

"אני גדלתי ברעננה ולדעתי הוא ראש העיר הכי טוב שהיה פה", אומר איש העסקים ברק רוזן, מבעלי חברת קנדה־ישראל, המכיר את בילסקי. "הוא לקח את העיר למקום אחר מבחינת חזות העיר, הניקיון, הספורט ודברים אחרים".

ראש מטה הדיור הנכנס, זאב בילסקיצילום: מיכל פתאל

בילסקי נתפש כראש עיר צעיר ונעים הליכות, שבא לבתי הספר בהפסקות לשחק כדורסל עם החבר'ה מהתיכון, ובימי שישי מגיע לגני ילדים וקורא לילדים סיפור. מבחירות לבחירות התעצם כוחו, וב–2003, בפעם הרביעית שבה נבחר, זכה ל–80% מהקולות. ב–2013, כשחזר לעיר אחרי שמונה שנים בפוליטיקה הלאומית, מתוכן ארבע שנים כח"כ מטעם קדימה, תושבי רעננה העדיפו אותו על פני ראש העיר המכהן נחום חופרי, והעניקו לו 70% מהקולות.

"אנשים ברעננה מאוד אהבו את האישיות שלו", אומר בני ברמה, לשעבר מנכ"ל העירייה ונאמנו של חופרי. "אני זוכר שבשנים הראשונות של בילסקי כראש עיר, הבנות שלי היו בחוג בלט עם הבנות שלו, וכל מסיבת סיום הוא היה עולה על הבמה ולא רק נואם, אלא גם עושה גלגלון כדי להיות נחמד. אנשים בעיר אהבו את השטיקים שלו, זה היה אחראי לחלק גדול מהפופולריות שלו".

עם זאת, בקדנציה האחרונה, כפי שמשתקף גם בפורומים שונים בפייסבוק, תושבי רעננה מרוצים פחות מבילסקי, ומדברים שם יותר ויותר על בעיות פקקים, בנייה מסיבית מדי, תחזוקה לקויה ורמת ניקיון נמוכה לעומת שנים עברו. לפחות בתחושת חלק מהתושבים, יש הבדל בין רעננה של 2018 לרעננה של 2005, הפעם האחרונה שבה בילסקי עזב את כס ראש העיר.

מנגד, מקורביו של בילסקי טוענים כי הוא עדיין פופולרי ומציגים סקר שנערך באחרונה, שלפיו 64% מתושבי העיר מרוצים מתפקודו. לדברי ח"כית לשעבר מלי פולישוק, תושבת רעננה, "כמו רבים בעיר, העזיבה שלו הפתיעה אותי. זו הפתעה שמלווה באכזבה, הרגשנו שוב פעם נטושים, זה לא דבר טוב".

פולישוק מכירה טוב גם את התפקיד שאליו נכנס בילסקי, בהיותה נציגתו של שר האוצר כחלון בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה תל אביב־יפו. "אני מקווה שהוא ייכנס לתפקיד בהתלהבות שאיפיינה אותו כאשר נכנס לעיריית רעננה ב–1989", היא אומרת. "בשנים האחרונות היתה הרגשה שאין לו אותה התלהבות שהיתה לו בהתחלה. אני בהחלט חושבת שהוא יכול להצליח בתפקידו. נכון, הוא לא בולדוזר כמו אביגדור יצחקי, ראש המטה הנוכחי, אבל יש לו יכולת משלו לקדם דברים. לא תמיד צריך להיות בולדוזר. לפעמים בחיוך משיגים יותר מאשר בכסאח. אני מקווה שהוא יחזור לעצמו, למה שהיה בתחילת הדרך, ויגיע לתפקיד עם הרבה התלהבות, כי בתפקיד כזה אי אפשר להצליח בלי התלהבות וחזון".

מלי פולישוק, ח"כית לשעברצילום: עופר וקנין

"זה לא אדם שדוחף דברים קדימה או מנהיג עם כיוון ברור"

המינוי של בילסקי לראש מטה הדיור הלאומי הפתיע גם אנשים מחוץ לרעננה. לדברי דרור מורג, נציג מרצ בהסתדרות הציונית ובמוסדות הלאומיים שעבד בעבר עם בילסקי, "בילסקי הוא אדם שתמיד יודע, איכשהו, להימנע ממחלוקות ומעימותים ולהיות בסדר עם כולם. בתפקיד החדש הוא מכניס את עצמו למקום של קונפליקט, ואני חושש שהוא לא יהיה טוב בזה. הוא מהאנשים שאוהבים את הקונצנזוס. זה המקום שבו נראה כי הכי נוח לו".

נציג של אחת הסיעות בהסתדרות הציונית מסכים עם הדברים: "מהתרשמותי, הרבה דברים אצלו זה בהסכמה רחבה ולעתים הוא נמנע מלקבל החלטה, ומחכה עד שתהיה הסכמה. זה לא אדם שדוחף דברים קדימה או מנהיג עם כיוון ברור. הכל אצלו זה 'חליק, יהיה בסדר, נתגלגל'. אדם של חיוכים, צ'פחות ודאחקות".

כראש מטה הדיור, בילסקי יהיה חייב להיות, לפחות לפעמים, גם "האיש הרע". למשל, ראש המטה היוצא, אביגדור יצחקי, ספג ביקורת חריפה כאשר אמר לרוכשי דירות שאין ברירה אלא לבנות דירות מהר לפני שבונים תשתיות, ומצדו שאנשים "יישנו בשקי שינה במשרד כל השבוע".

שר האוצר משה כחלון (מימין) וראש מטה הדיור היוצא, אביגדור יצחקיצילום: מוטי מילרוד

סביר להניח שבילסקי יימנע מאמירות כאלה, אך מכיוון כלשהו — קבלנים, רוכשי דירות, שוכרים או פעילי איכות סביבה — סביר להניח שתהיה עליו ביקורת, ובילסקי כבר לא יוכל להיות יותר ה"נייס גיא".

עד כה התנהל בילסקי ברעננה כ"נשיא העיר" שמקפיד תמיד לשמור על ממלכתיות. גם בתפקידיו כיו"ר הסוכנות וח"כ לא זכורים מהלכים שעשה שחרגו באופן מובהק מהקונצנזוס. לדברי איש עסקים הפועל ברעננה, "על בילסקי אומרים שכראש עיר הוא שמח לחתום על מסמך שמתחיל במשפט 'הריני לאשר'. אבל אם המסמך מתחיל ב'לצערי לא', אז כנראה שמישהו אחר יחתום עליו. ככה הוא תמיד יוצא האיש הטוב. זה אדם שהפך את ההתחבבות האישית לאמנות. ברעננה הוא הסתובב וקרא לכל אחד בשמות הפרטיים. הוא מאסטר בדברים האלה", הוא אומר.

"הוא מלך יחסי הציבור בצורה שאי אפשר לתאר", אומר אחד מאנשי האופוזיציה בעיר. "לדעתי, במינוי הזה כחלון עשה טעות. כראש מטה הדיור הוא לא יוכל להיות 'שר חוץ', אלא ממש להכניס את הידיים לבוץ. אני מעריך שהסיבה למינוי הוא הרצון של כחלון לרכך ביקורת שיש ברשויות המקומיות בכל הנוגע למדיניות תוכנית מחיר למשתכן ובנייה מסיבית מדי".

מנגד, ח"כ יואל חסון מהמחנה הציוני, שהכיר את בילסקי כאשר שניהם היו ח"כים בקדימה וגם בתקופתו כיו"ר הסוכנות, כאשר חסון היה פעיל במוסדות הלאומיים, סבור שזהו מינוי מתאים. "בעיני הוא ראש עיר אגדי. יש כמה בודדים בארץ, והוא נמנה עמם, שעיצבו את תפקיד ראש העיר בישראל", אומר חסון. "אחת היכולות הגדולות שלו היא לבחור את האנשים הנכונים שיעבדו אתו. כיו"ר הסוכנות הוא הצליח לבטא מנהיגות מחברת. בכנסת הסיטואציה לא היתה קלה לו, כי הוא איש עשייה והיה לו קשה לשבת באופוזיציה. אבל הוא עשה עבודה לא רעה בקידום חוקים, כמו חוק הדם הטבורי וחוקים אחרים. התפקיד שאליו הוא נכנס זה תפקיד של 100% עשייה. בילסקי הוא שילוב של עשייה גבוהה ויכולת שיווקית, לכן זה נראה לי מינוי הגיוני לחלוטין".

ח"כ יואל חסוןצילום: אמיל סלמן

איש העסקים שעוזי כהן הריץ לראשות העיר

בילסקי, 69, נולד בירושלים שנה לאחר קום המדינה וגדל כבן יחיד במושבה הגרמנית בבירה. אביו היה מחסנאי ובמקביל פעיל בהסתדרות בעיר ואמו עקרת בית. בתיכון למד בבית הספר היוקרתי ליד"ה, אך סולק משם בכיתה י"א, עקב בעיות התנהגות. במהלך הקריירה שלו נהג לספר בהרצאות בפני תלמידים על סילוקו מהתיכון כאירוע מכונן בחייו. בצבא שירת בצנחנים ולאחר השחרור למד כלכלה באוניברסיטה העברית, ואף התנסה בהקמת בית קפה בירושלים.

בתום הלימודים נסע בילסקי לדרום אפריקה כשליח מטעם הסוכנות היהודית. במהלך מסיבה בקהילה היהודית ביוהנסבורג הוא פגש את קרן הלן זקס, בת למשפחה יהודית אמידה, והשניים התאהבו והתחתנו. הם חזרו לארץ, תחילה לירושלים ובהמשך לרעננה, שם יש קהילה גדולה של יוצאי דרום אפריקה. בשנות ה–80 היה בילסקי איש עסקים: הוא הקים עם שותף מפעל מתכת מצליח בראשון לציון ונכנס לעסקי הנדל"ן ברעננה. במקביל היה בילסקי פעיל גם בזירה הציבורית. הוא ייסד ארגון בשם "הפורום הישראלי", שנועד לקשר בין הצעירים בארץ לבין יהודי התפוצות, והחל להיות פעיל ברמת הפוליטיקה המקומית. "זה התחיל ממש בקטן", אומר אדם שהכיר אותו בתקופה ההיא. "ברחוב השרון, שם התגורר, היתה בעיה של תעלת מים שבכל חורף התמלאה וגרמה נזקים לבתים ברחוב. זאב היה נציג הרחוב במאבק מול העירייה לסגור את תעלת המים. ככה זה התחיל אצלו".

לראשות העיר הגיע בילסקי כמעט במקרה ונגד כל הסיכויים. עד אז, ראשי העיר ברעננה היו בעיקר בנים למשפחות הוותיקות של המושבה הקטנה, שהוקמה בשנות ה–20. בבחירות המוניציפליות של 1989 נוצר מצב שבו פעילי הליכוד לא היו מרוצים ממועמד המפלגה, ועוזי כהן המנוח, ראש סניף הליכוד בעיר דאז, פנה לבילסקי והציע לו להתמודד לראשות העיר מטעם הליכוד. בילסקי הסכים — והצליח לגבור במרוץ צמוד על מועמד מפלגת העבודה, על אף שבילסקי היה אז דמות אלמונית בעיר.

"אני זוכר שהוא הגיע אלי למשרד והציג את עצמו, אמרתי לו — 'אין לך שום סיכוי, מטעם מי אתה בא אלי?", משחזר יואב פפר, אחד מעורכי הדין הוותיקים ברעננה. "הוא היה נטע זר בעיר כאשר הגיע אליה. אז רעננה היתה הרבה יותר קטנה. לפני חודש נפגשתי אתו, והוא אמר לי שבני המשפחות הוותיקות ברעננה סבורים שהוא גנב להם את העיר, ושעד היום הם לא סולחים לו על כך".

בבחירות הבאות, בשנות ה–90, בילסקי התנתק מהליכוד והתמודד ברשימה עצמאית, ובסוף שנות ה–90 הצטרף למפלגת המרכז. עם זאת, מי שהיה צמוד אליו במשך 16 שנותיו הראשונות כראש העיר רעננה הוא כהן, ראש סניף הליכוד ברעננה, שזכור עד היום כאחת הדמויות הסגנוניות בעיר. השניים הסתדרו מצוין על אף שמבחינה תדמיתית היו ניגודים מוחלטים — בילסקי בעל התדמית הישרה וההגונה, לעומת כהן שסימל פוליטיקה של קומבינות וזוהה עם העסקנות של מרכז הליכוד.

עד היום, יש כאלה ברעננה הזוקפים חלק מהצלחתו של בילסקי בשנים הראשונות בעיר לפעלתנות של סגנו. כהן, שהשבוע מלאו עשר שנים למותו, אמר ב–2005 למקומון הירושלמי "כל העיר": "חילקנו את העבודה ככה שבילסקי הוא חיל האוויר ואני חיל השריון. חיל השריון עושה את עבודת הקרקע, והוא, בילסקי, מנגח בשמים. שנינו עבדנו למען התושבים — והרמנו את רעננה מעלה־מעלה".

סגן ראש העיר רעננה לשעבר, עוזי כהן. "הוא חיל האוויר, אני חיל השריון"צילום: דן קינן

בילסקי: "רעייתי אינה עוסקת בנדל"ן"

מטעמו של זאב בילסקי נמסר בתגובה: "בילסקי הוא איש ציבור כבר כ–35 שנה ומעולם לא דבק בו רבב. הוא מהווה מודל לראש עיר מוצלח שהפך את רעננה לאחת הערים המובילות בישראל. במהלך השנים זכה בילסקי לאותות ופרסים על פעילותו הציבורית כראש העיר. בין היתר, קיבל את אות אביר איכות השלטון מטעם התנועה לאיכות השלטון ואת אות עמותת אומ"ץ העוסקת במאבק בשחיתות הציבורית. ככל איש ציבור, גם בילסקי התמודד עם יריבים ואנשים המחפשים את רעתו מתוך אינטרסים אישיים ומניעים פסולים — וכך עולה גם במקרה הזה.

"הקדנציה הנוכחית של בילסקי מאופיינת בהצלחות מוכחות בכל התחומים. רק לפני כמה חודשים קיבלה רעננה דירוג פיננסי גבוה במיוחד במסגרת דירוגה כעיר איתנה עם ניהול כספי ראוי ותקין. השבוע זכתה העיר בפרס החינוך הארצי לציון 70 שנה לישראל. ההודעה על עזיבתו את תפקיד ראש העיר התקבלה בתדהמה וצער בקרב התושבים, אך בד בבד הביעו הבנה לרצונו לסיים את כהונתו ואיחלו לו הצלחה בהמשך דרכו.

"רעייתו של בילסקי אינה עוסקת בנדל"ן וככל שיש לה חלק בנכסי משפחתה בעקבות ירושה מאביה, הדבר אינו נוגע לתפקידו. נמסר לנו שמחוץ לרעננה, למעט קרקע חקלאית באזור גן חיים (פרדס), שנרכשה לפני כ–20 שנה ומוחזקת על ידי חברה משפחתית, לא מחזיקה רעייתו של בילסקי בקרקעות נוספות ברחבי המדינה.

רעננה. "אנשים בעיר אהבו את השטיקים שלו, זה היה חלק גדול מהפופולריות שלו"צילום: עזרא לוי

"במסגרת תפקידו בילסקי יפעל בהתאם ועל פי כל דין וחובות המוטלים עליו. בעניין טענות בנוגע לניגוד עניינים לכאורה, הרי שכל תכנון אזור התעשייה החדש ברעננה נעשה כחלק מתוכנית רע/3000 (תוכנית כוללנית לעיר רעננה) וקודם בתקופת הקדנציה של ראש העיר הקודם, נחום חופרי. ההחלטה לבחון את ביצוע פתיחתו של כביש מאזור התעשייה שיחבר את רחוב דפנה לכביש 4 התקבלה בתקופת הקדנציה של חופרי. הכביש כלל לא נסלל ולא נפתח. יובהר כי התוכנית כפי שאושרה בסופו של דבר קובעת כי מדובר בחיבור זמני וכי תבוטל עם דרישת משרד התחבורה וחברת נתיבי ישראל בעת ביצוע שדרוג כביש 4. טרם התקבלה החלטה בעניין או מועד לפתיחתו.

"הדיונים שבהם השתתף בילסקי בנוגע לכל מערך הדרכים לאזור התעשייה וממנו נגעו בעיקר לאור כניסתה של חברת טבע לאזור. אין קשר בין ביצוע כביש זמני, ככל שיבוצע, לבין המגרש המצוין בכתבה, וגם כלל לא ברור כי ביצוע הכביש הזמני יעלה את ערך הקרקע.

"בנוגע לבניין של גמלא מילניום סמוך לבית לוינשטיין, התוכנית לשינוי ייעוד השטח אושרה על ידי הוועדה המחוזית ובילסקי לא לקח חלק בדיון או עניין הקשור לאלן אוקן וחלקה זו, לרבות לא בוועדה המקומית. תוספת זכויות הבנייה למגרש זה אושרה על ידי הוועדה המחוזית ועל פי דרישתה, בהחלטה מיוני 1995. לכן, כל ניסיון לקשור את בילסקי להליך התכנוני שאושר על ידי הוועדה המחוזית כדי להעשיר לכאורה את מר אוקן — אינו אמת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו