מדוע יש הבדל בשטח דירה אצל גופים שונים?

בשנים האחרונות נכנס לתוקף תקן המחייב את הקבלנים למדוד את הדירה לפי "שטח אפקטיבי" ■ "השיטה הזאת מקטינה את פערי השטחים בין מדידת הקבלן ליתר המדידות, אך עדיין יש הפרשים"

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נדל"ן
צילום: ליאו אטלמן
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

עו"ד אהוד פאי, העוסק בתחום התכנון והבנייה, מסביר כי "לעתים קרובות אנו נוכחים לדעת שקיים הבדל בשטחי הדירות הרשומים ברשות המקומית, בטאבו, ובהסכם עם הקבלן. הדבר נובע משיטות מדידה שונות.

"הרשות המקומית רשאית לגבות ארנונה מתושביה לפי השטח המדויק (בחלקי מ"ר) של נכס בתחומה ולפי סוגו. כל רשות רשאית לקבוע בצו הארנונה שלה את שיטת חישוב המדידה, ואפשר אף לשלב שיטות שונות.

"שטח הדירה הרשום בלשכת רישום המקרקעין (טאבו), הוא שטח הנטו של הדירה, בעוד שטח הדירה כפי שמצוין ברשות המקומית (שעל בסיסו גובה הרשות ארנונה), עשוי להיות גדול יותר, לעתים אף בעשרות מ"ר, מאחר שהוא מחושב בדרך כלל לפי שטח ברוטו.

"לעתים בפרסומי קבלנים לדירות חדשות, שטח הדירה גדול באופן ניכר מזה שיקבלו הרוכשים, מכיוון שלרוב השטח המוצג מחושב לפי שיטת מדידה ברוטו, הכולל שטחים ציבוריים בבניין, כמו לובי וחדר מדרגות.

"בשנים האחרונות נכנס לתוקף תקן המחייב את הקבלנים למדוד את הדירה לפי שטח אפקטיבי, המוגדר כשטח הדירה נטו, בתוספת לשטח שנמצא מתחת לקירות הפנים והקירות החיצוניים ולמחצית מהשטח שנמצא מתחת לקירות המשותפים עם דירות שכנות. השיטה הזאת מקטינה את פערי השטחים בין מדידת הקבלן ליתר המדידות, אך עדיין יש הפרשים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה