ממושבת מהגרים — לשכונת יוקרה

בית פלויד, הנמצא בשכונה התל־אביבית המושבה האמריקאית, מדגים את סיפורה הייחודי: אחרי שהתיישבו בה נוצרים מארה"ב, תפסו את מקומם טמפלרים גרמנים — וכעת היא מציגה מחירים גבוהים ומיזמי יוקרה

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בית פלויד, רחוב בר הופמן 71, המושבה האמריקאית, תל אביב
בית פלויד, רחוב בר הופמן 71, המושבה האמריקאית, תל אביבצילום: אייל טואג
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

המושבה האמריקאית, השכונה התל־אביבית הוותיקה והקטנה שנמצאת בין שכונת פלורנטין ליפו, מצליחה כבר שנים לשמור על עצמה מחוץ לרדאר. היא פחות בולטת מנוה צדק, פחות הומה מפלורנטין ופחות מורכבת מיפו. ועדיין, זו אחת מפנינות הנדל"ן של תל אביב. השכונה עברה בשני העשורים האחרונים מתיחת פנים בתשתיות, בהוראות השימור וגם במחירי הדירות ובמיזמי היוקרה שכבשו אותה. כך למשל, דירת 2 חדרים בשכונה בשטח של 49 מ"ר נמכרה ב–1.94 מיליון שקל בשנה שעברה.

קבוצת הנוצרים שהגיעה למושבה האמריקאית ב–1886 אולי היתה נשארת קצת יותר, אילו היתה צופה את קפיצת המחירים של הדירות בשכונה השקטה. ראשוני התושבים במושבה היו כ–160 מהגרים ממיין שבארה"ב, שהגיעו בעקבות הכומר שלהם למשימת גאולת הארץ. הם האמינו שאם יסייעו בהכנת הקרקע לשיבת היהודים, הם יקרבו את תחיית ישו. המאמינים הביאו עמם עצים, והקימו בתים שנראו כאילו נלקחו מסרטי המערב הפרוע, עם רעפים ומרפסות בחזית.

תוך שנה הכריעו תנאי התברואה הקשים, המחלות, הקשיים הביורוקרטיים והמחלוקות הפנימיות את רובם. הם עזבו את הבתים בישראל וחזור לארה"ב. רולה פלויד ואשתו תיאודוציה היו מהיחידים שהחליטו להישאר בישראל למרות הכל, ואף שאיבדו בן בישראל. פלויד נהפך למדריך תיירים של התקופה, באמצעות כרכרה שייבא לישראל, שבה הסיע מבקרים מנמל יפו ברחבי הארץ. עם התרוקנות השכונה, גם פלויד עזב לירושלים. הבתים נמכרו בזול לטמפרלים מגרמניה, ואת הבית של משפחת פלויד רכש אדריכל גרמני, תיאודור זנדל. הוא ביצע מדידות למושבה הטמפלרית — שרונה.

יואל משה סלומון, ממקימי היישוב היהודי, העיד בכתביו כי עובר אורח במושבה האמריקאית היה יכול לשכוח שהוא מתהלך בישראל ולדמיין שהוא באירופה. בימי מלחמת העולם השנייה המושבה האמריקאית התרוקנה, וחלק מהבתים הושחתו או נפגעו. עם הזמן מרבית האדמות נמכרו לישראל בהסכמות עם הממשלה הגרמנית. אחד המבנים בשכונה אף שימש בשנותיה הראשונות של המדינה מחנה של צה"ל. אף שלא תמיד תוחזקו היטב (כמה מהם אפילו היו מועמדים להריסה), חלק מהמבנים בשכונה שומרו ונמצאים במצב טוב כיום, ובהם בית פלויד, המוחזק בידיים פרטיות. את הבית רכשה לפני כ–20 שנה סופי יונגרייז, פסלת וציירת, שעסקה בשימור הבית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה