חפשו אותו בסוהו: החשוד השקט שמאחורי פרשת דוד ביטן

חופשה עם ראש העיר בסרי לנקה ומעקבים על אופנוע: איך הסתבך ארז מוסצ'ו, בעלי הסוהו, בפרשת השחיתות בראשון לציון

שוקי שדה
שוקי שדה
ארז מוסצ'ו
ארז מוסצ'וצילום: ניר שמול ותומר אפלבאום
שוקי שדה
שוקי שדה

משימה בלתי אפשרית. על כך יעיד כמעט כל מי שניסה למצוא מקום פנוי במסעדת סוהו שבמזרח ראשון לציון בימי חמישי בערב. המקום, המציע ערב רב של מאכלים, תפאורה צבעונית ומוזיקה רועשת, מלא בסופי שבוע עד אפס מקום. אבל יש כאלה שלמרות הלחץ תמיד יימצא להם מקום. בשנים האחרונות נהפכה המסעדה לסוג של מקום מפגש מרכזי שבו מתקבצים פוליטיקאים, עיתונאים ואנשי עסקים, בידור וספורט. "בחוגים מסוימים — זה המקום", אומר פעיל פוליטי בליכוד. "בסוהו יושב הפרלמנט של השר ישראל כ"ץ, של יו"ר הקואליציה דוד ביטן ושל סגן ראש העיר תל אביב ארנון גלעדי. אם אתה רוצה לראות מישהו — לך לסוהו. חמישי בערב ושישי בצהריים — כולם שם. אף פעם לא הבנתי למה הגווארדיה של הליכוד, הפעילים, הח"כים, והשרים בוחרים לשבת דווקא שם".

ארנון גלעדיצילום: תומר אפלבאום

הסיבה לפופולריות של המקום היא הבעלים — ארז מוסצ'ו, שפתח את המסעדה בשנת 2000 עם שני שותפים, כאשר היה בן 31. לפני כן היה מוסצ'ו בעלים של כמה מסעדות בחוף הים בראשון לציון ומסעדה נוספת בעיר. סביר להניח שלפחות בתחילת דרכו הוא זכה לסיוע מאביו, יוסף מוסצ'ו, קבלן המחזיק כמה קרקעות בעיר. את סוהו בנה מוסצ'ו הבן תוך כדי חריגות בנייה בולטות, שהוסדרו רק שנים אחרי. נגד מוסצ'ו הוגש כתב אישום על עבירות הבנייה והוא הודה בביצוען. "סוגיית חריגות הבנייה נפתרה לפני שנים ארוכות והיא לא שונה ממחלוקות שיש כמעט לכל עסק בישראל עם הרשויות השונות", אומרים מקורביו.

מוסצ'ו הוא דמות אלמונית יחסית בזירה העסקית בישראל, אך בראשון לציון ידו בכל. "האיש הזה הוא כמו תמנון", אומר עליו חבר מועצת העיר, "מקושר עם כולם. את המפורסמים והבכירים הוא דאג לפנק באופן מיוחד. כולם יושבים אצלו. גם קציני משטרה. הוא יודע להסתחבק עם כולם".

גם שר התיירות לשעבר, סטס מיסז'ניקוב (ישראל ביתנו), העיד בפרשת השחיתות שבה נחקר על חברות עם המסעדן. בסוהו נערכה ב–2010 הפגישה בין מיסז'ניקוב למפיק גיא בסר, שבה הסכים מיסז'ניקוב להעביר מיליון שקל לפסטיבל סטודנטים באילת שבה הועסקה חברתו, יולי רוט, הפרשה שבגינה עומד השר לשעבר להיכנס לכלא. באותן שנים היתה סוהו מקום מפגש קבוע לאנשי ישראל ביתנו ומקורביהם.

"מוסצ'ו מאוד גאה על כך שהמסעדה אהובה על אנשים רבים בעיר ומחוצה לה", אמרים מקורביו. "מקרב הלקוחות יש ידוענים ויש רבים שאינם ידוענים, וכולם אוהבים את המקום במידה שווה, לא מפני שהוא מוקד לקהילה כזו או אחרת. אנשים אוהבים לבוא לאכול אצלו במסעדה ולשתות שם בערב. רוב ההיכרויות שלו נובעות מהלקוחות במסעדה".

מתחילת השבוע ועד אתמול היה נתון מוסצ'ו במעצר בית בעקבות חקירת פרשת השחיתות בראשון לציוןשבה נחקרו גם ראש העיר דב צור וח"כ ביטן — ונאסר עליו לצאת מהארץ למשך 180 יום. מוסצ'ו נחקר על העסקה שבה מכרה עיריית ראשון לציון במחיר נמוך, על פי החשד, לחברת ניהו שבבעלותו את הקרקע שעליה נבנה מתחם האירועים והכנסים לאגו במערב העיר.

השותף של מוסצ'ו לחברת הנדל"ן ניהו, כפי שמתפרסם כאן לראשונה, היא חברת מבני תעשייה, שהיתה עד 2015 בשליטתו של איש העסקים אליעזר פישמן. כמו כן, השמאי המוסכם בין העירייה לניהו, זה שקבע את המחיר שבו נמכרה ב–2015 הקרקע של מתחם האירועים, הוא יובל דנוס (אביו של אוהד דנוס, לשעבר יו"ר לשכת השמאים), שבמקביל עבד בשמאויות אחרות עבור מבני תעשייה.

ביטן הוא זה שניהל את ישיבת מועצת העיר שאישרה את המכירה, משום שצור, בשל יחסיו עם מוסצ'ו, פסל את עצמו מלעסוק בעניין. בזמן אמת אף קיבל ביטן אזהרה לגבי המחיר מיועץ משפטי חיצוני של הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, אלי וילצ'יק, עורך דין בכיר ומוכר בתחום התכנון ובנייה.

דוד ביטן, ביציאה מחקירתו, השבועצילום: מגד גוזני

בפברואר 2015 כתב וילצ'יק לביטן: "דנוס קבע כי השווי למ"ר מבונה למסחר הוא 9,000 שקל. לעומת זאת, בשתי שמאויות מכריעות שניתנו ממש באחרונה לגבי שטחים סמוכים שעליהם חלים אותן תוכניות, נקבע שווי של 17,600 שקל למ"ר בנוי; ושל 20,667 שקל למ"ר בנוי. מדובר בפער הגבוה פי שניים מהשווי שקבע דנוס, פער זה הוא חריג ביותר". בהמשך כתב וילצ'יק: "לאור הפער המשמעותי נראה כי עליכם לשקול היטב אם הסבריו של דנוס וההסתמכות עליו תעמוד בביקורת, אם תהיה...יהיה קשה להסביר מדוע יש פער כזה משמעותי בין השומות אל מול שומת דנוס בעת מכירת הקרקע".

ב–2010 חכרו מוסצ'ו ופישמן מהעירייה את הזכויות על חלק מהמתחם ל–15 שנה, בפטור ממכרז. זאת, ללא אישור משרד הפנים. המתחם יועד במקור על ידי העירייה לספורט ונופש, והותרו בו בניית 200 חדרי מלון ושירותים נלווים כדי לשרת את המבקרים בפארק. ב–2012–2013 אישרה העירייה, במסגרת ועדת רשות הרישוי העירונית שבה היה חבר צור, לבנות במתחם בהיקף כולל של 6,000 מ"ר, ללא מלון או חנויות שישמשו את האורחים.

גרסתו של מוסצ'ו לדברים פורסמה בעבר. לפי גרסה זו, הרכישה של שארית הקרקע מהעירייה היתה ב–2015 במחיר גבוה בהרבה מהמקובל ברשות מקרקעי ישראל ואף מהמקובל בעסקות דומות מסוג זה בעיר.

מטעמו של יובל דנוס נמסר בתגובה כי "דנוס עומד מאחורי כל הכתוב בשומתו המוסכמת. הוא משמש זה כ–45 שנה כשמאי הן של עיריית ראשון לציון והן של מבני תעשייה, ומכאן האמון ששני הצדדים רוחשים לו".

העסקה שהגיעה אחרי חופשה משותפת עם ראש העיר

עמיר בירםצילום: דודו בכר

מוסצ'ו הוא גם שותף של איש הנדל"ן עמיר בירם ושל אריאל רוטר (ממשפחת מייסדי חברת קסטרו), בפרויקט היקב בראשון לציון, שם הוא מחזיק ב–2% מהפרויקט שבו אמורות להיבנות 625 דירות.

איך מסעדן אלמוני מגיע לשותפויות עם בכירים בשוק ההון כמו בירם ופישמן? בעבר אמר בירם ל"הארץ" שהרעיון לקנות את מתחם היקב עלה בשיחת חולין בינו לבין רוטר ומוסצ'ו. מקור המכיר את המעורבים בפרויקט אומר: "רוב האנשים שיוזמים עסקות נדל"ן הם לא בהכרח אנשים בכירים. אלה אנשים שהם חצי מאכער, חצי מערבב, חצי מקושר", הוא אומר. "רוב הפרויקטים, בטח על קרקעות פרטיות, מתחילות מכך שמישהו מכיר מישהו שיש לו קרקע ורוצה לפתח אותה".

למרות היותו דמות מקושרת, מוסצ'ו מעולם לא התראיין, גם לא לעיתונות המקומית בראשון לציון. לטענת מקורביו, "מוסצ'ו שומר בקנאות על פרטיותו ונמנע עד כה מכל מגע יזום עם חשיפה אישית. הוא אינו משקיע או מפגין גינוני יוקרה, ומוכר כאדם סגפן וצנוע".

"רק באחרונה אמרתי לו 'אולי פעם אחת נשב ונדבר, על כוס קפה'. הוא אמר לי, חצי בצחוק, שהוא מפחד שיתפתה להגיד דברים", אומרת זהבה הבר, שהיתה במשך 28 שנה עיתונאית במקומון "גל־גפן" וסיקרה את הנעשה בראשון לציון. "הוא יודע שיש עליו הרבה ביקורת בעיר, שהדיבור עליו זה שהוא חבר של ראש העיר".

יחסיו עם צור היא סוגיית מפתח בראשון לציון. מוסצ'ו נחשב חביבו של קודמו בתפקיד של צור, מאיר ניצן. "הוא היה בא ויוצא מלשכת ראש העיר. ניצן מאוד אהב אותו", אומר אדם שעבד עם ניצן. בבחירות לראשות העיר ב–2008 תמך מוסצ'ו בניצן, אך אחרי שצור ניצח, הוא החל בהדרגה להתקרב לראש העיר החדש, שלא דחה את הקרבה.

צור, שהחרים את הסוהו כשהיה ראש האופוזיציה ותקף בתקשורת המקומית את חריגות הבנייה במסעדה, החל להזמין משלוחי אוכל מסוהו ללשכתו וגם נהג לבקר יותר ויותר במסעדה. ב–2012 בני משפחת מוסצ'ו החלו לתרום לראש העיר, ותרומות זרמו גם משותפו של מוסצ'ו במסעדה.

בקמפיין לבחירות המוניציפליות, מוסצ'ו אף אירגן ערב גיוס תרומות עבור צור. בינואר 2014 אף נסעו צור ומוסצ'ו לחופשה של שבועיים בסרי לנקה, עם בנות זוגם. מה טיב היחסים כיום בין מוסצ'ו לצור? לא ברור. לפי גרסת צור, מאז אפריל 2015 הוא לא דיבר עם מוסצ'ו וניתק אתו כל קשר. הסיבה לכך היא פרויקט הבנייה ביקב, המעורר ביקורת חריפה בראשון לציון. הבעייתיות בפרויקט נחשפה בשנה שעברה בתחקיר מקיף שנעשה ב"הארץ" על ידי לי ירון ושרון פולבר.

דב צור, השבוע בבית המשפטצילום: מוטי מילרוד

אגודת הכורמים, בעלת השטח, הציעה אותו למכירה והעירייה התעניינה ברכישתו, תמורת 120 מיליון שקל, משיקולי תיירות ושימור. אלא שבאפריל 2014 — שלושה חודשים אחרי שחזר מהחופשה המשותפת עם צור — רכש מוסצ'ו את השטח, יחד עם שותפיו בירם ורוטר, תמורת 165 מיליון שקל. ל"הארץ" אמר צור שפעל כהלכה. "הטעות היחידה, ואני מצר עליה, היא שנסעתי אתו (מוסצ'ו) לחו"ל", אמר. "זו טעות תמימה שאין דבר לא חוקי מאחוריה. אבל אני מבין שמבחינת הנראות הציבורית זו טעות".

אחת הטענות כלפי צור מצד חברי מועצה בעיר היא שלעירייה היה מספיק כסף כדי להתחרות בהצעה לרכישת היקב. לטענת צור, בשום מקרה הוא לא היה במצב של ניגוד עניינים מול מוסצ'ו.

החבירה של בירם ורוטר למוסצ'ו נראית על פניו תמוהה. מדוע ששני אנשי עסקים שכאלה, עם עבר עסקי ונדל"ני עשיר וגב כלכלי גדול, צריכים שותף מקומי שהוא יזם בסדר גודל קטן יחסית, ואחרי הכל הוא בעלים של 2% בלבד מהפרויקט?

לדברי מקורבים לרוטר, "מוסצ'ו קנה את חלקו בנפרד מבירם ורוטר. יש גם אחרים שקנו אחוזים קטנים מאגודת הכורמים".

"שומרי הסף לא התייחסו ברצינות לחששות מניגודי אינטרסים"

אחת השאלות השנויות במחלוקת היא עד כמה צור היה מודע לכך שמוסצ'ו הוא חלק מקבוצת היזמים בפרויקט. ל"הארץ" אמר צור כי "כששמעתי על ההצעה, הרגשתי כאילו תקעו לי סכין בגב. קראתי על ההצעה בעיתון. ארז לא התקשר אלי ולא עידכן אותי. אני פגוע עד עמקי נשמתי ממה שעשה".

גרסה זו תמוהה, מכיוון שצור ידע שמוסצ'ו מתעניין ברכישת המתחם, וכך גם עולה מהקלטה של ישיבת המועצה ב–15 ביוני 2014, שנמצאת באתר האינטרנט של העירייה. הישיבה התקיימה לאחר שכבר נודע על הרכישה של קבוצת היזמים, חבר המועצה סורין גנות שאל את צור: "ידעת מראש שהוא (מוסצ'ו) הולך לקנות?".

צור השיב: "אני יכול להגיד לך שארז התעניין לאורך זמן. מכיוון שאנחנו (העירייה) קונים 50% מהיקב ולפני כן רצינו לקנות 100%, והקבוצה שרכשה את היקב רצתה להישאר בו, ביקשתי ממנו שוב שלא יעשה שום מהלך שיפגע בעסקת העירייה".

גנות: "ממי ביקשת?".

צור: "מארז".

גנות: "מתי אמרת לו?"

צור: "אני לא בחקירה".

גנות: "אני רק שואל".

צור: "(הוא) כמו עשרות רבות של גורמים עסקיים בארץ, שפנו אלי וביקשו להשתתף ברכישת היקב".

על כך השיב גנות לצור: "הוא (מוסצ'ו) לא כמו עשרות גורמים עסקיים, הוא בן אדם שנסעת אתו לחו"ל ביחד, היה ראש מטה התרומות שלך, אחד הפעילים המרכזיים שלך — אז השאלה במקום".

מתחם היקב בראשון לציוןצילום: תומר אפלבאום

לדברי חברת המועצה עו"ד ליאל אבן־זוהר, שהיתה אז בקואליציה ויזמה את ההצעה לשימור מתחם היקב, צור סיפר לה על העסקה עוד לפני שזו פורסמה בעיתונות. "שאלות כבדות משקל עולות כאן", היא אומרת. "שומרי הסף לא התייחסו ברצינות הראויה לחששות מניגודי אינטרסים לכאורה בשל יחסי הקרבה בין ראש העיר למוסצ'ו. אני מקווה שכעת המצב ישתנה, ושגם רשויות התכנון ייקחו את הדברים לתשומת לבן. עדיין אפשר לעצור תוכניות שפוגעות בקופה או במינהל התקין".

בעבר התייחס מוסצ'ו לפרשת היקב בפרסומים שונים בעיתונות. לפי גרסתו זו, היקב נקנה מבעלים פרטי והיה תמיד בבעלות פרטית ובניגוד לאמירות שונות שהופצו, מעולם לא היה בבעלות העירייה.

אלא שביקורת נוספת נמתחה על הגדלת הזכויות בתוכנית. במקור היו אמורות לקום בפרויקט כ–153 דירות (מתוכן 144 לדיור מוגן), אך באוגוסט 2016 אושרה תוכנית לבניית 625 דירות ושטח המסחר שולש.

"אני זוכר שחיפשתי דירה באזור ודיברתי עם מתווכים גם על אזור היקב", אומר תושב ראשון לציון שמתגורר באזור. "כל המתווכים אמרו לי 'עזוב, זה לא יקום כל כך מהר'. הם חשבו שזה לא ריאלי. אף אחד לא האמין שהדבר הזה ייצא לפועל. כשזה כן אושר, אנשים התחילו לדבר על הדברים המוזרים שהולכים בעירייה".

"מבחן ארז מוסצ'ו"

מסעדת סוהו בראשון לציוןצילום: עופר וקנין

לפני שנה נחשף בחדשות ערוץ 2 מיזם חדש של מוסצ'ו, בשם לופט 57, שנמצא במרכז ראשון לציון. מלשכת ראש העיר ניתן אפילו לראות את המקום. הבניין היה בעבר בבעלות בזק, ומוסצ'ו הסב אותו לפרויקט דירות סטודיו להשכרה, בלי שקיבל היתר בנייה כחוק. את הדירות הוא משכיר כיום תמורת 4,000 שקל בחודש. לכאורה, ייעוד הקרקע במקום הוא למשרדים, מגורים ומסחר, אך התוכנית הקיימת מאפשרת את קיומן של 17 יחידות דיור. מוסצ'ו בנה 30, ובכל מקרה לא ביקש היתר. העבודות גם הוסתרו מאחורי יריעת בד גדולה.

את המיזם בנה מוסצ'ו בשותפות עם רוטר, ובחזית הרחוב נפתחה חנות של קסטרו, שבבעלות משפחת רוטר. העירייה לא עצרה את העבודות בזמן הבנייה, על אף שהכל נעשה, פיזית, ממש מתחת לאפה. דברים החלו להשתנות לאחר פרסום העניין בערוץ 2. בסופו של דבר העירייה אישרה בדיעבד את הפרויקט, בהחלטה של מועצת העיר. במקביל, הוגשו כתב אישום נגד מוסצ'ו ורוטר על חריגות.

חבר מועצת העיר אסף דעבול עירער על החלטת האישור בפני הוועדה המחוזית יחד עם חברי המועצה אבן־זוהר, גנות ומאיר עקיבא. במכתב ששלח לצור לפני כמה חודשים כתב דעבול: "אישור הבנייה הבלתי חוקית תמוה והזוי. יהיו לכך השלכות רבות בעיר כאשר קבלנים ויזמים ותושבים יבקשו לעשות דין לעצמם...ויבקשו מהעירייה לנהוג בהם לפי 'מבחן בוזגלו', במקרה זה על פי מבחן ארז מוסצ'ו". מבחינה רשמית, למקום עדיין אין היתר בנייה, על אף שחלפו שנתיים מאז החל האכלוס.

לטענת מקורבים לרוטר ומוסצ'ו, "זה ויכוח טכני. יש מחלוקת עם העירייה לגבי סוג ההיתר שצריך, ואם בכלל נדרש היתר. העירייה תבעה את היזמים, מה שמוכיח שלמוסצ'ו אין שום קשרים מיוחדים עם ראש העיר".

באוגוסט האחרון פנתה אבן־זוהר בעניין למשנה ליועץ המשפטי לממשלה לעניינים פליליים, ארז קמיניץ, וכינתה את סוגיית פרויקט לופט 57 "אחת מעבירות הבנייה הגדולות שבוצעו בראשון לציון אי־פעם". במכתב, המצורף כנספח בעתירה לבג"ץ בעניין אחר הקשור למוסצ'ו, פירטה חברת המועצה גם את השתלשלות האירועים במתחם לאגו. "הודעתי לכם בעבר שלמוסצ'ו יחסים מיוחדים עם צור...אם אין מטפלים כהלכה ביזם החורג כל כך מהחוק באופן קבע, אין פלא כי העבירות ממשיכות ומתעצמות והציבור חש שאין דין ואין דיין בישראל". כיום אפשר לדעת שבזמן שנשלח המכתב, כבר התקיימה חקירה סמויה נגד צור ואחרים בעיריית ראשון לציון, בנוגע לחלק מהסוגיות שעלו בו.

עם דעבול נכנס מוסצ'ו לסכסוך אישי. דעבול הגיש תלונה במשטרה נגד מוסצ'ו בגין הטרדה ואיומים, לאחר ששני עובדים של מוסצ'ו הגיעו רכובים על קטנוע כדי לצלם את ביתו. בעדותם של השניים במשטרה הם הודו שנשלחו על ידי מוסצ'ו, כדי להוכיח שנעשו בו חריגות בנייה. לטענת דעבול, "קניתי את הבית לפני 22 שנה מקבלן. הוא עשה חריגות זעירות שאליהן לא הייתי מודע ואני מטפל בכך". כשאחד העובדים נשאל במשטרה למה צילם את ביתו של דעבול, הוא ענה: "כי ארז הוא הבוס שלי 14 שנה אמר לי ללכת עם ע' (העובד השני) לצלם חריגות בנייה בבית של אסף".

פישר אמר למוסצ'ו: "1.5–2 מיליון דולר ואני פותר את העניין"

התיק נגד שני העובדים נסגר מחוסר אשמה, ובכל זאת תמוה שאיש עסקים בעיר ומסעדן בולט בעיר פועל כך נגד נבחר ציבור. מצד שני, מי שמכיר קצת יותר לעומק את מוסצ'ו, יופתע פחות ממהלך מסוג זה. למסעדן המצליח יש בעברו שני תיקים פליליים במשטרה: אחד מהם הוא חשד בגין כריית חול בלתי חוקית במערב ראשון לציון; והשני הוא על עבירה חמורה יותר — תיווך לשוחד בין היועץ המשפטי של העירייה לשעבר, רועי בר, לעו"ד רונאל פישר, עבירה שבה היה קרוב מאוד להגשת כתב אישום.

פישר, שעומד כיום בפני כתב אישום חמור בגין עבירות שוחד ותיווך לשוחד, ייצג את מוסצ'ו לפני כמה שנים כאשר התנהלה נגדו חקירה ביחידה לחקירות כלכליות בגין כריית חול במערב ראשון לציון, טענות שאותן מוסצ'ו הכחיש.

ע', עדת המדינה בפרשת רונאל פישר, העידה במשרדי מח"ש על הקשר המושחת בין פישר לערן מלכה (קצין המשטרה שמסר מידע לפישר ומרצה כיום שמונה שנות מאסר לאחר עסקת טיעון), וסיפרה שבסגירת תיק כריית החול של מוסצ'ו במשטרה היה מעורב מלכה. "מוסצ'ו הראה לרונאל מסמכים ואמר לו שהוא רוצה לסגור את התיק...ערן בדק ואמר לרונאל שיוציא מכתב בקשה עם לוגו לסגור את התיק...בינתיים הוא שלח אותי למוסצ'ו שאביא ממנו כסף עבור טיפול בסגירת התיק. הלכתי לסוהו, הבאתי מעטפה עם דולרים, אני לא יודעת את הסכום, ומסרתי אותה לרונאל". החוקרים שאלו את ע', "מה החלק של ערן פה?", והיא ענתה: "כל החלק של סגירת התיק ולהגיד לו שהתיק סגור".

עו"ד רונאל פישרצילום: אוליבייה פיטוסי

מוסצ'ו אישר בעדותו שנתן כסף במזומן, אך טען שהיה מדובר ב–20 אלף שקל ששולמו לפישר כשכר טרחה, גם אם לא נחתם הסכם שכר טרחה בין השניים. פישר הכחיש שמדובר בכספי שוחד וטען שאם שולם כסף מזומן, הרי שמנהלת המשרד רשמה זאת ונתנה קבלה. מנגד, חוקרי מח"ש לא מצאו קבלה כזו במשרדיו של פישר.

ב–2013 התפוצצה בתקשורת פרשת רונאל פישר. אז נחשף השוחד לכאורה שקיבל פישר מאלון חסן, יו"ר נמל אשדוד לשעבר, ובמהרה התברר שזו, על פי החשד, שיטת הפעולה של פישר — לקבל כספי שוחד מלקוחותיו, תמורת "סידור" תיקים במשטרה. במהלך חקירת פרשת פישר־מלכה נבדק החשד שאחד הלקוחות האלה היה היועץ המשפטי לשעבר של עיריית ראשון לציון, בר, שישב בישיבות ועדת הרישוי בראשון לציון בנוגע למתחם לאגו. בר הכחיש את הדברים ולא הוגש נגדו כתב אישום.

לפי עדותו של מוסצ'ו במשטרה, יום אחד נקרא למשרדו של פישר בבהילות, ופישר אמר לו שמתנהלת חקירה נגד בר. "הוא יישב בפנים, אם אתה רוצה לעזור — 1.5–2 מיליון דולר ואני פותר לו את העניין", סיפר מוסצ'ו לחוקרי מח"ש על דברי פישר.

לפי גרסת מוסצ'ו, הוא סיפר לבר על פגישתו עם פישר בזמן הברית של בנו שאליה בר הוזמן, אך בר לא התייחס לדברים ברצינות ו"ניפנף את זה". עם זאת, לאחר שהחלו לצוץ פרסומים שליליים בתקשורת בנוגע לבר, נסע מוסצ'ו, לפי גרסתו, למשרדו של פישר. "זה היה לפני שבר נעצר", סיפר מוסצ'ו לחוקריו, "זה היה הלילה ששתינו הרבה וויסקי במשרד של רונאל. הוא כל הזמן רצה כסף ושאל מה רועי מוכן לשלם. אני ניסיתי לשכנע אותו בעזרת ההצעה שניסע לטיול דיג בסירה שלו ביחד. בבוקר שלחתי לו למשרד בקבוקי יין, כי פחדתי שרונאל יתעצבן על זה שפניתי אליו בכלל".

לעדת המדינה ע' גרסה קצת שונה למעורבותו של מוסצ'ו בעניין. לדבריה, התקיימה רק פגישה אחת בין מוסצ'ו לפישר, שהיתה ביוזמת מוסצ'ו. "באיזושהי דרך מוסצ'ו ידע שרונאל יודע דברים על החקירה של בר", סיפרה בחקירה. "ארז שיגע את כל העולם ואשתו שרונאל ייפגש אתו ויעזור לבר". בהמשך סיפרה ע': "נערכה פגישה מאוחר בלילה בין ארז לרונאל...למחרת בבוקר הגיע למשרד ארגז עם 12 בקבוקי פטיט קסטל. רונאל ביקש שאחזיר את הארגז לארז כי הוא לא רוצה את זה...שבוע בערך אחרי הפגישה הזו, ארז קרא לי לסוהו וביקש ממני באופן אישי שאבקש מרונאל שוב איך הוא יכול לעזור לרועי. עוד ציין בפני שאמסור לרונאל שהם יעלו יחד על הסירה ושהם יסגרו את העניין של הכסף". בר סירב להגיב לדברים.

עו"ד רועי ברצילום: עופר וקנין

ב–11 במאי 2015 הגישה מח"ש הצהרת תובע שלפיה פרשת מוסצ'ו (התיווך לשוחד בין בר לפישר) אמורה להיכלל בכתב האישום נגד פישר. ואולם שלושה ימים אחרי, כשהוגש כתב האישום עצמו, מוסצ'ו נעדר ממנו. יהושע לובינסקי, חקלאי מראשון לציון שהיה לקוחו של פישר ופיטר אותו, הגיש עתירה לבג"ץ בגין סגירת התיק, שנדונה בימים אלה. לעתירה צירף חומר רב של ראיות ועדויות מתיק פישר, שחלקן הובאו כאן. לטענת לובינסקי, הוא זה שהביא לידיעת המשטרה מידע על שחיתויות בתחום הנדל"ן בראשון לציון, שחלקן נחקרות כעת. לטענתו, ההחלטה שלא להגיש כתב אישום נגד מוסצ'ו, לאור הראיות, "נגועה בחוסר סבירות קיצוני".

לטענת מקורבי מוסצ'ו, "לאחר בירור מעמיק של הנושא הוא יצא ממנו זך ונקי וללא אשמה או טענה כלשהי. הדברים התבררו ונמצא שגרסתו התקבלה".

למרות דברים אלה, התיק נסגר מחוסר ראיות ולא מחוסר אשמה, כפי שעולה מתגובת מח"ש. "במהלך החקירה עלה חשד שלפיו מוסצ'ו נשלח על ידי פישר להציע לעו"ד בר לשלם שוחד בתמורה לכך שפישר ידאג לסגור חקירה שמתנהלת נגדו במשטרה. לאחר שנבחנו הראיות בתיק, הוחלט כי אין מקום להעמיד את מוסצ'ו לדין פלילי בגין החשדות שנבדקו, בשל היעדר ראיות מספיקות", נמסר ממח"ש.

עו"ד אייל כהן ממשרד כהן־סטרשנוב־לונדון, המייצג את מוסצ'ו, מסר בתגובה: "חקירת המשטרה נמצאת בעיצומה ומטבע הדברים לא נוכל להגיב. עם זאת, יובהר כי מוסצ'ו פעל בכל ענייניו ועסקיו על פי חוק".

עיריית ראשון לציון: "צור ניתק קשר עם מוסצ'ו לאחר עסקת רכישת היקב"

עיריית ראשון לציון מסרה בתגובה: "צור ניתק קשר עם מוסצ'ו לאחר עסקת רכישת היקב, שנעשתה מאחורי גבו ובה ראה תקיעת סכין בגב. הדבר אירע במאי 2014. לאור הביקורת הציבורית, ביקש צור חוות דעת מהיועצת המשפטית של העירייה, וזו קבעה כי בין צור למוסצ'ו אין ניגוד עניינים. ההקלטה מישיבת המועצה מוכיחה את טענת צור: הוא הכיר את היזם אך לא ידע על העסקה. תמהיל השימושים שאישרה הוועדה המקומית מפחית את העומס על מתחם היקב משום שדיור מוגן, דיור להשכרה ושטחי מסחר ומשרדים אינם מחייבים בניית מוסדות חינוך כמו מעונות יום, גני ילדים ובתי ספר, שצורכים שטח ציבורי רב.

"עסקת הלאגו התבצעה במסגרת שמאות מוסכמת ומנומקת, ששיקפה עסקות שווי דומות שנעשו בסביבה. צור בחר שלא להשתתף בישיבה ולא להצביע, מטעמים של מגבלות מחמירות שנטל על עצמו ומשיקולי נראות ציבורית. מעורבותו הסתכמה בעריכת הבירור והעברת ההנחיה לפתוח את ההסכם עם היזם ולחייב אותו בתוספת מחיר.

"מרגע שנודע לפיקוח על הבנייה על עבירת השימוש ללא היתר ועל בניית כמות יחידות הדיור בפרויקט לופט 57, ננקטו נגד היזמים פעולות אכיפה, הכוללות הגשת כתב אישום בגין בנייה ושימוש ללא היתר. ההחלטה לאשר את התב"ע התקבלה משיקולים תכנוניים וענייניים. בכל הדיונים האלה לא השתתף צור".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?