עובדים בלי הטרדות |

תאב כוח, ערמומי, סדרתי ומכחישן: קווים לדמותו של בוס מטריד

יש להם צורך בכוח, הם יטרידו כמעט תמיד יותר מקורבן אחד, לא ירגישו חמלה וגם לא חרטה - ויסתערו על הקורבנות תוך שימוש בטכניקות של פיתוי, חנופה והפחדה. המנהלים המטרידים: אנשי מקצוע משרטטים קווים לדמותם

ענת ג'ורג'י
ענת ג'ורג'י
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איור של אנשי המשרד והמטרידן הסדרתי
ענת ג'ורג'י
ענת ג'ורג'י

הם בכל מקום. בנקאים בכירים, עורכי דין, אנשי תקשורת, רופאים, שוטרים וקצינים מעוטרים, פרופסורים בעלי שם ומנהלים זוטרים. אנשים (בעיקר גברים מבוגרים), שנהנים להשפיל ולהטריד מינית אנשים (בעיקר נשים), שעובדים תחתם או לצדם. חלקם מטרידים ברף התחתון, אחרים קצת יותר בוטים, ויש ביניהם גם עברייני מין סדרתיים. הם שונים ומגוונים, ולמרות זאת, חולקים לא פעם כמה קווי מתאר משותפים.

המטרידים המיניים לא פועלים בחלל ריק. אי־אפשר לנתק אותם מהסביבה שבה הם חיים, מההבנה והסלחנות שמגלה החברה למעשיהם. כשחיים יבין אמר שפעם זה היה מקובל, הוא צדק. חלקית. פעם היה קל יותר להטריד מינית (בשנים האחרונות פיתחנו לכך מודעות, אך יש עוד כברת דרך לעבור). ובכל זאת, לא כולם הטרידו.

עובדים בלי הטרדות: פרויקט מיוחד >> הסיכון שלקחו אושרת קוטלר, נרי ליבנה ודנה ויס || "ואז הבוס שלי שם יד על הפה ולחץ חזק": הלילה שבו נאנסתי || "אם אנסו אותך בצפון, תקבלי רבע ממה שתקבלי אם אנסו אותך בדרום או במרכז" || תצבטו את עצמכם, ותתחילו להתעורר: איך להפוך את ההטרדות המיניות לעניין נדיר

ועוד משהו: לא כל הטרדה היא פגיעה מינית קשה, ולא כל מטרידן הוא פסיכופט. יש אנשים "רגילים", שחושבים שזה בסדר לזרוק מלה בוטה, לצבוט בישבן או ללטף בחורה או בחור במקום העבודה, בבר, באוטובוס או בתור לקולנוע - ככה סתם בשביל הכיף.

משה קצב משתחרר מהכלאצילום: מוטי מילרוד

אז איך נראה מנהל מטריד? אנשי מקצוע שעוסקים בתחום ההטרדות המיניות נותנים בהם סימנים.

1.

מוטיב הכוח

מנהל מטריד נמשך לכוח. הוא השקיע מאמצים רבים כדי להתקדם בגלל הרצון להחזיק בעוצמה. יש לו צורך תמידי בכוח, ולכן לא משנה כמה יש לו ממנו, הוא עדיין ירצה עוד.

ההטרדה המינית היא ביטוי של הרצון של המנהל בשליטה ובכוח, ולא נעשה ממאוויים רומנטיים. ההטרדה היא מינית כי זו הדרך הכי קלה להשפיל ולפגוע בכבודו של אדם.

עם זאת, כדי להטריד מינית מנהל מטרידן לא חייב להשתמש בכוח. תחושות ההפתעה, הבלבול והבושה מספיקים כדי להלום באחר בעיקר כשיש יחסי תלות מובנים.

קחו לדוגמה את נשיא המדינה לשעבר, משה קצב: הוא עשה דרך ארוכה מקרית מלאכי עד בית הנשיא, שעברה, בין היתר, דרך המועצה המקומית בקרית מלאכי, מפלגת הליכוד וכהונות כשר התחבורה ושר התיירות. בכתב האישום שהגישה נגדו הפרקליטות ב-2009 נכתב כי קצב ניצל לרעה את מעמדו ואת מרותו בלשכות שבהן כיהן, כדי לקיים מגעים בעלי אופי מיני עם עובדות הכפופות לו. קצב הורשע, נידון לשבע שנות מאסר, והשתחרר לפני כשנה לאחר שמאסרו קוצר.

הארווי ויינשטיין נחשב מפיק כל־יכול בהוליווד, וכעת מואשם על ידי שורה ארוכה של שחקניות כי פגע בהן מינית. חלקן לא התלוננו עד עתה מחשש שינודו מהתעשייה ולא יוכלו לעבוד בה.

הארווי ויינשטייןצילום: ROBYN BECK/אי־אף־פי

מנהל מטריד, כמו ויינשטיין, מחזיק גם בגורלם המקצועי של אנשים נוספים מלבד הקורבנות, ואלה מוכנים לסור למרותו כדי לשמור על משרתם. כך נולדת אווירת השתקה וטיוח בחברות.

2.

המטריד הסדרתי

מנהל מטריד יהיה בדרך כלל סדרתי ויחפש שוב ושוב טרף חדש כדי להשביע את רעבונו לכוח ושליטה. התלונה הראשונה נגד השחקן קווין ספייסי, למשל, גררה מיד לאחר מכן גל תלונות של נערים שהוטרדו על ידו.

בעמותת אחת מאחת, שמעודדת נערות ונשים לשתף ולספר על ההטרדות המיניות והתקיפות המיניות שחוו, מספרות שנשלחו אליהן דיווחים של כ–2,000 תוקפים מינית, חלקם סדרתיים.

קווין ספייסי

ב-2015 הגישה סטודנטית באוניברסיטה העברית תלונה נגד מרצה בכיר בגין הטרדות מיניות ומעשים מגונים. האוניברסיטה החלה בבדיקה מקיפה שהובילה לסטודנטית אחרת שהעלתה טענות דומות. על פי התלונה, שהוצגה בחדשות 10, המרצה הבכיר השמיע התבטאויות מיניות בוטות ומשפילות כלפי הסטודנטיות. בנוסף, הוא זימן את הסטודנטית למשרדו באוניברסיטה ושם לכאורה נגע בה בניגוד לרצונה וביצע בה מעשים מגונים.

3.

בלי רקע רומנטי

מנהל מטריד אינו בהכרח רווק בודד שמחפש אהבה וריגושים, ולא הלך שבי אחרי יופיה של אחת המזכירות. במקרים רבים מנהלים מטרידים הם נשואים ובעלי משפחות, ולפגיעה המינית אין קשר לרגשות או למראה של הקורבן.

אופק בוכריסצילום: ניר קידר

תא"ל אופק בוכריס, שהורשע בעסקת טיעון בבעילה אסורה בהסכמה והתנהגות בלתי־הולמת, ולא הביע חרטה, הוא נשוי ואב לילדים, שאשתו עמדה לצדו לאורך הפרשה. יצחק מרדכי, שהורשע בשנת 2000 בביצוע מעשים מגונים בנסיבות מחמירות ובעבירה של מעשים מגונים, היה נשוי באותה עת לכוכי מרדכי.

4.

מנגנון הכחשה מפותח

מנהל מטריד נעדר חמלה כלפי האחר, תחושת אשמה וחרטה. מבחינתו האחר אינו בן אדם, אלא אמצעי להשיג את רצונו ועל כן הוא אינו "סופר" אותו. הוא משוכנע שלא עשה דבר רע, שהאשמה היא בכלל בקורבן שמשקר, מגזים או פועל מתוך נקמנות. יתרה מכך, בחלק מהמקרים המנהל המטריד יפעיל לחץ על הקורבן לשתף פעולה עם מה שקורה - ולא יהסס להכפיש אותו מיד לאחר שמעשיו יתגלו. קצב, למשל, הכריח את המתלוננות לכתוב לו מכתבי תודה ואהבה - והוא ועורכי דינו השקיעו מאמצים רבים בהכפשת שמן הטוב לאחר שאלה התלוננו.

השופט יצחק כהןצילום: מוטי קמחי

5.

השיטה: פיתוי והפחדה

ברוב המקרים המנהל המטריד לא יסתער על היעד ולא יתקוף בכוח מיד, אלא יסלול את דרכו תוך שימוש בטכניקות של פיתוי, חנופה ולאחר מכן איומים והפחדה. הוא יבטיח קידום ותנאים טובים, יבקש לצרף אותה או אותו לישיבות הנהלה או יציע לה או לו להתלוות אליו לסיורים או לטיסות מפנקות. כשהקורבן יהיה "מבושל" - הוא יתקיף. באופן זה התוקף מרוויח פעמיים: כך הקורבן מודע לכוחו וליכולות שלו לרומם ולהוריד, ומצד שני הוא מופתע מאוד ברגע הפגיעה.

בפסק הדין נגד השופט יצחק כהן, שכיהן כנשיא בית המשפט המחוזי בנצרת, היה מועמד לבית המשפט העליון והורשע לפני כחצי שנה בהטרדה מינית, נכתב כי ב-2010 ביקש שופט מחוזי אחר מהמתלוננת, פרקליטה צעירה שעבדה בבית המשפט, למסור לשופט כהן מסמך. עוד נכתב בפסק הדין שניתן לאחר דחיית הסדר טיעון שנחתמה עם השופט כי המתלוננת נכנסה ללשכתו של כהן, וכשמסרה לו את המסמך הוא הושיב אותה על ברכו ונגע בגבה מתחת לחולצתה, כפי שתואר. במבוכתה, החלה המתלוננת לספר לכהן על חתונתה הקרבה, ולאחר זמן מה קמה. בתגובה קם כהן וחיבק אותה. כהן ביצע את המעשים ללא הסכמתה של המתלוננת ולפיכך הואשם בעבירה של הטרדה מינית.

במקרה אחר סיפרה לענבל אורפז מ-TheMarker יזמת בתחום המסחר האלקטרוני, שהוטרדה מינית על ידי יזם כשניסתה לשכנע אותו להשקיע במיזם שלה: "הפגישה היתה בצפון תל אביב, בבית קפה לא רחוק מהמשרד של הקרן, ב-17:00. מבחינתי זה היה נטו מקצועי. עשיתי את הפיץ׳, דיברנו על איך אנחנו יכולים לשתף פעולה. פתאום הוא מתחיל לספר לי את הסיפור האישי שלו. עשיתי פאוזה והקשבתי לו. היה לי חשוב לייצר אמפתיה כדי שהאווירה תהיה חיובית. חיכיתי שהפאוזה האישית תתחבר חזרה למקום המקצועי, אבל זה לא קרה.

״הוא אמר שיופי שאני מקשיבה לו, ושם לי יד על הרגל. קפאתי. שיניתי את הישיבה, הרגשתי לא בנוח, ועוד פעם היד שלו על הרגל שלי. זה קרה שלוש פעמים. אחרי שעה אמרתי לו שאני צריכה ללכת. הבנתי שאני מטומטמת וחייבת לעוף משם. הוא לא התווכח. רציתי לברוח. הוא הבין את ההתרחשות. הוא הלך אחרי ובא לנשק אותי וניסה לחבק אותי. קפאתי. אמרתי תודה רבה. הייתי בהלם".

ב–2013 סיפרה יועצת התקשורת אודליה כרמון בתוכנית "עובדה" על ההטרדות המיניות שעברה כשעבדה בתחילת שנות ה-90 עם קצב, אז שר התחבורה. "נותרנו לבד במשרד לכתוב הודעה לעיתונות. קצב היה מאחורי והכתיב לי דברים, ואני ניסחתי אותם מחדש. ואז הוא השתתק. זה היה טבעי מאוד שהוא ישתתק, כי צריכים לשקול כל מלה בהודעה. אבל אז סובבתי את הראש, והמחזה שנגלה לי זה לא שהוא שקוע במחשבותיו, אלא שהוא שקוע באיבר אחר, והוא עמד אתו שלוף לפני".

6.

ומה עם הקורבנות?

בניגוד לתוקפים, לקורבנות אין פרופיל מאפיין. למעשה, כל אחד עלול להיות קורבן להטרדה, בין אם הוא חזק או חלש.

מנהל פוגעני ורודף כוח ושליטה אינו מבחין בין הקורבנות שלו, וכלל לא משנה מהו גילם, מצבם המשפחתי, עמדותיהם ואף אם מדובר בגבר או באישה.

כתבות מומלצות

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא אחרי פחות משנה

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

כתבות שאולי פספסתם

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008