הגיע הזמן לפרק את פייסבוק ולהפנים שהמונופולים הדיגיטליים מאיימים על הדמוקרטיה

למרות תוצאות השיא שהציגו, העידן שבו חברות האינטרנט נתפשו כטובות ומיטיבות - נגמר. הציבור מתעורר, הפוליטיקאים מתעוררים, גם המומחים והאקדמאים יתעוררו כדי להבין שמדובר בחברות הכי מסוכנות שידענו אי־פעם

גיא רולניק
גיא רולניק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מנכ"ל פייסבוק מארק זוקרברג, מנכ"ל גוגל לארי פייג' וסרגיי ברין נשיא אלפבית - החברה המחזיקה בגוגל
מנכ"ל פייסבוק מארק צוקרברג, מנכ"ל גוגל לארי פייג' וסרגיי ברין נשיא אלפבית - החברה המחזיקה בגוגל
גיא רולניק
גיא רולניק

לאן נעלמו הכוכבים? היכן היו השבוע הגאונים הצעירים שמשנים את העולם, שמחדשים ללא הפסקה, שכובשים כל שנה טריטוריות חדשות, שמביאים לנו חידושים טכנולוגיים מדהימים ומבטיחים לנו עתיד טכנולוגי מלהיב? איפה מארק צוקרברג? וסרגיי ברין? ולארי פייג'? וג'ק דורסי? בשלישי ורביעי השבוע הם התחבאו.

הסנאט האמריקאי, הבית העליון, ביקש מהמנכ"לים של פייסבוק, גוגל וטוויטר לסור להיכלו בוושינגטון, כדי למסור את גרסתם לאחת הפרשיות הפוליטיות החשובות ביותר של השנים האחרונות: החשש שרוסיה השתמשה בפלטפורמות הדיגיטליות כדי להשפיע על מערכת הבחירות בארה״ב.

וראו זה פלא: שלושת המנכ"לים - של זאת ש״שואפת לחבר את כל העולם״, זאת ש״מארגנת את כל המידע שבעולם" וזאת ש״מאמינה בהעברה חופשית של מידע במטרה להשפיע לטובה על העולם״ - החליטו לנתק קשר ולשלוח את שלושת היועצים המשפטיים שלהם להעיד בסנאט במקומם.

כיצד ייתכן ששלושה או ארבעה מהמנהלים הנערצים ביותר בעולם, ״מנהיגי״ העולם הטכנולוגי, בוחרים להיעלם מהשטח כאשר עיני כל ארה״ב נשואות אליהם? כאשר חברי בית המחוקקים רוצים להבין את הקשר בין אינטרנט לפוליטיקה? כאשר מיליוני אמריקאים רוצים להבין אם מעצמה זרה ביצעה מניפולציות חסרות תקדים במערכת הבחירות של 2016, שבסופה נחת בבית הלבן דונלד טראמפ?

האמת היא שזה לא מפתיע במיוחד. מארק, סרגיי, לארי וג׳ק גדלו בעשור האחרון בלה־לה־לנד של עמק הסיליקון - המקום האחרון בארה״ב ואולי בעולם המערבי שבו המנהלים סבורים שאין להם צורך בממשלה ולכל בעיה יש פתרון טכנולוגי. ממשלה, מחוקקים - הם רק מפריעים להם לעשות את עבודת הקודש שלהם: לקדם את המדע, הטכנולוגיה והאנושות לכיוון טוב יותר, עם כלים מתוחכמים יותר. ולשווק לנו יותר פרסומות דיגיטליות.

מנהיגי עמק הסיליקון שלחו אל בניין הארט בסנאט את היועצים המשפטיים שלהם. כמה נוגה ומעורר חמלה היה השידור הזה. לראות אנשים שמרוויחים מיליוני דולרים בשנה, עובדים בחברות הנערצות ביותר בעולם, שמשווקות את עצמן כמי שמביאות להווה את העתיד, את המדע הבדיוני לכל סמארטפון - מגמגמים, מזיעים ובעיקר לא מסוגלים לענות על שאלות בצורה משכנעת. צופה שהיה נקלע באקראי למאורע הזה עשוי היה לחשוב שמדובר באנשים שמעולם לא התנסו בזירה הציבורית או בעסקים ציבוריים.

היועצים המשפטיים של פייסבוק, טוויטר וגוגל בעדותם בסנאט. שולטות ומנתבות את זרימת החדשות, הרעיונות, המידע האמיתי והמזויף בעולםצילום: JONATHAN ERNST/רויטרס

ביום רביעי בערב פירסמה פייסבוק את הדו"חות הכספיים שלה לרבעון השלישי של השנה, שהראו זינוק מדהים בהכנסות וברווחים. בשבוע שעבר אלה היו גוגל, אמזון ומיקרוסופט עם תוצאות מדהימות. מעולם לא היו חברות עם שווי שוק גבוה יותר, עם קצב צמיחה אבסולוטית בהכנסות גדול יותר ועם יתרות מזומנים גדולות יותר.

למרות תוצאות השיא, הרשו לנו לחזור על מה שכתבנו כאן לפני חודש בדיוק: העידן שבו חברות האינטרנט נתפשו כטובות ומיטיבות - נגמר. הציבור מתעורר, הפוליטיקאים מתעוררים, גם המומחים והאקדמאים יתעוררו כדי להבין שמדובר בחברות הכי מסוכנות שידענו אי־פעם. או כפי שאמר להם זאת ביום שלישי גון נילי קנדי, הסנאטור הרפובליקאי מלואיזיאנה: ״אני חייב להודות שאני פוחד מריכוז הכוח שלכן״.

דרך טובה להבין את מקסם השווא של ענקיות האינטרנט היא לעקוב אחר התגובות וההצהרות של המייסד, היו״ר והמנכ״ל של פייסבוק - מארק צוקרברג. כאשר החלו לעלות סימני השאלה לגבי החדשות המזויפות והמעורבות של רוסיה בבחירות בארה״ב בתחילת השנה, צוקרברג לעג להם ואמר שאין דבר כזה. לאחר כמה חודשים הוא הסביר שמדובר בעניינים שוליים.

רגע לפני שחברי הסנאט העלו השבוע על הגריל את היועץ המשפטי שלו, נאלצה פייסבוק למסור את המספרים המדהימים: כ-130 מיליון איש, כנראה, נחשפו למודעות שמאחוריהן עמדה ממשלת רוסיה.

ביום רביעי אחר הצהריים, עם פרסום הדו"חות הכספיים של פייסבוק, העלה צוקרברג מכתב ארוך לחשבון הפייסבוק שלו. לכאורה למשקיעים, אבל למעשה בעיקר לפוליטיקאים ולעיתונאים.

צוקרברג עדיין לא נפטר מההכרזות הבומבסטיות והחלולות על כך שהוא כאן כדי "לחבר את העולם״ ולעזור לכולנו להיות ביחד - אף על פי שכל יום מתרבים העדויות לנזקים, לקיטוב ולהפצת השקרים שהרשת שלו מייצרת. אבל לראשונה הוא מכיר בכך שהחזון הליברטריאני, של השוק החופשי, הנועז של עמק הסיליקון - הוא מקסם שווא.

בין השאר כתב צוקרברג שפייסבוק ״עובדת עם הקונגרס כדי שהפרסום יהיה שקוף יותר״, מה שמיד מעורר את השאלות הבאות:

■ מדוע חיכה צוקרברג לקונגרס כדי להפוך את הפרסום באתר שלו לשקוף יותר? כבר כמה שנים שפייסבוק היא אחת מהחברות העשירות ביותר בעולם - עם אלפי מהנדסים, עשרות מיליארדי דולרים בקופה והתוכנות המתוחכמות ביותר של אינטליגנציה בעולם. למה הוא חיכה עד היום?

■ האם ייתכן שצוקרברג חיכה עד היום כי היה שאנן? כי לא הבין מה קורה אצלו בתוך החברה? או שמא לא היה לחברה תמריץ של ממש עד להתערבות של התקשורת (האמיתית, לא הפייק שהתפשט בפייסבוק) ושל המחוקקים?

■ האם האדישות והשאננות של פייסבוק מוכיחות, שוב, שהתזה של כלכלנים ופוליטיקאים רבים שאסור להתערב בשווקים, בעיקר בתחומים כמו טכנולוגיה, היא מופרכת - בעיקר כאשר מדובר בחברות ענק ובמונופולים? המחוקקים והעיתונאים האמריקאים, שהתבטלו בשנים האחרונות בפני ענקיות האינטרנט, נתנו ידם להיווצרותם של מפלצות מונופוליסטיות שיכולות לזרוע הרס בשווקים ולרכז כוח פוליטי חסר תקדים.

מחאה בפולין נגד פייסבוקצילום: Czarek Sokolowski/אי־פי

■ האם לא הגיע הזמן לפרק את פייסבוק? לכפות עליה למכור את כל החברות שהיא קנתה בשנים האחרונות כדי למנוע תחרות? האם לא למדנו עדיין עד כמה מסוכן ריכוז של כוח ובעיקר מידע בידי מעטים? האם לא עדיף לדמוקרטיה ולשווקים שפייסבוק תיפרד מאינסטגרם ומווטסאפ - שתי פלטפורמות תקשורת שהיו יכולות להתחרות בה?

■ מדוע לא עצרו רשויות ההגבלים בארה״ב את הרכישה שעליה הכריזה פייסבוק לפני שבועיים, של האפליקציה הקטנה TBH - חודשים ספורים לאחר שהחלה לפעול? היום אנחנו כבר יודעים שלפייסבוק יש יכולת לזהות, לפני רוב החברות, כל שירות באינטרנט שמתחיל לשגשג. ברגע שפייסבוק ראתה שמשהו טוב צומח מחוץ לגן שלה - היא לא המתינה, ומיד רשמה צ׳ק של כ-90 מיליון דולר כדי לחסל כל ניצוץ של תחרות פוטנציאלית.

■ אילולא נחשף השימוש שעשתה רוסיה בפייסבוק כדי להתערב בבחירות בארה״ב, האם הפוליטיקאים בארה״ב היו מתעוררים השנה ומעלים שאלות על הצורך להטיל רגולציה על פייסבוק ולהגביל את כוחה? או שמא הם היו מחכים עוד שנה, שנתיים, שלוש, לרגע שבו פייסבוק, כמו גוגל, היתה שולחת כל כך הרבה זרועות לממשל ולכל שאר המוסדות הדמוקרטיים, עד שאיש לא היה מוכן או מסוגל להתעמת אתה?

■ האם לא הגיע הזמן לקרוא לפייסבוק וגוגל בשמן האמיתי - חברות המדיה הגדולות ביותר בהיסטוריה האנושית? חברות ששולטות, מווסתות ומנתבות את זרימת החדשות, הרעיונות, המידע האמיתי והמזויף בעולם? האם זה לא הכרחי לקרוא להן בשמן האמיתי כדי לאלץ אותן להתחיל לקחת אחריות על תוצאות פעילותן?

■ האם אנחנו חייבים לקחת את הסיכונים שבריכוז כוח ובעיקר מידע אדיר בידי קומץ של חברות שייהפכו תוך שנים ספורות לשליטות עולם העסקים - אם אנחנו רוצים ליהנות מקדמה טכנולוגית?

■ האם במאזן בין יעילות ושיפור טכנולוגי לבין ריכוז כוח ומידע בידי מעטים, לא השתעבדנו לחלק הראשון? האם ההתבססות של המודלים העסקיים של שתי המפלצות האלה על פרסום ואיסוף מידע אינסופי על המשתמשים, במקום לגבות מהם כסף, כפי שהיה מקובל עד היום, הפכה אותנו לשאננים ורדומים - ואנחנו לא מודעים לסכנות הפוטנציאליות שטומן בחובו התהליך הזה, של העברת נתח גדל והולך מחיינו והמידע הזה לחמש חברות ענק?

נדמה לי שהתשובות לכל השאלות האלה, שהתחלנו להעלות כאן לפני כמה שנים, מתחילות להתבהר בשבועות ובחודשים האחרונים. הפוליטיקאים והתקשורת בארה״ב התעוררו סוף־סוף השנה להתמודד עמן - אבל בישראל אנחנו לא חייבים להמתין להם.

לפני חמש שנים התמודדה ישראל עם טייקונים מתוצרת מקומית, ואנחנו צריכים להתמודד עם הטייקונים הבינלאומיים. אם האמריקאים והאירופאים לא יזוזו במהירות, יצטרכו המחוקקים הישראלים לזוז לפניהם: העובדה שהשמות שלהם בלועזית, שהם פותחים כאן מרכזי פיתוח ושאנחנו סטארט־אפ ניישן לא צריכה למנוע מאתנו להגן על עצמנו מפני ריכוז כוח ומידע חסרי תקדים.

מנכ"ל פייסבוק מארק צוקרברג. אילולא נחשף השימוש שעשתה רוסיה בפייסבוק כדי להתערב בבחירות בארה״ב, האם הפוליטיקאים בארה״ב היו מתעוררים השנה ומעלים שאלות על הצורך להטיל רגולציה על פייסבוק ולהגביל את כוחה?צילום: Eric Risberg/אי־פי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים