תיקון חוצות |

להפריד בין חיים למוות

גדר ההפרדה בכביש נועדה להגן על הולכי הרגל, אך במקרים רבים היא מסכנת אותם, מפני שהיא יוצרת אצל הנהגים אשליה שהם על הכביש לבד

מירב מורן
מירב מורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רחוב שוקן, תל אביב
רחוב שוקן, תל אביבצילום: עופר וקנין
מירב מורן
מירב מורן

בראשית היו כוונות טובות: מחלקת תנועה של עירייה יוזמת מהלך בטיחותי ברחוב דו־סטרי — גדר הפרדה בין נתיבי תנועה. שיהיה ברור: גדרות אלה לא נועדו לבלימת התנגשות (מכוניות יבקעו אותן בקלות), תכליתן המקורית היא לכוון הולכי רגל לעבור את הרחוב במקומות המסומנים בלבד — מחסום לבני אדם.

המציאות היא שדווקא הרחובות שבהם רק קו לבן מבדיל בין מסלולי הנסיעה המנוגדים יותר בטוחים להליכה. זאת מפני שבהיעדר הפרדה רואה הנהג מקרוב את אחיו הנוהגים מולו ואת הולכי הרגל משני צדי הרחוב, ומודע לכך שאלה יכולים לסטות ואלה יכולים לחצות גם בלי סימן בכביש. איש אינו רוצה להיפגע, לא לפגוע ולא להרוג, ולכן נוכחות מורגשת של שותפים לדרך מובילה לנהיגה זהירה ומתחשבת יותר. תשומת לב וקשר עין הם אמצעי מניעה יעילים ביותר נגד תאונות, ומיתון תנועה הוא המרכיב הכי חשוב בהפחתה של עוצמת הפגיעה של כלי רכב בהולכי רגל ובנוסעי רכב קל כמו אופניים.

גדר הפרדה עושה בדיוק את ההפך: מצמצמת את שדה הראייה של כולם ובד בבד מחזקת אצל הנהג אשליה של בלעדיות בדרך, ויוצקת ביטחון להאיץ בכביש שנדמה כשייך רק לו. להמחשת ההבדל דמיינו נהיגה ברחוב דו־סטרי בלי גדר (דיזנגוף בתל אביב) ונסיעה ברחוב ברוחב דומה, עם גדר (אבא הלל ברמת גן).

רחוב דיזנגוף, תל אביבצילום: עופר וקנין

זאת ועוד: מהנדסי תנועה מהדור הישן תיכננו גדרות כדי למנוע מהולכי רגל להפתיע נהגים במקומות בלתי צפויים, אך הגדרות נכשלות שוב ושוב בשליחותן. כשהן מפרידות בין יעדים מבוקשים, הציבור נוטה לקצר ולא לציית למחסום בדרך טבעית — מטפסים מעליהן, תוך זמן מה שוברים שלבים, ולבסוף מסלקים לצמיתות קטעים, וכך נוצר מעבר לא רשמי ומסוכן יותר.

בחוגים רבים תיחשב יוזמה עצמאית לסילוק קטעים בגדר לוונדליזם, אך האירוניה היא שגדר מתפקדת היא דבר הרסני ביותר. כשאי אפשר לעבור רחוב בקלות ובביטחון, אנשים מתייאשים מהדרך ולא מגיעים, והתוצאה היא נגישות מוגבלת לשירותים ועסקים שגוועים ממחסור בלקוחות. הדוגמה הבולטת מהזמן האחרון היא מכת מוות שקיבלו שטחי מסחר משני צדי רחוב החשמונאים בתל אביב, מיד אחרי שהעירייה סיימה לשפצו כעורק תנועה עם אי וגדר. כעת היא מתכוונת לכפר על הטעות בסימון מעבר חצייה, אך זה מתוכנן להיות מהסוג שנותן עדיפות למכוניות. אם יישארו שם הגדר ואי התנועה, מעבר החצייה יעזור מעט מאוד.

וכעת נעבור לרחוב שוקן בתל אביב (גילוי נאות: דרכי היום־יומית למערכת), ולגדר ההפרדה שלו. שוקן הוא רחוב דו־סטרי בדרום תל אביב, עם קווי אוטובוסים עירוניים ומטרופוליניים המקשרים אותו היטב לסביבתו הקרובה והרחוקה. במפלס הקרקע של הבניינים יש עסקים משלל סוגים, בתי מלאכה וחנויות, ומעליהם משרדים ומגורים. מסעדות טרנדיות כבר יש, גם גלריות אופנתיות, תיכף נפתח בקצהו סניף WeWorK, וכצפוי — הד תנופת ההתחדשות העירונית נענה במיזמי מגורים חדשים ומתרבים ברחובות הקטנים הסמוכים. כל אלה מרוממים את שוקן ל"היי סטריט" האזורי, הממשיך את רחוב העלייה שמצפונו.

אלא שבין עתיד עירוני ומסחרי מזהיר למציאות מפרידה גדר רעה שהוצבה בין נתיבי הנסיעה ומועכת את פוטנציאל הרחוב לקווץ' של ציר תנועה מפויח ורעשני. שיא האבסורד הבטיחותי הוא בסוף הקטע, שבו נוטים נהגים להאיץ כדי להתגבר על שיפוע בכביש, שם נשתלו באחרונה צמחים. תוך שעלוותם משגשגת ומדגישה את ההפרדה, היא גם מסתירה את העומדים על אי־תנועה כדי לחצות את הכביש. אם צריך הוכחה היא כאן: זו אינה גדר בטיחות, זו גדר סכנה. יש לשחרר את רחובות כל הערים ממנה ומיד, בטרם יגרמו לעסקים ולתושבים נזק נוסף.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד