פיליפ מוריס מציעה מיליארד דולר - אז למה העולם מסרב לקחת

העולם למד לקח, התבגר, ומנסה גם להתגבר על הנטייה הטבעית ליהנות מהכסף הגדול שיחולק בנדיבות על ידי פיליפ מוריס. מנגד, בישראל, החברה ותעשיית הטבק כולה זוכות לעדנה. הממשלה, זו שאמורה לעמוד על משמר בריאות הציבור, שומרת בעיקר על האינטרסים של פיליפ מוריס וחברותיה

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מפעל פיליפ מוריס בקולומביה
צילום: בלומברג
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

באחרונה התעוררה ענקית הטבק פיליפ מוריס וגילתה כי העולם הפסיק לקבל בזרועות את הכסף שלה, גם אם מדובר בכסף גדול שמושקע באופן מתוחכם ונצבע בצבעים בלתי מזיקים, שוחרי שלום ובריאות לכל. לפני כשבועיים הודיעה החברה כי החליטה להקים קרן "למען עולם נקי מעשן", שתחלק סכום דימיוני כמעט של מיליארד דולר, שיחולקו על פני 12 שנה. המטרה: "להאיץ את המאמצים העולמיים להפחתת נזקים בריאותיים ומקרי מוות מעישון, במטרה למגר לחלוטין את העישון בכל העולם".

הקרן אמורה לשתף פעולה עם ארגוני מגזר שלישי, ארגונים ממשלתיים וגופים נוספים ולהעניק להם מענקי מחקר, כדי לקדם בעולם את הפסקת העישון של סיגריות רגילות ומעבר למוצרי טבק "מופחתי סיכון". אחד מהם הוא מוצר הדגל החדש שלה, אייקוס, שמבוסס על חימום טבק, ולא על בעירה. ובמלים אחרות: חברת הטבק השנייה בגודלה בעולם, זו שהכנסותיה ממכירת מוצרי טבק ב–2016 לבדה הגיעו ל–75 מיליארד דולר, זו שאין לה שום כוונה להפסיק למכור אותם, מניחה על השולחן מיליארד דולר ומבקשת מהעולם להשתמש בהם כדי לפעול למען "עולם נקי מעישון".

ויש עוד דובדבן לא קטן: בראש הקרן הציבה החברה את לא אחר מאשר דרק יאק, אחד השמות המוכרים בעולם בתחום בריאות הציבור, שכיהן שנים ארוכות בהנהלת ארגון הבריאות העולמי ואפילו היה אחד מאדריכלי אמנת המסגרת לפיקוח על תעשיית הטבק. יאק כבר חצה את הקווים בעבר כשעבד עבור חברת המשקאות הקלים פפסיקו, לאחר שהיה מעורב בניסוח האמנה נגד השמנה בארגון הבריאות העולמי. עם הצבתו בראש הקרן של פיליפ מוריס הוא משכלל את המושג ומביא אותו לשיאים חדשים. יאק נבחר לשמש חותמת הכשרות האולטימטיבית חברת הטבק, ניחוח של בריאות בחברה שמוצריה הורגים מיליונים ברחבי העולם מדי שנה.

צילום: בלומברג

אלא שאחרי עשרות שנים של ניסיון מר עם הפרקטיקות של תעשיית הטבק, הקהילה הבינלאומית מגיבה בדחייה כמעט מוחלטת של היד המושטת עם הסיגריה של פיליפ מוריס. ארגוני בריאות וארגונים למאבק בעישון בכל העולם יוצאים בשבועיים האחרונים במשותף ובקול ברור נגד היוזמה, ומזכירים כי לתעשיית הטבק יש היסטוריה ארוכה ומפוקפקת ביותר של ניסיונות לחבל במחקר המדעי על עישון. ב–1954, למשל, חברות הטבק הקימו את "הוועדה לחקר תעשיית הטבק", לכאורה כדי לממן מחקר בלתי תלוי על הקשר בין עישון לסרטן הריאה. אלא שמסמכים פנימיים מהתעשייה שנחשפו גילו כי המטרה האמיתית של המיזם היתה לזרוע ספק ולשכנע את הציבור שסכנות העישון אינן מוכחות.

ב–2006, במשפט המפורסם נגד פיליפ מוריס בארה"ב, קבעה השופטת גלדיס קסלר מבית המשפט הפדרלי כי תעשיית הטבק "דיכאה, הסתירה וחיסלה מחקר מדעי", ושחברות הטבק השמידו מסמכים, כולל דו"חות ומחקרים מדעיים. עוד היא קבעה כי חברות בענף השתמשו בטיעונים משפטיים מפולפלים ואמתלות שונות כדי למנוע מתובעים בתיקי נזיקין ומגופים ממשלתיים נגישות לאלפים רבים של מסמכים חיוניים, וכדי "להגן על המסמכים האלה מהאור הקשוח והמחטא של השמש".

גם ארגון הבריאות העולמי יצא בהצהרה חריפה בתגובה להכרזה על הקמת הקרן: "לא נשתף פעולה עם הקרן, וגם ממשלות וקהילת בריאות הציבור לא צריכות לשתף עמה פעולה", נכתב בהודעה. הארגון לא חוסך במלים קשות כלפי החברה: "צעדים הכלולים באמנה הבינלאומית לפיקוח על הטבק, כמו מיסוי טבק, אזהרות גרפיות על חפיסות סיגריות ואיסור פרסום וקידום מכירות של טבק — הוכחו כאפקטיביים ביותר בהורדת הביקוש למוצרי טבק. אם פיליפ מוריס באמת היתה מחויבת לעולם נקי מעישון, החברה היתה תומכת בצעדים הללו. אך בפועל, החברה מתנגדת להם".

עמדת אייקוס בבניין פיליפ מוריס בקולומביהצילום: בלומברג

בהודעת הארגון מוזכר שהחברה עוסקת בלובינג בקנה מידה עצום ובמאבקים משפטיים יקרים ונרחבים נגד צעדים מוכחים מחקרית למניעת עישון, כמו אלה הכלולים באמנה. רק בשנה שעברה, מזכיר הארגון, הפסידה פיליפ מוריס בהליך משפטי שערורייתי שנקטה נגד ממשלת אורוגוואי, לאחר שזו החליטה להטביע אזהרות גרפיות גדולות על גבי חפיסות הסיגריות במדינה. שש שנים ו–24 מיליון דולר השקיעה החברה, ששואפת לכאורה לעתיד נקי מעשן, בתביעה שנועדה לחסל את המלחמה של מדינה קטנה בדרום אמריקה בעישון.

מנכ"ל פיליפ מוריס העולמית, אנדרה קלנצופולוס, פירסם מכתב פתוח משלו בתגובה לתגובות הנזעמות. לדבריו, אם החברה תפסיק מיד למכור סיגריות רגילות, כפי שהארגונים מצפים ממנה, הדבר לא יוביל לירידה בעישון ברחבי העולם אלא לכניסת המתחרים של החברה לשוק. ולכן, לדבריו, אין טעם בכך שהחברה תפסיק למכור סיגריות לפני שהיא מבססת בשוק את המוצר החדש שלה, אייקוס, כתחליף לעישון המסורתי. כחיזוק לדבריו הוא מפרט כמה כסף ומאמצים משקיעה החברה בהחדרת האייקוס לשווקים, אך מתעלם לחלוטין מההאשמות על ההיסטוריה העגומה של החברה בהטיית מחקרים ובמלחמה הבלתי מתפשרת שלה, באמצעות תביעות ולוביסטים, נגד המאמצים והצעדים שעושות מדינות ברחבי העולם, כולל מדינות עניות וקטנות, למגר את העישון.

רק לפני כמה שבועות נחשפו ברויטרס אלפי מסמכים המעידים על ההשקעה האדירה של החברה בניסיונות מתוחכמים וכוחניים לטרפד את הצעדים שמבצעות מדינות כדי לצמצם את העישון ולהציל חיים. אין לכך כל התייחסות במכתבו הפתוח של קלנצופולוס.

דרק יאק. חצה את הקוויםצילום: LAURENT GILLIERON / AP

העולם למד לקח, התבגר, ומנסה גם להתגבר על הנטייה הטבעית ליהנות מהכסף הגדול שיחולק בנדיבות על ידי פיליפ מוריס. מנגד, בישראל, החברה זוכה לעדנה גדולה, ולא רק היא — אלא תעשיית הטבק כולה. הממשלה, זו שאמורה לעמוד על משמר בריאות הציבור, שומרת בעיקר על האינטרסים של פיליפ מוריס וחברותיה, וצעדים פשוטים ומתבקשים במלחמה בעישון — כמו השוואת המס על טבק לגלגול למס על סיגריות, חפיסות אחידות, אזהרות גרפיות והגבלת פרסום — לא מתקיימים.

מי שנותר לבדו כשומר סף הוא דווקא היועץ המשפטי לממשלה, שבשבוע שעבר התערב בפעם השלישית תוך שנה בהתנהלות הממשלה וקרא לסדר את שר האוצר, משה כחלון, שמסרב לחתום על הצו המונח על שולחנו למיסוי סיגריית אייקוס. כיום המוצר נמכר בישראל בפטור מלא ממס קנייה, אף שהוגדר כבר מזמן "מוצר טבק", ואף שכל גורמי המקצוע, כולל משרד הבריאות ורשות המסים, מסכימים כי יש להטיל עליו מס בהתאם.

בפעמים הקודמות התערב היועץ כאשר שר הבריאות יעקב ליצמן ניסה לאפשר לפיליפ מוריס למכור את אייקוס בלי כל מגבלה שחלה על עישון, ופעם נוספת כאשר הורה לחברה לשנות את הקמפיין שהציג את אייקוס כסיגריה בריאה יותר.

8,000 איש מתים בישראל כל שנה כתוצאה מנזקי העישון — רובם מהשכבות הנמוכות, העניים, המיעוטים, אלה שתעשיית הטבק יודעת לכוון אליהם בצורה המקצועית ביותר את חציה. ובכל יום שבו כחלון ממשיך לגלגל עיניים ולעכב את החתימה על הצו, בפיליפ מוריס רושמים ניצחון נוסף ורווח נקי.

זה טוב ומשמח שיש בישראל יועץ משפטי שעומד על המשמר, ח"כים שמנסים להיאבק בכוחות החזקים של התעשייה וארגונים אזרחיים שלא שותקים מול עוולות הממשלה. אלא שאלה אינם מטשטשים את האכזבה מכך שדווקא מי שנושאים באחריות העליונה לבריאות הציבור, השרים ליצמן וכחלון, קשובים יותר לאינטרסים של תעשיית הטבק וללוביסטים שלה ומספקים לה מציאות רגולטורית נוחה וידידותית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

נתניה פרוייקט גינדי

חשבתם שהדירות בישראל יקרות? חכו ל"מס מגדלים" של 20 אלף שקל לדירה

שכונת הדר בחיפה

"אפסיד 400 שקל בחודש למשך עשור, אבל זה יתאזן": המשקיעים החדשים בנדל"ן

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"