תיקון חוצות |

עזבו אתכם מאופניים: כלי הרכב שלא יקבל דו"ח - גם אם תסעו אתו על המדרכה

אפילו העסקים שמוכרים אותו מופלים לטובה במסים עירוניים

מירב מורן
מירב מורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבן גבירול מסלול אופניים
צילום: אייל טואג
מירב מורן
מירב מורן

אם רוצים לחסוך תשלום גבוה על חניה ולהימנע מדו"חות וגרירה, לא באים לתל אביב במכונית. החל מהחודש גם לתחליף בדמות אופניים אורבים פקחים, ולפי סרטון הסברה שהפיקה העירייה, אפילו הולכי רגל צפויים לקנסות אם ייקלעו לנתיב האופניים שצויר במדרכה. אך אל דאגה, יש פתרון ניידות חלופי, דו־גלגלי, ממונע וחסין מכל אלה — אופנוע. לאופנועים וקטנועים העירייה מאפשרת לחנות על מדרכות בפתח כל עסק ומול כל בית. אפילו כשמסומנת בסמוך חניה ייעודית לדו־גלגליים, פקחים לא יאכפו את החוק ולא יענישו את עברייני החניה. עצימת העין הזו סוללת את הדרך לנסיעה על כל המדרכות בעיר, כפי שעושים האופנוענים. החטא הראשון מוביל לחטא השני, בקלי קלות, ובלי נקיפות מצפון.

עשרות פניות למוקד הפיקוח של עיריית תל אביב בדבר השתוללות אופנועים על מדרכות נדחו בלשון דומה ולעתים מתרעמת: ברור שמותר לאופנועים לעמוד על המדרכה, ואין לעירייה סמכות למנוע את הנסיעה עליה.

חניית אופנועיםצילום: אייל טואג

זה שקר: מאז ומעולם החוק אוסר העמדת אופנוע על מדרכה, סמכות האכיפה היא בידי הרשות המקומית, ובשנה שעברה מסר המחוקק את סמכות האכיפה גם נגד "רוכב על אופניים...אופנוע או תלת־אופנוע, הנוסע על מדרכה". את הזכות לקנוס רוכבי אופניים לקחה העירייה בשתי ידיים, אך היא מתכחשת בתוקף לאחריותה לשמור מפני אופנוענים המסכנים את חייהם של הולכי הרגל במדרכות. את המתלוננים על המפגע המסוכן שולחות העיריות, לא רק בתל אביב, למשטרה, המחזירה אותם לעירייה. וכך, בין הרשויות המתנערות מאחריות, מופקרים חיי ההולכים הנדחקים בין כלי רכב שנוסעים בפראות על פיסת הרחוב היחידה שנותרה, ואשר לפי ההיגיון וגם לפי כל דין, אמורה להיות המקום הבטוח שלהם בדרך.

יש טעם בעידוד שימוש באופנועים וקטנועים כאלטרנטיבה שחוסכת מקום בכביש ובחניות, אך אין סיבה שהעדפתם תרמוס הולכים שהם גם הנוסעים בתחבורה ציבורית — האמצעי החסכוני ביותר בתשתית העירונית. את ההטבה לאופנועים יש לתת באמצעות הקצאות חניה ייעודיות על הכביש צמוד למדרכה בהצטלבות רחובות — מיקום קרוב ונוח מבחינות רבות.

לחשש האופנוענים ממכונית שתפיל את הכלי שלהם בנסיעה לאחור בכניסה ויציאה מהחניה, יש פתרון זמין וזול: הגדרת השטח המוקצה לאופנועים בעמוד חסימה, שעלותו מגיעה בקושי ל-400 שקל ליחידה, כולל התקנה. כך, במחיר שלא יעלה על 1,200 שקל - שלושה עמודים על הכביש, אחד בכל צד לסימון הגבול המוקצה לאופנועים ועוד אחד ביניהם — יוצרים אזור חניה שמור, כולל סידור נוח לשרשרת הקשירה. לימים אפשר יהיה להעביר לשם גם אופניים שמתחילים להצטבר בכמויות במדרכות. הדבר יעודד רוכבים ללכת כמה צעדים, ויגן על משתמשי הרחוב האחרים שכבר הולכים.

העדפת האופנוענים קיימת בתחומים נוספים: חנויות שמוכרות אותם משלמות ארנונה בתעריף נמוך בעשרות אחוזים, מפני שיש בהן סדנאות לתיקונים הנחשבות לבית מלאכה או מוסך. בנוסף, לא גובים מהן ארנונה על העמדת אופנועים לתצוגה על המדרכה בחוץ. זאת, אף על פי שעל כל אופנוע שנמכר מרוויחים קצת יותר מאשר מכיסא ושולחן, שעסקי המזון משלמים תמורת העמדתם בין 300 ל–400 שקל ארנונה לכל מ"ר במדרכה.

מבחינת האופנוענים, תל אביב היא עיר ללא אכיפה וללא גבייה, אך למרבה האירוניה חשיפה ופרסום ההעדפה לא יפגעו בנבחרי העיר, ואף להפך. האופנוענים הם ציבור מזוהה המתארגן להצבעה מסודרת בבחירות המוניציפליות — ברצותו יעניש וברצותו יזכה בקלפי את המועמדים, בהתאם להקלות ולהטבות. בינתיים הפריווילגיות שניתנו להם פוגעות באוכלוסיה החלשה ביותר, זו שהליכה ברגל היא הברירה היחידה שלה: ילדים, זקנים, נוסעי האוטובוסים. אוי לרשות שמדיניות האכיפה שלה מתעלמת משיקולים חברתיים ובטיחותיים, ומושפעת משיקולים אלקטורליים — פוליטיקאים שמקוששים מצביעים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט