"אם היו מכירים בזכות הלהט"בים למשפחה - היו חוסכים להם כסף ועוגמת נפש"

גל סבה היה במסלול הבטוח בתחום הפרסום, עד שניסה להביא ילד לעולם עם בן זוגו - והחליט להתמסר לנושא

ענת ג'ורג'י
ענת ג'ורג'י
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גל ויוה
גל ויוהצילום: אייל טואג
ענת ג'ורג'י
ענת ג'ורג'י

2007–2010 אהבה ומחשבות על משפחה חד־מינית

"בגיל 27 הכרתי את בן זוגי, וזמן קצר לאחר מכן החלטנו שאנחנו רוצים להקים משפחה. עבדתי אז בחברות אינטרנט שונות בתפקידי מדיה ופרסום, והתחלתי לחקור את עניין הילדים להורים חד־מיניים כדי להבין אילו אפשרויות עומדות בפנינו כזוג כזה. בדקנו את כל האופציות, כולל הורות משותפת עם אישה שתהרה מאחד מאתנו, אבל החלטנו שלא מתאים לנו להכניס גורם נוסף למרקם המשפחתי. בדקנו גם את כיוון האימוץ, אבל ידענו שהוא חסום בפנינו בארץ, וגילינו שיותר ויותר מדינות סוגרות את שעריהן בפני זוגות חד־מיניים.

"האפשרות שנותרה לנו היתה להביא ילד לעולם באמצעות תרומת ביצית ובסיוע פונדקאית. בשנים ההן הנושא לא היה מספיק מוכר בישראל, והתחלתי להעמיק בו באמצעות קריאה של מחקרים מארה"ב. ניסיתי לבנות תמונה כוללת של התהליך, החל בחלק הרפואי, דרך הנושאים המשפטיים והכספיים וכלה בתחום הפסיכולוגי. הטריד אותי מאוד האופן שבו החברה מקבלת ילדים שנולדו לזוג חד־מיני והדרך שבה הילד שלי יתמודד עם זה.

"לאחד מימי העיון שבהם נכחתי הגיע אב גאה מארה"ב, עם שני ילדיו — בני 13 ו–9. הוא סיפר על התהליך והציע לנו לשאול את הילדים שאלות. שאלתי אותם איך החברה מתייחסת אליהם, והקטן השיב תשובה שלא אשכח: "ילדים", הוא אמר, "תמיד ימצאו על מי לצחוק. זה לא משנה אם אתה שמן או רזה, נמוך או גבוה או ילד לשני אבות. אם אתה שלם עם עצמך ועם מי שאתה, אז הכל יהיה בסדר".

2010–2012: מסע מלא תהפוכות שבסופו לידה

"החלטנו לצאת לדרך בכוחות עצמנו. גילינו שבהודו אפשר להביא ילד לעולם באמצעות אם פונדקאית, נסעתי לשם והתחלתי לבדוק איך זה עובד. ככל שעבר הזמן גיליתי כמה התהליך מורכב ולא יציב. יש כל כך הרבה גורמים שמעורבים: רפואיים, משפטיים, כלכליים, סוכנויות שמתווכות. זה תהליך יקר מאוד, וכל שיבוש או עיכוב מייקר אותו עוד יותר. בסופו של דבר בחרנו מקום בהודו שנראה היה לנו אמין, מצאנו תורמת ביצית אוקראינית ויצאנו לדרך.

"זמן מה לאחר ההפריה הראשונה הקשר עם הפונקדאית נותק. לא ידענו אם היא נקלטה או לא ומה מצבה. הרגשנו חוסר אונים מוחלט: אנחנו בישראל, הפונדקאית בהודו והביצית נתרמה בכלל על ידי אישה מאוקראינה. בסופו של דבר התברר שהיא לא נקלטה, ורק כמה חודשים מאוחר יותר קיבלנו מייל שאנחנו בהריון. תשעה חודשים אחר כך נסענו נרגשים להודו להביא את הילד שלנו".

נשיפ פונדקאיות בהודוצילום: ASSOCIATED PRESS

2012–2014 מבול של פניות ובניית חברה חדשה

"קצת אחרי שחזרנו מהודו, התחיל מבול של מתעניינים, זוגות חד־מיניים, סטרייטים ויחידים, רצו שנייעץ להם מהניסיון והידע שלנו. התחלתי לייעץ לאנשים, ולאחר זמן קצר החלטתי להקים חברה שתעזור בתהליכים האלה. הקמתי את ויוה ('חיים' בספרדית), והתחלתי ליצור קשר עם כל הגורמים שמעורבים בתהליך במדינות שונות בעולם: סוכנויות של תרומת ביציות, קליניקות של רופאים, עורכי דין מקומיים, חברות ביטוח, כל מה שצריך כדי שאפשר יהיה להתחיל ולסיים את התהליך בנקודה אחת, אצלנו.

"התחלתי להסתובב בעולם ולחפש מקומות שבהם אפשר להיעזר בפונדקאית. התחלנו בהודו, ולאחר שהיא סגרה את שעריה בפני זוגות חד־מיניים עברנו לתאילנד, שגם סגרה את שעריה בפנינו אחרי תקופה, משם המשכנו לנפאל, מקסיקו וארה"ב. בכל מקום שבו החוק היה פרוץ, התברר לנו אחרי תקופה שחוקק חוק שלא מאפשר לזוגות חד־מיניים להשתמש בשירותי פונדקאות. אחר כך גם החלו בעיות עם תרומת ביצית כשאוקראינה סגרה את שעריה בפני זוגות חד־מיניים".

2014־היום ילד שני ועוד 400 ילדים

"היו לנו המון עליות וירידות לאורך הדרך, אבל לאט־לאט בנינו מסלול לכל מי שפנה אלינו, ויצאנו לדרך כשאנחנו מלווים אותם. בדרך הבאנו לעולם את הילד השני שלנו, גם הוא מפונדקאות, הפעם מתאילנד, והעסק התרחב ותפס תאוצה. כיום כבר יש בישראל 400 ילדים שנולדו דרכנו ועוד עשרות הורים שנמצאים בתהליך. בארץ אנחנו לא פעילים: החוק הישראלי לא מאפשר לזוגות חד־מיניים להשתמש בשירותי פונדקאות וגם לא לאמץ ילדים. היום הילד הבכור שלי, בן 5, יודע בדיוק איך הוא הגיע לעולם, קנינו לו ספרים שעוסקים בנושא וככל שהוא גדל ושואל הוא מקבל תשובות. הילדים סביבם מקבלים את המשפחה שלנו באופן טבעי וכך גם החברה. חבל מאוד שהמדינה מפגרת שנות אור אחרי תהליכים שמתרחשים ומתקבלים בפתיחות. אם ישראל היתה מכבדת את רצונם של הזוגות החד־מיניים ליהפך להורים ומכירה בזכותם לעשות כן, היא היתה חוסכת מהם הרבה כסף, ולא פחות מזה — עוגמת נפש".

כתבות מומלצות

מסך נתונים בבורסת וול סטריט מציג מרוץ עליות, בשבוע שעבר

רווחי החברות צומחים? מתברר שיש גורם שמנפח אותם

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי