שוק התקשורת |

לפצל, לפרק - ולבנות מחדש

פיצול ערוץ 2 יהיה חסר טעם ללא שורת צעדים נוספים שיאפשרו תחרות אמיתית ■ כל דיל שיביא לדחייה זמנית בפיצול ייצור שוב מצב תלותי וחוסר ודאות בשוק התקשורת - ויפגע באינטרס הציבורי

נתי טוקר
נתי טוקר
טלוויזיות ישנות
בנסיון לעשות טלוויזיה מגניבה, תוססת ועדכנית, אל תלכו לאיבוד,בבקשה
נתי טוקר
נתי טוקר

הדיון הציבורי סביב המהלך ההיסטורי לפיצול ערוץ 2 הוא הסיפור של אתמול. שוק התקשורת משתנה במהירות, טכנולוגיות חדשות מתפתחות בכל יום ואפשרויות צריכת תוכן נוספות זמינות לצופים. לכולם ברור שבטווח של שנים היא תאבד מכוחה ותיאלץ לשנות את פניה.

כדי להתאים את שוק התקשורת המקומי לשינויים האלה ולאפשר צמיחה של גופי תוכן חדשים בפלטפורמות החדשות, חובה כבר כיום לבזר את שוק התקשורת. יותר מ–20 שנה שולטות זכייניות ערוץ 2 בהרגלי הצפייה, בשוק הפרסום ובתודעה הקולקטיבית בישראל. אם רוצים לאפשר כניסה של שחקנים חדשים, שחלקם יושתתו גם על ייצור תוכן מקומי, חייבים לאתחל את הכל.

יישום רפורמות הרישיונות ופיצול ערוץ 2 גם יאפשר לגופי השידור עצמאות וינתק את התלות התמידית של גופי השידור בהחלטות של הפוליטיקאים ובהזרמות מבעלי ההון. התלות הזאת היא שגרמה לכך ששוק התקשורת המקומי כשל בזמן אמת לזהות תופעות כלכליות־חברתיות קשות ולהרתיע מפניהן, שרק מאז המחאה זוכות לחשיפה רחבה יותר.

אבל פיצול ערוץ 2 יהיה חסר טעם ללא שורת צעדים נוספים שיאפשרו תחרות אמיתית. יש לשבור את החומות שמונעות משחקנים חדשים להיכנס לשוק, למעט כמובן מקרים כמו בעלויות צולבות הפוגעות באינטרס הציבורי. כל חסם כניסה שהממשלה מציבה בפני כניסה של שחקן חדש הוא למעשה חומת הגנה לשחקן קיים בשוק - וחומת הגנה כזו היא מסוכנת ומזיקה לעצמאות כלי התקשורת.

הדרך להסרת חסמי הכניסה היא באמצעות פירוק הרשות השנייה - הגוף הארכאי והמיושן שעוסק ברגולציה שנכתבה בסוף שנות ה-80 ולא השתנה - ומחיקת מרבית הכללים הלא רלוונטיים של הרשות, שמתערבים באופן קיצוני בעבודתם של גופי השידור. הרגולטור צריך להיות מעורב רק במקומות שבהם יש כשלי שוק - יצירה ישראלית או פגיעה בצופים. בעידן הרישיונות, אין הצדקה לגוף רגולטורי מנופח כל כך, ויש לשלבו ברשות תקשורת מקצועית.

כשלים מבניים בשוק התקשורת יישארו תמיד. גם האיומים על גופי התוכן בעולם מצד ענקיות הטכנולוגיה העולמיות - גוגל, פייסבוק או נטפליקס - רק מתעצמים והולכים. ובכל זאת, הסרת חסמי הכניסה ופתיחת השוק לתחרות היא הדרך היחידה לאפשר בישראל שוק תקשורת חופשי ועצמאי. כל דיל שיביא לדחייה זמנית בפיצול ייצור שוב מצב תלותי וחוסר ודאות בשוק התקשורת - ויפגע באינטרס הציבורי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן