כשדונלד טראמפ הביס את פרנק אנדרווד: ראיון מיוחד עם אנשי "בית הקלפים"

העונה החדשה של "בית הקלפים" עלתה לאוויר אחרי שנה שבה המציאות הפוליטית בארה"ב עלתה על כל דמיון. התסריטאים הראשיים של הסדרה מסבירים ל-TheMarker למה היא נותרה רלוונטית גם בעידן הטראמפיזם, ומשרטטים את קווי הדמיון בין הנשיא האמיתי דונלד טראמפ לנשיא הבדיוני פרנק אנדרווד

נדן פלדמן
נדן פלדמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פרנק וקלייר אנדרווד (בגילומם של קווין ספייסי ורובין רייט). סכינאות פוליטית במיטבה
פרנק וקלייר אנדרווד (בגילומם של קווין ספייסי ורובין רייט). סכינאות פוליטית במיטבהצילום: David Giesbrecht/Netflix/Sony Pi
נדן פלדמן
נדן פלדמן

בפברואר 2013 עלתה לאוויר העונה הראשונה של הסדרה "בית הקלפים". המותחן הפוליטי של נטפליקס, העוקב אחר מהלכיו הנכלוליים של חבר קונגרס חסר מעצורים בשם פרנק אנדרווד, היה אז הדבר המעניין ביותר באקלים הפוליטי האמריקאי. ברק אובמה החל בדיוק קדנציה שנייה בבית הלבן לאחר ניצחון צפוי על מיט רומני בבחירות, הכלכלה האמריקאית כבר היתה על מסלול התאוששות יציב, הרפובליקאים המשיכו במסע הסנדול המייגע שלהם נגד הנשיא הדמוקרט, ותוכניות הסאטירה לעסו חומרים מוכרים.

ב–2013 הציבור האמריקאי קיבל עוד מאותו הדבר בזירה הפוליטית, וזה בטח לא היה הדבר הכי מלהיב לראות בטלוויזיה. "בית הקלפים" היתה אירוע טלוויזיוני בהשקעה כמעט חסרת תקדים. כשהיא מצוידת בצוות שחקנים בהובלת קווין ספייסי ורובין רייט וכמה מטובי הבמאים והתסריטאים בארה"ב, סדרת המקור הראשונה שפיתחה נטפליקס, המבוססת על מיני־סדרה בריטית, זכתה לשבחי המבקרים ועוררה עניין חריג.

"בית הקלפים" סיפקה למאות מיליוני צופים הצצה מעוררת בעתה למתרחש מאחורי הקלעים של גבעת הקפיטול, עם עלילה עתירת טלטלות ונטולת מוסר, ועם קאסט של דמויות אפלות שלידן אנשים כמו אובמה, רומני והסנאטור ג'ון מקיין נראים כמו דמויות מופת חינוכיות שהיו מוצאות את מקומן במשפחת בריידי לפני שהיו מלוהקות ל"בית הקלפים".

אדם אחד שהיה משתלב בקלות בסדרה היה שקוע אז בעיסוקים אחרים. לצד הובלת העונה העשירית של תוכנית הריאליטי הפופולרית "המתמחה", איש העסקים דונלד טראמפ נאלץ אז להתמודד עם שרשרת תביעות נגד אוניברסיטת טראמפ ללימודי נדל"ן בהיקף של עשרות מיליוני דולרים, בשל טענות כי מדובר בהונאה. בסבך התביעות והפגיעה בשמו המפוקפק ממילא, טראמפ ודאי מצא נחמה עם כניסתו באותה שנה להיכל התהילה של ארגון ההיאבקות WWF, לאחר שנהג להגיח להופעות אורח בתחרות "רסלמאניה" שנתנו ביטוי הולם לסגנונו.

לא בטוח שאדם כמו טראמפ בכלל צף אז בתודעה של אנשי "בית הקלפים". הוא אמנם התארח בשורה של תוכניות טלוויזיה במשך השנים ופלירטט בעקביות עם אפשרות לרוץ לנשיאות — כולל השקעה של מיליון דולר במחקר באותה שנה שיבדוק את סיכוייו — ואולם במציאות הפוליטית של 2013, טראמפ נתפש כדמות שוליים עם סממנים גרוטסקיים.

לקראת הבחירות לנשיאות ב–2012 ניסה טראמפ להרים את הפרופיל הפוליטי שלו באמצעות ניסיונות להשחיר את אובמה. הוא פתח בקמפיין שהטיל ספק כי הנשיא השחור הראשון לא נולד בארה"ב, אך טענותיו התקבלו בגיחוך מסוים בתקשורת, שסיקרה את איל הנדל"ן עם הפה הגדול בעיקר למטרות רייטינג.

דונלד טראמפ. התחיל כבדיחהצילום: Andrew Harnik / אי־פי

הדרך שבה נתפש טראמפ בזירה הפוליטית והתקשורתית של וושינגטון קיבלה ביטוי מייצג בארוחת הערב השנתית לעיתונאים שערך הבית הלבן ב–2011. אובמה ניצל את ההזדמנות כדי להשיב לטראמפ כגמולו על הקמפיין שניהל נגדו. הנשיא ליגלג עליו, בפניו, מול קהל של מאות אנשים בעלי השפעה. "איש אינו שמח יותר שאפשר להניח לעניין תעודת הלידה שלי מאשר דונלד טראמפ, משום שהוא יוכל סוף־סוף לחזור ולהתמקד בנושאים החשובים באמת, כמו האם זייפנו את הנחיתה על הירח? מה באמת קרה ברוזוול? ואיפה נמצאים ביגי וטופאק?", עקץ אובמה, שזכה לתשואות רמות מהקהל.

דקה לאחר מכן ספג טראמפ מכה משפילה מהנשיא, שצרבה בתודעה הציבורית את האופן שבו קושר טראמפ לבית הלבן. אובמה הציג עיבוד תמונה של המעון הנשיאותי למקרה שאיש העסקים הצעקני ייכנס אליו: עמודי השיש צופו זהב, מאחוריהם הופיעה נברשת ענק, לפניהם צמד בחורות בביקיני משתכשכות בג'קוזי, ומעל המעון הנשיאותי הוקם מלון קזינו שעליו שלט ניאון ורוד ענק שזועק "הבית הלבן של טראמפ".

טראמפ היה לבדיחה בוושינגטון, והאפשרות שהוא ייהפך אי־פעם לנשיא נראתה אז פשוט דמיונית — אפילו בהשוואה לעלילה הקיצונית של "בית הקלפים".

חמש שנים וקמפיין נשיאותי אחד חלפו מאז, וטראמפ נבחר לנשיא ארה"ב בתסריט שאיש לא העז לכתוב. לא כשהכריז על מועמדותו לפני שנתיים והשתרך בתחתית הסקרים במפלגה הרפובליקאית, לא כשניצח בפריימריז והשתרך בסקרים אחרי הילרי קלינטון, ואפילו לא בליל הבחירות בנובמבר 2016, כשהסבירות לזכייתו התנדנדה סביב 10%.

"לא היינו מופתעים, אבל היינו המומים"

עם בחירתו של טראמפ ואינספור השערוריות שהוא והממשל שלו סיפקו בחודשים האחרונים, נדמה שב-2017 המציאות הפוליטית בארה"ב הכניעה ללא תנאי את העלילה הבדיונית של "בית הקלפים". בעונתה החמישית שעלתה באחרונה באתר נטפליקס ובישראל בערוצי yes, הוט וסלקום טי-וי, פרנק אנדרווד, שנהפך לנשיא בעונה השנייה, רץ לבחירות לנשיאות מטעם המפלגה הדמוקרטית, כשאשתו קלייר היא סגנית הנשיא וברקע רודפות את השניים פרשות אפלות מהעונות הקודמות. כמו בכל עונה, גם הפעם הזוג אנדרווד והאנשים שמקיפים אותם מדגימים סכינאות פוליטית במיטבה ורוקמים מזימות למען ההישרדות הפוליטית שלהם — גם במחיר חיי אדם.

פרנק פגאליס (מימין) ומליסה ג'יימס. "אנחנו נמצאים ברגע מרתק במערכת הפוליטית העולמית"צילום: Sony Pictures Television Inc.

ואולם האם ייתכן שבעידן טראמפ, המספק רצף בלתי פוסק של פרשות שנויות במחלוקת ובראשן טיב קשריו עם רוסיה, תוכנית כמו "בית הקלפים" לא רק מחווירה מול המציאות, אלא כבר לא ממש רלוונטית?

בראיון ל–Markerweek, שני התסריטאים הראשיים של הסדרה — מליסה ג'יימס ופרנק פגאליס — חשו אי־נוחות לענות על השאלה הזאת. "כל מה שאנחנו יכולים לעשות זה לכתוב את הסדרה", אמר פגאליס בשיחת טלפון מניו יורק. "זאת לא יכולה להיות העבודה שלנו להגיב על טראמפ".

רובין רייט, המגלמת את קלייר אנדרווד, הצליחה לספק תשובה קצרה וישירה לשאלה הזאת בראיון שהעניקה באחרונה ל"ואניטי פייר". "טראמפ גנב את כל הרעיונות שלנו לעונה השישית", הודתה.

ג'יימס ופגאליס הצטרפו כתסריטאים ל"בית הקלפים" ב-2014, ולפני שנה קודמו לתפקיד התסריטאים הראשיים (Showrunners) לאחר פרישתו של יוצר הסדרה בו ווילימון. ג'יימס, שגדלה בקנדה, הצטרפה לסדרה לאחר קריירה עשירה ככותבת למחזות, ואילו פגאליס הגיע אליה לאחר כתיבה לטלוויזיה וקולנוע.

בראיון מסבירים השניים כי העונה החמישית לא יכולה היתה לעקוב באופן צמוד אחר ההתפתחויות הפוליטיות המרעישות בארה"ב, משום שכתיבתה הושלמה תשעה חודשים לפני הבחירות בנובמבר האחרון. "רק הפרק האחרון צולם אחרי הבחירות", אומר פגאליס. "ובו יש היבטים מסוימים שהשתנו לאור תוצאות הבחירות. ג'יימס מציינת כי "דיברנו עם הרבה מומחים שהיתה להם אצבע על הדופק בכל הנוגע להתפתחויות הפוליטיות, וזה כמובן סייע בדיוק של הסדרה".

עד כמה הייתם מופתעים מניצחונו של טראמפ, והאם אתם סבורים שהתקשורת האמריקאית אכן היתה מנותקת מהעמדות של הציבור האמריקאי?

מתוך העונה החמישית של "בית הקלפים"צילום: David Giesbrecht/Netflix/ Sony P

פגאליס: "זה אולי נשמע כמו סתירה, אבל גם מליסה וגם אני לא היינו מאוד מופתעים, ועדיין היינו המומים. לגבי התקשורת, אני לא יודע אם היא מנותקת. אם כבר, היא העניקה הזדמנות אדירה לטראמפ. העובדה שהתקשורת התייחסה לטראמפ יותר כמו תוכנית טלוויזיה מאשר למועמד פוליטי בהחלט סייעה לו מבחינה תקשורתית. טראמפ הוא בדרן, ואני לא בטוח שמישהו רוצה בדרן כנשיא".

ג'יימס: "אני זוכרת היטב את הפרצופים של העיתונאים בליל הבחירות. לא ראיתי אחד שפניו לא שידרו הלם גמור מהתוצאות".

היכן אתם רואים קווי דמיון בין הסדרה למציאות, ובין אנדרווד לטראמפ?

פגאליס: "הדמיון בין ההתרחשויות במציאות ובסדרה הוא בעיקר האפשרות של מה שעשוי להתרחש בוושינגטון ושקיימים תרחישים קיצוניים. העובדה שזה קרה במציאות די מעציבה".

ג'יימס: "אני חושבת ששניהם אנשים חסרי רחמים והם יעשו כל דבר עבור כוח. אבל אנדרווד הוא אינסיידר, הוא בא מתוך המערכת הפוליטית ומנסה לשנות אותה מבפנים, בעוד שטראמפ הוא אאוטסיידר שמנסה לערער את המערכת מבחוץ".

פגאליס: "אחד מקווי הדמיון הוא ששניהם פונים לציבור בדרך מקורית — אנדרוורד פונה ישירות לקהל צופים של מיליונים, וטראמפ מצייץ ישירות לקהל עוקבים של מיליונים. אם כי נדמה לי שאחד מהם הרבה יותר רהוט מהשני".

קווין ספייסי, שמגלם את דמותו של פרנק אנדרוודצילום: Jordan Strauss/אי־פי

פגאליס וג'יימס גם מתייחסים לקווי דמיון בין דמותו של אנדרווד לראש הממשלה בנימין נתניהו. "אני חושב ששניהם פורטים על רגשיות של לאומיות ופופוליזם, מה שמאפיין את כל העידן הפוליטי הנוכחי", אומר פגאליס. ג'יימס אומרת כי היא "לא בטוחה עד כמה אני רוצה להשוות, אבל אבל אין ספק שנתניהו הוא דמות פוליטית מרתקת לצפות בה, ואנחנו נמצאים ברגע מרתק במערכת הפוליטית העולמית".

האם ייתכן שלאור בחירתו של טראמפ והשינוי הקיצוני שהוא הביא ברטוריקה הפוליטית ובהתנהלות הנשיאותית, "בית הקלפים" משקפת את הפוליטיקה של האתמול?

פגאליס: "יש נטייה לחשוב שאנחנו נמצאים בעידן טראמפ ושהוא מגדיר את הרגע, אבל בואו נזכור שטראמפ נמצא בתפקיד רק 120 יום, ואני חושב שבחירתו היא סימפטום לשינוי הרבה יותר גדול מעצם דמותו וניצחונו".

ג'יימס: "ומי שיצפה בעונה החמישית עד הסוף יוכל להבחין בשינוי משמעותי בדרך שבה העלילה מתפתחת בהקשר הזה".

אנדרווד לנשיאות? אל תפסלו

מעבר לדיאלוגים המושחזים ולעלילה המורכבת, "בית הקלפים" הצליחה לברוא כמה דמויות שהצליחו לעורר בצופים רגשות עזים — לרוב במנעד שנע בין סלידה לתיעוב. פרנק וקלייר אנדרווד כבר נכנסו לפנתיאון כאחד מהזוגות המרתקים בתולדות הטלוויזיה האמריקאית, ואולם גם דמויות כמו העיתונאית חסרת העכבות זואי בארנס, הלוביסט החלקלק רמי דנטון ואיש אמונו הקרוב של אנדרווד, דאג סטמפר — מהאנשים האפלים שנראו על המסך בשנים האחרונות — נהפכו לחלק בלתי נפרד מהדנ"א של הסדרה.

מתוך "בית הקלפים"צילום: Sony Pictures Television Inc.

עם זאת, פגאליס וג'יימס התקשו לגלות לאיזה דמות הם מתחברים במיוחד, ומאיזו דמות הם סולדים.

ג'יימס: "אני לא חושבת שיש דמות אחת מסוימת שאני יכולה לציין, אבל אני חושבת שהניואנסים של השחקנים מזינה את הדמויות ונותנת להם טאץ' ייחודי שתרם להפיכת הסדרה למה שהיא".

פגאליס: "אנחנו בתוכנית מאז העונה השלישית שלה, ויש לנו הזדמנות נהדרת לעבוד עם אנסמבל נהדר של שחקנים ואנשי צוות. הצוות מעורב מאוד בתוך הסדרה ובניית הדמויות, אז קשה לי לבצע הפרדה מהבחינה הזאת".

גם בסדרה וגם במציאות התרחשו תהפוכות קיצוניות במערכת הפוליטית. אם כבר תרחישים קיצוניים — מי לדעתכם היה מנצח בבחירות אם אנדרווד היה רץ מול טראמפ?

פגאליס: "אני חושב שהסדרה הוכיחה שאסור לפסול את פרנק אנדרווד בשום מצב".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה