שדות אליסיום לנצח: הכוח שחזק יותר מנשיא ארה"ב

בקשר הון־שלטון, בעוד שהפוליטיקאים מתחלפים כל כמה שנים, הכוחות שמניעים אותם שורדים תקופות ארוכות הרבה יותר

אליחי וידל
אליחי וידל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פרנק וקלייר אנדרווד, מתוך "בית הקלפים"
פרנק וקלייר אנדרווד, מתוך "בית הקלפים"צילום: IMDB
אליחי וידל
אליחי וידל

זהירות: ספוילרים!! לפרנק אנדרווד, נשיא ארה"ב בסדרה "בית הקלפים", נדרשו חמש עונות כדי להבין את מה שב-TheMarker צועקים כבר יותר מעשר שנים: בקשר שבין ההון לשלטון - הכוח האמיתי, המוחלט, לא נמצא בידי מי שיושב בבית הלבן, אלא בידי אנשי העסקים שאופפים אותו, שמרחפים באוויר, גבוה מעל לנשיא (או לראש הממשלה). בקשר הון־שלטון, בעוד שהפוליטיקאים מתחלפים כל כמה שנים, הכוחות שמניעים אותם שורדים תקופות ארוכות הרבה יותר. אם במשך שנים חתרו בני הזוג אנדרווד לכבוש את הנשיאות, ברגע שהגיעו לשם הם הבינו שיש כוח חזק יותר, שיש גורמים חזקים עוד יותר.

מבחינת פרנק וקלייר אנדרווד, החדר הסגלגל היה מקור הכוח המושלם ולשם הם חתרו להגיע. והם אכן הגשימו את חלומם. פרנק (קווין ספייסי) כבש בפעם הראשונה את העמדה מבלי שאיש בחר בו — בתחבולות ובתככים — ובפעם השנייה אמנם דרך הקלפי, אך באמצעים בלתי כשרים בעליל. גם קלייר (רובין רייט), רעייתו־סגניתו, זכתה למלא את המשרה הנחשקת פעמיים — וגם כאן בזכות פרוצדורות טכניות.

רק אחרי שהחזיק במשרת הנשיא במשך תקופה ולמד איך העסק מתנהל מבפנים, הגיע פרנק אנדרווד למסקנה שכל הפוליטיקאים — מהסנאטורים ועד לנשיא — הם לא יותר מבובות שמופעלות על ידי אנשי העסקים וכי הכסף הרבה יותר חזק מהתפקיד הציבורי. כבר בעונה השנייה, בהיותו סגן נשיא, למד אנדרווד על הקשר בין ההון לשלטון בזמן שנאבק במיליארדר ריימונד טאסק וניצח אותו ואת הנשיא המכהן. אנדרווד ידע לנצל את ניגודי העניינים בחברות בין טאסק לבין הנשיא גארת ווקר כדי לדלג מעמדת הסגן ישירות אל החדר הסגלגל.

אלא שההכרה בכך שלבעלי הכסף תפקיד חשוב יותר בציר ההון־שלטון היכתה בו במפגש אנשי העסקים ב"שדות אליסיום". כמו שדות האליסיום מהמיתולוגיה היוונית, גם לאלה האמריקאיים מגיעים הגיבורים, החזקים המורמים מעם, חבריהם של האלים האולימפיים. האגודה הבדיונית של אליסיום מבוססת על מפגשים מצומצמים אמיתיים בין מיליארדרים לפוליטיקאים בכירים באתרים סודיים. במקומות האלה מתבשלות העסקות האמיתיות, ובמפגשים האלה מתקבלות ההכרעות הצבאיות, המדיניות והפוליטיות החשובות ביותר.

אם בעונות הראשונות של "בית הקלפים" היחס אל ההון ובעליה היה כאל אמצעי טקטי בדרך להשגת הכוח המוחלט — משרת הנשיא — הרי שבסופה של העונה החמישית אנחנו מבינים שכסף הוא־הוא הכוח האמיתי והפוליטיקה היא האמצעי הטקטי בדרך להשגת הכוח המוחלט. ברגע שפרנק מבין את העניין, הוא יכול לתכנן את המעבר שלו לעמדה החזקה ביותר — עולם העסקים — ולפנות את המקום השני בחשיבותו לרעייתו. הוא מבחוץ והיא מבפנים — השילוב המושלם של הון־שלטון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"