המשרד לקידום מקורבים לשרה גילה גמליאל

איך נהפך המשרד לאזרחים ותיקים לתערובת מוזרה של נושאים ורשויות, שהקשר היחיד ביניהם הוא מקורבי השרה שמאיישים אותם?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילה גמליאל, השרה לשוויון חברתי
גילה גמליאל, השרה לשוויון חברתיצילום: אמיל סלמן

גילה גמליאל ידעה שראש הממשלה בנימין נתניהו לא יאכזב אותה. "אני לא דואגת", אמרה בראיון לTheMarker– במאי 2013, "יש לי הבטחה מפורשת שאני אהיה הראשונה להיכנס לממשלה אם יתפנה אחד התיקים של הליכוד". גמליאל היתה בטוחה שהקרבה לנתניהו, הקרבות שניהלה עבורו בוועדת הכספים והסגנון הקולני שעובד לא רע לעמיתיה בליכוד, יסללו את דרכה ללשכת שרה.

והיא צדקה. זה אמנם לקח שנתיים ובמקום משרד התקשורת שבו חשקה נאלצה להסתפק במשרד לאזרחים ותיקים, אבל זה קרה. עם השבעת הממשלה ה–34, במארס 2015, היא מונתה לשרה. יתרה מכך, גמליאל ביקשה וקיבלה הרחבת סמכויות, וכך נהפך המשרד הקטן לאזרחים ותיקים שהוקם ב–2007 למשרד לשוויון חברתי, הכולל תערובת מוזרה של נושאים שאינם קשורים זה בזה.

כמו שמפורט באתר המשרד: "המשרד לשוויון חברתי מטפל בקידום אוכלוסיית האזרחים הוותיקים בישראל, קידום מעמד האשה — באמצעות הרשות לקידום מעמד האשה, פיתוח כלכלי של המגזר הערבי — באמצעות הרשות לפיתוח כלכלי של מגזר המיעוטים, קידום אוכלוסיית הצעירים וקידום ויישום מדיניות לאומית לשימוש בטכנולוגיות מידע ותקשורת באמצעות המיזם הלאומי ישראל דיגיטלית".

כיום עובדים במשרד 122 איש ותקציבו ל–2017 מסתכם ב–817 מיליון שקל. בהשוואה למשרדי ממשלה אחרים, זה משרד קטן עם תקציב מצומצם יחסית. "מדובר במשרד קטן, חלש ואקלקטי", אומר גורם חיצוני. "הוא הוקם כצורך פוליטי עבור גמליאל, כך שנוצר מרקם של הרבה טלאים, שאין ביניהם קשר. מה הקשר בין טיפול בקשישים לצעירים לחברה הערבית? יתרה מזאת, המשרד מפעיל גם את פרויקט ישראל דיגיטלית. איך זה קשור לחלקיו האחרים? השרה נשמעת אומרת שתחזק את העסקים הקטנים מעבר לקו הירוק נגד תנועת החרם BDS, שוב — מה הקשר? כשקופצים מנושא לנושא קשה לייצר תהליכים קוהרנטיים ועמוקים".

"יש שם כוונות טובות", אומר גורם שביקש להישאר בעילום שם. "למשל, בתחום האזרחים הוותיקים יש יותר פעילות מבעבר, והארגונים הפעילים בתחום רואים שיש שינוי ומרוצים ממנו, אבל עדיין מדובר במבנה בעייתי. יש שם כמה עשרות עובדים בלבד, אין אפילו חשב, והקשר בין הנושאים כמעט לא מאפשר סינרגיה: נשים, קשישים, צעירים, דיגיטל. יותר מדי דברים על צלחת אחת".

על השרה העומדת בראש המשרד אומרים כי כמו כל שר, יש תחומים שבהם היא מתעניינת, ויש כאלה שלא. לזכותה אומרים שכפי שהיא לא מתעניינת, היא גם לא מפריעה. "למעט בתחום יחסי הציבור, שם היא מאוד רגישה ודבר לא זז בלעדיה, היא נותנת לאנשים שלה לרוץ", אומר גורם אחר. "זה יותר טוב משרים אחרים, שמתערבים ועוצרים פרויקטים. עם זאת, מכיוון שקשה להוכיח הצלחות במשרד הזה, יש לה נטייה לקחת קרדיט על דברים שהיא לא עשתה, למשל תוכנית 922 — תוכנית החומש לטיפול בחברה הערבית, או התקציב המגדרי שמשרדי הממשלה נדרשו לו, שהיא החליטה שמדובר בפרויקט שלה, אף על פי שמי שדחפה את התיקון הזה היתה ח"כ עליזה לביא, בתקופת יאיר לפיד כשר האוצר".

פוסטרים של גמליאל בפריימריז בליכוד, 2015. שורת מינויים שיצרה תרעומתצילום: תומר אפלבאום

תוכנית 922 לטיפול בחברה הערבית, שאושרה בדצמבר 2015, היא בהחלט הישג מרשים: בפעם הראשונה מאז קום המדינה העבירה הממשלה תוכנית חומש הוליסטית לטיפול בחברה הערבית. את התוכנית, שכוללת איגום תקציבים של 15 מיליארד שקל לטיפול בתחומים רבים ושונים, הוביל אגף תקציבים במשרד האוצר שקיבל רוח גבית מפתיעה מגמליאל.

"בניגוד לשרים כמו זאב אלקין, יריב לוין וכמובן מירי רגב, שהתנגדו לתוכנית, התייצבה חברת המפלגה שלהם, השרה גילה גמליאל, והגנה על התוכנית", אומר גורם במשרד האוצר. "זה היה מפתיע לא רק מכיוון שמדובר בפעולה מול חבריה, שגם יש לה השלכות על בוחרים פוטנציאלים, אלא שבדיוק לשם כך היא נבחרה, כדי לטפל בחברה הערבית. זו היתה הפתעה נעימה. היא אמנם לא יזמה את המהלך, אבל היתה יכולה לתקוע את התוכנית, והיא פעלה הפוך. יתרה מזאת, גם היום המשרד נותן גיבוי לאיימן סייף, ראש הרשות למגזר הערבי במשרד ראש הממשלה, שלקח על עצמו את היישום בפועל. גם סייף חשש מהמעבר וגם הוא הופתע לטובה. בנושא הזה היא הלכה עם המקצועיות, ולא פעלה כפוליטיקאית. בממשלה הנוכחית, שבה כל אחד מהשרים עסוק בקידום האג'נדה שלו ושל מפלגתו, זה מהלך לא טריוויאלי".

המועמדת של השרה לא עומדת בתנאים

גמליאל הצטרפה לכנסת לפני 14 שנה, כשהיא בת 29, לאחר שכיהנה כיו"ר הסתדרות הסטודנטים באוניברסיטת בן גוריון. בסופה של אותה קדנציה מונתה לסגנית שר החקלאות בממשלת שרון. בממשלה ה–32 מונתה לסגנית השר לקידום נשים וצעירים במשרד ראש הממשלה. בין היתר היא קידמה את חוק שנת לימודים חינם לחיילים משוחררים, הנהגת חופשת לידה לסטודנטיות, הקמת כפר הסטודנטים בלוד, החלטת ממשלה להקים 26 גרעיני התיישבות חדשים, החלטת ממשלה לתקצוב מרכזי צעירים וקביעת תחילת שנת הלימודים כיום בחירה להורים. כמו כן, היא פעלה לקדם את החלטת הממשלה להקמת 10,000 יחידות למעונות סטודנטים ‏(שעוגנה בהמלצות ועדת טרכטנברג‏) ולהכנסת חיילים לקריטריונים למתן דירות למשתכן.

למרות ההישגים של גמליאל, יש מי שלא מתרשם: "אם קידום נשים מעניין אותה, לא ברור מדוע לא שמענו את קולה בנושא העלאת גיל הפרישה לנשים וכן שמענו את זהבה גלאון, שלי יחימוביץ' ואורלי לוי־אבקסיס", תוהה ח"כ שעמו שוחחנו. "גרוע מכך — איך יכול להיות שדווקא במשמרת שלה נהפכה הרשות לקידום האשה לגורם חלש ומפורק שאין איש שעומד בראשו?"

ההתרחשות ברשות לקידום האשה אכן מעלה תהיות. בינואר 2016 סיימה ורד סוויד שתי קדנציות כראש הרשות, שהוקמה ופעלה במשרד ראש הממשלה, עד שהועברה למשרד לשוויון חברתי. "לכולם היה ברור שהשרה לא תבקש את הארכת הקדנציה של סוויד", אומר גורם מקורב. "היתה לה מועמדת משלה".

גילה גמליאל (מימין) ומירב בן ארי ביום הסטודנט הלאומי בכנסתצילום: דוברות הכנסת

המועמדת של גמליאל היתה עו"ד רינת דנון, חברת ילדות של השרה ויועצת שלה מאז החלה את דרכה הפוליטית. אלא שדנון נפסלה פעמיים על ידי נציבות שירות המדינה מכיוון שלא עמדה בתנאי הסף. המשרה המיועדת מקבילה למשרת מנכ"ל משרד ממשלתי, אך דנון, שמתחילת דרכה המקצועית היתה צמודה לשרה, לא ניהלה דבר. גמליאל לא ויתרה ופנתה ליועץ המשפטי לממשלה, אלא שגם הוא לא אישר את המועמדת.

במהלך בחינת מועמדותה הגיעו לנציבות שירות המדינה דיווחי שעות של דנון בהיותה יועצת לסגנית השרה. הדיווחים הם ידניים — היא לא העבירה כרטיס נוכחות במשרד, גם כשהיתה בו, ומופיעים בו בין היתר ימים שבהם החלה לעבוד ב–8:00 בבוקר וסיימה בחצות או קרוב לשעה הזו, וכן מוצאי שבת שבו החלה לעבוד ב–8:30 וסיימה ב–3:00 לפנות בוקר. בימי חמישי ב–2012, כך על פי הטענות שהגיעו לנציבות, למדה דנון לתואר שני בתוכנית מנהלים באוניברסיטת תל אביב. השעות נרשמו, ידנית, כשעות עבודה, ואושרו על ידי השרה. מכיוון שהדיווחים הגיעו לאחר שדנון עזבה את תפקיד היועצת של גמליאל, הנציבות לא עסקה בנושא. השרה סירבה לענות על כל שאלה בנושא דנון או המקורבים האחרים.

בינתיים עומדת הרשות לקידום האשה ללא מנהל, ועל פי אישור הנציבות היא נמצאת באופן זמני תחת מנכ"ל המשרד אבי כהן. לשרה הוצעו בינתיים כמה שמות לתפקיד, ביניהם יו"ר מועצת הרשות השנייה אוה מדז'יבוז' ויועצת ראש הממשלה לענייני המגזר החרדי רבקה פאלוך. באחרונה ביקשה השרה את הארכת תפקידו של המנכ"ל כראש הרשות, אך הנציבות סירבה. מלשכת השרה נמסר כבר לפני כמה שבועות כי בקרוב תתמנה ראש רשות, אלא שהמינוי אינו מגיע. באחרונה התייצבה שדולת הנשים מאחורי שאיפתה של גמליאל למנות את דנון. בפוסט שפירסמה השדולה נכתב כי מינוי יועצים לתפקידי ניהול הוא נוהל מוכר בשירות הציבורי, וכי הדבר עובר בשקט כשמדובר בגברים אך לא כשאשה מנסה לעשות זאת. כך או כך, הימים חולפים והתפקיד אינו מאויש.

ראש המטה שהודה ב"דיווחים לא מדויקים"

ייתכן שמכיוון שמדובר במשרד קטן, כל מינוי בו גורם להרמת גבה. כך למשל קרה עם מינויו של בני ינאי, ראש המטה של המנכ"ל כהן. בפברואר 2015 הכריז משה אשר, ראש רשות המסים, שינאי יהיה סמנכ"ל בכיר לתחום יחסי האנוש ברשות. המינוי לא יצא לפועל בשל מידע שהגיע לנציבות שירות המדינה שעל פיו ינאי כותב את קורות חייו כך שהשכלתו וניסיונו, שאינם כאלה במציאות, יאפשרו לו לקבל תפקיד בכיר.

הנציבות בדקה את התלונה, ובינואר 2016 כתב בית הדין המשמעתי שלה כך: "הנאשם הביע חרטה על מעשיו, אך לצערנו לא נתן הסבר כלשהו לדיווחים הבלתי מדויקים שרשם לגבי עצמו בטופסי המועמדות שהגיש במכרז, ואשר בהם הודה". בית הדין גם נזף באדם שמסר דיווחים כוזבים על אף שביקש להיות בכיר בשירות המדינה בכלל, ובתפקיד מנהל משאבי אנוש בפרט. סוף התהליך המשמעתי היה עסקת טיעון — ינאי יקבל נזיפה חמורה ותופקע לו משכורת אחת בעשרה תשלומים שווים, ובמקביל יעזוב את רשות המסים עד סוף פברואר 2016, אלא שיום אחד בלבד אחרי שעזב את רשות המסים (מחצית פברואר 2016) נקלט כמשרת אמון בתפקיד ראש המטה של מנכ"ל המשרד לשוויון חברתי.

ורד סוויד, לשעבר מנכ"לית הרשות לקידום מעמד האישה. מלשכת השרה נמסר כבר לפני כמה שבועות כי בקרוב תתמנה ראש רשות, אלא שהמינוי אינו מגיע.צילום: תומר אפלבאום

מנציבות שירות המדינה נמסר כי "מדובר במינוי בפועל לכן על פי הנחיות הנציבות למשרד, בסיום תפקידו הנוכחי תסתיים עבודתו בשירות המדינה, או שיתמודד במכרז למשרה כמו כל מועמד אחר. הוא לא יוכל לשוב לרשות המסים".

גם המנכ"ל כהן מכיר את בית הדין המשמעתי: ב–2013 נרשמה הערה בתיקו על ידי מנכ"ל משרד ראש הממשלה דאז, הראל לוקר, בגין "פעילות מפלגתית בבחירות לרשויות המקומיות". כהן, בהיותו עובד מדינה, עבד גם למען בחירתו של מועמד הליכוד בבית שמש לראשות העיר. בנקודה הזו הסתפקה הנציבות בהערה.

מינויים אחרים שיוצרים תרעומת הם מינויי מקורבים היועץ הפוליטי יואב דבוש, איש מרכז ליכוד ועסקן פוליטי ותיק ומוכר, ואנשי משפחת קמיר, שסובבים אותה בתפקידיה השונים. חנן קמיר, בנם של יאיר ורותי קמיר שמנהלים בית ספר לעיצוב שיער בפתח תקוה, הוא הספר והמאפר של השרה גמליאל. ב–2010, כשגמליאל היתה סגנית במשרד ראש הממשלה, היא חיפשה תפקיד לאחותו של המאפר, דיקלה קמיר־אליהו, ומצאה לה: עוזרת לראש הרשות למעמד האשה. לאיש לא נאמר אז כי כי קיים קשר כלשהו בין השרה למשפחה. ורד סוויד, שהיתה אז ראש הרשות, לא היתה מרוצה מתפקודה של אליהו, ונאבקה כדי לפטרה.

בעלה של דיקלה הוא גיא אליהו, שהיה סגנה של גמליאל בהסתדרות הסטודנטים הארצית כשהיתה היו"ר ואחר כך שימש כיועץ התקשורת שלה בתפקידה כסגנית במשרד ראש הממשלה. "העסקתו של גיא אליהו ב–2011 הותנתה בעריכת הסדר ניגוד עניינים לעובד בשל העסקת רעייתו", נמסר מנציבות שירות המדינה. "בכפוף להסדרים והמגבלות העובד נקלט לעבודה בספטמבר 2011 וסיים עבודתו באפריל 2013".

אליהו לא נותר מובטל: הוא מונה למנהל מרכז הצעירים בעיריית פתח תקוה, העיר שבה מחזיקה המשפחה בעסקיה בתחום עיצוב השיער והאיפור. המשרד לשוויון חברתי הוא זה שמעניק חלק גדול מהתקציבים הנדרשים למרכזי הצעירים ברחבי הארץ. המשרד סירב לחשוף את רשימת ההקצבות למרכזי הצעירים ברחבי הארץ, אך מפרסומים בתקשורת עולה כי היא דואגת גם למרכזים ביהודה ושומרון — לשם העבירה 3.5 מיליון שקל בשנה האחרונה.

אחות נוספת מאותה משפחה היא אתי (קמיר) סגיס, שעד לאחרונה שימשה כעוזרת של גמליאל. השם קמיר מוכר במשרדי הממשלה השונים מעוד שני כיוונים: אח נוסף, טל קמיר, הוא דובר משרד הפנים בפועל; הדוד אלי קמיר הוא מקורבו של יהודה וינשטיין, והחזיק את נכסיו בנאמנות כשוינשטיין כיהן כיועץ המשפטי לממשלה.

גילה גמליאל. הצביעה נגד הקואליציה 3 פעמיםצילום: אוליבייה פיטוסי

כל המינויים של גמליאל הם כאמור משרות אמון. באחרונה מונתה עוד אחת, לירון אלמוג, שתפקידה מעורפל במיוחד: "אלמוג מונתה על תקן מנהלת לשכה רשות מעמד האשה (משרת אמון) ומסייעת בפעילות הרשות לקידום מעמד האשה", הודיעה דוברות המשרד. על השאלה משרת אמון של מי לא קיבלנו תשובה. אלמוג לא עברה כל מכרז כדי להתקבל לתפקיד.

הפגישות בכפר המכביה ורשימת התורמים

מאז שנכנסה גמליאל לתפקידה במשרד לשוויון חברתי הוזמנו לא מעט אנשים לפגישות עמה בחדר במלון כפר המכביה, מה שעלה למשלם המסים 50,824 שקל. השרה היתה יכולה לערוך פגישות במשרד ממשלתי בתל אביב אך מדוברות המשרד נמסר כי "לאור הצורך בקיום ישיבות מדי תקופה באזור המרכז התקיימו אחת לתקופה פגישות במתחם כפר המכביה, פתרון זה אושר על ידי חשבות המשרד והיווה מענה נקודתי לאי־קיומו של מתקן משרדים ראוי באזור תל אביב. עם האכלוס של המשרדים בבני ברק, בינואר 2017, לא התקיימה ולו ישיבה אחת מחוץ למתקן זה".

גמליאל היא בת היישוב גדרה ואחותו של ראש מועצת גדרה יואל גמליאל. באוגוסט 2016 נחשף כי המשטרה אינה ממהרת לחקור קשרים בין ראש המועצה, אחיה של גמליאל, לקבלן עודד תורג'מן שקיבל פטור ממכרז על בנייה ביישוב, וגם היה בין התורמים לקמפיין בחירות של האחות. הנתונים מופיעים במסמך יצחקי, שפירט מידע בנוגע לחקירות נגד שרים וח"כים. מבדיקת רשימת התורמים לגמליאל בקמפיין האחרון עולה כי מופיעים בה יש מספר יוצא דופן של תורמים שונים מהיישוב גדרה. תורג'מן דווקא לא מופיע ברשימה. כן מופיעים בה הקבלן רמי צרפתי שתרם 11 אלף שקל (פעם הוא רשום כ–9,000 ופעם נוספת 2,000 שקל); האדריכל שלום גרף שתרם 5,000 שקל; אורנה גרף תרמה 5,000 שקל גם היא; אייל רביד, הבעלים של רשת ויקטורי, תרם 10,000 שקל; ואיש העסקים נחום הנקין ואשתו חנה תרמו 5,000 שקל ביחד.

על רוב השאלות שהועברו בחרה השרה גמליאל לא לענות בטענה כי הן "אינן ראויות". מדוברות המשרד נמסר: "מנכ"ל המשרד אושר על ידי הוועדה למינוי מנכ"לים בנציבות שירות המדינה, ומינויו בוצע בהתאם לכל ההליכים המקובלים בנציבות שירות המדינה. שיבוצו של ראש המטה במשרד לשוויון חברתי אושר על ידי הנציבות. בנושא מרכזי הצעירים: המשרד לשוויון חברתי פירסם מגוון קולות קוראים לכלל הרשויות המקומיות במגוון תחומי המשרד, ויותר מ–150 רשויות בממוצע הגישו לכל קול קורא. כלל הרשויות שנענו לקולות הקוראים יקבלו את סיוע המשרד בהתאם לתבחינים ונהלי המשרד ללא שום הבדל בין אזורים שונים בארץ".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי