הנשיא טראמפ ממשיך לתפוס לנשים באיברי המין

הפסקת הסיוע לארגונים מחוץ לארה"ב שמספקים שירותי הפלות או ייעוץ, תפגע במיליוני נשים ברחבי העולם ■ הארגונים נסמכים על סיוע ממדינות רבות - וממילא כספים אמריקאיים לא משמשים למימון הפלות: "ההוראה מכתיבה לארגונים מה מותר להם לעשות עם מימון מארצות אחרות"

נעמי דרום-צרובה
נעמי דרום
קיימברידג', מסצ'וסטס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צעדת נשים נגד טראמפ בפיטסבורג
צעדת נשים נגד טראמפ בפיטסבורגצילום: Keith Srakocic/אי־פי
נעמי דרום-צרובה
נעמי דרום
קיימברידג', מסצ'וסטס

במסגרת תפקידה כראש ארגון Profamilia בקולומביה, המספק שירותי בריאות ותכנון משפחה לאזורים עניים במדינה, מרתה רויו רגילה לשמוע סיפורים קשים. ובכל זאת, אשה אחת שפגשה בכפר קטן לפני שנתיים נחרטה בזיכרונה. לפני כארבע שנים, בעיצומה של מלחמת האזרחים שהשתוללה בקולומביה, עבדה אותה אשה בשדות קני הסוכר ליד כפרה כשלפתע שמעה יריות. היא רצה חזרה לכפר, לבית הספר שבו למדו שלושת ילדיה, וראתה את בתה מוטלת מדממת על האדמה. מאוחר יותר מצאה גם את גופותיהם של שאר ילדיה. בעלה נקשר לעץ, עונה ונהרג. האשה איבדה את כל משפחתה באותו יום, ואפילו לא ידעה למה.

"לא היה לה מושג מי ירה ומדוע - אם היו אלה כוחות הממשלה או הגרילה", מספרת רויו בראיון טלפוני מבוגוטה. "היא אמרה לי: 'מי שירה באותו יום לא ראה בנו אנשים. איבדתי את הכפר שלי, את המשפחה שלי - ובשביל מה'?"

במשך שנתיים נדדה האשה ממקום למקום, עד שחזרה לכפרה: שם, סיפרה לרויו, היא יכולה עדיין לעצום עיניים ולשמוע את ילדיה צוחקים ולהרגיש את בעלה מחבק אותה.

לפני כשבועיים החל הארגון של רויו להפעיל בכפרה של האשה הזו תוכנית שיקום. הם מספקים לקהילה ייעוץ פסיכולוגי ושירותים רפואיים בסיסיים, עוזרים לנשים להקים קואופרטיבים שיעזרו להן להתפרנס ומלמדים אותן הגנה עצמית. התוכנית מיועדת לעשר קהילות המתגוררות באזורים שנפגעו באופן הקשה ביותר מהמלחמה שנמשכה חמישה עשורים - 100 אלף איש הזקוקים לסיוע באופן נואש: שיעור ההריונות בקרב נערות בנות 15–19 בקהילות האלה הוא 35%, ורק ל–3% מהנערים והנערות יש גישה להכשרה מקצועית כלשהי. עבורם, הפרויקט הוא חבל הצלה.

נשים אתיופיות מחכות עם ילדיהן מחוץ למרפאהצילום: בלומברג

אבל ביום שני שעבר התבשרה רויו שהפרויקט יצטרך, ככל הנראה, להיגדע באיבו — ליתר דיוק, באבחת עטו של דונלד טראמפ. הסיבה: הפרויקט - שעלותו כ-2 מיליון דולר - ממומן מכספי סיוע אמריקאי. ביום שני החיה טראמפ הוראה מימי הנשיא רונלד רייגן, שלפיה כספי סיוע אמריקאי לא יינתנו לארגונים מחוץ לארה"ב שמספקים שירותי הפלות, מייעצים לנשים בנושא הפלות או מספקים הפניות בנושא הפלות. ארגון שרוצה להמשיך ולקבל מימון צריך לחתום על הצהרה שלפיה גם אם אשה תבוא למרפאותיו לייעוץ בנוגע להריון לא רצוי, הריון עם איידס או חשש לנגיף הזיקה — אסור לעובדי הארגון לספר לאשה על אפשרות של הפסקת הריון או להפנות אותה למרפאת הפלות, אפילו אם הפלות הן חוקיות באותה מדינה.

כמו כן, אסור לארגון לבצע שתדלנות להקלה בחוקי הפלות או להפיכת הפלות לחוקיות. לכן זכתה ההוראה, ששמה הרשמי הוא "מדיניות מקסיקו סיטי" משום שנחתמה בפסגה של האו"ם במקסיקו סיטי, לכינוי Global Gag Order — פקודת ההשתקה העולמית. מיליוני נשים ברחבי העולם ייפגעו ממנה. טראמפ חתם עליה רק יומיים לאחר שנשים בכל העולם צעדו במפגן כוח המוני כדי למחות על בחירתו לנשיא.

למעשה, מימון שירותי הפלות בחו"ל מכספי סיוע אמריקאיים הוצא מחוץ לחוק בתקנה נפרדת כבר ב–1973 - אותה שנה שבה קבע בית המשפט העליון האמריקאי כי הפלות יהיו חוקיות בארה"ב. כשרייגן תיקן את הוראת ההשתקה הגלובלית ב–1984, הוא ביקש לרצות את הלובי ההולך וגדל נגד הפלות בקרב הרפובליקאים: הפוקוס על שירותי הפלות בחו"ל סיפק את השמרנים, מבלי לאתגר את הסטטוס־קוו בתוך ארה"ב.

מאז נהפכה ההוראה לסוג של נייר לקמוס לאופיה של הממשלה האמריקאית. נשיאים דמוקרטים - ביל קלינטון וברק אובמה - השעו אותה; ורפובליקאים - שני הנשיאים למשפחת בוש - החילו אותה, אם כי ג'ורג' בוש הבן הוציא מכלל ההוראה תוכניות למניעה וטיפול באיידס.

הפגנת הנשים שנערכה במונטריאול נגד טראמפצילום: Graham Hughes/אי־פי

"לכל אדם זכות לקבל החלטות הנוגעות לבריאותו"

טראמפ כנראה אינו מתנגד גדול להפלות — בעבר התבטא בעד זכות האשה לבחור, ועד היום הוא מסרב לגלות אם שילם אי־פעם על הפלה לאחת מבנות זוגו — אבל כדי למשוך את הרפובליקאים הנוצרים והשמרנים הוא אימץ במהלך הקמפיין רטוריקת אנטי־הפלות חריפה, כולל הבטחה למנות לבית המשפט העליון שופטים שיוציאו הפלות אל מחוץ לחוק, והצהרה שלפיה נשים שעוברות הפלה צריכות לשבת בכלא. חשוב לא פחות: סגנו בבית הלבן, מייק פנס, הוא נוצרי אוונגליסט אדוק ומתנגד רב־שנים להפלות.

כך יצא שהחתימה על ההוראה היתה אחת המעשים הראשונים של טראמפ בשבוע הראשון ורב התהפוכות שלו כנשיא. כמנהגו הוא הפך את החתימה לפוטו־אופ וכצפוי, התצלום שלו יושב במשרד הסגלגל, מוקף בשבעה גברים לבנים בעודו חותם על החלטה שתשפיע על בריאותן של מיליוני נשים ברחבי העולם, זכה מיד לקיתונות של בוז ברשתות החברתיות.

כששככו הדי הטוויטר התברר כי טראמפ לא רק החיה את ההוראה, אלא הרחיב אותה באופן חסר תקדים. עד כה, ארגונים שעברו על חוק ההשתקה לא היו יכולים לקבל מימון לצורכי שירותי תכנון משפחה בלבד, אבל הנוסח של טראמפ מחיל את ההוראה על כל שירותי הבריאות שהארגונים האלה מספקים. במקום לחול על 600 מיליון דולר בכספי סיוע, ההוראה החדשה חלה על 9.5 מיליארד דולר. הארגון של רויו בקולומביה מספק הפניות להפלות לנשים הזקוקות לכך ולכן כל המימון שלו לשירותים בריאותיים — הפעלת מרפאות, טיפולים פסיכולוגיים, מניעת איידס וזיקה וכולי — נשלל. סוזן אהלר, מנהלת ארגון הפריון האמריקאי PAI, קבעה כי זהו "חוק ההשתקה על סטרואידים".

דונלד טראמפ. יושב במי שרד הסגלגל, מוקף גברים לבנים בעודו חותם על החלטה שתשפיע על בריאותן של מיליוני נשים ברחבי העולםצילום: Evan Vucci/אי־פי

אם המטרה היא מניעת הפלות, ניסיון העבר מלמד כי החוק הזה עושה בדיוק ההפך: שני מחקרים - אחד מ-2011 של אוניברסיטת סטנפורד ובדק את השפעת ההוראה ב–20 מדינות אפריקאיות; והשני, גם הוא מ–2011, של International Food Policy Research Institute - העלו כי הפעלתה גרמה לחסימת גישה לאמצעי מניעה, עלייה בשיעור הריונות לא רצויים, וכתוצאה מכך גם לזינוק בשיעור ההפלות, בעיקר באזורים כפריים עניים. כמו כן נפגעו מהחוק אספקת אמצעי מניעה, בדיקה וטיפול של סרטן הרחם, מניעת איידס וזיקה ועוד.

המסקנות מהמחקרים לא חמקו מעיניו של נשיא הפיליפינים רודריגו דוטרטה, שבמובנים מסוימים נחשב לגרסה אסיאתית של טראמפ. דוטרטה חתם בינואר על צו נשיאותי לאכיפה מיידית ומלאה של חוק מ–2012 שיעניק לשש מיליון נשים אמצעי מניעה בחינם במימון ממשלתי ושירותי בריאות ותכנון משפחה. הצו שלו נועד להילחם בעוני, ואף שרוב תושבי הפיליפינים הם קתולים אדוקים, דוטרטה טוען כי הצו שלו הוא "פרו־חיים, פרו־נשים, פרו־ילדים ופרו־פיתוח כלכלי".

בקולומביה הפסקות הריון נהפכו חוקיות לפני 11 שנה, ולדברי רויו בכל שנה עדיין מתבצעות שם כ–400 אלף הפלות לא חוקיות, מפני שנשים לא יודעות בכלל שיש אופציה חוקית: קמפיין הסברה לגבי חוקיותן של הפלות אסור על פי ההוראה. במדינת אל סלוודור הפלות אסורות על פי חוק, ואם אשה מגיעה לבית חולים בשל הפלה לא חוקית שהסתבכה, הרופאים מחויבים להסגיר אותה למשטרה והיא תשב בכלא. שתדלנות לשינוי החוק תיעצר גם היא.

כמעט מיד עם היוודע דבר החייאת ההוראה, עלתה הצהרה מרדנית באתר של International Planned Parenthood Federation, ארגון שמפעיל מרפאות נשים בארה"ב ומספק מימון, ייעוץ וסיוע לארגונים מחוץ לארה"ב שעוסקים בבריאות נשים, ובין השאר לארגון של רויו. "לעולם לא נחתום על חוק ההשתקה", נאמר שם, "לכל אדם זכות לקבל החלטות הנוגעות לבריאותו".

בארה"ב, ארגון Planned Parenthood הוא דגל אדום עבור מתנגדי ההפלות, כי חוץ משירותים גינקולוגיים נדרשים ביותר לנשים ברחבי המדינה, הוא גם מפעיל מרפאות להפסקת הריון. הפדרציה של Planned Parenthood היא הזרוע הבינלאומית של הארגון, המאגדת ארגונים ב–180 מדינות. סכום המימון הפדרלי שהובטח לפדרציה — ואותו היא עומדת לאבד — הוא 100 מיליון דולר לתקופה של ארבע שנים. זה בערך 10% מתקציב הפדרציה, אבל כפי שמדגישה דוברת הארגון בארה"ב, קלי קסטנרו, במדינות מסוימות שיעור הסיוע מתוך סך התקציב גבוה הרבה יותר. קסטנרו מציינת כי כיוון שממילא כספים אמריקאיים לא משמשים למימון הפלות, "ההוראה הזו בעצם מכתיבה לארגוני סיוע זרים מה מותר להם לעשות עם מימון מארצות אחרות".

הפגנת נשים נגד טראמפצילום: Ralph Barrera/אי־פי

"אנחנו ננצח. זה פשוט ייקח זמן"

אסתר ויסנטה, נשיאת הפדרציה בחצי הכדור המערבי, רגילה כבר לקרקס המתרחש בכל פעם שהאמריקאים מחליטים לייצא את מלחמות ההפלות לשאר חלקי העולם. היא עצמה תושבת פורטו ריקו, שהיא טריטוריה אמריקאית, אבל במסגרת תפקידה היא אחראית על הפעילות בצפון, מרכז ודרום אמריקה - בסך הכל 30 מדינות. ויסנטה מתנדבת ועובדת בפדרציה כבר 13 שנה, והיא יודעת שארגונים כמו Planned Parenthood המספקים שירותים לבריאות נשים ומסתמכים על מימון אמריקאי צריכים לחשב מסלול מחדש אחת לארבע או שמונה שנים, ותמיד להביא בחשבון שחלק ניכר מתקציבם עלול להיעלם בן לילה.

"בכל פעם שנבחר נשיא רפובליקאי, הדבר הראשון שהם עושים זה לאכוף מחדש את ההוראה", היא אומרת בראיון טלפוני. "כבר עברנו את זה בעבר. אז מצאנו מימון חלופי ממדינות אחרות, ואנחנו בטוחים שגם עכשיו נמצא".

אז למה לא לחתום על ההוראה וזהו?

נשים בהריון במרפאה בהודוצילום: אי־אף־פי

ויסנטה: "מפני שזה נגד כל הערכים שלנו, ונגד זכויות האדם שאנחנו מאמינות בהן. כי זה מגביל את חופש הביטוי, יוצר אי־שוויון בין נשים ומסכל את כל העבודה שהתנועה לזכויות נשים עשתה לאורך השנים".

אם כך, לא מסוכן להסתמך על מימון אמריקאי?

"אנחנו בוטחים בדמוקרטיה האמריקאית, ובכל פעם שהם פותחים מחדש את הדלת לתמוך בנו, נשמח לקבל את התמיכה. נקווה שבשלב כלשהו יהיה שינוי באופן שבו המפלגות בארה"ב מתייחסות לבריאות נשים, ואז אולי הם יתמכו בנו ולא משנה איזו ממשלה תיבחר. ארה"ב באופן מסורתי היא תומכת חשובה בזכויות נשים וזכויות אדם - למה לא לקבל את התמיכה שהם מציעים?"

עליית ההצהרה באתר האינטרנט של הפדרציה מיד עם חתימת ההוראה לא היתה מקרית או ספונטנית: היא תוצאה של תהליך חשיבה שהתחיל מיד עם היבחרו של טראמפ לנשיא בנובמבר האחרון — במקרה לגמרי, גם מועד הפסגה הדו־שנתית של הנהלת הפדרציה. מנהל הארגון סיפק תחזית בנוגע לפעולותיו של טראמפ ודיווח כי הוא כבר נמצא בקשר עם ממשלות אחרות, שיוכלו לכסות את הפער. ואז הצביעה הנהלת הארגון על הצעה שלפיה הארגון לא יסכים לחתום על ההוראה. עם חתימת החוק הודיעה ממשלת הולנד כי בכוונתה לייסד קרן בינלאומית שתגייס את המימון החסר, ואפשר לראות זאת כמסר לטראמפ וממשלו: גם אם אתם לא מחויבים לשמירת זכויות נשים — אנחנו עדיין כן.

הפגנת נשים נגד טראמפצילום: Tim Ireland/אי־פי

רויו ממתינה לחדשות על מימון שיגיע מאיפשהו. "משום מה, ממשלת קולומביה אופטימית ובטוחה שכספים שהובטחו בימי אובמה עוד יגיעו", היא אומרת, "אבל בהנחה שהם לא, נראה מה שכבר ראינו בעבר: עלייה במספר הריונות לא רצויים, הריונות בגיל העשרה, הפלות לא חוקיות ולא פחות חמור — זה גורם לאנשים להתייאש. יש פה כל כך הרבה קהילות שחיו תחת מלחמה במשך שנים, וכשפרויקט כזה מתחיל ונתקע, נוצרת אצלם תחושה של חוסר תקווה, כאילו שום דבר לא ישתנה לעולם ולא יהיו להם עוד הזדמנויות".

תחושה דומה עולה מנתונים ששלחו לי מהפדרציה על הפעם האחרונה שהופעלה הפקודה. בקניה, למשל, נוצר מחסור חמור באמצעי מניעה: "הגורמים הממשלתיים לא הצליחו לספק את הדרישה, ואיבדו את אמונם של אלו שפניהם הושבו ריקם", נכתב במסמך של הפדרציה.

אבל לדברי ויסנטה, הנזק בהוראה הוא גם במסר שצעד כזה, מצד כוח גלובלי כארה"ב, שולח לשאר העולם, ובעיקר לחלקים שבהם הפלות הן עדיין נושא רגיש. "'ארה"ב היא מנהיגה עולמית בזכויות אזרח וזכויות נשים, ואין לדעת איך הצעד הזה ישפיע".

זה לא מייאש אותך לפעמים?

"לא", עונה ויסנטה נחרצות. "הם יכולים לקחת את הכסף שלהם, אבל לא את התודעה של כל הנשים שנגענו בהן, הנשים הצעירות שמרגישות מועצמות ויודעות שיש להן זכויות וימשיכו לדרוש שירותים. ואולי זה יעיר את הדור הצעיר, שכבר התרגל שנוח לו ויש לו זכויות ועכשיו מבין שצריך להמשיך ולהילחם. תגובותיהן של נשים צעירות, בארה"ב וברחבי העולם, ממחישות את המחויבות שלהן - והן העתיד. אנחנו ננצח. זה פשוט ייקח זמן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הבניין ברחוב ליליאן בתל אביב. הבניין נמצא לפני הריסה ובינוי מחדש במסגרת תמ"א 38/2

הדירה נמכרה ב-11.5 מיליון שקל - וזו הדירה הזולה ביותר שנמכרה בבניין

גאוטם אדאני. קבוצת אדאני כינתה את הדו"ח "מרושע בזדון", "מזויף" ו"מחקר לוקה בחסר"

"זו ההונאה העסקית הגדולה בהיסטוריה'': מניות אדאני ממשיכות לצנוח