הסרט הרע של ארנון מילצ'ן

במשך עשרות שנים בוחש המפיק ארנון מילצ'ן בפוליטיקה הישראלית ומתחזק קשרים אישיים עם שרים וח"כים ■ האם בקשריו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שכללו על פי החשד מתנות בשווי מאות אלפי שקלים, הלכו השניים צעד אחד רחוק מדי?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מילצ'ן עם סטיבן שפילברג וליאונרדו דיקפריו בטקס האוסקר
מילצ'ן עם סטיבן שפילברג וליאונרדו דיקפריו בטקס האוסקרצילום: אי־אף־פי
שוקי שדה
חגי עמית
שוקי שדה
חגי עמית

ב–1984 הוציא הבמאי האיטלקי סרג'יו ליאונה את סרטו האחרון, "היו זמנים באמריקה", המתאר את עלילותיו של מאפיונר יהודי שאת דמותו גילם רוברט דה נירו. צופי הסרט, שזכה להצלחה מסחרית גדולה, בוודאי לא שמו לב לדמותו של הנהג של דה נירו — שאותו גילם מפיק הסרט, המיליארדר הישראלי־אמריקאי ארנון מילצ'ן.

"זה המקום היחיד שבו מילצ'ן מופיע בסרט — כשדה נירו מגיע למפגש עם מישהו, רואים את מילצ'ן יוצא מהמכונית, פותח עבורו את הדלת בנימוס רב, ומראה לו את הכניסה לבניין. זה מרתק שעד שארנון בחר לעצמו פעם אחת תפקיד, זה התפקיד שהוא בחר לעצמו. יש בזה אמירה מכבדת וצנועה בהתחשב בכך שמדובר באדם שיש לו כל כך הרבה כסף", אומר הבמאי אבי נשר, שמילצ'ן היה מפיק סרטו "דיזנגוף 99" בשנות ה–70.

מילצ'ן בחר לעצמו תפקיד שולי על מסך הקולנוע, כנראה מתוך הבנה שהמקום המתאים לו ביותר הוא מאחורי הקלעים. הרקורד שלו מעיד כי מדובר בבחירה נכונה. בגיל 72 ניתן לומר כי מבחינה קולנועית, מילצ'ן נמצא בשיאו המקצועי. בשלוש השנים האחרונות, שני סרטים שהפיק — "12 שנים של עבדות" ו"בירדמן" — זכו באוסקר לסרט הטוב ביותר. סרט נוסף, "האיש שנולד מחדש", היה מועמד לאוסקר וזכה בשלושה פרסי אוסקר בקטגוריית הבמאי הטוב ביותר, הצילום הטוב ביותר, והשחקן הטוב ביותר.

נשר מספר כי "מילצ'ן זוכה כיום לכבוד שלא ייאמן בהוליווד. הוא סוג של אגדה שם בזכות שלושת הסרטים האחרונים שזכו באוסקרים. מדברים עליו כעל משהו חריג. הייתי לפני שבוע בלוס אנג'לס, ובכל מקום שאליו הגעתי מיד עולה שמו של מילצ'ן".

אלא שבמקום לנוח על זרי הדפנה עם הון המוערך ביותר מ–5 מיליארד דולר, וליהנות מהבתים המפוארים שהוא מחזיק בארה"ב ובישראל יחד עם אשתו השלישית, טניסאית העבר הדרום־אפריקאית אמנדה קוצר, הצעירה ממנו ב–27 שנה (למילצ'ן שישה ילדים משלוש נשים), מילצ'ן מוצא עצמו כיום מככב בכותרות דווקא בגלל "תיק 1,000" — פרשת הסיגרים והשמפניות בשווי מאות אלפי השקלים שסיפק, על פי החשד, לראש ממשלת ישראל ולרעייתו, בהתאם לבקשתם (מילצ'ן נתן עדות בפרשה, אך לא נחקר כחשוד).

"יש בו משהו טיפה ילדותי של רצון להיות נאהב"

בנימין נתניהו רחוק מלהיות הפוליטיקאי הישראלי היחיד שעמו מילצ'ן עמד בקשרים. מימי רפ"י העליזים (המפלגה שהוקמה בשנות ה–60 על ידי דוד בן גוריון לאחר שפרש ממפא"י) ועד היום שמו נקשר עם בכירי הפוליטיקאים בישראל. שמעון פרס (שמילצ'ן אף קרא לבנו הצעיר שמעון בהשראתו), אהוד אולמרט, סילבן שלום ורעייתו ג'ודי, יאיר לפיד, אביגדור ליברמן, ציפי לבני ויצחק הרצוג — כולם הכירו ומכירים היטב את סלון ביתו של מילצ'ן, שכבר שנים מנסה לתווך בין המפלגות וליצור קואליציות רחבות.

ברפ"י תיווך מילצ'ן בין משה דיין לפרס, ובהמשך היה צץ בכל ריב — למשל, בין נתניהו לאריאל שרון ובין נתניהו לסילבן שלום. ב–2005, עם הקמת מפלגת קדימה, היה מילצ'ן אחד מאלה שתיווכו בין שרון לפרס. בהמשך סייע בקמפיין של פרס לנשיאות המדינה; ולאחר שקדימה וציפי לבני זכו ב–28 מנדטים ב–2009, היא שהתה בביתו של מילצ'ן לא מעט בזמן שהמיליארדר ניסה לתווך בהקמת ממשלת אחדות. התיווך האחרון שבו היה מעורב מילצ'ן היה בין נתניהו ליו"ר המחנה הציוני, יצחק הרצוג, כשבמסגרת המגעים לממשלת האחדות פורסם כי השניים נפגשו בביתו של מילצ'ן.

שמעון פרס, אריאל שרון, אהוד אולמרט ובנימין נתניהו. לכולם היו קשרים עם מילצ'ןצילום: רויטרס

"הוא איש מלא כריזמה, עם הרבה חן. הוא מביא אתו איזו ארומה של חו"ל ויודע לפרגן לך, ואם צריך לומר עליך מלים טובות הוא ימצא אותן מתחת לאדמה", אומר מקור פוליטי שהיה מעורב בעבר במגעים עם מילצ'ן. "נורא חשוב לו להתחבר לשררה. הוא צריך את היכולת לומר 'פגשתי את ביבי היום', ו'יאיר ככה'. הוא כאן, הוא שם, הוא מחבר ומפרק קואליציות. היו הרבה פעמים שאף אחד לא ממש הבין מה הוא רוצה. מה הוא יכול להביא לעסקה הפוליטית. הוא יכול היה לומר לך 'עכשיו חזרתי מביבי והוא אמר לי ככה וככה, והוא רוצה אתכם בפנים ואמר שאתה תהיה שר כזה וכזה'. לחלק מהפוליטיקאים לקח זמן להבין שהוא מה שקוראים 'מערבב גדול', אבל לדעתי החכמים הבינו שצריך לקחת את האמירות שלו בעירבון מוגבל. כי כמו שהוא מדבר אתך פתוח, הוא מדבר עם הפוליטיקאי שבצד השני של המתרס פתוח, וכמו שהוא מביא לך אינפורמציה, הוא מביא גם לצד השני אינפורמציה עליך. במשא ומתן שעבר דרכו ידעת שצריך להשגיח על מה שאתה אומר. לפעמים זה ברמה שצריך לעבוד מולו הפוך על הפוך — אתה אומר לו 'אל תעביר את המידע' כשאתה רוצה שהוא יעביר.

"כששאלתי אותו 'למה אתה משקיע בזה כל כך הרבה?', הוא היה אומר: 'אני לטובת המדינה', אבל לדעתי אין פה משהו אידיאולוגי. הוא לא יאמר 'אני לא רוצה ממשלת ימין' או להפך. הוא פשוט נהנה מזה שבאים אליו. נהנה מהמשחק של להיות עוד יותר חשוב. חלק מזה זה הרצון להיות נאהב. חשוב לו שיגידו לו שהוא עשה עבודה מצוינת. לפעמים יש שני פוליטיקאים שלא מדברים ביניהם והוא מביא אותם לשולחן. יש כבודה נחמדה, ועבור מי ששותה או מעשן מדובר בתוספות נעימות אחרי יום העבודה. אבל בסופו של דבר, התיווכים האלו לא יצרו ממשלת אחדות".

כשנתניהו הכריז בשבוע שעבר במליאת הכנסת כלפי האופוזיציה כי "מזל שהמיזוג עובד טוב, אחרת החמאה שיש לכם על הראש היתה נמסה כאן", הוא רמז לכל הקשרים של מילצ'ן. עם זאת, איש מהפוליטיקאים האחרים לא נחשד כרגע בקבלת מתנות כמו אלה שקיבל נתניהו. באופן כמעט מפתיע, לאור החקירה כמה מהם שעמם שוחחנו העידו כי המפיק ההוליוודי אינו נוהג להשליך סיגרים ושמפניה על כל מי שנמצא בקרבתו. "לא התרשמתי שהוא רחב לב או רחב כיס. סיפור המתנות הפתיע אותי. לא התרשמתי שהוא איזה לארג' ענק", אומר בכיר לשעבר במערכת הפוליטית.

הקשר עם נתניהו חריג גם בכך שבעוד שכל מקורביו מעידים כי מילצ'ן נהנה לאורך השנים מהקרבה להנהגה הישראלית, בעיקר בגלל תחושת הכוח שהיא מקנה, הקשר עם נתניהו דווקא הניב לו בשנים האחרונות טובה אחת מוחשית. כפי שחשף רביב דרוקר בערוץ 10 — ראש הממשלה דאג לשוחח עם שר החוץ האמריקאי לשעבר כדי לפתור בעיה שהיתה למילצ'ן עם הוויזה בארה"ב.

"נורא חשוב למילצ'ן להתחבר לשררה — ואני לא בטוח שזו לא שררה בשביל עצם השררה. הוא צריך את היכולת לומר 'פגשתי את ביבי היום', ו'יאיר ככה'. הוא כאן, הוא שם, הוא מחבר ומפרק קואליציות. לחלק מהפוליטיקאים לקח זמן להבין שהוא מה שקוראים 'מערבב גדול', אבל לדעתי החכמים הבינו שצריך לקחת את האמירות שלו בעירבון מוגבל"

גורם במערכת הפוליטית

בנימין נתניהו וארנון מילצ'ןצילום: David Silverman/Getty Image/ ד

"את מילצ'ן נתניהו שמר לעצמו"

הקשרים של מילצ'ן עם נתניהו קיימים זמן רב. מקורב לשעבר לראש הממשלה אמר לנו השבוע כי כבר עשר שנים הוא יודע שמילצ'ן מתלונן על המתנות שהוא מעביר לנתניהו באופן קבוע. גורם שעבד עם נתניהו בעבר אומר כי "את מילצ'ן נתניהו שמר לעצמו. ידעתי על המפגשים, אבל בניגוד לפגישות עם שלדון אדלסון ואחרים — אותם הוא תמיד הכיר לי — למילצ'ן ידעתי שהוא הולך לבד".

מהות הקשר האמיתי בין מילצ'ן לנתניהו היא החידה הגדולה ביותר כיום. לפי גרסת נתניהו, הוא ומילצ'ן הכירו לפני 20 שנה, מיד אחרי שנבחר לראשונה לראשות הממשלה ב–1996. לפי גרסה אחרת, של מסמכי אף.בי.אי שנחשפו ב–2012, הם הכירו כבר בסוף שנות ה–70, במסגרת פעילותו החשאית של מילצ'ן למען ישראל. ייתכן שאז באמת היתה ביניהם היכרות קצרה, אך קשרים הדוקים יותר ככל הנראה נוצרו לפני כ–20 שנה, מה שתואם את נטייתו של מילצ'ן להתחבר למוקדי הכוח בישראל.

הקשר המשיך בזמן שנתניהו היה אזרח פרטי, שר אוצר ולאחר מכן יו"ר האופוזיציה. לדוגמה, כפי שמתפרסם כאן לראשונה, בשלב מסוים נתניהו ומילצ'ן דיברו ביניהם על הפקת סרט על יוני נתניהו. "היו להם לא מעט פגישות סביב הסרט הזה", מספר מקור שהכיר את הדברים. "היו התכתבויות שבהן הם החליפו רעיונות לתסריטים. בלשכה של נתניהו היה ברור שלמילצ'ן יש מעמד VIP. ביבי גם השתדל שהעוזרים שלו לא יהיו מעורבבים אתו יותר מדי".

בתחקיר ביביטורס, שעסק בשהייתם של בני הזוג נתניהו בחופשה בניו יורק (כשנתניהו היה ראש האופוזיציה) אצל אחד מחבריו של נתניהו, אף הוזכר כי יאיר נתניהו ניצל את החופשה כדי לקחת שיעורי משחק אצל מורה מפורסם בשם הרולד גסקין, וכן לומד לנאום בסדנה מיוחדת. החברה ששילמה 8,000 דולר על השיעורים היתה לכאורה ניו ריג'נסי של מילצ'ן. לפי התחקיר, לאחר מכן שלח מילצ'ן חשבונית לנתניהו, וקיבל את הכסף בחזרה. את שאיפות המשחק של יאיר נתניהו הכירו גם בתיכון לאמנויות בירושלים, שם, לדברי מכר שלו מבית הספר, היה מדבר על כך שאחרי הצבא הוא מתכנן לנסוע ללוס אנג'לס ללימודי משחק. כנשאל היכן ילון, אמר יאיר שאחד החברים של אבא שלו ידאג לו. "אני זוכר שיאיר היה מדבר על כך שמילצ'ן הוא זה שגילה את בראד פיט", נזכר מני נפתלי, אב בית ראש הממשלה לשעבר, "הוא היה מדבר על זה שמילצ'ן יעזור לו בהמשך הדרך. דיברו על זה הרבה בבית".

לפי מאנה, בין נתניהו למילצ'ן פרץ סכסוך בשלב מסוים, והוא זה שעשה ביניהם "סולחה". "זה קרה במסעדת טורקיז והקשר התהדק ממש ב–2010, ומאז מילצ'ן נכנס לרשימת הספקים" — כך כתב מאנה בציוצים שהעלה לטוויטר

רוני מאנהצילום: אייל טואג

לפי מקורות שעמם שוחחנו, החברות בין מילצ'ן לנתניהו התחזקה עוד יותר אחרי 2009, אז נבחר נתניהו בפעם השנייה לראשות הממשלה. דברים אלה עולים גם בציוצים שהעלה בשבועות האחרונים יזם הנדל"ן רוני מאנה, שהיה בעבר חברם של בני הזוג נתניהו. לפי מאנה, בין נתניהו למילצ'ן פרץ סכסוך בשלב מסוים, והוא זה שעשה ביניהם "סולחה". "זה קרה במסעדת טורקיז והקשר התהדק ממש ב–2010, ומאז מילצ'ן נכנס לרשימת הספקים" — כך כתב מאנה בציוצים שהעלה לטוויטר.

לפי המקורות, מאז שנתניהו נבחר לראש ממשלה בפעם השנייה, מילצ'ן ביקר כמה פעמים במעון ראש הממשלה בירושלים וגם בבית בני הזוג נתניהו בקיסריה, ובני הזוג הגיעו לביקורים באחוזה של מילצ'ן בבית ינאי. בשנים אלה גם ניתנו המתנות שבגינן נתניהו נחקר כעת. כפי שחשף גידי וייץ ב"הארץ", הסיגרים והשמפניות נשלחו תחת שמות קוד. כפי שמתפרסם כאן לראשונה, היו גם דברים נוספים. "כשאני עבדתי בבית ראש הממשלה, מילצ'ן ביקר שם שלוש פעמים", אומר נפתלי, "מלבד זאת, אני זוכר פעם אחת שהיתה חגיגת יום הולדת של שרה נתניהו בסוויטה של מילצ'ן במלון קינג דיוויד בירושלים. הם היו שם שעות בחדר והיתה שם ארוחת גורמה עם מלצרים ושפים שהכינו אוכל. זה היה בסביבות אוקטובר 2009".

ראש המוסד יוסי כהן צילום: אוליבייה פיטוסי

נפתלי זוכר לטענתו גם את משלוחי השמפניות של מילצ'ן. "קיבלנו מהנהג של מילצ'ן ארגזים של שמפניה והעלנו את זה לקומה העליונה, ששם היה המטבח. בתקופה שלי אני זוכר עשרה משלוחים כאלה, כל פעם 16 בקבוקים. השמפניות היו מגיעות בארגז עם קרח, ושרה, באופן אישי, היתה מסדרת אותם". אגב, לפי פרסומים, מילצ'ן צ'יפר את שרה נתניהו גם כשבעלה היה שר האוצר. לפי חשיפת אמנון אברמוביץ' בערוץ 2, ב–2004 הוא רכש עבורה תכשיטים בסך 8,600 דולר.

סוגיה מעניינת נוספת שעולה בפרסומים בשבועות האחרונים נוגעת לקשר בין מילצ'ן לראש המוסד יוסי כהן, שקודם לכן היה ראש המועצה לביטחון לאומי. נבדק כעת בנציבות שירות המדינה אם כהן קיבל טובות הנאה, כמו כרטיסים להופעה של מריה קארי, מהמיליארדר האוסטרלי ג'יימס פאקר. לפי מקורות, בשנים האחרונות פאקר ומילצ'ן — שהם עצמם חברים טובים — נהפכו ל"כוכבים" בסביבת נתניהו. לפי פרסומים, כהן ומילצ'ן בקשרי חברות קרובים כבר יותר מעשור, מאז שכהן ניסה לברר אצל מילצ'ן אפשרות להפקת סדרה או סרט על המוסד, בזמן שמאיר דגן היה ראש המוסד. כמו כן, פורסם כי מילצ'ן, יחד עם פאקר, ניסה לגייס את כהן — בזמן שהיה ראש המועצה לביטחון לאומי — להיות שותף בחברת אבטחת סייבר שהוקמה על ידי מילצ'ן בסוף 2008, ושבה השקיע פאקר 15 מיליון דולר.

לדברי היועץ האסטרטגי אייל ארד, יועצו של נתניהו לשעבר, הוא הופתע לשמוע על הקרבה בין נתניהו למילצ'ן. "ידעתי כל השנים שהוא חבר של פרס. בהקשר הזה פגשתי אותו — כשהוא סייע להריץ את פרס לתפקיד הנשיא. בסוף הקמפיין מילצ'ן שלח לי בקבוק יין". ארד, שהיה גם יועצם של אריאל שרון ואהוד אולמרט, טוען שלשניים האחרונים לא היה למילצ'ן קשר מיוחד. "כשפרס רץ לנשיאות, מילצ'ן רצה שאברר עם אולמרט אם הוא יתמוך. אם הם היו בקשר קרוב, מילצ'ן היה יכול לשאול אותו בעצמו. הרקע ליחסים בין מילצ'ן לנתניהו לא ברור לי. לדעתי, לביבי אין באמת חברים קרובים".

מכימיקלים בישראל —להפקת סרטים בהוליווד

מילצ'ן נולד ברחובות וגדל בתל אביב לאב שהיה בעלי חברת דשנים וכימיקלים, ומת כשארנון היה בן 21. מילצ'ן ואחיו הפכו את החברה לחברת דשנים מצליחה — האחים מילצ'ן.

כבר בגיל צעיר התוודע מילצ'ן לבכירי המערכת הפוליטית והביטחונית בישראל. היה זה כשפרס, סגן שר הביטחון בשנות ה–60, גייס אותו לפעילות עבור הגוף החשאי שנקרא לק"ם (לשכה לקשרי מדע במשרד הביטחון) לצורך רכישת ציוד עבור הכור הגרעיני בדימונה. חברת הכימיקלים היתה כסות לפעילות ענפה זו, שנמשכה גם בשנות ה–70 וה–80. במקביל, תיווך מילצ'ן בעסקות של סחר בנשק בין ישראל לארה"ב. בתחילת שנות ה–70 עבר מילצ'ן להתגורר בארה"ב, וניהל את עסקי חברת האחים מילצ'ן משם. עם זאת, הוא המשיך לשמור על קשר רצוף עם ישראל, ביקר בה פעמים רבות ואף הגיע לארץ כדי להצביע בבחירות.

מתוך הסרט אשה יפה

בסוף שנות ה–70 ניסה מילצ'ן להיכנס לתעשיית הסרטים בארה"ב, אך הסרט המשמעותי הראשון שהפיק היה דווקא ישראלי — "דיזנגוף 99" ב–1979. בשנות ה–80 הוא נחל כמה הצלחות בתחום בארה"ב, עם "היו זמנים באמריקה". הסרט שהפך אותו למולטי־מיליונר היה "אשה יפה" ב–1990, שגם ביסס את מעמדו כמפיק נחשב בהוליווד. אחרי "אשה יפה" הקים את חברת ההפקות ניו ריג'נסי. בסוף שנות ה–90 השקיע מילצ'ן במניות יצרנית מוצרי הספורט פומה, שהיתה במשבר, והרוויח מאות מיליוני דולרים כשמימש את ההשקעה ב–2003.

ג'סטין טימברלייק עם ארנון מילצ'ןצילום: אי־אף־פי

"הוא איש עם ידע עמוק בכלכלה ובהיסטוריה, ולא בכדי הפיק את שלושת הסרטים האחרונים שזכו באוסקר. הוא מפיק פנומנלי. הוא איש דידקטי, אדם עם אהבה עצומה לאמנות. הוא לא קרא את התסריט של 'דיזנגוף 99' לפני שהחליט להפיק את הסרט. הוא פשוט החליט שהוא רוצה לעשות סרט עם האיש שביים את ה'להקה'", אומר נשר.

"במידה מסוימת, הוא לא רואה את הקולנוע כעסק", מוסיף נשר. "הגישה שלו היא לעבוד עם יוצרים שהוא מחשיב כאמנים גדולים — ולתת להם את הקרקע המתאימה לייצר את האמנות שלהם. הוא חריג מהבחינה הזאת. זאת תופעה שלא כל כך קיימת היום. אם תבחן סרט שלו, כמו 'בירדמן' שזכה באוסקר, זה לא בדיוק סרט שאתה נכנס אליו כאל עסקת נדל"ן. גם '12 שנים של עבדות' הוא לא כזה. אלה סרטים מסוכנים. סרטים שאתה קורא את התסריט שלהם ושואל 'מי יבוא לראות אותם?' אם הם לא היו זוכים באוסקר הסיכוי שהיית שומע עליהם היה נמוך. אלה לא סרטים עם היגיון כלכלי. פשוט יש לארנון חושים נורא טובים".

ג'ודי ניר־מוזס־שלום: "להיות אתו זה גוד טיים"

לאורך הקריירה שלו בהוליווד, עשה מילצ'ן גם עסקים בישראל. למשל, הוא היה שותף ב–50% מיבואנית הרכב מכשירי תנועה שבשליטת צבי נטע, ונכנס לעסקי הדפוס, לצד המשך הפעילות בחברת האחים מילצ'ן, שבשלב מסוים נהפכה לאחת המצליחות בתחומה. בשנות ה–90 הוא גם השקיע בעסקי נדל"ן בארה"ב ובאירופה ובהיי־טק. ב–2008 החליט לממש את כל עסקיו בישראל, בשווי של עשרות מיליוני דולרים, ולהתמקד בעסקי המדיה שלו, שכללו אז גם 24% מערוץ 10, שאליו נכנס כמשקיע ב–2005.

על אף שהוא פעיל בענף שנחשב למסוכן, מילצ'ן שמר על יציבות לאורך השנים. "בארה"ב היה לו שם טוב במערכת הפיננסית. ההמלצות עליו היו חיוביות. אף שמפיקים הם סחורה מסוכנת, הוא נחשב אחד כזה שכן מוכנים לממן. היה לו הון עצמי שהוא צבר לאורך השנים, רקורד מוצלח ושם של איש עסקים קשוח ונוקשה שעומד על קוצו של יוד", אומר איש פיננסים בכיר.

ב–2009 היו פרסומים על כך שמילצ'ן חזר להתגורר בישראל. היה זה לאחר חקיקת "חוק מילצ'ן", כפי שכונה בפרסומים שונים, שלפיו ישראלים חוזרים יקבלו פטור ממס לתקופה של עשר שנים. החוק נחקק ב–2008, בתקופת ממשלת אולמרט, והרוח החיה בתהליכי החקיקה היה פיני רובין, עורך דינו של מילצ'ן ושל בעלי הון אחרים

ביתו של מילצ'ן בבית ינאי. איחד שלושה בתים צמודים לאחוזה המהווה את בסיס האם שלו בישראל

ב–2009 היו פרסומים על כך שמילצ'ן חזר להתגורר בישראל. היה זה לאחר חקיקת "חוק מילצ'ן", כפי שכונה בפרסומים שונים, שלפיו ישראלים חוזרים יקבלו פטור ממס לתקופה של עשר שנים. החוק נחקק ב–2008, בתקופת ממשלת אולמרט, והרוח החיה בתהליכי החקיקה היה פיני רובין, עורך דינו של מילצ'ן ושל בעלי הון אחרים. ואולם לא ברור אם מילצ'ן באמת מתגורר בישראל 183 יום בשנה — משך הזמן המינימלי הנדרש כדי ליהנות מהטבות המס. דוברים מטעמם של רובין ומילצ'ן סירבו להתייחס לשאלה בנושא. לדברי מקור המתגורר בבית ינאי, מילצ'ן, אשתו ושני ילדיהם הקטנים נוהגים להגיע לישראל בעיקר בחודשי הקיץ ובחופשות אחרות יחד עם מטפלות, אך מסגרות החינוך של הילדים היא בארה"ב.

ג'ייסון אלכסנדר וארנון מילצ'ןצילום: אי־פי

בישראל מחזיק מילצ'ן שני בתים — בהרצליה פיתוח ובבית ינאי — שם איחד שלושה בתים צמודים והפך אותם לאחוזה המהווה את בסיס האם שלו בישראל. כשניסינו להבין מדוע היה לו צורך בשלושה בתים, הסביר לנו מכר שביקר במקום כי "ככה הוא יודע שהשכנים לא יציקו לו". באמצע ינואר נודע כי מילצ'ן רכש משק נוסף ביישוב, בעלות של 13 מיליון שקל.

לדברי המקור המתגורר באזור, אחוזתו של מילצ'ן משתרעת על פני מחצית מהצוק בבית ינאי המשקיף אל החוף, ומילצ'ן ואשתו מרבים לארח כשהם בישראל, לא רק בכירים ישראלים אלא גם מנהיגים מהעולם, כמו ראש ממשלת בריטניה לשעבר, טוני בלייר.

"לבקר אצלו בבית זה כמו לבקר במוזיאון", אומר אדם שביקר בביתו בחוף מאליבו, לוס אנג'לס. שם בין היצירות המקוריות שתלויות על הקירות תוכלו למצוא כאלה של פאבלו פיקאסו. במאליבו עורך מילצ'ן את המסיבות המפורסמות שמשאירות רושם רב על הישראלים שמגיעים אליהן. ב–2004 היו אלה שר החוץ דאז, סילבן שלום, ורעייתו ג'ודי, שזכו לכבוד של מסיבת כוכבים שכזו, שנערכה לכבודם באירוע שלדברי אחד הנוכחים כינס תחת קורת גג אחת את השחקנים וורן בייטי, אנט בנינג, דנזל וושינגטון, דני דה ויטו, בראד פיט, סקרלט ג'והנסון, שרון סטון ורבים אחרים. ב–2014 זכו גם בני משפחת נתניהו לאירוע שכזה, שבו נכחו השחקנים ליאונרדו דיקפריו, קיאנו ריבס, ג'יימס קאן, קייט הדסון והזמרת ברברה סטרייסנד.

"בהגדרה, מילצ'ן הוא חבר של כל מי שבשלטון בישראל, והוא חבר של כולם. לכן קשה לפענח בדיוק את מהות החברות שלו עם ביבי. יש לו את ההילה של הוליווד והעבר של סיוע ביטחוני לישראל, אז זה יותר קל. יכול להיות שלביבי זה התאים הקרבה הזו, בגלל עניין המתנות"

יועץ אסטרטגי בכיר

ג'ודי ניר-מוזס-שלום ובעלה סטיבן שלום עם דני דה-ויטו בביתו של מילצ'ןצילום: משה מילנר / לע"מ

"אני זוכרת שכשסטיב היה שר החוץ ומילצ'ן עשה בבית שלו את המסיבה לכל כוכבי הוליווד", משחזרת ג'ודי שלום־ניר־מוזס, "הוא הזמין אותם לשמוע את הצד הישראלי בסכסוך הישראלי־פלסטיני. הייתי בטוחה שהאנשים האלה יבואו לסמן וי, אבל הם נשארו שם שעות והביעו התעניינות. מילצ'ן מאוד נחמד ולבבי. היינו יושבים אתו, מקשקשים, מרכלים. להיות אתו זה גוד טיים".

לדברי ניר־מוזס־שלום, "אף פעם לא קיבלנו ממנו שום מתנה. אני גם מעולם לא שמעתי שהוא נותן מתנות לפוליטיקאים". לדברי דב ויסגלס, ראש לשכתו לשעבר של אריאל שרון, "שרון לא קיבל מתנות ממילצ'ן, הוא לא היה מקבל מתנות שהן מוצרי צריכה". לדברי רפי ולדן, חתנו של פרס, "ככל שידוע לי, פרס לא קיבל מתנות ממילצ'ן. הוא בטח לא ביקש ממנו מתנות. הם היו בידידות, אבל אני לא זוכר אותו כדמות משמעותית בסביבת פרס".

יחסים קרובים עם יאיר לפיד

מבחינה פוליטית, מילצ'ן מזוהה עם עמדות של מרכז־שמאל. בעבר הוא הודה שב–1999 הצביע עבור אהוד ברק לראשות הממשלה. "בהגדרה, מילצ'ן הוא חבר של כל מי שבשלטון בישראל", אומר יועץ אסרטגי שייעץ לכמה פוליטיקאים בכירים. "הוא חבר של כולם. לכן, גם קשה לפענח בדיוק את מהות החברות שלו עם ביבי. יש לו את ההילה של הוליווד ועבר של סיוע ביטחוני לישראל, אז זה יותר קל. יכול להיות שלביבי זה התאים הקרבה הזאת, בגלל עניין המתנות".

אחד הקשרים המשמעותיים ביותר של מילצ'ן היה כנראה דווקא עם יאיר לפיד. מילצ'ן הכיר את אביו של לפיד, יוסף (טומי), כשזה היה יו"ר התאחדות הכבלים בראשית שנות ה–90 ומילצ'ן החל לפתח את עסקי המדיה שלו. ב–1997, כשיאיר לפיד, אז מגיש בערוץ 1, ראיין את מילצ'ן, הציע מילצ'ן ללפיד עבודה בניו ריג'נסי. לפיד קיבל את ההצעה, טס ללוס אנג'לס והחל לעבוד כמנהל חטיבת הטלוויזיה בניו ריג'נסי. לאחר חצי שנה לפיד חזר ארצה — ואולם הקשר בין השניים נמשך.

מילצ'ן עם יאיר לפיד ועינת שרוףצילום: מוטי קמחי

ב–2004 פורסם כי מילצ'ן עומד לקנות את מניות (29%) בעלי "ידיעות אחרונות" ארנון מוזס בזכיינית ערוץ 2 רשת, לקראת מכרז ערוץ 2 שהיה כעבור שנה. לפיד, כך לפי הפרסום ב"הארץ", היה מי שסייע במגעים בין השניים, והיה אמור לקבל תפקיד ניהולי בכיר ברשת ואף מניות אם העסקה היתה יוצאת לפועל — דבר שלא קרה לבסוף. כמו כן, לאורך השנים נהגו השניים לבלות יחד במועדון הגנקי בתל אביב כשמילצ'ן היה מבקר בישראל, ובראיון ל"עובדה" ב–2013, אמר מילצ'ן שלפיד התייעץ עמו לפני שנכנס לפוליטיקה. "לפני 20 שנה עבדתי אצל מילצ'ן, ועכשיו אני צריך להסביר את זה?", אמר לפיד בראיון לרשת ב' בשבוע שעבר. הדוברת של לפיד סירבה השבוע להתייחס לסוגיית הקשר בינו למילצ'ן, והפנתה לדברים שאמר לפיד בראיון.

עם זאת, הקשר היחיד שסיבך את מילצ'ן בחקירות עד היום היה זה עם נתניהו. מוקיריו של מילצ'ן מעדיפים לראות בכך תמימות. "המתנות האלה הן הרגל הוליוודי. זה הרבה פחות דרמטי ממה שזה נראה. זאת דרכם של אנשים עסוקים לשמור על קשרים", אומר נשר. "כשעשיתי סרטים בארה"ב, היתה לי חברה אמריקאית והמזכירה שלי קיבלה בחג המולד המון מתנות מכל סוכנויות השחקנים. שולחי המתנות לא חושבים שיום אחד המתנות ישכנעו אותך לקחת שחקן כושל ולשים אותו בסרט. אני בטוח שדה נירו מקבל מארנון ומעוד 60 איש מתנה ליום ההולדת. לאנשים כמו ארנון יש קשר רציף עם 300 איש בהוליווד ועם 100 איש בוול סטריט. מילצ'ן הוא לא סוג האדם שיהיה מעורב אי־פעם במשהו שאם ייחשף יהווה עבירה על החוק".

עם זאת, במידה שיתברר כי הפרסומים שנחשפו עד היום, אודות משלוחים עקביים וסדירים של שמפניה וסיגרים לראש ממשלת ישראל, הם נכונים — קשה יהיה להבין איך המפיק המשופשף לא הבין שמשהו פה מריח לא טוב.

מטעמו של מילצ'ן נמסר בתגובה: "השאלות שנשלחו רצופות טעויות ואי־דיוקים אך לא נוכל להתייחס למכלול הנושאים נוכח הבדיקה המתקיימת, מסיבות מובנות. במשך עשרות שנים מעורב מילצ'ן בפעילות ענפה לביצור ביטחונה של מדינת ישראל, ועל חלק ניכר מפעילות זו חל חיסיון. כמו כן, פועל מילצ'ן בכל דרך לחיזוק מעמדה הבינלאומי של ישראל במסגרת קשריו הענפים עם מנהיגי עולם משפיעים. במהלך עשרות השנים האחרונות מעורב מילצ'ן בסיוע לשלל ארגונים חברתיים בארץ ובעולם בהיקפים ניכרים, וכן העמיד ממשאביו בהיקף חסר לתקדים לרשות חיילי צה"ל וזרועות המודיעין השונות".

הקשר בין מילצ'ן לנתניהו המשיך גם בזמן שנתניהו היה אזרח פרטי, שר אוצר ויו"ר האופוזיציה. בשלב מסוים דיברו השניים על הפקת סרט על יוני נתניהו. "היו להם לא מעט פגישות סביב הסרט הזה", אומר מקור שהכיר את הדברים. "הם החליפו רעיונות לתסריטים. בלשכת נתניהו היה ברור שלמילצ'ן יש מעמד VIP. ביבי גם השתדל שהעוזרים שלו לא יהיו מעורבבים אתו יותר מדי"

ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה באירוע שהתקיים בביתו של המפיק ארנון מילצ'ן בהוליווד בהשתתפות כוכבי קולנוע ואנשי תעשיה בכיריםצילום: אבי אוחיון / לע"מ

מטעמה של משפחת נתניהו נמסר בתגובה: "אנו מנועים מלהגיב לגיבוב הרכילויות המפורטות בפנייתכם — אף שמדובר בשורה ארוכה של עיוותים, סילופים ודברים שאינם נכונים".

סייע ברכישת אורניום עבור הכור הגרעיני בדימונה ותיווך בעסקות נשק

מאמצע שנות ה–60 ועד אמצע שנות ה–80 עבד ארנון מילצ'ן עבור שירותי הביטחון של ישראל, ובמקביל תיווך בעסקות נשק בין ישראל לארה"ב. כבר משנות ה–80 הופיעו ידיעות על פעילותו הביטחונית והחשאית, אך מילצ'ן מעולם לא אישר זאת ולא היה ברור מה היקף פעילותו הביטחונית.

העשן סביב פעילותו התפזר ב–2011, עם פרסום הביוגרפיה עליו בשם "חשאי: חייו של ארנון מילצ'ן — סוכן סודי שהיה לטייקון הוליוודי", שכתבו ג'וזף גלמן ומאיר דורון. מילצ'ן לא התראיין לספר, אבל ישב עם המחברים בנוגע לשאלות ספציפיות וכדי לתקן טעויות. כעבור שנתיים מילצ'ן דיבר על הדברים האלה בקולו, בראיון לתוכנית "עובדה" בערוץ 2.

לפי הראיון והספר, באמצע שנות ה–60, כשהיה בן 20 בלבד, גויס מילצ'ן על ידי שמעון פרס, אז סגן שר הביטחון, כדי לרכוש טכנולוגיה וציוד לכור הגרעיני בדימונה, וכעבור עשור גם להשגת אורניום עבור הכור. הוא עשה זאת באמצעות הקמת רשת חברות קש בחו"ל, שהיו מסונפות לחברה שהקים אביו ושאותה ירש — חברת הכימיקלים והדשנים האחים מילצ'ן. הוא המשיך לעבוד עבור הלק"ם (הלשכה לקשרי מדע במשרד הביטחון) במשימות שונות גם כשעבר לארה"ב בשנות ה–70. בספר וב"עובדה" נחשף שמילצ'ן, במקביל לפעילותו עבור הלק"ם, היה מעורב בתיווך בעסקות נשק במאות מיליוני דולרים. אחד המרואיינים בתוכנית, שעבד עם מילצ'ן באותן השנים, טען בתוכנית שבעסקות אלה החברה של מילצ'ן קיבלה עמלות של 5% או 10% משווי העסקה. ואולם מילצ'ן טען שהוא אמנם תיווך בעסקות, אך עשה זאת למען מדינת ישראל ולא הרוויח מכך כסף.

בנימין נתניהו וג'ון קריצילום: מתי שטרן

ייתכן שהחשיפה הזו סיבכה את מילצ'ן, שכן ההערכות הן שכתוצאה מכך הממשל האמריקאי הכריח אותו לחדש את הוויזה שלו בכל שנה — מה שהוביל להתערבותו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מול מזכיר המדינה לשעבר, ג'ון קרי.

הפסד של 50 מיליון דולר בערוץ 10

ההשקעה בעלת הפרופיל הגבוה ביותר של ארנון מילצ'ן בישראל, ערוץ 10, הסבה לו בעיקר עוגמת נפש. מילצ'ן התעניין בתחילה ברכישת הזכיינית רשת לקראת מכרז ערוץ 2 ב–2005, אך בסופו של דבר נסוג מהעסקה — והשקיע בערוץ 10.

אלא שאז גילה מילצ'ן שייצור תוכן בארה"ב אינו דומה לניהול ערוץ טלוויזיה בישראל וכי 50 מיליון הדולרים שהזרים במצטבר לערוץ 10 מאז הקמתו ירדו כנראה לטמיון.

"מבחינה כלכלית ההשקעה בערוץ 10 היא פיאסקו. תמיד כשבאו אלי אנשים שמסתכלים על הנושא מזווית של כלכלית נטו ורצו להשקיע — הורדתי אותם מזה. אמרתי להם שהם מתמודדים מול אנשים עם כיסים עמוקים שהשיקול הכלכלי הוא לא מרכזי אצלם", אומר רו"ח זאב פלדמן, שייצג את מילצ'ן בעסקה.

מילצ'ן עם אנג'לינה ג'ולי ובראד פיט צילום: רויטרס

"דוגמה להוויה של הערוץ היא ששנה מצוינת בו סוכמה בהודעה שלפיה 'ירדנו בהפסדים ל–80 מיליון שקל בלבד'. דיויד מטלון, המנכ"ל של חברת ההפקות ניו ריג'נסי של מילצ'ן באותה תקופה, היה זה שהכניס את מילצ'ן להשקעה הזאת. הם כן ציפו שהערוץ ירוויח, אבל היו כל מיני הנחות של המשקיעים שלא התקיימו — השוק שלא גדל כמצופה ומשקלו המשמעותי של ערוץ 2, שאי־אפשר היה להתחרות בו בגלל גודלו ובעלי המניות שלו. הדבר השני היה הרגולציה שהכבידה מאוד, עם דרישות סוגה עילית שלא היה יכול להיות להן כיסוי, ולא התחשבו בכך שערוץ 2 הוא מונופול. מילצ'ן החליט בשלב מסוים שהוא לא מוכן להפסיד יותר, ולהערכתי הוא כבר חמש שנים לא נמצא בערוץ בפועל, פשוט כי הפסיק להשקיע בזמן שאחרים המשיכו. אם בשיא הוא החזיק 24% מהערוץ, כיום אין לו כלום. גם אם מטעמי רגולציה הוא רשום כבעל מניות, הוא דולל בפועל והכל מוחזק בנאמנות. אין לו אינטרס בערוץ, לא כלכלי ולא משפטי, מרגע שלן בלווטניק נכנס כמשקיע", אומר פלדמן.

מילצ'ן היה שותף בערוץ עם רון לאודר — מיליארדר אמריקאי נוסף שעמו בנימין נתניהו הסתכסך על רקע תחקירי ביביטורס שפירסם הערוץ. מנגד, עם מילצ'ן, שהיה אף הוא בעלים של הערוץ באותה תקופה, נשאר נתניהו ביחסי חברות. לדברי בכיר לשעבר בערוץ, "אני מניח שמילצ'ן הסביר לביבי שהוא הפסיק להזרים כסף והוא לא מעורב יותר בנעשה בערוץ, בזמן שלאודר המשיך להזרים כסף, ובשלב מסוים גם החזיק את הערוץ כשיוסי מימן נכנס לקשיים".

מנגד, מקור אחר המכיר את הנעשה בערוץ 10 סבור שאי אפשר לומר שמילצ'ן לא היה מעורב בנעשה בערוץ. "צריך לשים לב לזה שבלי הסכמת מילצ'ן, ערוץ 10 לא היה נמכר לבלווטניק", אומר אותו מקור. "אז נכון, באופן שוטף מילצ'ן לא היה מעורב. אבל אם יש לך מניות, יש לך נציג בדירקטוריון, אתה מעורב במכירה שגם תזרים לך כסף, אז אתה מעורב או לא מעורב?"

כל המקורות שעמם שוחחנו פסלו את האפשרות שמילצ'ן העניק מתנות לנתניהו כדי לדאוג לזיכיון ערוץ 10. לדברי בכיר לשעבר בערוץ, "מילצ'ן עובד קודם כל בשביל עצמו. אני לא חושב שיש לרצון הזה שלו בקשרים איזהשהו קשר לערוץ 10. אם תשאל אותו, הוא יגיד שהוא מצטער על ההשקעה בערוץ. הוא הפסיד שם כסף — ואם יש משהו שארנון לא אוהב זה להפסיד כסף".

למרות הצלקות מההשקעה בערוץ, שמו של מילצ'ן נקשר בהשקעות נוספות בעולם התקשורת הישראלי. ביולי האחרון נודע כי מקורבו של נתניהו, ניר חפץ, מנסה לקדם הקמה של ערוץ טלוויזיה מסחרי נוסף בישראל — והזכיר את מילצ'ן ואת איל העיתונות האוסטרלי רופרט מרדוק כמשקיעים אפשריים. לפני כחודשיים מילצ'ן אף קיבל הצעה להשקיע בזכיינית ערוץ 2 רשת.

התרומה שלא היתה לאוניברסיטה בגליל

"אני זוכר היטב את ההכרזה של פרס על ה–100 מיליון דולר שמילצ'ן יתרום. אחרי זה שמעתי שהוא ירד מהסיפור, אין לי מושג למה. פרס היה איש הקשר עם מילצ'ן, ועכשיו אין את מי לשאול. מילצ'ן ביקר פעם אחת בכרמיאל ובזה זה נגמר"

עדי אלדר, ראש העיר כרמיאל

ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא המדינה דאז שמעון פרס גוזרים את הסרט בטקס חנוכת הפקולטה לרפואה בצפת, 2011צילום: אבי אוחיון / לע"מ

ב–2005, כשאריאל שרון היה ראש הממשלה, בנימין נתניהו היה שר האוצר ושמעון פרס היה השר לפיתוח אזורי, כונסה מסיבת עיתונאים שבה הכריז פרס על תרומה של 100 מיליון דולר של ארנון מילצ'ן לטובת הקמת אוניברסיטה בגליל. ההודעה עוררה הדים רבים, משום ששברה שיאים מבחינת תרומה יחידה של בעל הון. ואולם עד היום הכסף לא הגיע והאוניברסיטה כלל לא הוקמה. מה שהוקם היה הפקולטה לרפואה של אוניברסיטת בר־אילן בצפת. ואולם מי שתרם את רוב הכסף למיזם היתה דווקא קרן עזריאלי, שתרמה 50 מיליון דולר. "אני זוכר היטב את ההכרזה של פרס על ה–100 מיליון דולר שמילצ'ן יתרום", אומר עדי אלדר, ראש העיר כרמיאל. "אחרי זה שמעתי שהוא ירד מהסיפור, אין לי מושג למה. פרס היה איש הקשר עם מילצ'ן, ועכשיו אין את מי לשאול. מילצ'ן ביקר פעם אחת בכרמיאל ובזה זה נגמר" .

"מילצ'ן התחייב אז לתרום 100 מיליון דולר — סכום זהה לזה שאליו התחייב גם המיליארדר שלדון אדלסון — והיתה אז החלטת ממשלה שעל כל שקל של תרומה תהיה השקעה של שקל מהממשלה", אומר מקורבו של מילצ'ן, רו"ח זאב פלדמן. "זה נכשל בגלל שילוב של ביורוקרטיה ובעיות בין ראשי יישובים בצפון, שכל אחד מהם רצה שזה יוקם אצלו. אוניברסיטת חיפה התנגדה לכך מחשש מתחרות. זה חבל. זה היה יכול לעשות שינוי אמיתי. זה היה משנה את הצפון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה