פישמן בישל דייסה. מי קיבל? |

בנו של אליעזר פישמן: "למה אנחנו נאבקים על הבתים? כי זה שלי"

עו"ד יוסי בנקל, המנהל המיוחד לנכסי פישמן, מאשים את איש העסקים בהעברה שיטתית ומתוכננת של נכסים יקרי ערך ומיליוני שקלים אל ילדיו ובני דודיו ■ הילדים, שחוששים מהשלכות הדו"ח, לא מתכוונים לוותר על הרכוש ■ הבן, אייל פישמן: "האם כל פושט רגל שנתן לילדיו מתנה לפני 20 שנה צריך לבטל את העסקה?"

שוקי שדה
שוקי שדה
פישמן
פישמןצילום: מוטי מילרוד
שוקי שדה
שוקי שדה

השבוע געשה המערכת הכלכלית הישראלית לנוכח דו"ח שהגיש לבית המשפט עו"ד יוסי בנקל, המנהל המיוחד לנכסיו של איש העסקים אליעזר פישמן, שחייב לבנקים 4 מיליארד שקל. בנקל חשף כי כבר לפני 16 שנה החל פישמן, יחד עם אשתו וילדיו, לתכנן העברות נכסים כדי שאלה לא יוכלו לעבור לנושיו בבוא היום. כמו כן, הוא חשף מערכת שיטתית של משיכת כספים באמצעות משכורות ודיווידנדים מחברות בקבוצת פישמן אליו ואל בני משפחתו - בסכום של יותר מ–600 מיליון שקל.

על פי הדו"ח, פישמן חילק מתנות בנכסים ובמזומנים לא רק לילדיו, אלא גם לבני דודיו - שקיבלו ממנו 1.5 מיליון שקל. מדובר בפתיחה של תיבת פנדורה עצומה, שסביר להניח כי פרטים נוספים לגביה עוד ייחשפו, ובהם השתלשלות האירועים אחרי ההפסד שספג פישמן בעקבות הלירה הטורקית ב-2006, שהסתכם ב-2 מיליארד שקל ומהווה את אחת מנקודות המפתח בהתרסקותו. בינתיים, הנה מבט לכמה מהאנשים בסביבת פישמן שבמשך השנים נהנו ממנעמי האימפריה, בזמן שאף אחד לא ידע שהיא קורסת.

היועצת הצמודה: רונית אבן

לפי דו"ח המנהל המיוחד, רונית אבן, 60, מלווה את פישמן כמנהלת עסקים ויועצת צמודה כ–40 שנה. לפי הדו"ח, לאבן היתה גם זכות חתימה במרבית החברות של פישמן.

לעומת מקורבים אחרים של פישמן, שאינם בני משפחה ופרשו מניהול עסקיו במהלך השנים, אבן נמצאת לצדו של פישמן גם בימים אלה. כך לדוגמה, בנקל נפגש עמה בשבועות האחרונים כדי לקבל תמונת מצב בנוגע לסטטוס של קבוצת פישמן והתכתב עמה בנוגע לקבלת דו"חות כספיים של החברות.

אבן, כלכלנית ורואת חשבון במקצועה, כיהנה במשך השנים כדירקטורית כמעט בכל החברות של פישמן - הציבוריות והפרטיות. בשלב מסוים אף שימשה דירקטורית ב-61 חברות, ובהן חמש ציבוריות - שיא עבור דירקטורית אשה. אבן גם החזיקה במשך השנים במניות ואג"חים בחברות מבני תעשייה ומירלנד השייכות לפישמן, וכן ב-2.86% מחברת הדלק טן שבשליטתו.

מאז שנות ה-70, אז עבדה עמו במשרד רואי החשבון שפתח בתל אביב, אבן צמודה לפישמן. בתחילת שנות ה-80, כשפרש לעסקים פרטיים (והקים את קרן רונית), עברה עמו לשם. בעלה, עמי אבן, שימש בעבר מנכ"ל חברת ערוצי זהב שבשליטת פישמן, ומנכ"ל העיתון "גלובס", שהיה בבעלותו של פישמן עד לאחרונה. עמי אבן גם ביצע כמה עסקות נדל"ן עם חברת מבני תעשייה שבשליטת פישמן.

חגי גולןצילום: תומר אפלבאום

עורך העיתון: חגי גולן

לפני כמה שבועות נחשף בתוכנית "עובדה" בערוץ 2 כי פישמן היה ערב להלוואה שחגי גולן, עורך העיתון הכלכלי "גלובס" - שעד לאחרונה היה בבעלותו של פישמן — קיבל לפני כמה שנים מבנק אגוד בסך 1.5 מיליון שקל במטרה לבנות בית. הן פישמן והן גולן אישרו את הפרטים.

בעקבות החשיפה נמתחה ביקורת לא רק על הקלות שבה פישמן חותם על ערבות בזמן שמצבו הכלכלי בעייתי (אירועים אלה קרו לאחר ההפסדים שספג בפרשת הלירה הטורקית) - אלא גם על כך שבמשך השנים "גלובס" טיפל ברכות במערכת הבנקאות, שממנה נטל פישמן הלוואות. גולן משמש עורך "גלובס" מאז 1996, ובמשך כל השנים האלה נהנה פישמן ממערכת יחסים מצוינת עם הבנקים, שהעניקו לו הלוואות ביד חופשית.

השבוע נחשפו בתוכנית "המקור" בערוץ 10 שני מקרים שבהם "גלובס" היטיב עם הבנקים. כך, ב–2003 גנז העיתון כתבה ביקורתית על גליה מאור, ששימשה באותה תקופה מנכ"לית בנק לאומי. כעבור כמה שנים, אחרי המשבר הכלכלי של 2008, העיתון גנז מסמך של בנק הפועלים המפרט חובות של טייקונים לבנק - מהלך שהיה פוגע בתדמיתו של הבנק ככזה שלא מצליח לשמור על סודיות בנקאית. ב"גלובס" דחו את הטענות שהועלו.

גולן, יחד עם מנכ"ל "גלובס" לשעבר איתן מדמון, נחשב במשך שנים כמזוהה עם משפחת פישמן. בשנים האחרונות נחלש כוחו של גולן - וראש מערכת החדשות, אלי ציפורי, נחשב האיש החזק בעיתון.

הדיילת: אליזבטה פינצ'בסקי

צילום: בלומברג

פינצ'בסקי היא אזרחית אוקראינית, שעבדה כדיילת במטוס הפרטי של פישמן. שמה מופיע בתחתית הדו"ח של המנהל המיוחד, כמי שפישמן חתם עבורה על ערבות ללא הגבלת סכום. השבוע נחשף ב-TheMarker כי בחשבון המט"ח שבו נוהל הכסף של פינצ'בסקי יש כיום חוב בסך 14 מיליון דולר (כ–50 מיליון שקל).

הסיפור של פינצ'בסקי הוא אחד התמוהים ביותר בסאגת פישמן, שכן לא ברור מדוע פישמן חתם ערבות ללא הגבלה עבור דיילת צעירה וחסרת אזרחות ישראלית - ומדוע בנק אגוד אישר זאת. השאלות שעלו סביב האירועים האלה נותרו פתוחות.

כך למשל, לא ברור אם ב-2008 פינצ'בסקי נטלה מראש הלוואה של כ-50 מיליון שקל או שהיא נטלה סכום נמוך יותר, ובמהלך הזמן נוצר החוב. לפי הערכות, פישמן השתמש בחשבון זה בסיבוב השני ב"הימור" על הלירה הטורקית ב-2008, וכתוצאה מכך גדל החוב.

בתוכנית "עובדה", שבה נחשף מתן הערבות, אישר פישמן כי אכן חתם לפינצ'בסקי על ערבות, אך טען כי "היא לא לקחה עבורי 50 מיליון".

דוברת מטעם פישמן סירבה להגיב לדברים.

אליעזר וטובה פישמןצילום: מוטי מילרוד

האשה: טובה פישמן

"הכל שקרים", אמרה השבוע טובה פישמן בפנים חתומות, בהופעה ציבורית נדירה, לכתבת ערוץ 10 שביקשה את תגובתה לטענות המועלות כלפי משפחת פישמן.

לטובה פישמן, לפי בקשה שהגיש עו"ד בנקל לבית המשפט, יש שורה של נכסים שבהם הבעלות שלה היא 50% (בין היתר, בחברת נכסי משפחת פישמן ניהול, חברת אוניל בנייה וחברת כדאי יועצים).

כמו כן, היא מחזיקה ב-50% מנכסים שונים בישראל ובעולם, כולל מיליוני שקלים במזומן ובניירות ערך. לפי בנקל, פישמן מחזיקה בנכסים שאינם משועבדים, בשווי של עשרות מיליוני שקלים ושבהם ניתן להשתמש באופן מיידי.

נגד טובה פישמן מועלית הטענה שבעלה השתמש בה כדי להעביר אליה חלק מנכסיו. הווילה הענקית בסביון, למשל, שבה מתגוררים בני הזוג, רשומה על שמה בלבד. בהצעת הסדר החוב של פישמן הוא הציע למכור את הווילה ולשלם 4 מיליון שקל לנושים - סכום נמוך הרבה יותר משווי הבית האמיתי.

בנקל ביקש מבית המשפט לאסור על טובה פישמן או מי מטעמה לבצע כל שינוי בנכסים שהיא הבעלים שלהם, בישראל או בחו"ל. כמו כן, בנקל ביקש שלא למשוך כספים או להעביר כספים מחשבונות הבנק שבבעלותה, מעבר להוצאות מחיה.

מנגד, בני הזוג פישמן טענו כי במשך השנים היתה ביניהם הפרדת רכוש. ואולם בנקל תוקף בחריפות את קו ההגנה הזה, וטוען כי ההון והנכסים של בני הזוג פישמן, הנשואים יותר מ-50 שנה, נצברו במשך שנות נישואיהם. בנקל גם מזכיר כי בני הזוג אמרו לו כי הבית ברחוב חיסין בתל אביב רשום על שמו של אליעזר בלבד, כי "טובה התעצלה לבוא ולחתום".

אליעזר וענת פישמןצילום: ניר קידר

הילדים: ענת (מימין), רונית ואייל

שלושת ילדיו של פישמן הם כבר שנים רבות חלק בלתי-נפרד מעסקיו: ענת מניפז, בתו הבכורה, היתה היועצת הקרובה לאביה ויו"ר "גלובס"; רונית, בתו השנייה, היתה מעורבת בעסקי המדיה ונדל"ן של המשפחה; ואייל פישמן היה מעורב בתחום הקמעונות כיו"ר פישמן רשתות. גם בני הזוג של ענת ורונית - טל מניפז ואופיר רותם - היו מעורבים בעסקי המשפחה, וכל החמישה היו ועדיין דירקטורים בחברות השונות בקבוצה.

לפי הדו"ח של המנהל המיוחד לנכסי פישמן, לילדיו יש גם חלק במהלכים של האב להעברת נכסיו מפני הנושים. ב-2014, למשל, קיבלה רונית פישמן וילה בסביון מהוריה, ללא תמורה. ענת מניפז ובעלה קיבלו בדצמבר האחרון וילה בסביון מהאחות רונית.

מניפז גם קיבלו וילה בסביון ב-2002, שבמקור היתה רשומה על שם האם טובה. גם הבן, אייל, לא קופח וקיבל ב-2002 וילה בסביון שבמקור היתה רשומה על שם אמו.
לפי הדו"ח, הילדים קיבלו מאביהם גם מזומנים: אייל קיבל 1.7 מיליון שקל; ענת - 2.1 מיליון שקל; ואילו רונית הסתפקה ב-310 אלף שקל בלבד. באחרונה בית המשפט המחוזי בתל אביב אסר על ילדיו של פישמן וחתניו לבצע כל עסקה בנכסים שבידיהם.

אליעזר, רונית ואייל פישמןצילום: תומר אפלבאום

הדו"ח של עו"ד בנקל מגלה כי בין 2012 ל-2105 חתם פישמן על כמה ערבויות להום סנטר, החברת הבת בקבוצת פישמן, חלקן ללא הגבלה - כלומר, בתקופה שכבר היה ברור כי לפישמן אין יכולת להחזיר חוב. "ב-2012 וב-2014 אבי היה יכול להחזיר חובות", אמר שלשום אייל פישמן ל-Markerweek. כיו"ר פישמן רשתות היה אייל פישמן אחראי על פעילות החברה, ובשנה וחצי האחרונות מכהן כמנכ"ל החברה. "זה חוב תיאורטי. הום סנטר תפרע את ההלוואות לפי לוח הסילוקין, במועד. מאז שהגעתי החברה עברה לרווחיות ועומדת בכל ההתחייבויות שלה".

השבוע תקפו שלושת ילדיו של פישמן את הביקורת שהעביר עליהם בנקל, בעיקר בכל הקשור לבתיהם בסביון, ואמרו לבית המשפט כי "דמנו אינו הפקר". בשיחה עם Markerweek אמר אייל: "למה אנחנו נאבקים על הבתים? כי זה שלי. האם כל פושט רגל שנתן לילדיו מתנה לפני 20 שנה צריך לבטל את העסקה? קדימה - יש לך כמה מאות אלפי מתנות בר מצווה ובת מצווה והשתתפות בדירה של הילד, אלה דברים שנהוגים בישראל. אולי זה נראה לך שונה (המקרה של ילדיו של פישמן; ש"ש), אבל יש חוק במדינת ישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?