טרודומאניה וחיוך של מיליון דולר: סוד הקסם של הפוליטיקאי הנערץ בעולם

בעד שוויון מגדרי ולגליזציה של סמים, מקדם זכויות להט"ב, מייחס חשיבות גדולה לאיכות הסביבה - ופועל לקיום ממשל פתוח ושקוף ■ ראש ממשלת קנדה, ג'סטין טרודו צריך להוכיח שהוא יותר מדינאי ופחות סלבריטאי

אלונה וינוגרד
אלונה וינוגרד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ראש ממשלת קנדה, ג'סטין טרודו
ראש ממשלת קנדה, ג'סטין טרודוצילום: BEN NELMS/רויטרס
אלונה וינוגרד
אלונה וינוגרד

יש לו 750 אלף עוקבים באינסטגרם (לבנימין נתניהו יש 21 אלף), את דף הפייסבוק שלו אוהבים יותר מ-3 מיליון (את של נתניהו מעט יותר מ-1.8 מיליון) ויש לו 2.09 מיליון עוקבים בטוויטר (לנתניהו יש 683 אלף). סנסציית הרשתות החברתיות של השנה האחרונה הוא לא אחר מאשר ראש ממשלת קנדה, ג'סטין טרודו, בן 44.

קנדה, שהיתה ידועה שנים רבות בזכות דבר אחר בלבד - הקור - נהפכה באחרונה לדבר הכי חם ברשת, והעומד בראשה נהפך לאיש המבוקש ביותר בעולם לסלפי. לא רק הדוכסית מקיימברידג' קייט מידלטון נתפשה מסמיקה מנוכחותו בביקור המלכותי בקנדה שנערך בשבוע שעבר - גם לישראל הגיעה באחרונה היסטריית טרודו.

קשה היה לפספס את ההתרגשות מהגעתו להלווייתו של הנשיא לשעבר שמעון פרס: שרת התרבות מירי רגב, האחראית על סידורי הלוויה, אירגנה לעצמה מקום ישיבה לצד טרודו; ג'ולי פישר, אשתו של שגריר ארה"ב בישראל דן שפירו, העלתה פוסט בעניינו ("הפעם הזו שראש ממשלת קנדה עומד ממש מחוץ למכונית שלך ובעלך אומר לך 'אל תצאי משיירת המכוניות של הנשיא, או שנשאיר אותך מאחור'"); ציפי חוטובלי, סגנית השר במשרד החוץ, העלתה ביום הלוויה תמונה מחויכת וצמודה במיוחד עם טרודו (כנראה ששמירת נגיעה היא דבר יחסי); עשרות נשים, ובתוכן רגב, נרשמו לאיוונט פיקטיבי של יוגה בשקיעה עם טרודו. בעולם כבר מזמן ניתן לתופעה הזו שם: טרודומניה. היא אפילו מופיעה בערך אודותיו בוויקיפדיה.

אבל עם כל הכבוד לישראל, לרגב וגם לפרס, הרגע הפוליטי המכונן בחייו של טרודו אירע בלוויה אחרת, זו של אביו, פייר טרודו, שהיה ראש ממשלת קנדה הנערץ ב-1979-1968 ואחר כך שוב ב-1984-1980. מעל ארונו של אביו, שמת בספטמבר 2000, דיבר טרודו הבן על כך שהוריו גידלו אותו ואת אחיו לחשוב ולפתח עצמאות מחשבתית, ומעל לכל לימד אותם אביהם לכבד כל אדם באשר הוא, במיוחד כאשר דעותיו מנוגדות לשלהם: "ידענו שאנחנו הילדים בני המזל ביותר בעולם, וידענו שמעולם בעצם לא עשינו דבר כדי שיגיע לנו להיות כאלה. למדתי מאבי שסובלנות, רק סובלנות, אינה מספיקה. אנחנו צריכים ללמוד לפתח כבוד עמוק לכל בני האדם באשר הם, ללא קשר לתפישת עולמם, לערכים, לאמונות שלהם או למוצאם". בגיל 28 נשא ג'סטין טרודו את ההספד על אביו, ברגע שרבים מסמנים כנקודת המפנה בחייו הציבוריים.

ראש ממשלת קנדה, ג'סטין טרודוצילום: TODD KOROL/רויטרס

15 שנה אחרי אותה לוויה ושנה לאחר בחירתו לראש ממשלה, באוקטובר 2015, נראה כי הדברים שנשא מעל קברו של אביו נמצאים בבסיס האג'נדה הפוליטית של טרודו הבן, שלפיו חוזקה של מדינה טמון ברבגוניות שבה, בהבדלים וביכולת להכיל ולקבל את השוני בין בני האדם. גם במהלך הקמפיין שלו וגם במהלך שנת כהונתו הראשונה חזר טרודו שוב ושוב על כך שחוזקה של קנדה נובע מתוך השוני הדתי, התרבותי והחברתי שמתקיים בה. את הנהגתו הוא מנסה לבנות על מסרים חיוביים, מאחדים ואופטימיים. במושגים ישראליים עכשוויים זה נשמע כמעט כמו חזון חדי הקרן בעמק הנהר הנעלם. בשילוב עם פרצופו הנאה של טרודו, החבילה כולה נשמעת אמינה כמו סרט של דיסני. אבל מה אם כל זה אמת לאמיתה?

בעקבות מורשת אבא

כדי להבין את טרודו הבן, צריך להכיר את הרקע המשפחתי, שנשמע דומה להפליא לסיפורי משפחת קנדי או משפחת המלוכה הבריטית. סבו של ג'סטין עשה את הונו מהשקעות בתחנות דלק ובכך שיחרר את בנו פייר מהצורך לעבוד יום בחייו. פייר הרבה לטייל בעולם, למד באוניברסיטת הרווארד והתרועע עם אושיות כמו הפילוסופים סימון דה בובאר וז'אן-פול סארטר בפריז. ב-1971 נישא פייר למרגרט, שהיתה אז בת 22 - צעירה ממנו בקרוב ל-30 שנה. לשניים נולדו שלושה בנים - ג'סטין הבכור - והם ניהלו מערכת יחסים סוערת ומתוקשרת, שכללה סקס, סמים ורוקנרול (ולטענת מרגרט רומנים עם הסנאטור טד קנדי ולפחות עם אחד מחברי להקת האבנים המתגלגלות), ושהסתיימה בגירושים.

ב-1998 נהרג מייקל, אחיו הצעיר של ג'סטין, כשהוא בן 23, כשנקלע למפולת שלגים במהלך חופשה. ג'סטין טיפל באמו השבורה, שלבסוף אושפזה במוסד פסיכיאטרי אחרי שאובחנה כסובלת מהפרעה דו־קוטבית. מותו של האח, כך אומרים, שבר את רוחו של האב, שמת כעבור שנתיים ממחלה.

פייר אליוט טרודוצילום: Rob Mieremet / Anefo / Nationaal

למרות סיפורו המשפחתי יוצא הדופן, טרודו ניהל חיים די סטנדרטיים. הוא הרבה לטייל בעולם, עישן מריחואנה (כן, הוא בעד לגליזציה) עשה הרבה ספורט - בעיקר סנובורד ואגרוף - ועבד בברים מזדמנים. כשסיים את לימודי התואר הראשון שלו באוניברסיטת מק'גיל הקנדית, החליט טרודו הצעיר ליהפך למורה. ב-2002-1999 הוא לימד צרפתית וחשבון בבית ספר יסודי בוונקובר.

טרודו, שתמיד מבקש להעביר מסרים חיוביים ואופטימיים, טוען שהוא תמיד האמין בעצמו והאמין שהוא יכול לעשות יותר למען מדינתו. אחרי שלוש שנות הוראה הוא הבין שהוא רוצה להשתלב בחיים הפוליטיים. ב-2003 הוזמן טרודו להנחות את הגאלה של ארגון Starlight Children, המסייע לילדים חולים. המנחה שלצדו היתה סופי גרוייר, מנחת תוכניות טלוויזיה ורדיו. לפי הגרסה שלו, הם נפגשו במקרה לאחר כמה חודשים ברחוב, הוא הציע לה לצאת אתו והיא ניפנפה אותו בנימוס. הוא התעקש והם יצאו. לאחר כשנתיים נישאו, ומאז נולדו להם שלושה ילדים. סופי חובבת היוגה בחרה להתמקד בעבודה פילנתרופית בדגש על קידום זכויות נשים.

במקביל מצא את עצמו טרודו במסלול המהיר לראש הפירמידה: כשנתיים לאחר שנבחר לעמוד בראש המפלגה הליברלית - נבחר לראשות הממשלה.

עם בחירתו הדיח טרודו את ראש הממשלה השמרן סטיבן הרפר, שעשה ככל שביכולתו להעלים את המורשת הפוליטית שהותיר אביו של ג'סטין, שבשנות ה-60 ביטל חוקים שהפכו הומוסקסואליות לבלתי חוקית, הפך הפלות לחוקיות וקידם חוקי הגירה. הרפר היה האנטיתזה לכל מה שטרודו האב ייצג והאמין בו, וניהל פוליטיקה שמרנית בעידן של טרור ומחלוקות, בעוד טרודו הבן, הליברל המודרני, לא מקבל את הקביעה כי העולם מונע אך ורק על ידי הקונפליקטים הדתיים והלאומיים שבין האומות.

ראש ממשלת קנדה, ג'סטין טרודוצילום: CHRIS WATTIE/רויטרס

במשך עשור הוביל הרפר קו שמרן וסגור, כאשר קידם חוקי הגירה נוקשים מפחד הטרור הבינלאומי, וכאשר הבן הליברלי של פייר העז להתמודד מולו בבחירות, הוא עשה כל שביכולתו להוכיח לציבור הקנדי שג'סטין הנאיבי והצעיר אינו כשיר לכהן כראש ממשלה ושכל סגולותיו מסתכמות בהיותו "הבן של". ניסה וכשל. בחירתו של טרודו לראש הממשלה באוקטובר שעבר סימלה יותר מכל בחירה בדרך חדשה עבור קנדה. המסר הזה מהדהד לכל מדינות העולם, והוא נשמע מיומו הראשון בתפקיד.

כמעט כל מהלכיו הראשונים של טרודו בתפקיד יצאו נגד הרעיונות שהוביל וקידם הרפר, עד שלפעמים נדמה כי הרצון "להחזיר" להרפר על מה שעשה למורשת של אביו הוא ממש חומר תבערה בשאיפותיו הפוליטיות - החל במדיניות המס, דרך קידום זכויות הלהט"בים וכלה בהידוק היחסים עם סין. כל החלטה היא פועל יוצא נגד הפוליטיקה של הרפר. דוגמה מעניינת לכך ניתן למצוא ביחס של טרודו לתקשורת: בעוד שהרפר נמנע מלדבר עם התקשורת וראה בה גורם עוין ומפריע, טרודו מקיים מסיבות עיתונאים באופן קבוע ועונה על שאלות באופן ספונטני, גם כאשר השאלות קשות ואף מביכות. בביקור שערך במכון לפיזיקה תיאורטית בווטרלו, ניסה עיתונאי להביך את טרודו ואמר לו "רציתי לשאול אותך על מחשב קוונטי, אבל אשאל אותך על ההתנהלות של קנדה מול דאעש". טרודו לא היסס לרגע, ופתח בנאום קצר שמסביר את ההבדל בין מחשב רגיל למחשב קוונטי, לקול תשואות הקהל. בהזדמנות אחרת, כאשר פנה אליו עיתונאי בשאלה שאחד מעוזריו ניסה להדוף, אמר טרודו: "לא, זה בסדר, אנחנו לא פה בשביל לענות רק על השאלות הקלות".

שוויון מגדרי בקבינט

המהלך התקדימי הראשון שעשה טרודו עם כניסתו לתפקיד, והעלה אותו ברגע למעמד של כוכב בינלאומי, היה להפוך את הקבינט לשווה באופן מגדרי. "מדוע היה לך כל כך חשוב להקים קבינט בעל שיוויון מגדרי?", שאלה אותו עיתונאית, "כי זאת 2015", השיב לה טרודו במה שנהפך לביטוי ויראלי ברשתות החברתיות, שאינו אלא הגרסה המנומסת ל"כאילו, דה".

ג'סטין טרודוצילום: CHRIS WATTIE/רויטרס

הקבינט של טרודו לא רק מאוזן מגדרית, אלא מכיל גיוון אנושי שקשה לראות כמותו במדינות אחרות בעולם. מבין 30 השרים והשרות בקבינט יש שני שרים ממוצא אינדיאני, שני שרים בעלי מוגבלות פיזית ושלושה סיקים. כך, שר ההגנה הרג'יט סג'אן הוא סיקי שהיגר כשהיה בן 5 מהודו לקנדה; שרת המשפטים ג'ודי ווילסון־רייבולד היא אינדיאנית (הביטוי המקובל בקנדה הוא First Nations); שרת המוסדות הדמוקרטיים, מרים מוסנף, היא ילידת אפגניסטן; והשרה לספורט ולענייני בעלי מוגבלויות, קרלה קולטרו, היא כבדת ראייה.

וכך, כמו אורח חדש שנכנס למסיבה המתקיימת כבר שנים רבות, עיני העולם כולו הסתובבו בבת אחת והתמקדו בו. אין ספק, שהיותו של טרודו צעיר, שרמנטי ונאה - כמו גם השליטה המוחלטת שלו באמצעי המדיה החברתית - סייעו לסיבוב הראש, אך שורה נוספת של מהלכים שהחל לבצע מאז בחירתו יכולים להעיד שבינתיים הוא אכן מנסה להוביל פוליטיקה אחרת.

בתוכנית הכלכלית שהציג כראש ממשלה בחר טרודו לשים את הממשלה הפדרלית כגורם אקטיבי במרכז הכלכלה הקנדית ולראשונה מאז המשבר הכלכלי של 2009 קנדה מפזרת הטבות עתק כמעט לכולם: מהגרים, אינדיאנים, תוכנית אקלים ועוד. במקביל מעלה קנדה את המסים לאחוזון העליון בעוד היא מקצצת מסים מהשכבות האחרות. התוצאה היא גירעונות שקנדה לא ידעה כמותם שנים רבות. טרודו צועד בעינים פקוחות לעבר גירעון של 29 מיליארד דולר קנדי בשנתיים הקרובות, והתחזיות הכלכליות מדברות על כך שלא צפוי איזון כלכלי לפחות בחמש השנים הבאות.

וכך, תוך כמה חודשים בלבד נהפכה קנדה מאחת המטיפות הנוקשות לאיזון כלכלי (בימי הרפר) לכזו שמעודדת כלכלת גירעון. שר הכלכלה אמר בראיון שהממשלה מעוניינת לחזור להתנהלות בתקציב מאוזן ומאמינה שכך יקרה לאחר חמש שנים, אבל המסר שעליו הוא חוזר הוא שיש לנהל תקציב גירעוני בשנים הקרובות כדי להשקיע בכלכלת המדינה, שתוביל לצמיחה כללית במשק ולחזרה לתקציב מאוזן.

בני הזוג טרודו עם ויליאם וקייט, בביקורם הרשמי בקנדה בשבוע שעברצילום: CHRIS WATTIE/רויטרס

התנהלותו של טרודו כלפי משבר הפליטים העולמי היא אולי הבולטת ביותר והייחודית ביותר מול שאר מדינות העולם. ממשלת קנדה אימצה תוכנית בעלות של 678 מיליון דולר קנדי לקליטת פליטים מסוריה. בשנת כהונתו הראשונה של טרודו נכנסו לקנדה 31,444 פליטים (הנתון מעודכן לסוף ספטמבר 2016), 16,580 מהם קיבלו מענקי מימון מהמדינה (שכוללים תמיכה בדיור, חינוך ובריאות), 11,695 קיבלו מלגות קליטה וקיום מגורמים פרטיים ויתר הפליטים נמצאים בשלבי הקליטה הראשונים שלהם. מתקפות הטרור שהתרחשו מאז הצהרתו לא גרמו לו לשינוי מדיניות. להפך, הוא חוזר ומדגיש את העוצמה שקנדה יכולה לשאוב מהיותה מדינה מגוונת ורב־מגזרית. הוא הודף ביקורת על כך שגורמי טרור ינצלו זאת, ואומר שהפתרון הוא בשילוב אמיתי של הפליטים בקנדה.

וטרודו, כמו טרודו, אוהב מאוד להוסיף ויזואליזציה להצהרותיו ועשה זאת כאשר נסע בעצמו לשדה התעופה לקבל את פני הפליטים הראשונים שהגיעו מסוריה וסייע להם לבחור מעילים, כמובן תוך תיעוד מלא בפייסבוק, בטוויטר ובאינסטגרם.

בנושא ישראל עמדתו של טרודו מורכבת ושונה מהעמדה הפרו־ישראלית הקלאסית שהציג הרפר, אך גם בנושאים בינלאומיים אחרים לטרודו יש השקפה שונה משל קודמו. ביחסים עם אירן, טרודו תומך בהפחתת הסנקציות על אירן ורואה בחזונו פתיחה מחודשת של שגרירות קנדה בטהרן. בנוגע למלחמה בדאעש טרודו תומך בהפסקת ההפצצות האוויריות ומבקש להכפיל את הכוחות הקנדיים שמאמנים את הכוחות הכורדיים על הקרקע. זאת, לתפישתו, הדרך הטובה ביותר שבה יכולה קנדה לסייע במאבק.

לצד אלה, טרודו נאלץ להתמודד עם הביקורת מבית על עסקת מכירת הנשק הענקית (בסך 15 מיליארד דולר) שקנדה חתמה עם סעודיה. העסקה אמנם נחתמה על ידי קודמו בתפקיד, אך סופגת ביקורת קשה מצד אלה שטוענים כי קנדה אינה צריכה לבצע עסקות עם מדינות שאינן שומרות על זכויות אדם, ומצפים מטרודו שיבטל את ההסכם. טרודו הודיע באופן חד-משמעי שאין בכוונתו להפר את הסכם המכירה.

ראש ממשלת קנדה, ג'סטין טרודו ונשיא ארה"ב ברק אובמהצילום: CHRIS WATTIE/רויטרס

בינתיים הניסוי מצליח

בימים אלה, במלאת שנה לכניסתו לתפקיד, הסקרים מראים שמעמדו של ראש הממשלה וכוכב המדיות החברתיות ממשיך לנסוק. עם זאת, לאחר שנת החסד יש ציפייה שלצד ההצהרות והכוכבות יגיעו מעשים ותוכניות קונקרטיות יותר להגשמת החזון שהוצג על ידו במערכת הבחירות. טרודו ביקש להתקרב לציבור ולגרום לאזרחים להרגיש שהם חלק מהשיח הפוליטי, מטרה שנראה שהושגה בעיקר בעקבות הפנייה הישירה והבלתי אמצעית במדיות החברתיות, אבל לצד ההצלחה מתחילה להזדחל הביקורת ונראה שהוא עצמו מבקש להיתפש יותר כמדינאי ופחות כסלבריטי. ככל הנראה, ההחלטות הקשות יגיעו בשנה השנייה, ונותר לטרודו לקוות שגלי האהדה שבנה בשנת כהונותו הראשונה יאפשרו לו לצלוח החלטות מדיניות מורכבות יותר.

בשלב זה נראה שאופוזיציה משמעותית מבית אין לטרודו, ונראה שלא יהיה פשוט לייצר כזו. יורשו של הרפר במפלגה השמרנית, פרש מפוליטיקה, בקרב שתי מפלגות השמאל הגדולות מתקשים למצוא מועמד ראוי ולמפלגה הליברלית יש את טרודו. מה עוד, שרבים מעריכים שטרודו בבחירתו בעצם איחד את שתי מפלגות השמאל האלה - גם אם לא באופן מעשי - ובכל מקרה קשה בשלב זה לאתר מישהו שיצליח לעמוד מולו.

למתבוננים מהצד נראית קנדה בתקופה זו כניסוי פוליטי־חברתי נדיר: מדינה שמנסה להתקיים לאור יסודות ליברליים דמוקרטיים כפי שנכתבו בספרי הלימוד. הם עוקבים וממתינים לרגע שבו הניסוי יפגוש את המציאות. בינתיים נראה שהניסוי מצליח והפוליטיקה החיובית מוציאה מקנדה משהו שעדיין לא ראינו כמותו. טרודו אומר את הדברים שכולנו רוצים לשמוע: הוא פונה לצעירים ומשקיע משאבים כדי לערב אותם בפוליטיקה. הוא מייחס חשיבות אדירה לנושאי איכות סביבה - ובמדינה שנהנית מעושר של גז ודלק, שמהווים מקור הכנסה לרבים מהאזרחים, מדובר בסוגיה לא פשוטה לניהול. הוא פועל לקיום ממשל פתוח ושקוף יותר ועוד ועוד.

טרודו מתרגל טאי צ'י בביקור בסיןצילום: CHINA STRINGER NETWORK/רוי

רבים מזכירים את פייר טרודו כאחת הדמויות הנערצות ביותר בהיסטוריה הקנדית. האם בנו יזכה להמשיך את המורשת (וללמד את כולנו משהו על הדרך)? האם במאה רוויית אלימות ולאומיות אפשר לא לחיות על חרב? ואולי אפשר לעשות זאת רק בקנדה.

טרודו נגד ה-BDS אבל לא בלי ביקורת על ישראל

הממשל הקנדי הקודם התגאה ביחסים הקרובים בין קנדה לישראל, והשאלה היא אם טרודו הליברל יהיה שותף לאותה גישה כמו קודמו בתפקיד, סטיבן הרפר. במסיבת עיתונאים שנערכה ביולי 2016 והוקדשה למדיניות חוץ אמר טרודו ש"ישראל היא חברה, בת ברית, ישראל היא מדינה שיש לה ערכים וגישות שדומות מאוד לערכים שבהם מאמינה קנדה. עם זאת, אנחנו לא נהסס לדבר על מהלכים לא מועילים שעושה ישראל, דוגמת ההתנחלויות. אנחנו נציין זאת. אנחנו נמשיך בגישה ישירה ופתוחה מאחר שזו הדרך שאנשים מצפים מקנדה שתנהג לפיה".

טרודו הוסיף שידידות אמת אינה בהכרח תמיכה ללא עוררין, אך אמר כי קנדה תתמוך בזירה הבינלאומית בכל התנהלות שתסייע לקדם את פתרון שתי המדינות, שיוכלו לחיות זו לצד זו בשלום. נראה שהתמיכה ללא עוררין שלה זכתה ישראל בהנהגתו של בנימין נתניהו בתקופת שלטונות של הרפר הגיעה לסיומה עם טרודו.

אם בכל הקשור לסכסוך הישראל־פלסטיני הסתפק טרודו בהצהרות, בכל הנוגע לתנועת ה-BDS הוא גם פעל במישור המעשי כאשר בפברואר האחרון יצא גינוי רשמי של הממשלה נגד כל ניסיון של קבוצות או יחידים בקנדה לקדם את תנועת ה-BDS, שלדבריה פועלת לדבריהם לדה־הומניזציה ודה־לגיטימציה של ישראל. זהו מקרה די נדיר שבו הפרלמנט מגנה תנועה אזרחית לא אלימה, צעד שספג ביקורת מבית והוביל לטענה שמדובר בהחלטה אנטי־דמוקרטית שפוגעת בחופש הביטוי של אזרחי קנדה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?