כשנוחי דנקנר יצא מהמקלחת ורני רהב לא הצליח להירדם בצהריים - ומי אמרה "נשמה, אין לי 10 מיליון שקל"

שיחות הטלפון בפרשה שבה יוכרע ביום שני: האם האיש ששלט במשק יורשע בפלילים?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
 נוחי דנקנר
נוחי דנקנרצילום: עופר וקנין

חומר החקירה בתיק הפלילי של נוחי דנקנר ואיתי שטרום כולל גם מחקרי תקשורת מקיפים שביצעה רשות ניירות ערך שכוללים קבלת נתוני טלפוניה מחברות התקשורת השונות, העתקת מכשירי הטלפון הניידים של החשודים ועדים מרכזיים וקבלת הקלטות מהבנק הבינלאומי. כמו כן בוצעו האזנות סתר. לפי הפרקליטות, העתקת מכשירי הטלפון הניידים של החשודים הניבה תוצר משמעותי אחד, והוא תוכן המסרונים ממכשירו של עד המדינה, עדי שלג. לעומת זאת, העתקת הטלפון הנייד של שטרום העלתה כי המידע הרציף במכשיר מתחיל מ-10 במארס 2012, אף שהוכח כי מדובר במכשיר שהיה בשימושו גם בפברואר 2012. גם ממכשירו של דנקנר לא ניתן היה לחלץ מידע.

הפרקליטות הגישה לבית המשפט את נתוני הטלפוניה בצורתם הגולמית והדגישה כי למרות שתוכן ההודעות שהוחלפו בין דנקנר לשטרום אינו בידה, נתוני הטלפוניה שנאספו, מועדים ומשכי הזמן של שיחות יוצאות ונכנסות - של דנקנר, שטרום ושלג - משרטטים תמונה ברורה וחד משמעית: "בימים 21-22/2 עמדו דנקנר ושטרום בקשר טלפוני, שיחות ומסרונים, רציף וחריג באופן קיצוני מהתדירות הרגילה ביניהם.

במהלך המשפט הושמעו בבית המשפט מספר הקלטות ששופכות אור על ההתנהלות מאחורי הקלעים של חברת אי.די.בי והנפקת החברים.

במהלך חקירתו של שטרום השמיעה הפרקליטות שיחת טלפון שהתקיימה בין שטרום לאיש יחסי הציבור, רני רהב. בשיחה הזו שטרום דיבר על אהבתו הרבה לדנקנר ואמר למשל: "אני דואג לו יותר ממה שאני דואג לך ולי". על דוכן העדים הסביר שטרום: "רני עשה ביני לבין דנקנר היכרות ב-2008. הוא סידר לי פגישה אתו. היה בינינו הסכם שבעל פה שבגלל שהוא עשה בינינו את ההיכרות, אם תהיה עסקה הוא יקבל מזה חלק. מבחינתי, אני מקווה ורוצה שהעסקה תהיה איתי, זה גם מה שאמרתי בעסקה עם רני". בתגובה לדברים של שטרום, לא הכחיש רהב כי אמור היה לקבל עמלה מתיווך בעסקה כלשהי בין הצדדים. רהב מסר: "חייו הפרטיים של רני רהב הם ענייניו הפרטיים בלבד".

בעדותו של דנקנר הוא הזכיר שיחת טלפון בינו לבין שטרום, שהוקלטה על ידי החוקרים. את השיחה הזאת הוא כינה "שיחת המקלחת", שכן הוא מוקלט בה מספר שבדיוק יצא מהמקלחת. בשיחה זו שטרום התייעץ עם דנקנר לכאורה בנוגע ללקוח שלו, שמתלבט מה לעשות עם הנפקת זכויות שהיתה באי.די.בי באותו זמן.

לטענת הפרקליטות, שטרום ודנקנר דיברו בקודים: כששטרום אומר שהוא שואל בעבור לקוח שלו, הוא בעצם מתכוון לעצמו, כלומר שואל את דנקנר מה לעשות במניות שהוא מחזיק עבורו. מבחינת החוקרים, זו הוכחה ששטרום רכש את המניות עבור דנקנר בכסף של דנקנר. תמיכה לטענה אפשר למצוא בהתנהלותו אחרי השיחה שקיבל (שגם את ההקלטה שלה השמיעו החוקרים לשטרום) מיועץ ההשקעות שלו בבנק הפועלים, ששואל אותו מה לעשות עם הנפקת הזכויות. מייד לאחר אותה שיחה עם הבנק, שלח שטרום הודעת SMS, לדנקנר שבה כתב לו שהוא צריך לדבר אתו.

במהלך המשפט הציגה הפרקליטות את תמלילי השיחות של הבנק הבינלאומי בימים שקדמו להנפקה. "יש לי עסקה מאוד גדולה, זה לא הולך להישאר אצלי אני צריך 15 מיליון לחמישה-שישה ימי עסקים ואני מעביר את זה הלאה", כך נשמע הברוקר איתי שטרום אומר לניצה זעפרני, מנהלת חטיבת שוק ההון בסניף המרכזי של הבנק הבינלאומי בתל אביב.

הפרקליטות טוענת כי שטרום פנה לזעפרני כדי לקבל מסגרת אשראי של 15 מיליון שקל לרכישת מניות אי.די.בי, הוא עידכן את דנקנר, שהפעיל את השפעתו על הנהלת הבנק והביא להעמדת האשראי המבוקש מבלי שהעמיד כל בטוחה מלבד המניות הנרכשות. דנקנר לא הכחיש כי בשיחת טלפון לבינלאומי נתן המלצה חיובית בנוגע לאמינותו של שטרום, אך לטענתו מדובר בפעולה לגיטימית וחוקית לאור יחסי החברות והידידות בין השניים. זעפרני עובדת כבר מעל 20 שנה בבנק הבינלאומי אבל בפברואר 2012, התקופה הרלוונטית היתה חדשה בתפקיד של מנהלת חטיבת שוק ההון, והיתה כפופה לאילן בצרי, ראש האגף.

הפרקליטות השמיעה גם שיחת טלפון נוספת של זעפרני עם קולגה שלה בה אמרה שחשבה שמדובר בקומבינה. על דוכן העדים היא הסבירה כי חשבה שכנראה שטרום מכיר את מנכ"לית הבנק, סמדר ברבר צדיק.

הפרקליטות הגישה התכתבויות של דנקנר עם משקיעים שהתכוונו לרכוש מניות בהנפקה - ודנקנר פנה אליהם בבקשה לרכוש מניות מחוץ לבורסה דרך שטרום. המשותף להם, לפי הפרקליטות, הוא הנוחות של דנקנר לפנות אליהם בבקשה כה חריגה לקנות מניות בשוק, לאחר שעניין אותם וגייס אותם להשקעה בהנפקה. כך למשל צירפה הפרקליטות את תחלופת הודעות ה-SMS בין דנקנר לאיש העסקים יוסי וויליגר. לפי הפרקליטות, "המסרונים שומטים את הקרקע תחת טענתו של דנקנר כי ויליגר לא תיכנן לקנות בהנפקה, ומלמדים על הסטה ברורה ויזומה מההנפקה לשטרום ומעידים שוויליגר היה נכון לפעול בהתאם להעדפותיו של דנקנר".

בפרקליטות מדגישים כי המשקיעים בהנפקה היו אנשי שוק ההון, אנשים בכירים מהמגזר העסקי המלווים ביועצים, וכן בנקי השקעות ומשקיעים זרים, והמשותף לחמישה הוא הנוחות שהרגיש דנקנר לפנות אליהם, במישרין או בעקיפין, בבקשה חריגה ובלתי שגרתית לרכוש מניות בעסקה מחוץ לבורסה לאחר שביקש מהם לרכוש בהנפקה, וידיעתו כי הם יסכימו לכך. גם איש העסקים צביקה בארניבוים קיבל מדנקנר בקשה דומה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה