מי צריך את החמקן - וכמה זה יעלה לנו?

החמקן הוא אולי מטוס יקר, מיותר וחצי אפוי, אבל בדבר אחד הוא הוכיח את עצמו: ביכולת לחמוק מכל דיון ציבורי על מחירו ותועלתו

גיא רולניק
גיא רולניק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גיא רולניק
גיא רולניק

מאז פרוץ המחאה החברתית ועוד קודם לו התקדם השיח החברתי־כלכלי בישראל בכמה צעדים. אבל יש תחומים שבהם הדיון עדיין מתאפיין בדפוסים ישנים, ולשלטון ולאינטרסים הכלכליים יש כוח עצום בהכתבת השיח והרעיונות.

הדוגמה הטובה ביותר היא החגיגות שהתרחשו השבוע סביב בואו של מטוס החמקן — ה-F–35, מטוס הקרב החדיש ביותר שמגיע לישראל מארה"ב.

שר הביטחון אביגדור ליברמן מקבל את פניו של החמקןצילום: אריאל חרמוני \ מש

החמקן הוא לא רק המטוס היקר ביותר בהיסטוריה, אלא אחד הפרויקטים הכושלים והמשונים ביותר שידעה תעשיית הביטחון האמריקאית. פיתוח המטוס, שעלה יותר מ–400 מיליארד דולר, התעכב במשך שנים. מה שמפחיד ומטריד במיוחד הוא שרבים בארה"ב, המדינה העשירה בעולם, מטילים ספק בנחיצותו של המטוס וביכולות שלו. דו"ח של הפנטגון שפורסם לפני חמישה חודשים מעלה ספקות לגבי ביצועיו של המטוס והתמריצים שיש ליצרנית שלו, לוקהיד מרטין, לתקן את הכשלים הרבים שהתגלו בו.

המערכת הפוליטית בישראל עוסקת בחודשים האחרונים בשאלת הסיוע הצבאי האמריקאי לישראל. הנושא מוצג כסוגיה פוליטית וכלכלית מהמעלה הראשונה, וכל הצדדים — הן מימין, הן משמאל והן ממרכז — גוזרים קופונים תדמיתיים על עמדותיהם בנושא. תומכי הסיוע, מתנגדיו והשרים אבגידור ליברמן ומשה כחלון שלכאורה נזעקו כדי לייצר "פשרה" בסכסוך בין בנימין נתניהו לברק אובמה, מציירים תמונה פשטנית כאילו הסיוע הצבאי האמריקאי לישראל הוא נושא מדיני־ביטחוני שבו האינטרסים פשוטים: ישראל רוצה לקבל כמה שיותר סיוע, וארה"ב משתמשת בו כקלף מיקוח לקידום שיתוף פעולה ומדיניות במזרח התיכון.

מי שנשכח בדיון הזה הוא השחקניות המשפיעות ביותר לאורך זמן — והן כמובן חברות הנשק האמריקאיות שמפתחות ומייצרות את הציוד. עבור מקדונל דאגלס, בואינג, לוקהיד מרטין ושאר ענקיות הנשק האמריקאי ״הסיוע״ האמריקאי הוא עוד דרך להוציא מיליארדי דולרים ממשלם המסים האמריקאי.

אם נחזור לעניין הלוביסטים והתרומות שבו עסק הטור, בחינה של סכומי הכסף שמשקיעות חברות הנשק האמריקאיות בתרומות לפוליטיקאים, בלובי בקונגרס ובשאר זרועות הממשל האמריקאיות והכמות של גנרלים ופוליטיקאים בכירים לשעבר שמועסקים בחברות הנשק כיועצים ירעננו את זיכרוננו במה מדובר: תעשייה שחיה מכספי משלם המסים ובעיקר מיצירה, ניפוח והבלטה של איומים אמיתיים ודמיוניים.

בעוד אובמה, נתניהו ופוליטיקאים אמריקאים וישראלים נאבקים על הסיוע האמריקאי, בצד יושבים הלוביסטים והמנהלים של חברות הנשק האמריקאיות ומגחכים לעצמם. הם יודעים בדיוק כיצד הוויכוח הזה יסתיים: הקונגרס והסנאט יאשרו בסופו של דבר את כל העסקות, והתנועה הסיבובית הרגילה של הכסף תימשך כסדרה: כספי משלם המסים האמריקאי יעשו סיבוב שלם, דרך ישראל, לקופותיהן של חברות הנשק.

מה שעוד יודעים אנשי מערכת הביטחון וחברות הנשק הוא שהרעיון שהנשק הזה מגיע בחינם כסיוע הוא מגוחך: המטוסים, הצוללות, המסוקים ושאר הציוד הוא מתנה שלא מפסיקה לאכול ולצרוך תחזוקה, חלפים וכוח אדם בהיקפים של מיליארדי שקלים לאורך כל חייה — ואת זה משלם בעיקר משלם המסים הישראלי.

האם ישראל זקוקה למטוסי החמקן? מה העלות האמיתית במשך שנים למשלם המסים הישראלי? מהן היכולות האמיתיות של המטוס הזה? האם חיל האוויר הישראל זקוק למספר עצום של מטוסים — גדול יותר ממספר המטוסים של כל אויבנו האמיתיים והדמיוניים יחדיו? האם המהפכה הטכנולוגית של מטוסים ללא טייס לא מצדיקה חשיבה מחדש על ההשקעות האדירות של צה"ל במטוסים מאוישים? כל הנושאים האלה זוכים כאן לתשומת לב אפסית. החמקן הוא אולי מטוס יקר, מיותר וחצי אפוי, אבל בדבר אחד הוא הוכיח את עצמו: ביכולת לחמוק מכל דיון ציבורי על מחירו ותועלתו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט