מה מסתתר מאחורי המינוי המוזר של רמי סדן ליו"ר ערוץ 10

וגם: איך זה קשור להחלטת החברה המרכזית למשקאות שמזרימה כסף לעמותה המשלמת לנתן אשל 20 אלף שקל בחודש? ■ רוצים לעבור מסך? קחו לוביסט

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
התוכנית "בובה של לילה"
התוכנית "בובה של לילה" בערוץ הספורטצילום: שרון בוקוב
נתי טוקר
נתי טוקר

הרוחות סערו השבוע עקב ההתבטאויות הגזעניות שצוטטו בשמו של רמי סדן, לוביסט ואיש יחסי ציבור, שמונה השבוע על ידי דירקטוריון RGE, בעלי השליטה בערוץ 10, ליו"ר חדשות 10. סדן, שמקורב למשפחת נתניהו, אמור לכהן כעת בתפקיד משמעותי של פיקוח על חברת החדשות של ערוץ 10.

אלא שהסערה סביב ההתבטאויות הסתירה את הכשל המרכזי יותר במינוי של סדן. המינוי על ידי הרשות השנייה של גורם פוליטי כזה לדירקטור, ובהמשך מינויו ליו"ר, הוא חלק מהניסיונות של בעלי גופי התקשורת להשפיע על מקבלי החלטות. הדיל בין אנשי הדרג הפוליטי, שמממנים אנשים כאלה, לבין אנשי התקשורת הוא פשוט: אני אמנה מישהו מקורב אליך לתפקיד שהוא אולי חסר השפעה, אבל מאפשר לך להיות קרוב לאוזני העיתונאים — ותמורת זאת תקבל עבורי החלטות רגולטוריות חיוביות.

רמי סדןצילום: מתוך ערוץ היוטיוב

זו הסיבה שמנכ"ל RGE, מודי פרידמן, הפעיל את כל כובד משקלו כדי לבחור בסדן. סדן היה לוביסט ואמור היה להישאר לוביסט — רק שהפעם של RGE. הוא זה שאמור היה לסדר את הקשרים של החברה עם הרגולטור ודרג מקבלי ההחלטות ולסייע לה.

RGE לא לבד. כל גופי התקשורת הגדולים נעזרים בשירותי לובינג של החברות הגדולות בתחום. לעתים הדבר נעשה מתחת לשולחן. כפי שנחשף 
ב–TheMarker, עמותה שמוחזקת על ידי החברה המרכזית למשקאות קלים (קוקה קולה) משלמת מדי חודש 20 אלף שקל לנתן אשל, מקורבו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו. מצד שני, הזכיינית רשת שכרה לצוות המשפטי בלי כל סיבה הגיונית את עו"ד איתן צפריר, אדם חסר ניסיון משמעותי בתחום התקשורת, רק משום שהוא כיהן בעבר כראש מטה שר התקשורת ומקורב לניר חפץ, יועצה של משפחת נתניהו.

אולפן ערוץ 2 בקריהצילום: מוטי מילרוד

שוק התקשורת סוער בחודשים האחרונים עם שורה של מאבקים. כל גוף עושה שימוש בלוביסטים האלה כדי להשפיע על החלטות שעשויות לעלות עשרות ומיליוני שקלים. הנה שורה של המאבקים המרכזיים של ערוץ 10 ובעליו קבוצת RGE, כמו גם שאר השחקנים בשוק.

מכרז חדש לערוץ הכנסת

אחרי כמעט 12 שנה שבהן חדשות ערוץ 2 הפעילו את ערוץ הכנסת, אמורה מועצת הכבלים לצאת למכרז חדש, שהזוכה בו יפעיל את הערוץ בעשור הקרוב. תפעול ערוץ הכנסת הוא בוננזה לא רעה בכלל לחברת חדשות: ההכנסה הישירה היא 19 מיליון שקל, ומעבר לכך, התשתיות וכוח האדם של ערוץ הכנסת מאפשרים לחברת החדשות להוזיל עלויות. לא לחינם רוצים כל גופי החדשות להתמודד במכרז — גם חדשות 10 וגם ערוץ 20.

באחרונה החלו הליכי חקיקה לשינוי אופן הפעולה של ערוץ הכנסת, ובין השאר נכלל סעיף בחוק האוסר על ביזוי הכנסת. כך או כך, קשרים טובים במקומות הנכונים ולוביסט מקורב היו עשויים לסייע לאנשי RGE לקבל כמה נקודות לא רשמיות בהתמודדות.

הקרב מול HOT ו-yes

אם יש משהו שבאמת מכעיס את מנהלי הערוצים המסחריים, הוא לראות כיצד שחקנים אחרים בתחום מציגים שיעורי רווחיות נאים — ואילו הם מתבוססים בהפסדים. הערוצים המסחריים רואים כיצד HOT ו–yes, הנשענות על מודל של דמי מנוי, מצליחות לשגשג, אף שחלק גדול מהתוכן המשודר על גבי הפלטפורמות האלה הוא של הערוצים המסחריים.

לפי נתוני הרייטינג, כ–50% מהצפייה בפריים טיים הם בערוצים המסחריים, והיתר בערוצי הכבלים והלוויין. למרות זאת, HOT ו–yes לא משלמות אגורה אחת עבור שידור הערוצים האלה, וזאת בהתאם לחוק, שמחייב את הפלטפורמות לשדר את הערוצים ופוטר אותן מתשלום על כך. כעת מנהלים הערוצים המסחריים מאבק רגולטורי לשינוי החוק הזה, כך שיהיה אפשר לפתוח את הנושא למשא ומתן ולהגיע להסכם מסחרי, שלפיו הפלטפורמות ישלמו עבור התוכן של הערוצים המסחריים.

דרישה נוספת של הערוצים המסחריים היא שיאפשרו להם להתאגד ולהתמודד על הפעלת מערך עידן פלוס. המערך, שהתברר ככישלון, הופעל עד כה על ידי הרשות השנייה, אך המדינה מתכוונת להפריטו. הערוצים המסחריים, ובהם ערוץ 10 וקבוצת RGE, רוצים להתמודד על הפעלתו וליהפך למתחרה נוסף בשוק הרב־ערוצי.

ערוץ 20 מתחיל לאיים

הקרב הכי חם כיום של RGE מתנהל עם ערוץ 20, שקיבל רישיון כערוץ מורשת, אך מרחיב את שידוריו לתחום האקטואליה ואימץ קו פוליטי ימני מובהק. הערוץ כבר קיבל קנסות בגין שידורי חדשות ללא אישור, ולמרות זאת קיבל לפני כמה חודשים הקלה ממועצת הכבלים והלוויין שלפיה יוכל לשדר יותר תכנים שאינם קשורים למסורת.

מודי פרידמןצילום: אייל טואג

במקביל, הערוץ הגיש בקשה רשמית לשידור חדשות. המהלך הזה מפחיד את RGE, שהגישה עתירה לבג"ץ נגד ההקלות השונות שניתנו לערוץ 20. 
ב–RGE סבורים כי הערוץ קיבל מנדט לשדר שידורי מסורת, ואינו יכול ליהפך לפתע פתאום לערוץ מסחרי. החשש האמיתי הוא כמובן מהגדלת כוחו של ערוץ 20 ברייטינג ובנתח המסחרי באופן שיפגע בפעילויות שונות, נוכחיות או עתידיות, של RGE.

המותגים נמחקים — התחרות גוברת

בעוד כשנה וחצי ייכנס לתוקפו באופן מלא, לאחר כמה דחיות, חוק הרישיונות. החוק ייאלץ את שתי הזכייניות שחולקות כיום את ערוץ 2, קשת ורשת, להתפצל ולשדר כל אחת מהן בערוץ נפרד שבעה ימים בשבוע. הרפורמה הזאת כוללת גם מרכיב של יישור מגרש המשחקים: הערוצים הנוכחיים, 2 ו–10, ישנו את מיקומם על גבי האפיקים בכבלים ובלוויין, ואפילו המותגים חדשות 2 ו–10 — שלמעשה הם משאב ציבורי בבעלות המדינה — יבוטלו ויימחקו.

המהלך מהווה איום משמעותי על זכייניות ערוץ 2, שייאלצו להתמודד זו מול זו (או להתמזג), וגם על ערוץ 10. בעוד כיום הנתח המסחרי ונתח הרייטינג שלו נמוכים משתי המתחרות ב–30%, בעקבות חוק הרישיונות הוא צפוי לרדת עוד יותר. יתרה מכך, מחיקת המותג חדשות 10 היא איום משמעותי לערוץ, שייאלץ למתג את עצמו מחדש באפיק חדש.

מתחרים חדשים בלי חוב לרגולטור

מטרת העל של ועדת פילבר, שבראשות מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר, היא להגביר את התחרות ולעודד כניסת מתחרים חדשים לשוק השידורים. לכן, הוועדה ממליצה להוריד חסמי כניסה — בעיקר חובות רגולטוריים שונים, כמו השקעה בתוכן — למינימום האפשרי. הורדה ניכרת כזאת תייצר תחרות גבוהה יותר בשוק ותאפשר כניסה של גופי חדשים, באופן שיאיים על הערוצים הקיימים. בערוצים שמחים על הורדת המחויבויות הרגולטוריות, שתשפיע בהמשך גם עליהם, אבל חוששים כי מתן "הגנת ינוקא" לגופים חדשים, תגביר באופן ניכר את התחרות בהם ותפגע בהכנסותיהם. חלק מהם גם מציגים תחזיות אפוקליפטיות לשוק הטלוויזיה אם וכאשר ייכנסו מתחרים חדשים.

עמלות הפרסום המנופחות

הצהרת הכוונות של ועדת פילבר בדו"ח הביניים שלה היתה דרמטית. מעתה ואילך, לפי הוועדה, הנתח המותר של חברות רכש המדיה הוא 18% בלבד. חברות רכש המדיה נמצאות כיום בבעלותם של משרדי הפרסום, וכל אחת מהן רוכשת חבילה של זמן פרסום עבור כמה לקוחות. הכוח הריכוזי שלהן מאפשר להן לגבות עמלה גבוהה וכך לפגוע בגופי השידור. המטרה של ההמלצה הזאת — שכנראה לא תיכלל בדו"ח הסופי — היא להגביל את כוחן של חברות המדיה.

אלא שגופי השידור טוענים, די בצדק, כי אם הגבלה כזו תחול רק על שוק הפרסום בטלוויזיה ולא על שאר אמצעי המדיה, הרי שמשרדי הפרסום יעדיפו לנתב את הכסף לאמצעי מדיה אחרים שמניבים עמלה גבוהה יותר. גופי השידור התנגדו נחרצות להמלצה כזאת, ובשלב זה לא ברור כיצד יסתיים הנושא. מאבק כזה הוא משמעותי עבור ערוצי השידור, ובוודאי עבור ערוץ 10, וישפיע ישירות על שורת ההכנסות שלהם.

זכויות הספורט מזנקות

קבוצת RGE מנהלת כיום מאבק אדיר מול HOT סביב חוזה חדש להמשך הפעילות של ערוצי הספורט שבבעלותה. RGE דורשת מ–HOT לשלם לה כמעט פי ארבעה — כ–200 מיליון שקל בשנה — עבור הערוצים. הרקע לקרב הזה הוא עלייה תלולה במחירי הזכויות של שידורי הספורט, כלומר הסכומים שמשלמים ערוצי הספורט לליגות השונות בעבור השידור. העלייה הזאת חלה בעיקר לאחר שחברת פרטנר נכנסה לשוק וניסתה לרכוש את שידורי הספורט באופן בלעדי, וכך להיכנס בסערה לשוק הטלוויזיה.

המהלך של פרטנר לא צלח, בעיקר לאחר שהערוצים הקיימים, צ'רלטון וערוץ הספורט, העלו את המחיר. כתוצאה מכך, וגם בעקבות המהלכים לסגירת ערוץ 1, נוצר מצב שבו הליגות המקומיות הפופולריות, כמו ליגת העל בכדורגל וליגת העל בכדורסל, ישודרו בערוצי הספורט וחלק בצ'רלטון — כלומר לא יהיו זמינים למי שלא מנוי על HOT, yes או סלקום TV.

התוכנית "הפטריוטים" בערוץ 20צילום: דניאל צ'צ'יק

שרת התרבות והספורט, מירי רגב, כבר החלה להתערב בעניין ולדרוש כי שידורי הספורט יונגשו לכולם. במקביל, ועדת פילבר בוחנת הטלת חובת מכירה של שידורי ספורט במחיר מפוקח, כלומר שערוץ הספורט יחויב למכור את השידורים גם לגורם נוסף שייכנס לשוק. גם הרגולטורית הדומיננטית של השוק הרב־ערוצי, יו"ר מועצת הכבלים והלוויין ד"ר יפעת בן חי־שגב, מתכוונת להכריע בשורת החלטות בנושא. כל החלטה רגולטורית לכאן או לכאן עשויה לעלות לקבוצת RGE עשרות מיליוני שקלים ואף יותר — ולכן הקבוצה זקוקה יותר ויותר לקשר יציב עם השלטון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב