חברים מספרים
 על איווט

רגע לפני ששר הביטחון החדש מארגן לנו את השלום האזורי שיצחק רבין ושמעון פרס כשלו בהשגתו, חזרנו לדמויות מפתח בחייו

חגי עמית
חגי עמית
ליברמן בכנסת, היום
ליברמן בכנסתצילום: אמיל סלמן
חגי עמית
חגי עמית

"הלו?"

שלום, הגעתי לאיגור שניידר?

"מי מבקש אותו?"

עיתונאי מ–TheMarker.

"בקשר למה?"

בקשר לכתבה שאני עושה.

"על מה?"

על ישראל ביתנו.

"אז הגעת לאיגור שניידר הלא נכון. כבר צחקו עלי לפני המון שנים בגלל הסיפור הזה".

הסיבה לשיחת הטלפון הזאת היא העובדה שהבוס הוותיק של איגור שניידר המקורי, אחד אביגדור ליברמן, נכנס השבוע ללשכת שר הביטחון. היינו בטוחים ששניידר, הנהג המיתולוגי של ליברמן, שבדרך פלא היה רשום כבעלים של כמה חברות שהמשטרה חשדה כי הן שייכות לבוס, יוכל לשפוך אור על השאלה מיהו באמת שר הביטחון החדש שלנו. לצערנו, כשלנו באיתורו. גם את גרשון טרסטמן, שכנו המשורר של ליברמן שקיבל כספים באופן לא מוסבר מחברות הקשורות לשר, לא הצלחנו לתפוס, וכך גם את יועץ התקשורת לשעבר של ליברמן, מיכאל פלקוב. אפילו מרטין שלאף, המיליארדר האוסטרי המקורב לליברמן, לא ענה לנו.

אביגדור ליברמן בטקס הכניסה למשרד הביטחון. ישדרג את מנות הקרב? צילום: מוטי מילרוד

ייתכן שהקשיים בהשגתו של פלקוב קשורים לכך שבאוגוסט פירסמו כלי תקשורת ברוסיה כי גופה לא מזוהה נמצאה במזרח אוקראינה כשלצדה דרכון ישראלי על שמו של פלקוב. סגני השרים פאינה קירשנבאום ואלכס מילר מישראל ביתנו, שנשלחו אז לרוסיה עם זאב אלקין, לא פתרו את התעלומה. בעוד שלהיעדרותו של פלקוב יכולה להיות סיבה טראגית, הרי שהיעלמותם של האחרים דיכדכה אותנו, שכן את תעלומת ליברמן צריך לפתור איכשהו. יעשה שלום? מלחמה? יעביר את אבו גוש לרשות הפלסטינית? ישדרג את מנות הקרב? ידאג לכך שייפתח קזינו ביריחו, או סתם יכניס רולטות למועדוניות של חיילי צה"ל? הרבה מונח על כף המאזניים.

"הלו?"

שלום, סטס מיסז'ניקוב? אתה יכול לדבר?

"תלוי על מה".

על האירועים האחרונים - ההצטרפות של ישראל ביתנו לממשלה. רציתי לדעת מה אתה חושב.

"אני לא חושב כלום. אני בן אדם פרטי שלא קשור למפלגה. תפנה לגורמים רלוונטיים".

בכל זאת. בתור מישהו שהיה בעבר במפלגה, ועוד שר.

"לא קשור. בעבר הייתי גם בקופת חולים כללית. אתה רוצה לשאול אותי גם לגבי קופת חולים כללית? אני מניח שזה לא מעניין אותך. אני ברשותך לא רוצה להגיב. אני אדם פרטי ולא מגיב על הדברים האלה".

כנראה שהיה טיפשי לצפות ממיסז'ניקוב, איש ישראל ביתנו שהתפטר בסוף 2012 מתפקיד שר התיירות כשנחשפו הרגלי הבילוי והשתייה שלו, להתפנות אלינו. אף שהיינו יכולים לחשוב על שאלות טובות הקשורות לתקופה שבה כיהן כמנהל שיווק בקופת חולים כללית - שרק השבוע דיווחה על גידול של 6% בהכנסות לרמה של 53 מיליארד שקל ב-2015 - הנחנו שהוא לא מתכוון להצעתו באמת. במיוחד כי הוא שקוע בימים אלה בחשדות כי בימיו כשר הוא התנה העברת תקציבים של מיליוני שקלים בהעסקת חברתו לחיים.

שר התיירות לשעבר סטס מיסז'ניקובצילום: ניר קידר

"הלו?"

שלום, הגעתי לפאינה קירשנבאום?

"אני לא מתראיינת כבר שנה וחצי וזהו. תודה רבה".

אבל זה לא בקשר לפרשת ישראל ביתנו. זה בקשר למינוי של ליברמן.

"לא משנה באיזה הקשר, אני לא מתראיינת".

גם לקירשנבאום, החשודה כי בתקופתה כסגנית שר הפנים ומזכ"לית ישראל ביתנו דאגה לטובות הנאה אישיות למקורבים אליה ולמפלגה, יש דברים חשובים יותר על הראש. מזל גדול שכל החשדות האלה נגדה, נגד מיסז'ניקוב ונגד פעילים נוספים במפלגה אינן קשורות לשר הביטחון שלנו.

מלבד זאת, אם מחפשים ח"כים לשעבר מישראל ביתנו שישפכו אור על אישיותו של ראש המפלגה, יש לא מעט כאלה. ב–17 השנים שחלפו מאז הקים את המפלגה, השתתף ליברמן בשש מערכות בחירות שבהן הכניס לכנסת לא פחות מ–27 אנשים. היו שם נסיכי ליכוד כמו עוזי לנדאו, יאיר שמיר ואורלי לוי־אבקסיס, דוגמניות לשעבר כמו אנסטסיה מיכאלי, בכירי שב"כ לשעבר כמו ישראל חסון, וגיבורי ישראל כמו אליעזר (צ'יטה) כהן. אפילו עם רחבעם זאבי בילה ליברמן כהונה אחת בכנסת כחבר לסיעה. גם אם רובם המכריע סגרו שורות השבוע והחליטו לא לדבר על המנהיג, מצאנו בסוף את מי שהואיל בטובו לשפוך אור על החידה.

פאינה קירשנבאוםצילום: אילן אסייג

"ליברמן צריך עוד ניתוח"

"שלום, אסתרינה טרטמן נמצאת?"

"הגעת לאסתרינה טרטמן".

בתור חברת כנסת לשעבר בישראל ביתנו, רצינו לדעת מה דעתך על המינוי של ליברמן לשר הביטחון.

"דעתי היא לא כדעתכם. הוא יכול להיות שר ביטחון מצוין, דווקא כי אני מכירה את הפרגמטיות שלו. הוא לא ימני קיצוני כמו שהוא נשמע. מספיק לקרוא את המצע של ישראל ביתנו כדי להבין שהוא הרבה יותר מעשי וענייני ממה שחושבים. הוא לא שוחר מלחמות, לפעמים הוא אומר משפטים שנשמעים ככותרת מרעישה ומזעזעת, אבל לדעתי אלה מלים שהמטרה שלהן מאוד מכוונת, מלים מדודות ולא אקראיות שנועדו לתפוס כותרת ולעשות רעש. פרקטית אני לא רואה אותו עושה מלחמות.

"מה שכן, לדעתי אדון ליברמן צריך ללמוד להיות יותר קשוב. הוא אמר השבוע שהוא עבר ניתוח להארכת הפתיל הקצר שלו, ולדעתי הוא צריך עוד ניתוח אחד - לעבות את הדופן של מערכת העיכול שלו, כדי שיהיה מסוגל לעכל את התרבות הישראלית. הוא לא כל כך הסתגל לישירות הישראלית ולדמוקרטיה הישראלית על כל המשתמע ממנה, כולל חופש הביטוי. הוא צריך לדעת להקשיב גם אם אנשים אחרים לא חושבים כמוהו ולא מיישרים קו אוטומטית עם דעתו. כי כמו שכבר ידוע, אם אתה לא מיישר קו או פועל בצורה רובוטית לפי הדרישות שלו - אין לך מה לעשות שמה. ובשביל מדינת ישראל והעם שלנו הוא יצטרך לשבת בשולחן הנשיא, בשולחן המטכ"ל, ולהקשיב לכולם. אני אומרת את זה כקצינה בצה"ל שעושה שירות מילואים פעיל גם כיום בגילי המופלג".

מה את עושה במילואים?

"אני מפקדת על משל"ט (מרכז שליטה) בחירום של מרחב ירושלים, מעלה אדומים מבשרת ציון, מודיעין, גבעת זאב ומטה בנימין".

אפרופו הסוליסטיות הזאת שאת מדברת עליה, איך את רואה את פרשת ישראל ביתנו? יכול להיות שהוא לא ידע ממה שקורה במפלגה שלו?

"אין לי שמץ של מושג. אני לא יכולה לומר לך. תודה לאל אני לא מעורבת ולא מקורבת לתקופה הזאת או לעשייה הזאת. זה לא קשור אלי".

במבט לאחור את מרוצה שאת לא בכנסת היום?

"לא רק שמחה, אני מאושרת. האלטרנטיבה נפלאה. אני אוהבת עשייה אמיתית ולא כזו שמונעת מכללי המשחק שלצערי הם הכללים כיום בבית המחוקקים הזה".

מה את עושה היום?

"אני לומדת שנה חמישית לימודים שקשורים למוח וגם עוסקת בטיפול בתחום. אני נהנית מכל רגע בחיי, סוגרת מעגלים, לומדת משחק, מתעסקת בקבלה, ויש לי ימי סבתא עם הנכדים שלי. אני מרוצה מכל רגע".

אסתרינה טרטמןצילום: פייר תורג'מן

"נפרץ הקיר שחסם 
את העלייה שלנו"

שמחנו להבין שטרטמן, שב–2007 נאלצה להסיר את מינויה לתפקיד שרת התיירות בעקבות אי ההתאמה שנחשפה בין ההצהרות שלה על תאריה האקדמיים לבין התעודות שבהן החזיקה, ממשיכה ללמוד גם היום, והמשכנו למרואיין הבא שלנו — ח"כ לשעבר יגאל יאסינוב, כדי להבין למה אחרי שכבר כיהן כשר החוץ היה חשוב כל כך לליברמן דווקא תפקיד שר הביטחון. אחרי הכל, לא ראינו את יאיר לפיד או משה כחלון מתעקשים דווקא על התיק הזה כשהיתה להם אפשרות. אם בתקציבים וכוח חשקה נפשו של ליברמן - מדוע הוא לא הלך דווקא על משרד האוצר?

שלום. ח"כ לשעבר יגאל יאסינוב?

"כן".

רצינו לדעת מה דעתך על המינוי של ליברמן.

"זה הדבר הכי טוב שביבי היה יכול לעשות. שמעתם שהוא אמר אתמול ששלמות העם היא מעל שלמות הארץ? אתם לא מבינים שיש משהו חדש שקורה בפוליטיקה? לליברמן יש בשמאל דימוי קיצוני, והנה הוא אומר דברים שכולם הופתעו לשמוע. ומה שטוב פה הוא שבמינוי אחד של ראש הממשלה נפרץ הקיר שחסם את העלייה שלנו. העובדה שמישהו מהעלייה שלי הגיע לתפקיד של שר הביטחון וניפץ תקרת הזכוכית עושה לי הרבה".

אבל הוא כבר היה שר החוץ לפני כן.

"שר החוץ זה דרגה פחות חשובה משר הביטחון. בפעילות החוץ אצלנו רוב המשרדים מטפלים. משרד הקליטה מנהל יחסי חוץ. משרד התיירות מנהל יחסי חוץ. למשרד ראש הממשלה יש יחסי חוץ. כשר ביטחון ליברמן מנפץ תקרת זכוכית ומוכיח שגם מישהו מהעלייה שלנו יכול לעשות את זה. הרי אנשי העלייה שלנו, גם אם היו רוצים בכך לא היו יכולים להגיע לדרגת אלוף בצבא, פשוט כי הגענו לארץ בגיל מבוגר מדי ולא היה לנו זמן לעשות את זה. הוא מוכיח שהוא יכול להיות שר ביטחון. זה משהו חלומי שביבי עשה".

מה עם פרשת ישראל ביתנו? יכול להיות שהוא לא ידע מה מתרחש במפלגה?

"לדעתי הוא לא שולט באנשים. חוץ מזה אני מאמין בחפות אנשים כל עוד בית המשפט לא אמר אחרת, ואנחנו עדים לכך שבית המשפט טועה לפעמים. אני יודע שליברמן נקי ובית המשפט הוכיח את זה".

טוב, לא ממש הוכח שהוא נקי. תיק החקירה נסגר כי לא היו מספיק ראיות לכתב אישום.

"אני קראתי את זה אחרת. לדעתי זה זיכוי מוחלט. אחרי שנים רבות שהיה למשטרה אפשרות להביא עדים, זאת הבעת אמון בליברמן. ואני לא בטוח שהתיקים שמדברים עליהם בישראל ביתנו לא ייסגרו. לא מקובל עלי לקרוא לזה פרשת ישראל ביתנו. רוב הנחקרים שם הם מהליכוד ומהבית היהודי. הכל נראה מתוזמן ומפוברק, לכאורה. אני רוצה לראות החלטות סופיות של מערכת המשפט. כל עוד זה לא קרה, אני נותן אמון מלא באנשים. לפי השמות שאני קראתי שם אולי פחות מ–20% מהנחקרים היו קשורים לישראל ביתנו או עם שורשים רוסיים. פשוט עשו את זה כדי לפגוע במפלגה בבחירות. אין לי ספק שליברמן לא רק נקי, אלא גם מנסה לעשות הכל כדי שכולם יהיו נקיים".

מה אתה עושה כיום?

"אני לא עוסק בפוליטיקה. אני עובד בקק"ל".

יגאל יאסינובצילום: רפי קוץ

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"